Осум лица загинаа кога се урна ѕид при стампедо на фудбалски стадион во Сенегал


Дакар, 16 јули, 2017 - 12:58 (META) 

Осум лица загинаа, а околу 40 се сериозно повредени вчера, кога се урна ѕид на фудбалскиот стадион „Демпа диоп“ во главниот град на Сенегал, Дакар. На уривањето на ѕидот му претходела тепачка, а потоа стампедо предизвикано од фрлениот солзавец од полицијата, при што бил урнат и ѕидот.

На финалето во кое играа клубовите „УС Оукам“ и „Стаде де Мбоур“, навивачите почнале тепачка, по што интервенирала полицијата, фрлајќи солзавец за да ги растера. Потоа уследило панично стампедо, и притоа бил урнат еден ѕид.

Претседателот на Сенегал, Маки Сал, објави на „Твитер“ дека тие што стојат зад трагедијата ќе бидат казнети.


Денеска почнува релито Дакар


Буенос Аирес, 4 јануари, 2015 - 11:22 (META) 

Денеска, од аргентинскиот главен град Буенос Аирес до Вила Кроз Паз, почнува 36. издание на релито Дакар, што ќе трае до 17 јануари.

Најпрестижното светско рели ќе се вози на јужноамериканскиот континент, а освен низ Аргентина, натпреварувачите ќе возат и низ Чиле и низ Боливија.

На годинашното издание ќе стартуваат 676 натпреварувачи поделени во четири категории (мотоцикли, автомобили, четирицикли и камиони), кои треба да поминат 9.295 километри.