!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Притворениот турски судија Мурат Арслан, добитник на наградата „Вацлав Хавел“


Стразбур, 11 октомври, 2017 - 16:42 (META) 

Поранешниот турски судија и поборник за независност на судството во Турција, Мурат Арслан, кој се наоѓа во притвор уште од минатата година, е добитник на наградата за човекови права „Вацлав Хавел“, што ја доделува Парламентарното собрание на Советот на Европа на предлог на Меѓународното здружение на судии, пренесува ХРТ.

Петтата награда „Вацлав Хавел“ за промовирање на човековите права е доделена во понедленикот оваа недела, на свечена церемонија во Палатата на Европа во Стразбур, на првиот ден од заседанието на Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Мурат Арслан е поранешен судија и известител на Уставниот суд на Турција, претседател на сега забранетото здружение на судии и на јавни обвинители на Турција и голем поборник за независност на турското правосудство, кој се наоѓа во притвор од 2016 година, кога десетици илјади лица во земјата беа задржани во притвор по неуспешниот обид за воен удар.

Тој е награден за храбрата борба за судска независност во својата земја.

Наградата се доделува од 2013 година во спомен на Вацлав Хавел – писател, противник на тоталитаризмот, иницијатор на Кадифената револуција, претседател на Чехословачка и прв претседател на Чешката Република.


Мадуро нема да присуствува на седницата на ОН за човекови права


Њујорк, 5 септември, 2017 - 12:41 (META) 

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го откажа учеството на отворањето на 36. заседание на Советот за човекови права на Обединетите нации во Женева в понеделник.

„Претседателот Мадуро нема да се обрати на Советот за човекови права“, се наведува во соопштението на ОН, иако претходно беше најавено дека тој на 11 септември ќе има свое обраќање.

Венецуела во изминатите неколку месеци ја тресе длабока политичка и економска криза. Либералната опозиција бара вонредни претседателски избори и организира протести кои силите за безбедност ги прекинуваат употребувајќи сила.

Во судири на демонстрациите кои од 1 април се секојдневни, досега загинаа најмалку 120 луѓе.


Почина кинескиот нобеловец и дисидент Лју Сјаобо


Пекинг, 13 јули, 2017 - 20:26 (META) 

Кинескиот добитник на Нобеловата награда за мир и дисидент, Лју Сјаобо, почина на 61-годишна возраст, соопштија денеска властите во кинеската провинција Лиаонинг, каде Сјаобо беше хоспитализиран поради рак на црниот дроб.

Како што пренесуваат светските агенции, кинеската правосудна канцеларија соопштила дека нобеловецот починал три дена откако бил префрлен на интензивна нега поради откажување на повеќе органи.

Сјаобо кон крајот на мај оваа година беше префрлен од затвор во болница, откако му беше дијагностициран рак на црниот дроб во терминална фаза.

Кинеските власти, како што наведуваат странските агенции, ги одбиле бројните повици на групите за човекови права и на странски влади, да овозможат негово лекување во странство, наведувајќи дека Сјаобо го лечат најдобрите кинески лекари.

Лју Сјаобо, кој беше најпознатиот политички затвореник во Кина, беше уапсен во 2009 година поради наводна вмешаност во активности за уривање на кинеската влада. Тој беше осуден на затворска казна од 11 години.

Нобеловиот комитет на 8 октомври 2010 година го објави неговото име како добитник на Нобеловата награда за мир за 2010 година, со образложение дека наградата му се доделува за „долгата и ненасилна борба за основните човекови права во Кина“.


Мемети: Сè уште имаме нефункционални и исполитизирани институции


Скопје, 30 март, 2017 - 14:46 (META) 

Сè уште имаме исполитизирани и нефункционални институции, кои спроведуваат и партиски агенди, истакнал денеска народниот правобранител Иџет Мемети, на презентацијата на годишниот извештај за степенот на почитување, унапредување и заштита на човековите права и слободи во 2016 година, пренесува „Нова ТВ“.

Според Мемети, во сферата на почитувањето и на заштитата на човековите права, минатата година не е забележан никаков напредок, туку, напротив, имало стагнација и назадување.

Поради попречување во работата од страна на Министерствата за труд и социјална политика, за здравство, за внатрешни работи, за правда и од Управата за јавни приходи, Омбудсманот не успеал да спроведе целосни постапки за заштита на правата на граѓаните, посочил Мемети.

Тој истакнал дека затворениците и понатаму престојуваат во крајно нехумани услови и ускратено им е правото на здравствена заштита. Тој додаде дека е констатирана прекумерна употреба на сила од страна на затворската полиција, како и од редовната полиција при приведувањето на активисти од протестите на „Шарената револуција“.

Народниот правобранител минатата година постапувал по 4.718 случаи, од кои 3.775 биле иницирани по примени претставки, а 37 биле отворени по иницијатива на самиот Омбудсман.


Зголемувањето на моќта на жените треба да биде приоритет, смета Гутереш


Најроби, 8 март, 2017 - 17:58 (META) 

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска изјави дека зголемувањето на моќта на жените е ефикасен начин за заштита на нивните права.

По повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената, тој истакна дека приоритет треба да се даде на големо присуство на жените во владините институции, политичките системи и во економијата, како и на другите аспекти на општествениот живот.

Првиот човек на ОН изјави дека поголемото присуство на жените во сите сфери од општеството би придонело за поголем развој, полесно зачувување на мирот и за подобра заштита на човековите права.

Тој додаде дека како висок комесар за бегалци на ОН, го видел најголемото страдање на жените во најтрагични околности кои човек може да ги замисли.

Гутереш е во официјална посета на Кенија.


Стејт департмент: Во Македонија доминираат корупцијата и непочитувањето на правото


Вашингтон, 3 март, 2017 - 21:50 (META) 

Најголемиот проблeм во врска со човековите права и практики, произлегува од широкоприсутната корупција и неуспехот на Владата во целост да го почитува владеењето на правото, вклучувајќи ги тука и континуираните напори за ограничување на слободата на медиумите, мешањето во судството и попречување на работата на Специјалното јавно обвинителство, како и селективната примена на правдата. Политичкото вмешување, неефикасноста, фаворизирањето на одредени луѓе на добри позиции, одолжувањето на судските процеси, нарушувањето на правото на јавно судење и корупцијата се карактеристики на правосудниот систем.

Тоа се дел од главните заклучоци на најновиот извештај на Стејт департментот за состојбата на човековите права во Македонија во 2016 година.

Во него се споменуваат и физичките малтретирања на притвореници и на затвореници од страна на полицијата и затворските чувари, како и отежнатиот пристап до правен застапник, ограничување на правото на Ромите да патуваат надвор од земјата и да имаат пристап до здравствена грижа загарантирана со Уставот, како и намалувањето на превенцијата од трговија со луѓе и заштитата на таквите жртви, како и дискриминацијата на лицата со попреченост. Како мошне сериозни проблеми се наведени и институционалната и општествената дискриминација на Ромите и другите етнички малцинства, како и на припадниците на ЛГБТИ-заедницата.


Британија ги укинува истрагите за кршење на човековите права во Ирак


Лондон, 11 февруари, 2017 - 16:35 (META) 

Британската влада донела одлука да го укине државниот орган задолжен за истраги во врска со обвинувањата против британски војници за кршење на човековите права во Ирак, соопшти минитерството за одбрана на Обединетото кралство.

Државниот орган (ИХАТ), кој беше основан во 2010 година од поранешната лабуристичка влада, во моментов истражува 675 предмети, меѓу кои има и обвинувања за убиства. Само 20 предмети ќе бидат префрлени во полицијата на британската морнарица.

„Тоа ќе биде олесување за нашите војници кои предолго се товареа со обвинувањата“, изјавил британскиот министер за одбрана, Мајкл Фалон.

Организацијата Амнести интернешенл веднаш ја искритикува одлуката и оцени дека насилствата сторени во Ирак не треба да бидат ставени под тепих. Организацијата ја критикува и одлуката за префрлање на 20 предмети во британската морнарица.


Трговската и воената соработка во фокусот на разговорите помеѓу Меј и Ердоган


Анкара, 28 јануари, 2017 - 18:00 (META) 

На средбата помеѓу британската премиерка Тереза Меј и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Анкара, се разговарало за унапредување на соработката во областа на воената индустрија и на трговијата.

Тие, исто така, се договориле да формираат работна група за зајакнување на билатералната трговија по излезот на Велика Британија од Европската Унија.

По состанокот, Ердоган изјавил дека се надева дека обемот на трговската размена со Велика Британија ќе се зголеми од сегашните 15,6 на 20 милијарди долари.

Меј се осврнала и на обидот за пуч во Турција во јуни минатата година, истакнувајќи го значењето на почитувањето на човековите права.

– Сега е важно Турција да ја одржи нејзината демократија така што ќе го почитува владеењето на правото и обврските во поглед на човековите права – изјави Меј.

Британската премиерка во Анкара пристигна по посетата на Вашингтон, каде што се сретна со новиот претседател на САД, Доналд Трамп.


Дачиќ: Србија не е задоволна од состојбата во регионот


Белград, 27 декември, 2016 - 15:33 (META) 

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека Србија не е задоволна од состојбата во регионот, особено во Хрватска, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Дачиќ оценил дека политичката клима во регионот не е во правец на меѓусебно помирување.

– Една од главните насоки на надворешната политика на Србија е регионалниот аспект, покрај нашата желба да бидеме членка на Европската Унија и да развиваме пријателски односи со Русија, Кина и со другите традиционално пријателски држави. Исто така, сакаме да воспоставиме нови релации со земјите кои изминатите години не ни беа наклонети, како што се САД и Велика Британија“, изјавил Дачиќ.

На прашањето зошто Србија гласала против украинската резолуција со која се осудува кршењето на човековите права на полуостровот Крим кој е под руска окупација, Дачиќ изјавил дека Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина, но не ја поддржала резолуцијата поради „остро интонираниот текст со кој се напаѓа Русија“.

Дачиќ изјавил дека ќе се поклони пред сите кои гласале против Русија за случајот околу Крим, ако тоа што го напишале го применат и на случајот со Косово и со Србија.


Во државата се случуваат сериозни повреди на човековите права, сметаат младите правници


Скопје, 10 декември, 2016 - 10:37 (META) 

„Во државата се случуваат сериозни повреди на основните човекови слободи и права. Дискриминацијата е присутна и евидентна кон припадниците на ромската етничка заедница, ЛГБТИ-заедницата, политичките неистомисленици и жените. Лицата лишени од слобода се соочуваат со нечовечки услови во затворите и во други институции“, се вели во соопштението на Македонското здружение на млади правници по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на човековите права (10 декември).

Во него се додава дека најголемиот дел од институциите, кои согласно Уставот се должни да ги штитат човековите права, со исклучок на Народниот правобранител, затаиле и дополнително ја влошиле состојбата со човековите права.

– Проблемите поврзани со независноста и со непристрасноста на судството влијаеја негативно на заштитата на човековите права од страна на редовните судови. Од друга страна, Уставниот суд на РМ, кој исто така има надлежност да ги штити човековите права, пристапува со краен формализам и рестриктивност, поради што во 25 години независност само во еден единствен случај нашол повреда на човековите права – се додава во соопштението.