!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев се обрати пред студентите на Универзитетот „Колумбија“ во Њујорк


Њујорк, 23 септември, 2017 - 16:04 (META) 

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот на надворешни работи, Никола Димитров, и од министерот за дијаспора, Едмонд Адеми, беше почесен говорник на Универзитетот „Колумбија“, каде што во организација на УНДП и Швајцарската агенција за развој и соработка, имаше обраќање на тема „Свеж старт на Балканот: Демократско обновување и еколошко обновување на линија на одржливи развојни цели.“

„Новата Влада ја отвори Македонија во земја на можности за сите, за граѓаните, цивилното општество и граѓанскиот сектор, политичките партии, за заедно да ги постигнеме стратешките цели, економски развој и евроатлантски перспективи“, изјавил Заев.

На настанот присуствувале и говореле директори од Универзитетот „Колумбија“ и од УНДП во САД.

Со присуството на Универзитетот „Колумбија“ премиерот Зоран Заев и владината делегација ја заокружија официјалната посета во Њујорк и учеството на 72. Генерално собрание на Обединетите нации.


Бектеши го промовира туризмот во Кина, а со Рифаи разговарал за негово унапредување


Ченгду, 11 септември, 2017 - 12:27 (META) 

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска ја почна официјалната посета на Кина, а воедно ја предводи и македонската делегација на 22. седница на Генералното собрание на Светската туристичка организација (UNWTO) што се одржува во градот Ченгду, Кина.

На конференцијата, на која присуствуваат министрите за туризам од целиот свет, ќе се разговара за развојот на светскиот туризам, новите трендови во туризмот, подобрувањето на туристичките услуги и за одржливиот туризам. Бектеши на самитот ја претставил стратегијата за туризам на нашата земја.

Тој се сретнал и со генералниот секретар на UNWTO, Талеб Рифаи, со кој договориле реализација нa одредени проекти.

„Меѓу проектите што Бектеши и Рифаи се согласија да ги реализираат се и поддршката на експерти за измени на законите за туризам и за угостителство, прописите за категоризација на угостителските објекти, поддршката за имплементација на системот за одзив на туристи ТСА (tourist satellite account), обуки за вработените во секторот туризам во седиштето на UNWTO во Мадрид, како и обука на студентите кои се запишани на универзитет за туризам“, се вели во соопштението од Министерството за економија.


Владина делегација од 2 до 4 септември во официјална посета на Израел


Тел Авив, 2 септември, 2017 - 17:48 (META) 

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерите Кочо Анѓушев и Оливер Спасовски и со министрите за економија и за земјоделство, Крешник Бекташи и Љупчо Николовски, од 2 до 4 септември ќе престојува во официјална посета на Израел на покана на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

На 3 септември Заев ќе има средба со израелскиот претседател Рувен Ривлин, ќе положи венец на меморијалниот споменик на жртвите од холокаустот Јед Вашем, по што ќе следува работен ручек со членовите на израелскиот Совет за надворешни работи, на кој ќе се обрати македонскиот премиер.

Владината делегација ќе присуствува и на Македонско-израелски бизнис-форум, кој ќе се одржи на тема „Интензивирање на бизнис и економската соработка меѓу Израел и Македонија“.

В понеделник, на 4 септември, Заев ќе има работен ручек со премиерот Нетанјаху, а ќе се сретне и со лидерот на опозицијата, Исак Херцог.

Одделни средби со нивните колеги од Израел, ќе имаат и министрите за внатрешни работи, за економија и за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Владината делегација денеска, по пристигнувањето во Израел, ќе присуствува и на фудбалскиот натпревар Израел – Македонија.


Османи: Се подготвува план за подобро искористување на ИПА-средствата


Скопје, 20 август, 2017 - 10:47 (META) 

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи се сретна со Никола Бертолини, раководител за соработка во Делегацијата на Европската Унија во Скопје (ДЕУ). На средбата разговарале и размениле податоци за состојбите околу реализацијата на проектите и искористувањето на ИПА-средствата.

Османи го известил Бертолини дека се подготвува обемен мастер-план, кој ќе биде поделен според итноста на мерките, а со кој се планира ревизија и унапредување на работата на ИПА-структурата, со цел подигнување на искористеноста на ИПА-средствата.

„Остварив работни средби со министерствата, градоначалниците и други претставници на институции, со цел директно да се информирам за предизвиците и пречките во реализација на проектите финансирани од ИПА“, изјавил Османи.

За овие реформи, Османи очекувал поддршка како од делегацијата на ЕУ во Скопје, така и од институциите задолжени за ИПА во рамките на Европската Унија.

Двајцата соговорници констатирале дека искористеноста на ИПА-фондовите во Македонија може значително да се подобри.


Таравари од денеска е во петдневна работна посета на САД


Скопје, 25 јули, 2017 - 9:44 (META) 

Министерот за здравство, Арбен Таравари, заедно со делегација од кабинетот, од денеска е во петдневна работна посета на Соединетите Американски Држави, информираат од кабинетот на министерот.

Работната посета ќе почне во Вашингтон, каде што министерот ќе се сретне со претставници на американскиот Конгрес, Стејт департментот, како и на Амбасадата на Македонија во САД.

„За време на престојот во Вашингтон, министерот ќе има средба со менаџментот на водечките американски болници, како и на интернационални организации од областа на здравството, заради размена на искуства и формирање стратешки партнерства за реформи во здравството. Во рамки на работната посета на САД, министерот ќе престојува и во Њујорк, каде што ќе се сретне со претставници на Светската здравствена организација, како и со раководството на реномирана њујоршка болница“, се вели во соопштението.

Од Министерството за здравство велат дека оваа посета е од клучно значење и дека со овие средби ќе се овозможи размена на искуства кои потоа ќе бидат применети како темел за реформи во здравствениот систем.


Заев денеска е во официјална посета на Босна и Херцеговина


Сараево, 22 јули, 2017 - 11:35 (META) 

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска ќе престојува во официјална посета на Босна и Херцеговина (БИХ), информираат од Владата.

Свечениот пречек ќе се одржи на платото пред зградата на заеднички институции на БИХ, по што следува средбата на македонската делегација со членовите на делегацијата на Советот на министри на БИХ.

Во состав на македонската делегација се и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за економија, Крешник Бектеши, министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми.

Во рамки на посетата предвидено е да биде потпишан меморандум за разбирање помеѓу македонското Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство и Министерството за надворешна трговија и економски односи на БИХ, како и потпишување на програма за културна соработка меѓу македонското Министерство за култура и Министерството за цивилни работи на БИХ.

Според агендата, предвидено е попладне кај Ротимље, Заев заедно со претседавачот на Советот на министри на БИХ да положи цвеќе на спомен-обележјето на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски и на членовите на неговата делегација.

 


Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст


Трст, 11 јули, 2017 - 12:24 (META) 

Премиерот Заев денеска и утре во Трст ќе ја предводи владината делегација на четвртиот самит ЕУ – Западен Балкан, во рамки на Берлинскиот процес кој официјално ќе почне утре.

На самитот кој е под покровителство на Италија ќе учествуваат премиерите и министри од шесте земји од Западен Балкан, како и високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, и еврокомесарката за транспорт, Виолета Болц.

Заев во рамките на самитот ќе има билатерални средби со премиерите на Албанија, Еди Рама, на Србија, Ана Брнабиќ, и на Словенија, Миро Церар, а ќе се сретне и со министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство, Борис Џонсон.

Утре пред почетокот на самитот Заев ќе биде дел од емисијата „Окружење“ заедно со Рама, Дачиќ, Хан и со Свилановиќ.

Самитот има цел да го поттикне придвижувањето на евроинтеграциите на земјите од Западен Балкан и да донесе конкретен чекори во однос на неговото инфраструктурно и економско поврзување.

За таа цел е обезбеден фонд од 1,3 милијарди евра за Западен Балкан, средства кои треба да се искористат до крајот на 2020 година за проекти во областа на транспортот, инфраструктурата, енергетиката, животната средина и на иновациите, кои треба да бидат реализирани во рамките на Транспортната заедница на Западниот Балкан, која со свечена церемонија ќе биде основана со потписите на премиерите на земјите од регионот.


Во Мали убиени двајца членови на делегација на ЕУ, потврди Могерини


Бамако, 19 јуни, 2017 - 19:35 (META) 

Високата претставничка за надворешна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, потврди дека двајца членови на делегација на ЕУ се убиени во терористички напад во луксузно летувалиште во Мали.

– Едната жртва е наш колега од Португалија, кој беше дел од воената мисија на ЕУ во Бамако, а исто така убиена е и членка на делегацијата на ЕУ од Мали – изјави Могерини на конференција за новинари одржана по состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ и на Луксембург.

Нападот се случи во неделата во туристичкото одморалиште во Мали, кое е популарно помеѓу туристите од Западот.

Според последните информации, во нападот се убиени најмалку четири лица, а една личност се води како исчезната.

Безбедносните сили успеале да спасат 36 заложници, меѓу кои биле и 13 француски државјани.


Делегација на Собранието ќе учествува на интерпарламентарна конференција во Брисел


Скопје, 19 јуни, 2017 - 10:45 (META) 

Делегација на Собранието на Република Македонија ќе учествува на интерпарламентарна конференција што денеска и утре ќе се одржи во Брисел, на тема „ЕУ законодавен процес – од законодавна иницијатива до имплементација и мониторинг“.

Конференцијата, како што соопштуваат од Собранието, е во рамките на програмата за поддршка на парламентите од земјите на Западен Балкан и од Турција, а ја организира Европскиот парламент.

Македонската делегација ќе ја претставуваат пратениците Бетиан Китев од СДСМ, Шпреса Хадри од ДУИ, Илија Димовски, од ВМРО-ДПМНЕ и Африм Гаши од Беса.

Во фокусот на конференцијата ќе биде законодавниот процес на Европската Унија, со акцент на улогата на парламентарните комисии како алатки за зајакнување на надзорната улога на законодавната власт наспроти извршната власт, а ќе се разгледуваат и најдобрите законодавни практики на Европскиот парламент и можноста и начините за нивна примена во националните парламенти.

„На претстојната интерпарламентарна конференција се очекува учество на европратеници и членови на различни комисии во рамките на Европскиот парламент, како и учество на претставници од парламентите на земјите на Западен Балкан и на Турција, за да ги споделат регионалните искуства и видувањата за идните предизвици во овој домен“, стои во соопштението на Собранието за конференцијата.


Заложбите за фискална консолидација и за транспарентност на буџетот, поздравени од ЕК


Скопје, 7 јуни, 2017 - 14:07 (META) 

Економскиот тим на Министерството за финансии денеска се сретнал со делегација на Европска комисија, предводена од амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар.

„Посебен осврт беше даден на донесување на стратегија за управување со јавни финансии, за што ЕК ги поздрави заложбите на Министерството за финансии за што поскоро донесување на овој значаен документ, каде приоритет ќе бидат фискалната консолидација и транспарентноста во објавувањето на буџетските податоци. Воедно, ЕК продолжува со поддршката во насока на почнување на нов циклус за подготовка на програмата за економски реформи, која е еден од носечките документи во претпристапниот процес на Македонија“, се вели во соопштението на Министерство за финансии.

Тема на средбата, како што информираат од министерството, биле и идните приоритети и реформи што треба да ги спроведе Македонија во насока на евроинтегративните процеси.

Било дискутирано и за подобрување на координацијата, со што би се зголемило ползувањето и искористеноста на европските (ИПА) фондови во земјава.