МВР врши истрага за директорувањето на Дејан Пројковски во МНТ


Скопје, 30 август, 2018 - 11:50 (META) 

Одделението за борба против организиран криминал од МВР по налог на Јавното обвинителство од минатата седмица вршат истрага во Македонски народен театар (МНТ), поради сомнение за злоупотреби направени во периодот од 2015 до 2017 година, кога директор бил Дејан Пројковски.

Минатата седмица инспекторите одзеле документи од правната служба.

Според информациите, Пројковски се товари за злоупотреба на службената положба со сомнителна набавка и ненаменско трошење во износ од 150.000 евра.

Од Министерството за култура велат дека поднеле пријава во МВР откако сегашната в. д. директорка  на МНТ, Симона Угриновска, која беше назначена во февруари, побарала ревизија на работата на претходниот директор.

МВР во овој момент собира и анализира документи и во интерес на истрагата не даваат повеќе детали.


Премиера на претставата „На дното“ на Пројковски во штипскиот театар


Штип, 2 септември, 2016 - 16:13 (META) 

Претставата „На дното“ по делото на Максим Горки во режија на Дејан Пројковски премиерно ќе се игра в недела во алтернативниот простор на фундусот на сцената на Домот на културата во Штип.

Пројковски оваа претстава на денешната прес-конференција ја нарече „патетика на баналното“, работена во екстремно радикална форма.

– Претставата е метафора за луѓето кои ја губат вербата во себе, а не застануваат да се погледнат пред огледало. Водата во која играаат актерите е симбол на калта во која се заглавени – изјави Пројковски.

Дванаесет актери учествуваат во претставата, меѓу кои и студенти на Пројковски. Во актерската екипа е и пензионираниот актер Стојан Арев, кој во деновите на подготовките рече дека се чувствувал буквално како да го пливале Охридскиот маратон по десетте часа интензивна работа.

Костимите и сценографијата се на Валентин Светозарев, а музиката ја работеше традиционалниот соработник на Пројковски, Горан Трајкоски.

Оваа екипа ја работеше и најтрофејната претстава на Народниот театар од Штип, „Бегалка“, во која актерката, која и сега игра, Рујиш Беговска, стана лауреат на Театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“.