Македонија на седум чекори до столчето во НАТО


Скопје, 8 јануари, 2019 - 13:33 (META) 

Формално седум чекори, од кои два суштински, ја делат Македонија од полноправно членство во НАТО. Процесот, според најавите, би требало да заврши до крајот на годинава.

Првиот чекор е усвојување на уставните измени, односно формално спроведување на Преспанскиот договор. Целосното спроведување на договорот „меѓу Скопје и Атина“ е и формален услов во поканата што НАТО и ја упати на Македонија во јуни лани, на самитот во Брисел. Условот се темели на член 10 од Вашингтонскиот договор, со кој е основан НАТО, според кој нови членки се примаат само со едногласна одлука на сите членки. Во македонскиот случај, Преспанскиот договор е услов за грчката согласност.

Втор чекор е Грција да го ратификува Преспанскиот договор, за целосно да се исполни условот од Бриселскиот самит на НАТО. По ова, процедурата се сели во Северноатлантскиот сојуз.

Како трет чекор, НАТО подготвува Протокол на Вашингтонскиот договор за пристапување на новата членка. Тоа е всушност амандман на оригиналниот договор за Северноатлантски сојуз, склучен во 1949 година.

Веднаш потоа почнува четвртиот чекор, процесот на ратификација на протоколот, во кој секоја од 29-те членки на НАТО треба да го ратификува протоколот според националните процедури. Процесот трае различно во секоја земја. На пример на САД им треба двотретинско мнозинство гласови во Сенатот за да го ратификува протоколот. Во Британија, пак, не е потребно формално гласање во парламентот. Се очекува процесот да заврши до крајот на годинава, а Грција најави дека прва ќе го ратификува протоколот.

Додека трае ратификација, Македонија до одредено ниво учествува во процесите во Алијансата. На пример, може да учествува на сите форуми и средби, но без право на глас. Или, како што најавуваат македонските функционери, „ќе добие столче во НАТО“.

Петтиот чекор е поканата за пристапување, која до Македонија ќе ја упати генералниот секретар на НАТО кога сите членки ќе ги известат САД; депонентот на договорот, дека го ратификувале пристапниот протокол.

Македонија во шестиот чекор ќе треба и самата формално да го прифати пристапувањето во НАТО – со референдум или со гласање во Собранието. Потоа одлуката за пристап му ја доставува на Стејт департментот на САД, „чуварот“ на Вашингтонскиот договор, и формално станува членка на НАТО.


Столтенберг: Покана за НАТО кога ќе се исполни Договорот со Грција


Брисел, 10 јули, 2018 - 14:23 (META) 

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО.

На денешната пре-конференција Столтенберг рече дека Македонија ќе стане членка на НАТО под новото име Република Северна Македонија.

– Очекувам дека по историскиот договор постигнат минатион месец за спорот со името ќе го поканиме Скопје да почне со преговори за членство. Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ќе можеме да ја поканиме поранешната југословенска Република Македонија да стане 30 членка на НАТО под нејзиното ново име, Република Северна Македонија. Ова е сигнал дека портата на НАТО е и ќе остане отворена – изјави Столтенберг, јави диписничката на МИА од Брисел.


Столтенберг ја појасни процедурата за зачленување на Македонија во НАТО


Брисел, 29 јуни, 2018 - 11:29 (META) 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска по средбата со премиерот Зоран Заев, ја појасни процедурата за зачленување на Македонија во Алијансатa, пренесува МИА.

Успешен референдум за Договорот со Грција останува клучен услов, но Македонија веќе ќе учествува на сите состаноци на НАТО и пред полноправното членство.

Столтенберг појасни дека на претстојниот Самит на НАТО на 11 и 12 јули во Брисел, Македонија ќе добие покана за започнување на пристапните преговори со Алијансата.

– Уверен сум дека шефовите на држави и влади ќе ја поканат ПЈРМ да започне пристапни преговори, потоа неколку месеци ќе имаме пристапни преговори и доколку внатрешните процеси се финализирани во земјата, тогаш можете да се приклучите кон НАТО – рече генералниот секретар.

По заокружувањето на пристапните преговори ќе биде потпишан Протокол за пристапување кој потоа треба да биде ратификуван од парламентите на сите земји членки на НАТО. Овој процес на ратификација е тој што одзема најмногу време.

За Црна Гора, објасни тој, поканата за почеток на преговори била изададена во декември 2015, преговорите биле финализирани во март 2016, а потоа сите 28 земји членки го ратификувале Протоколот до јуни 2017.

Албанија и Хрватска, пак, беа поканети во април 2008, а се приклучија во април 2009, една година подоцна.

– Зборуваме за нешто како година и половина од поканата до полноправно членство, Но, штом го потпишеме Пристапниот протокол, што трае неколку месеци, три месеци за Црна Гора, тогаш земјата ќе биде поканета да учествува на сите средби на НАТО и ќе седи на маса и ќе биде дел од Советот на НАТО. Црна Гора почна да учествува во сите активности на НАТО во март 2016, само три месеци откако почнаа преговорите за членство – рече Столтенберг.

Тој посочи дека процесот може да оди многу брзо, но за тоа е неопходно да завршат сите процедури околу Договорот со Грција.

-Тоа значи дека потребните промени во Уставот треба да се направени и потоа можеме да ја поканиме земјата да пристапи под новото име, Република Северна Македонија. Навистина се надевам дека народот во вашата земја ќе ја зграпчи оваа прилика, ова е историска прилика – порача геренарлниот секретар на НАТО.

Доколку референдумот не успее Македонија, нема да може да стане членка на НАТО потсети Столтенберг.


Македонија стана членка на Агенцијата за фундаментални права


Скопје, 7 август, 2017 - 17:58 (META) 

Македонија денеска стана членка на Агенцијата за фундаментални права (АФП) на Европската Унија, информираше вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

Вицепремиерот рече дека зачленувањето во Агенцијата ја покажува посветеноста на Владата за приближување на земјата кон Европската Унија на сите нивоа.

– Членството во ова институција не е изолиран настан што се случи одеднаш, туку тоа е круна на еден процес кој е почнат уште во 2008 година, кога и формално како држава имаме побарано членство во Агенцијата. Низ овој процес поминавме бројни блокади, но, еве, конечно, го откочивме процесот и станавме членка на оваа важна европска институција – изјави Османи.

Тој го оцени зачленување во Агенцијата за фундаментални права на ЕУ како важен чекор од страна на Европската Унија бидејќи Македонија во моментов е единствената земја – кандидат за членство во ЕУ која стекнала право за учество во работата на Агенцијата.

Министерот за правда, Билен Саљији, истакна дека вклучувањето на Република Македонија во работата на оваа агенција како единствено тело што се занимава со почитувањето на човековите права во Европската Унија, кореспондира со евроинтегративниот процес на Владата и со активностите на усогласување на македонското со европското законодавство.

– На овој начин, Република Македонија, како единствена од земјите – кандидатки за членство, ќе има директен увид во работата на Агенцијата и можност европските стандарди и практиките да ги пренесе во домашната законодавна и институционална рамка – изјави Саљији.

Тој информираше дека поголемиот дел од финансиските обврски на Република Македонија за членството во агенцијата се обезбедени во вид на грант преку ИПА од страна на Секретаријатот за европски прашања, додека остатокот од околу 20 отсто ќе го обезбеди Министерството за правда.


Орав: Кризата во Македонија трае предолго


Скопје, 10 мај, 2016 - 13:38 (META) 

Евроамбасадорот Аиво Орав на денешната традиционална средба по повод Денот на Европа, со амбасадорите од земјите членки ЕУ, актуелниот и со поранешните вицепремиери за европски прашања, рече дека кризата во Македонија трае предолго и дека треба да се донесат тешки и сериозни одлуки.

– Минатиот месец го видовме и самиот леден брег кога беше донесена одлуката за аболиција. Нема време за губење. Тешки и сериозни одлуки треба да бидат донесени деновиве од тие што се одговорни за ситуацијата, така што заедно ќе одиме напред. ЕУ е тука ако ви треба нашата помош. Ние во ЕУ, исто така, многу се надеваме дека оваа криза ќе биде оставена зад нас и дека ќе ги почнеме преговорите со вас кога тоа ќе биде можно – рече Орав.

Вицепремиерот Арбер Адеми изјави дека факт е оти Македонија најдолго ја имплементира ЕУ-агендата од сите земји во регионот и оти не може да се сокрие дека земјата е во најкомплексна криза која е неодржлива.

Холандскиот амбасадор, Вилем Ваутер Пломп, изрази надеж дека лидерите ќе најдат мудрост и храброст да постигнат решение и дека напорите на меѓународната заедница ќе придонесат за наоѓање на тоа решение.

Американскиот амбасадор Џес Бејли, пак, посочи дека остануваат во комуникација со политичките партии.


Попоски на средба со унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто


Будимпешта, 25 февруари, 2016 - 21:23 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска се сретна со својот колега од Унгарија, Петер Сијарто. На средбата министрите разговаралe за билатералните односи, европската и за евроатлантската интеграција на Македонија и за актуелниот проблем со мигрантската криза.

Како што пишува во соопштението на Министерството за надворешни работи, на средбата било договорено во наредниот период да се посвети повеќе внимание на зајакнување на економско-трговската соработка меѓу двете држави.

Во контекст на мигрантската криза, се разговарало за помошта што Македонија ја добива од Унгарија во насока за справување со предизвикот. Министерот Попоски истакнал дека е потребно да се има заеднички пристап од сите европски партнери, без да биде на штета на која било земја членка на ЕУ, за да се избегне ситуација притисокот од мигрантската криза да се пренесе врз земји што не се членки во ЕУ, но се наоѓаат на мигрантската рута.

„Денес, Македонија почитува и имплементира одлуки на Советот на ЕУ, а не е земја членка ниту се почнати преговори. Во интерес на Македонија е да продолжиме со спроведување на тие одлуки што се договорени на ниво на ЕУ и се во согласност со принципите за кои се залагаме“, рекол Попоски.