!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

АХВ на Ќафасан запленила 1.300 килограми небезбедно месо од Бразил


Охрид, 19 април, 2017 - 20:47 (META) 

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) запленила 1.300 килограми небезбедно пилешко месо со потекло од Бразил на граничниот премин Ќафасан.

Запленетото месо, како што се наведува во соопштението, било уништено на депонијата во Струга.

– Станува збор за легален увоз на замрзнато пилешко месо, за кое, врз основа на извршениот преглед од страна на официјален ветеринар, било констатирано дека потекнува од објект – кланица, кој во моментот на прегледот не се наоѓал на листата објекти што се одобрени за извоз од страна на Европската Унија, односно кој дозволата за извоз ја изгубил на 23 март годинава – се вели во соопштението на Агенцијата за храна и ветеринарство.


Илјадници тони отпад се истураат и се депонираат на нова локација во Тетово


Тетово, 17 март, 2017 - 15:08 (META) 

Големи количества отпад деновиве се истурени над надвозникот на влезот од Тетово. Оваа локација сега Јавното комунално претпријатие Тетово ја користи за претовар на сметот, откако жители од тетовската населба Деребој блокираа дел од дивата депонија и кажаа дека нема да дозволат на оваа локација да се претовара и да се истура ѓубре. Сега планините од отпад се поблиску до домовите на тетовци, кои остро реагираа на ваквата нова состојба.

– Ова е катастрофа! Не можевме прозорец да отвориме од дивата депонија, а сега ѓубрето полека почна да ни влегува и во домовите. Не ни останува ништо друго освен да се отселиме од градов – изјави жител на Тетово.

Од Јавното комунално претпријатие Тетово велат дека се преземаат мерки и дека најдоцна од наредниот месец тетовскиот отпад ќе почне да се претовара по сите стандарди надвор од градот. Според претпријатието, пред да се транспортира сметот во скопската депонија Дрисла, ќе се истура и ќе се претовара во специјални контејнери.

Вакви ветувања се дадени повеќепати, но на терен проблемот со комуналниот смет сè уште не е решен.


Депонијата во Адис Абеба усмрти 48 лица


Адис Абеба, 13 март, 2017 - 12:45 (META) 

Најмалку 48 загинати и десетина исчезнати е последниот биланс од свлечиштето на депонијата во близина на Адис Абеба, главниот град на Етиопија.

Причината за големото свлечиште и поместување на ѓубрето во депонијата, која постои повеќе од 50 години, доправа ќе се утврдува.

Локалното население вели дека причина за несреќата е реактивирање на дел од депонија, која била надвор од функција неколку години.

– Им велевме да не фрлаат ѓубре на врвот на купот. Мислам дека одлуката на градските власти да активираат дел од депонијата е главната причина за несреќата во која практично исчезнаа најмалку 20 куќи – вели Асефа Теклемахуманот, локален жител.


Најмалку 24 луѓе загинаа при одрон на депонија во Етиопија


Адис Абеба, 12 март, 2017 - 15:15 (META) 

Најмалку 24 лица загинаа, а 28 се повредени во одрон на депонија што се случи денеска во предградие на главниот град на Етиопија, Адис Абеба.

Градоначалникот на Адис Абеба, Дириба Куме, вели дека најверојатно бројката на жртви ќе се зголеми зашто уште околу 30 лица се водат како исчезнати. При одронот на депонијата, целосно се урнати околу 30 импровизирани живеалишта.

Според проценката на некои од жителите на депонијата, во моментот на несреќата на тоа место имало околу 150 лица.


Депонија во центарот на Охрид, помеѓу училиште и детска градинка


Охрид, 21 февруари, 2017 - 11:49 (META) 

Освен што не направи ништо за образованието во Охрид, локалната самоуправа го става на ризик и здравјето на учениците, обвинија од СДСМ.

Од охридскиот разгранок на партијата побараа градоначалникот Никола Бакрачески и раководството на основното училиште „Григор Прличев“ итно да ја исчистат депонијата што се создава среде најголемото основно училиште и веднаш до централната детска градинка, во центарот на Охрид.

– Покрај депонијата, од која се шири смрдеа и претставува опасност од зарази, секојдневно поминуваат деца кои ризикуваат да добијат некаква болест или инфекција – предупредија од општинскиот разгранок на СДСМ во Охрид и приложија фотографии како доказ.


Кривична пријава за чуварот на депонијата кај Буково кој тешко повреди малолетник


Охрид, 15 февруари, 2017 - 12:23 (META) 

СВР Охрид, му поднесе кривична пријава на С.Ѓ. (40), чувар на депонијата на јавното претпријатие „Охридски комуналец“, кај преминот Буково, кој, при сечење буково дрво, тешко повредил малолетно лице на возраст од 11 години од Битола.

Го товари за основи на сомнение за сторени казнени дела „предизвикување општа опасност” и ,,тешки дела против општата сигурност”.

Малолетникот заедно со неговиот татко, престојувале во шатор на депонијата Буково каде С.Ѓ. вршел сеча на дрва. Притоа, дрвото кое тој во моментот го сечел со моторна пила, паднало врз шаторот и го удрило малолетното лице во пределот на главата, од што малолетникот се здобил со фрактура на глава.

Со возило на брза медицинска помош, момчето веднаш било пренесено во болницата во Битола, но поради сериозноста на повредите, малолетникот е префрлен во Клинички центар во Скопје.


Сечејќи дрво, тешко повредил малолетно лице од Битола


Охрид, 4 февруари, 2017 - 13:57 (META) 

С.Ѓ. (40), чувар на депонијата на ЈП „Охридски комуналец“, кај преминот Буково, при сечење буково дрво, тешко повредил малолетно лице на возраст од 11 години од Битола.

СВР од Охрид, во соработка со јавен обвинител, ги презеде сите неопходни мерки во врска со казнивото дело предизвикување општа опасност, при што полициски екипи на секторот извршиле увид на депонијата Буково, а по добиена наредба извршен е претрес во домот на С.Ѓ. (40) од охридското село Велгошти, како можен сторител на казненото дело.

Според сознанијата на полициските службеници, малолетникот заедно со неговиот татко, престојувале во шатор на депонијата Буково каде С.Ѓ. вршел сеча на дрва. Притоа, дрвото кое тој во моментот го сечел со моторна пила, паднало врз шаторот и го удрило малолетното лице во пределот на главата, од што малолетникот се здобил со фрактура на глава.

Со возило на брза медицинска помош, момчето од Ресен веднаш било пренесено во болницата во Битола, но поради сериозноста на повредите, малолетникот е префрлен во Клинички центар во Скопје.
По целосно завршување на активностите поврзани со казненото дело, СВР од Охрид против С.Ѓ. ќе поднесе соодветна кривична пријава.


И во 2017 година Тетово ќе го мачат истите инфраструктурни и комунални проблеми


Тетово, 2 јануари, 2017 - 12:09 (META) 

Дивата депонија, каде тетовското комунално претпријатие го претовара сметот, и оваа година ќе биде рак-рана на градот. На таа локација се таложат илјадници тони смет, кој повремено се пали.

– Ние повеќе не веруваме дека проблемот со депонијата конечно оваа година ќе се реши. Секоја година локалните власти само ветуваат, а ние секоја година се задушуваме во чад и во смрдеа, која доаѓа од правецот на дивата депонија – вели жителка на Тетово.

Општината и во изминатата 2016 година ветуваше дека дивата депонија ќе се исчисти, а комуналниот смет ќе се претовара во затворен објект, надвор од градот. Но, од ветеното досега ништо не е реализирано. Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, на годишниот отчет за сработеното во 2016 година, пак најави дека ќе се реши проблемот со дивата депонија, но не прецизираше како и кога.

Општина Тетово во годината што измина, работеше на асфалтирање на улици, поплочување на тротоари, но најголемите инвестиции во сообраќајната инфраструктура, пробивање на булеварите Илинденска, Благоја Тоска и Индустриска не ги реализираше.
Нема ниту никакви идејни проекти за изградба на обиколници за транзитниот сообраќај, кој оди кон Скопје и Косово.

Поради непробиените булевари и немањето обиколници, и оваа година целиот сообраќај ќе се одвива по тесните улици, што дополнително го усложнува сообраќајниот хаос во градот.

За реализација на овие сообраќајни проекти, од Општина Тетово во текот на 2016 година неколкупати ветија дека се работи, но на терен не се одвиваат никакви активности.

Тетовци и годинава што измина се соочуваа со рестрикции во водоснабдувањето. Ветувањето на властите дека новиот тетовски водовод ќе биде завршен во октомври 2015 година, не се реализира. Минатата година во октомври беше изграден цевководот од новиот водоснабдителен систем. Но, за да стигнат новите количини вода до домовите на тетовци, потребно е да се изгради пречистителна станица за вода, за која властите ветија дека ќе биде готова до крајот на минатата година. Но, и ова ветување не се оствари. И годинава тетовци, како и во изминативе две децении, ќе бидат жедни.


Арифи даде отчет за сработеното, но ги заборави најгорливите проблеми во градот


Тетово, 29 декември, 2016 - 16:25 (META) 

Успешна година со многу реализирани проекти. Вака градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, на прес-конференција ја оцени 2016 година. Според неа, општинската власт решила голем број проблеми во градот, вклучувајќи реконструкција на училишта, асфалтирање на улици, нови контејнери, засадување на дрвја. Таа се пофали дека за време на нејзиниот мандат е изградена последната траса од цевководот на новиот тетовски водовод.

– Во текот на двете изминати децении, сите бевме свесни дека водата претставува основна човекова потреба, но тоа што нè разликува нас од истомислениците во текот на изминатите години е фактот дека ние дејствуваме, чесно работевме, не придобивме на криминален начин од фондовите издвоени за довршување на водоводната мрежа, аплициравме со проект за филтер-станица во Европската банка за обнова и развој, го добивме грантот и сега се наоѓаме во завршна фаза од проектот. Со изградбата на филтер-станицата во 2017 година, конечно ќе заврши дводецениската битка за Тетово да има чиста вода за пиење во доволно количество, односно водата веќе нема да биде луксуз – рече Арифи.

Градоначалничката Арифи додаде дека Општина Тетово добила проект преку ИПА-програмата, за изградба на фекална канализација за отпадни води.

Во својот отчет Арифи не ги спомна најгорливите проблеми во градот, дивата депонија и сообраќајниот хаос кој се создава поради непробиените булевари во градот. Таа на новинарско прашање одговори дека се работи и на овие проблеми, но не презицираше кога ќе биде конечно исчистена дивата депонија и кога ќе се пробијат тесните сообраќајни грла.

Пред околу две години од Општина Тетово рекоа дека проблемот со водоснабдувањето во градот ќе се реши во октомври 2015 година. На денешната прес-конференција, градоначалничката Арифи, пак, вети дека Тетово ќе добие доволно вода за пиење, но дека тоа ќе се случи наредната година откако ќе се изгради филтер-станицата.


#Одговорност е да нема диви депонии


Скопје, 10 ноември, 2016 - 9:57 (META) 

На дел од незаградената површина која порано беше база на „Комунална хигиена – Скопје“ во населбата Дуќанџик, веднаш до улицата на која има многу куќи, и по акциите од кампањата „Македонија без отпад 2016“ има дива депонија, на која е натрупан шут, разни крупни предмети, но и ситен отпад од домаќинства и од работилници. Така некој „го решил“ својот проблем, не само нарушувајќи го амбиентот, туку и предизвикувајќи директна опасност за жителите од вдишување прашина, која содржи и многу токсични материи од пластиката што се разградува.

Диви депонии честопати никнуваат и на зафрлени места, главно покрај патишта, оти на тие што нелегално исфрлаат шут или отпад од најразличен вид така им е најлесно – брзо да истоварат и да избегаат, намалувајќи ги шансите да бидат фатени на дело.

Проблемот на дивите депонии во Македонија се провлекува со децении, а неговото решавање најчесто е стихијно и се сведува на акции на граѓанските здруженија. Така, на пример, минатиот месец се спроведоа акции иницирани од „Ајде Македонија“. Сличин вакви граѓански иницијативи досега имало повеќепати, но по правило секогаш откако ќе се исчисти некоја дива депонија, никнува нова на друга блиска локација или дури и на истото место.

Проблемот очигледно е во отсустувото на сериозна и вистинска институционална реакција, вклучително и  во недоволниот инспекциски надзор за да се фатат и да се казнат прекршителите, велат упатените. Но, за тоа е потребна свест кај власта на локално и на централно ниво, односно одговорно владеење.