Шилегов на изборен митинг на ДС од Србија со поддршка за Шутановац


Белград, 11 февруари, 2018 - 21:45 (META) 

Потпретседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов вечерва се обрати на првата конвенција за изборите за Град Белград на коалицијата „Да го ослободиме Белград“ предводена од Демократската странка (ДС) од Србија, сестринска партија на СДСМ.

Тој даде поддршка на претседателот на ДС и кандидат за градоначалник на Град Белград, Драган Шутановац.

-Кога ја започнавме нашата битка, многумина не веруваа дека ќе успееме. Но, со упорност, со добри кампањи, со посветена работа, пред една година успеавме да ја ослободиме Македонија, а пред неколку месеци да го ослободиме и Скопје. Одевме од врата до врата, од човек до човек и во исклучително тешки услови ја промовиравме нашата програма и успеавме да донесеме живот за сите во Скопје, живот за сите во Македонија  – истакна Шилегов и ги повика граѓаните на Белград да дадат поддршка на кандидатот Шутановац бидејќи „овој пат имаат прекрасна можност да изберат градоначалник кој ќе се грижи за нивните интереси и ќе гради инфраструктура којашто доликува на времето во коешто живееме“.


Заев – Шутановац: Соработката на државите во регионот ќе обезбеди економски просперитет


Скопје, 30 август, 2017 - 19:26 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска примил делегација на Демократската странка (ДС) од Србија, предводена од претседателот на партијата, Драган Шутановац.

На средбата, Заев изразил задоволство од брзото надминување на ситуацијата создадена со повлекувањето на дипломатскиот персонал во Амбасадата на Република Србија во Скопје и истакнал дека е договорено двете земји да ги решаваат сите евентуални недоразбирања во меѓусебните односи исклучиво по пат на дијалог.

Претседателот на Демократската странка во Србија, Драган Шутановац, истакнал дека на членовите на ДС ќе им бидат пренесени најдобрите искуства од нивните колеги во Македонија.

Премиерот Заев порачал дека политичките партнери треба секогаш да го имаат предвид интересот на народот во нивната земја, да ги негуваат и да ги афирмираат демократските вредностите што ги застапуваат, како и да имаат меѓусебна соработка што на сите во регионот ќе им обезбеди стабилна и економски просперитетна иднина.


Српската опозиција во собранието бара итна седница по изјавите на Вучиќ


Белград, 23 август, 2017 - 16:33 (META) 

Пратеничкиот клуб на опозициската Демократската странка во српското собрание бара итни седници на комисиите за контрола на службите за безбедност и за одбрана и внатрешни работи, поради ситуацијата во односите меѓу Србија и Македонија.

Од партијата велат дека е неопходно пратениците да бидат информирани за состојбата со односите со Македонија, за деталите и сознанијата на службите, причините за повлекување на целокупниот персонал од амбасадата во Скопје, како и „признанието на Вучиќ за присуството на припадник на БИА во Македонија“ и нивната улога во протестите на 27 април.

Собранието, велат од ДС, мора да биде информирано и за сите детали од резговорот меѓу претседателот на Србија Александар Вучиќ со македонскиот премиер Зоран Заев.

Како што јавуваат српските медиуми Вучиќ утре ќе ја прими амбасадорката на Македонија Вера Јовановска – Типко. Средбата е закажана во 11 часот, соопштиле од службата за соработка со медиумите на претседателот на Србија.

Заев и Вучиќ денеска во телефонски разговор ги договорија принципите на кои ќе ги темелат односите меѓу двете земји, а пред дека сите евентуални несогласувања ќе ги решаваат преку дијалог.


Србија: Демократска странка ја поддржа кандидатурата на Саша Јанковиќ


Белград, 10 јануари, 2017 - 18:54 (META) 

Српската партија Демократска странка (ДС) ќе го поддржи актуелниот народен правобранител Саша Јанковиќ како кандидат на изборите за претседател на Србија, едногласно денеска одлучи претседателството на опозициската партија.

Претседателот на ДС, Драган Шутановиќ рече дека Јанковиќ е „персонификација на вредностите за кои се залага ДС“.

– Водени од интересите на граѓаните, убедени сме дека тој е најдобар кандидат и дека ќе победи – рече Шутановиќ по седницата на претседателството на ДС.

Оценувајќи дека ова е момент кога во Србија треба да се воспостави „сила на правото, а не правото на сила“, Шутановиќ рече дека одлуката е донесена едногласно, на негов предлог.

– Саша Јанковиќ покажа дека се залага за заштита на човековите и на правата на малцинствата, на работниците, дека се залага за почитување на институциите на системот. Во носењето на одлуката не калкулиравме, таа е базирана на тоа што Јанковиќ го прави во изминатиот период – рече лидерот на ДС.

Освен ДС, Јанковиќ досега го поддржаа неколку стотина јавни личности, кои по тој повод упатија отворено писмо до јавноста, а откако ја најави кандидатурата за претседател на Србија, омбудсманот доби поддршка и од Нова странка, на Зоран Живковиќ.