!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Иванов по изборите ќе предложи наследници на Габер и на Старова во Уставен суд


Скопје, 4 октомври, 2017 - 10:07 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, своите предлози за именување на двајца судии во Уставниот суд, на местата на Наташа Габер-Дамјановска и на Гзиме Старова, чиј деветгодишен мандат истекува в сабота, ќе ги достави до Собранието по локалните избори, велат за „Мета“ од кабинетот на Иванов.

„Претседателот на Република Македонија ќе достави предлог до Собранието на Република Македонија по завршувањето на локалните избори“, се вели во кусиот одговор од кабинетот на Иванов на нашето прашање дали досега е разговарано на оваа тема и дали претседателот на Република Македонија има предложено кандидати.

Тоа значи дека уште најмалку еден месец, Уставниот суд ќе работи во скратен состав, со шест од вкупно девет судии, бидејќи Собранието сè уште не именувало судија на местото на Исмаил Дарлишта, чиј мандат истече уште на 31 јули оваа година.

Според член 84 од Уставот, претседателот предлага двајца членови на Уставниот суд. Габер-Дамјановска и Старова беа избрани на 7 октомври 2008 година, на предлог на тогашниот претседател на државата, Бранко Црвенковски, по неколку месеци одложување бидејќи опозицијата ја бојкотираше работата на Собранието.

Ваквата ситуација ќе биде вистински тест за кохабитацијата меѓу претседателот и актуелното парламентарно мнозинство, предводено од СДСМ.

Упатените за „Мета“ велат дека Иванов ќе мора да се договори со мнозинството околу кандидатите, бидејќи во спротивно Собранието нема да му ги изгласа неговите предлози, што би било непријатно и за личностите кои се номинирани и може да го одолговлече комплетирањето на составот на Уставниот суд.

Инаку, минималниот број на судии со кои може да функционира Уставниот суд е шест, но во таков случај проблем е обезбедувањето мнозинство за донесување одлуки.

Членовите на Уставниот суд, Собранието ги избира на пленарна седница со 61 глас, а доколку е предложен кандидат Албанец, тогаш се гласа и со Бандентерово мнозинство.


Наследниците на Габер и на Старова во Уставниот суд, тест за кохабитацијата со Иванов


Скопје, 15 септември, 2017 - 12:36 (META) 

Собранието доцни со изборот на член на Уставниот суд кому му престанува мандадот, изјави Бујар Османи, вицепремиерот за европски прашања на 30 август, презентирајќи ги резултатите од имплементацијата на првиот дел од реформскиот план „3-6-9“.

Станува збор за избор на член на Уставниот суд на местото на досегашниот судија Исмаил Дарлишта, кому деветгодишниот мандат му истече на 31 јули. Тој беше избран во 2008 година на предлог на Комисијата за избори и именувања, а оваа комисија треба да го предложи и неговиот наследник. Комисијата, и по месец и половина, сè уште не излегла со предлог за судија, кого треба да го изгласа Собранието.

Мнозинство во Комисијата има опозицијата, односно шест членови се од ВМРО-ДПМНЕ, на чело со Илија Димовски како претседател, СДСМ има пет, ДУИ еден и Беса еден член.

Дарлишта, како што може да се види на интернет-страницата на Уставниот суд, веќе е избришан од списокот на судии, односно судот работи со еден судија помалку, иако сè уште ја нема закажано првата седница по завршувањето на судиската ферија.

На 7 октомври им завршува мандатот и на судијките Наташа Габер-Дамјановска и Гзиме Старова, а пополнувањето на нивните места ќе биде уште покомплицирано од изборот на наследник на Дарлишта.

Наследниците на Габер-Дамјановска и на Старова ги избира Собранието, но на предлог на претседателот на државата Ѓорге Иванов. Според член 84 од Уставот, претседателот предлага двајца членови на Уставниот суд. Габер-Дамјановска и Старова беа избрани на 7 октомври 2008 година, на предлог на тогашниот претседател на државата, Бранко Црвенковски, по неколку месеци одложување бидејќи опозицијата ја бојкотираше работата на Собранието.

Ваквата ситуација ќе биде вистински тест за кохабитацијата меѓу претседателот и актуелното парламентарно мнозинство, предводено од СДСМ.

Упатените за „Мета“ велат дека Иванов, сакал – не сакал, ќе мора да се договори со мнозинството околу кандидатите, бидејќи во спротивно Собранието нема да му ги гласа неговите предлози, што може да го одолговлече комплетирањето на составот на Уставниот суд.

Инаку, минималниот број на судии со кои може да функционира Уставниот суд е шест судии, но во таков случај проблем е обезбедувањето мнозинство за донесување одлуки.

Членовите на Уставниот суд, Собранието ги избира на пленарна седница со 61 глас, а доколку е предложен кандидат Албанец, тогаш се гласа и со Бандентерово мнозинство.


Коле Штериев избран за нов претседател на Советот на јавни обвинители


Скопје, 31 август, 2017 - 15:21 (META) 

Советот на јавни обвинители денеска со мнозинство гласови за нов претседател го избра Коле Штериев, откако во вторникот оваа недела, претходниот претседател, Петар Аневски, си поднесе оставка од функцијата.

Штериев, кој беше избран за член на Советот пред една година, а претходно беше дел од Вишото јавно обвинителство и од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, по изборот рече дека е свесен за нарушениот углед на оваа институција и најави дека ќе работи на негово подобрување.

Тој истакна дека забелешките во јавноста дека има конфликт помеѓу Советот и Специјалното јавно обвинителство воопшто не биле само впечатоци, туку дека тоа била стварна состојба и дека Советот воопшто не требало да расправа дали на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева треба да ѝ бидат дадени предметите што таа ги бара.

– Ќе се обидам да ги искористам и моите и капацитетите на членовите на Советот на јавни обвинители и се надевам дека ќе успееме да ја смениме сликата за Советот. За впечатоците во јавноста дека Советот бил во конфликт со Специјалното јавно обвинителство, можам да кажам дека тоа не беа само впечатоци, туку тоа беше така. Но, за тоа да бидам искрен, причините не треба да се бараат само во Советот. Сепак, да не навлегуваме денеска, на првиот ден, во тоа – рече Штериев.

Претходниот претседател на Советот, Петар Аневски, во вторникот изјави дека поднел оставка од функцијата поради лични и семејни причини, без да навлегува во детали околу причините за ваквата одлука.

Инаку, Советот на јавни обвинители има важна улога во постапката за именување државен јавен обвинител, бидејќи треба да даде мислење за сите пријавени кандидати, кое е обврзувачко.

Постапката за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на Марко Зврлевски, Владата ја почна на 22 август. Предлогот на Владата за распишување оглас за именување на новиот јавен обвинител е на дневен ред на седницата на Собранието на Република Македонија закажана за 4 септември.


Елизабета Шелева на местото на Лешоски на чело на Струшките вечери на поезијата


Скопје, 21 август, 2017 - 13:09 (META) 

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски, донел одлука за именување на нови членови на Управниот одбор на „Струшките вечери на поезијата“, откако младиот поет Дарко Лешоски, кратко по именувањето на функцијата претседател на Управниот одбор на СВ, реши да се повлече по реакциите во јавноста за неговиот избор.

Како што соопштија денеска од Министерството за култура, нов претседател на Управниот одбор на СВП е Елизабета Шелева, а членови се Лидија Димковска и Димитрие Дурацоски.

Елизабета Шелева е редовен професор на Катедрата за општа и компаративна книжевност, при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Таа е претседавач на Здружението на независните писатели на Македонија и уредничка на книжевното списание „Наше писмо“. Членка е на македонскиот ПЕН центар. Долгогодишна уредничка на регионалното списание за литература и култура „Сараевске свеске“. Шелева е уредник на Антологијата на македонската современа поезија „ Песна меѓу две лета“ за Струшките вечери на поезијата, во 2009 година. Преведува од англиски, српски и словенечки јазик, а објавила повеќе од 200 прилози и 9 авторски книги.


СДСМ: Поради ВМРО-ДПМНЕ не можат да се формираат комисии и да се носат закони


Скопје, 30 мај, 2017 - 18:16 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ја повика ВМРО-ДПМНЕ „да придонесе кон заокружување на функционалноста на Собранието, со тоа што ќе предложи членови на собраниските комисии“.

„Посочуваме дека токму поради несериозноста на ВМРО-ДПМНЕ не можат да се формираат работните тела на Собранието и да се донесат важни закони од интерес на граѓаните. Тоа во моментов се измените во Изборниот законик што треба да овозможат дефинирање датум за локалните избори и продолжување на мандатот на градоначалниците и на советите, како и законските измени за укинување на екстерното тестирање што го очекуваат сите граѓани“, стои во соопштението на СДСМ.

Оттаму ги повикуваат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да „не се плашат од партиското раководство и наместо да штитат нивни лични интереси, да се постават како конструктивна опозиција во Собранието“.


Две иницијативи до Уставниот суд да го продолжи мандатот на градоначалниците


Скопје, 20 април, 2017 - 16:56 (META) 

Министерството за локална самоуправа и Светскиот македонски конгрес (СМК) поднеле иницијативи до Уставниот суд со кои бараат укинување на два члена од Законот за локална самоуправа и од Изборниот законик, со што ќе се овозможи градоначалниците и советниците да останат на своите функции до одржувањето на локалните избори, објави „Сител“.

Според актуелниот Изборен законик, локалните избори требаше да се одржат во првата половина на мај оваа година, но поради политичката криза и блокадата на Собранието, изминаа сите уставни и законски рокови за нивно распишување.

Претседателот на СМК, Тодор Петров, вели дека на ваков чекор се решиле „во интерес на граѓаните“.

– Со иницијативата до Уставниот суд од 4 април, побарав поништување на членот 35, став 1 од Законот за локална самоуправа, кој зборува дека членовите на советите на општините се избираат за време од четири години – вели Петров.

Тој вели дека неговата иницијатива предвидува мандатите на функционерите во општините да се продолжат до крајот на оваа година, до кога би требало да се организираат и локалните избори.

Од Уставниот суд потврдиле дека ги примиле двете иницијативи, без да прецизираат кога тие би се нашле на седницата на судот.


СВР Охрид поднесе кривична пријава против охриѓанецот што ја малтретирал мајка си


Охрид, 13 април, 2017 - 12:54 (META) 

Поради основан сомнеж дека не ја извршувал судската одлука, СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Д.(58) од Охрид.

„Тој, со судско решение издадено од Основниот суд Охрид, имал забрана да врши семејно насилство. И покрај тоа, пријавениот М.Д. продолжил да ја малтретира, вознемирува, навредува и физички да ја напаѓа својата 81-годишна мајка, да оштетува и да фрла предмети од домот и да врши семејно насилство од секаков вид“, велат од СВР Охрид.

На 17 февруари оваа година, пријавениот во присуство на малолетни членови од семејството, почнал повторно со вознемирување, малтретирање и со упатување закани кон неговата мајка, по што физички ја нападнал. На тој начин, пријавениот М.Д. предизвикал чувство на страв, несигурност и вознемиреност кај неговата мајка и кај другите членови од семејството.


ВМРО-ДПМНЕ ќе има 6, СДСМ – 5, а ДУИ и Беса по 1 член во Комисијата за избори и за именувања


Скопје, 21 март, 2017 - 14:23 (META) 

Претставници на парламентарните политичките партии на денешната координативна средба во Собранието постигнале договор за составот на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата како услов за закажување на продолжение на конститутивната собраниска седница.

Партиите се согласиле шест членови во комисијата да бидат од ВМРО-ДПМНЕ, петмина да бидат од СДСМ, а по еден член да имаат ДУИ и Беса.

Претставниците на парламентарните групи моментално се на пауза и се консултираат за имињата на членовите на Комисијата, како и за тоа од која партија ќе биде претседателот на Комисијата.

Средбата ќе продолжи во 15.30 часот.

Конститутивната седница на Собранието се одржа на 30 декември минатата година, но беше прекината бидејќи не беше обезбедено парламентарно мнозинство за избор на претседател на законодавниот дом.


Продолжуваат нападите на штабови и на членови и на поддржувачи на СДСМ


Скопје, 4 март, 2017 - 15:21 (META) 

Вчера претпладне во ЕИК Скопје (Единицата за информации и команда) било пријавено дека ноќта од страна на непознати лица биле искрешни стаклата од штабот на политичката партија СДСМ, на улицата Јужноморавски бригади во населбата Ченто.

Од МВР информираат дека вчера, во 16.30 часот, во Единицата за информации и команда било пријавено дека во просториите на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, од страна на непознато лице физички бил нападнат 60-годишниот Љ.Ф. Како што пренесоа дел од медиумите, станува збор за професорот на Правниот факултет, Љубомир Фрчкоски.

Дваесетина минути подоцна, И.Т. (24) пријавила дека на оградата од нејзината куќа бил поставен голем лист хартија (хамер) испишан со недолична содржина. Станува збор за пратеничката во Собранието од СДСМ, Ивана Туфегчиќ, која во изјава за „Фокус“ го потврди инцидентот.

МВР во денешниот билтен информира дека вчера околу 17.50 часот на булеварот Партизански одреди во Скопје, на автобуска постојка две непознати лица физички нападнале 16-годишен малолетник, удирајќи го со тупаници, а се обиделе да му го одземат и мобилниот телефон.

Од полицијата велат дека работат на расчистување на случаите и на пронаоѓање на сторителите.

Насилствата на автобуските постојки, како и нападите на штабови на СДСМ и на нивни членови и поддржувачи почнаа истовремено со протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. На еден од протестите беше нападната и новинарската екипа на порталот „А1он“.


Формиран Семакедонски национален совет – Македониум


Мелбурн, 21 јануари, 2017 - 13:13 (META) 

Македонската дијаспора формираше Семакедонски национален совет – Македониум, заради, како што се наведува во прогласот на советот, одбрана на македонските национални интереси.

Советот, како што се наведува, ќе биде управуван од Македонци од секаде од светот. За претседател е избран Страшко Олумчев, додека четворицата заменици претседатели се Нестор Огинар, Никола Ставрески, Ристо Поповски-Лавот , Виолета Матијевиќ, Ицо Најдовски-Перин. Во раководството уште се и Ангелина Маркус, Љупчо Мирчевски-Трепет, Воислав Зафировски, Костадинка Ѓорѓевска и други.

„Ние Македонците не ги признаваме меѓународните, штетно потпишани договори и стратегии во име на македонскиот народ и на Македонија, од страна на Владата на Република Македонија, преку кои Македонија и народот се донесени во ситуација да се бранат и да се борат за своите човечки и национални правдини“, се вели во прогласот.

Обраќајќи се до претседателите на политичките партии, особено на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, членовите на советот бараат меѓупартиски договор за безусловен прекин на преговорите за името и за поднесување предлог во Обединетите нации за признавање на Македонија под уставното име, согласно повелбите на ОН.

Од советот бараат и спроведување попис на населението во Македонија, внесување на придобивките од АСНОМ во Уставот, во делот на Преамбулата, потоа Македонија да биде една изборна единица, да се врати министерство за иселеништво, а на сите Македонци по род, по автоматизам да им се издава македонско државјанство, без оглед дали живеат во државата или надвор од неа.

Во прогласот се бара и ревизија на приватизацијата на општествениот капитал, како и ревизија на имотите на сите македонски политичари и државни службеници од 1991 година досега и враќање на старите македонски симболи.

Досега, ваков сличен националниот совет беше формиран од македонската заедница во Србија, чиј претседател е Борче Величковски.