Груевски го честиташе потпишувањето на Протоколот за НАТО


Будимпешта, 6 февруари, 2019 - 12:19 (META) 

Бегалецот Никола Груевски го честиташе потпишување на Протоколот за НАТО во Брисел на неговиот фејсбук-профил.

Во неговото, како што вели, „размислување за нова национална стратегија по новонастанатата ситуацијa со името“, тој прави анализа – во продолженија – за тоа што значи членството на државата во НАТО,  паралела со дејствувањето на старот ВМРО и нивната борба за слобода.

„Не е тајна дека низ целото мое работење во политиката, од почетокот до денес, сум отворен поборник на членството на Македонија во НАТО и ЕУ. Разликата со СДСМ е што не сакав тоа да се случи на ваков начин, со ваков понижувачки и штетен договор, со целосно предавање на тешко и крваво стекнатото, па потоа со години да се бориме да ја поправаме штетата со сите ризици во таа намера. Но, надвор од тоа, сметав и се уште сметам, дека местото на Република Македонија недвослмислено е во НАТО и ЕУ. Тоа што платена пропагнда се трудеше да направи друга слика заради други цели, е друга работа. Кога веќе насила и противуставно ни го направија ова со името, со идентитетот и историјата, кога веќе тоа станува насила и против волјата на народот станува реалност, треба да се искористи таа ситуацијата и ден порано земјата да стане членка на НАТО и да ги започне и што побрзо да ги заврши преговорите за полноправно членство во ЕУ.
Тоа е период од 18 месеци за НАТО, а за ЕУ можеби од 6 до 8 години од сега, зависно од повеќе фактори. Доколку нема предвремени парламентарни избори, до 2020 членството во НАТО ќе биде реализирано, а се надевам и барем 20-30 отсто од потребните реформи и поминати преговори за членството во ЕУ. По промената на марионетската влада, процесот со зачленувањето во ЕУ треба да се доврши без создавање ризици“, вели меѓудругото Груевски на неговиот фејсбук-профил во првиот дел од неговата анализа.

Тој дури и предупредува „следните 6-8 години треба да сме многу внимателни, да не останеме и без име и без ЕУ“

„Кога веќе сме доведени во ваква тешка ситуација од оваа марионетска власт, кога веќе го изгубивме името и националноста, треба прво ЕУ па по добро подготвен терен и обезбедени сојузници корекција на настаната штета, што воопшто нема да биде лесна операција“, пишува Груевски.


Орбан на Заев му го честита Договорот со Грција


Будимпешта, 20 јули, 2018 - 16:25 (META) 

Премиерот Зоран Заев добил писмо од унгарскиот премиер Виктор Орбан со честитки по повод договорот за македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу двете земји, информираат од владината прес-служба.

Во писмото, кое премиерот на Унгарија Орбан го потпишал и во име на Вишеградската Четворка, го поздравува решението што двете земји, Република Македонија и Република Грција, го најдоа во врска со прашањето за името.

„Унгарската Влада постојано, преку сите форуми се залага за забрзување на евроатланската интеграција на целиот регион на Западен Балкан, така и за Република Македонија. Унгарија го поддржа усвојувањето на резолуцијата на Европската Унија со која се овозможува започнување на преговорите за членство на Република Македонија во ЕУ“, се вели во писмото.

Орбан во писмото исто така вели дека Унгарија ја поддржува поканата за членство што Макеоднија ја доби од НАТО на 11 јули.


Меј: Договорот и ги отвора вратите на Македонија за НАТО и ЕУ


Скопје, 21 јуни, 2018 - 15:32 (META) 

Премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј, со писмо до македонскиот премиер Зоран Заев честитала за постигнувањето договор со Грција, како и за ратификацијата на договорот во Собранието, соопштија од Владата.

„Вакво значајно постигнување не би било возможно без политичката храброст, визија и лидерство, какви што двајцата покажавте. Како што претходно разговаравме во Скопје, решавањето на ова прашање ќе донесе енормни придобивки за двете држави, како и за поширокиот регион“, стои во писмото од премиерката Тереза Меј.

Таа, во своето писмо додава и дека конечно после 25 годишниот спор, желбите на огромно мнозинство граѓани, кои сакаат да ја видат својата земја како членка на НАТО и ЕУ, ќе ги отвори вратите за овие аспирации.

Таа ветила поддршка од Обединетото Кралство за Македонија за зачленувањето во НАТО.

Заблагодарувајќи се за гостопримството за време на нејзината посета во Скопје, премиерката на Велика Британија во писмото вели оти се радост ја очекува претстојната средба со премиерот Заев и со останатите премиери од регионот, на Самитот за Западен Балкан, кој ќе се одржи следниот месец во Лондон.


Државниот врв им го честиташе Богојавление – Водици на православните верници


Скопје, 19 јануари, 2018 - 10:31 (META) 

Премиерот Зоран Заев, по повод празникот Богојавление – Водици упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници.

„Благородната порака на овој празник исполнува и со оптимизам, и дека надежта и жедта за доброто, совршеното и убавото никогаш не згаснува. Со овие пораки, и со искрената верба во нив, да си посакаме подобра иднина, здравје, и со добра волја да се соочуваме со сите предизвици што ни претстојат на личен и на колективен план“, напиша Заев во честитката.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери од свое лично име и од име на пратениците на сите верници од христијанска вероисповед им го честиташе Богојавление – Водици, со порака дека овој празник, како и сите други празници, се моменти во кои се сплотуваат луѓето и споделуваат добри мисли, взаемна почит, разбирање и љубов.

„Нека вашите срца и вашите домови бидат исполнети со духовен мир, семејна топлина и убави желби за напредок во секоја димензија. Нека е честит и за многу години празникот“, стои во честитката од Џафери.

Претходно, претседателот на државата во честитката по повод празникот наведе дека Богојавление – Водици „треба да нè потсетува да не се навраќаме на старото, туку да се стремиме кон живот исполнет со љубов, понизност, милост и солидарност“.

„Да се престигнуваме со добрина, и да го градиме нашето мултиетничко, мултирелигиско и мултијазично општество во мир, соживот и почитување на различноста“, порача Иванов.


Тилерсон: Работиме 26 години заедно во поддршка на аспирациите на Македонија


Вашингтон, 8 септември, 2017 - 17:24 (META) 

Државниот секретар на САД,  Рекс Тилерсон, ја честиташе 26-годишнината од независноста на Република Македонија. Tој во име на Владата на САД изрази најдобри желби за луѓето во Македонија.

„Работиме заедно 26 години во поддршка на аспирациите на Македонија за влез во Европската Унија и во НАТО. Ја поздравуваме акцијата што ја презеде новата Влада да ја демонстрира посветеноста кон демократските принципи, почитувањето на владеењето на правото и регионалната соработка. САД ќе продолжат да ги поддржуваат напорите на Македонија во спроведувањето на потребните реформи за да го обезбедат своето место во евроатлантското семејство и нации. Со нетрпение очекуваме да ја продолжиме соработката во наредните години“, се вели во соопштението на Стејт департментот на САД.


Заев му честиташе на Борисов: Вредностите за кои се залагате носат напредок и на регионот


Скопје, 4 мај, 2017 - 16:06 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по повод изборот на новата влада на Бугарија, упати честитки до новиот бугарски премиер Бојко Борисов.

„Ги поздравуваме вредностите за кои се залагавте пред и по изборот за премиер на Бугарија и сметаме дека токму заложбите за демократија, слобода и за меѓусебно почитување се вредности кои силно ќе влијаат на понатамошниот развој на Бугарија, но и на добрососедските односи во целиот регион, а особено на односите меѓу Македонија и Бугарија. Граѓаните на Македонија силно го почитуваат вашиот личен придонес и придонесот и поддршката на Република Бугарија за евро-атлантските перспективи на Република Македонија, каде што Бугарија е почитуван партнер и сојузник“, се вели во честитката.


Државниот врв и лидерите на партиите упатија честитки по повод Богојавление – Водици


Скопје, 19 јануари, 2017 - 12:43 (META) 

Претседателот на држвата, Ѓорге Иванов, премиерот Емил Димитриев и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, и до православните верници во земјава испратија честитки по повод празникот Богојавление – Водици.

„Во духот на овој голем празник, да го поттикнуваме најдоброто во нас и најдоброто кај нашите ближни и кај нашите сограѓани, независно од нивната етничка, верска, јазична и идеолошка припадност. Само така ќе чекориме кон остварување на заедничките цели за успешна и просперитетна Република Македонија“, стои во честитката од претседателот Иванов.

Премиерот Емил Димитриев во честитката порача вредностите кои ги носи денешниот празник да помогнат во „подобрување на економијата, за унапредување на стандардот на населението, за создавање услови за развој во секоја општествена сфера и изградба на напредна Република Македонија“.

Во честитката по повод празникот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, истакна дека со истата верба во Бога, со која денеска се тргнува кон местата за водосвет „да продолжиме да чекориме по патот на успехот и просперитетот на нашата татковина и да го зацврстиме единството, да се почитуваме, да си помагаме и да ги унапредуваме вредностите кои се предност на нашето општество“.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во својата честитка порача дека повторно е потребна цврстата волја на духот, преку мудрост и искрена верба, „за да го создадеме животот што го избравме“.

„Денешниот ден на духовното раѓање носи нова животна сила на секој од нас, за потребната обнова на нашето општетсво во кое среќно ќе живееме сите“, напиша Заев во честитката по повод Богојавление – Водици.


Иванов до Трамп: Потребна е интеграција на Македонија во НАТО и во ЕУ


Скопје, 9 ноември, 2016 - 13:27 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, му честиташе на Доналд Трамп за изборот за претседател на Соединетите Американски Држави.

„Дозволете ми, од името на граѓаните на Република Македонија и од свое име, да Ви упатам срдечни честитки по повод Вашиот избор за претседател на Соединетите Американски Држави, како и да Ви посакам успех во извршувањето на одговорната функција. Република Македонија придава исклучително значење на стратегиското партнерство со Соединетите Американски Држави, а заложбата за негово понатамошно зацврстување претставува посебен интерес за Република Македонија и за нејзините граѓани. Вие застанувате на чело на Вашата држава во време на безбедносни бури, глобални предизвици и непоредок. Овие предизвици неминовно се рефлектираат и на државите од регионот на Југоисточна Европа, вклучително и Република Македонија“, стои во честитката.

Во нашите 25 години независност и сувереност, пишува понатаму, Република Македонија долго време се соочува со неправедна и со непринципиелна блокада на нашиот европски и евроатлантски пат.

„И како што на светот му треба поредок, така нам ни треба консолидирање на мирот, поголема стабилност, безбедност и демократија во регионот. За постигнување на овие цели, потребна е интеграција на Република Македонија и на целиот регион во НАТО и во Европската Унија, но и почитување на меѓународното право. За постигнување на овие цели, особено значајна е поддршката од САД. Длабоко сум уверен дека Соединетите Американски Држави под Ваше лидерство, ќе ни помогнат во исполнување на овие највисоки стратешки цели. Уверен сум дека во периодот што следува нашето стратегиско партнерство ќе биде унапредено и збогатено, за што уште еднаш Ви ја искажувам нашата целосна подготвеност. Сакам да Ве уверам дека Република Македонија, како докажан пријател и партнер на Вашата голема нација, ќе продолжи да ги поддржува американските и глобалните напори за мир, стабилност и за безбедност, втемелени на потребата за правда, почитување на меѓународното право, на слободата и човечкото достоинство во светот“, се вели во честитката.


Светските лидери му ја честитаа победата на Трамп, ЕУ го покани на самит


Брисел, 9 ноември, 2016 - 11:03 (META) 

По официјалното прогласување на Доналд Трамп за нов претседател на САД, честитки за победата стигнуваат од светските лидери. Дел од нив изразуваат скепса, а дел се радуваат на изборот што го направија Американците.

Претседателот на Еврпскиот парламент, Мартин Шулц, во подолга изјава рече дека на Европската Унија ќе ѝ биде потешко со Доналд Трамп отколку со претходните американски администрации.

– Ќе биде тешко, многу потешко отколку со претходните американски администрации, но тој е слободно избран претседател. Мораме да го почитуваме идниот претседател на САД. Се надевам дека ќе пронајдеме начин да соработуваме. Оваа кампања нема да биде запаметена како една од најдобрите во САД, претседателот Трамп ќе има тешка мисија да обедини една поделена нација. Сè уште треба да се види неговиот став за Сирија, Ирак, Украина, Либија. Улогата на Трамп во демократијата ќе се тестира уште од првиот ден – вели Шулц.

Во заедничка изјава, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, и претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, му ја честитаа победата на Доналд Трамп и истакнаа дека е многу важно да се зајакнат трансатлантските релации.

„Европејците веруваат дека Америка, чии идеали секогаш биле светилник на надеж во целиот свет, ќе продолжи да инвестира во партнерство со пријатели и со сојузници, за да им помогне на нашите граѓани и на луѓето од светот да бидат побезбедни и просперитетни“, се вели во заедничката изјава на Туск и на Јункер.

Тие двајца го поканија на самит ЕУ – САД, каде ќе разговараат за односот и за курсот по кој ќе се движат нивните односи во наредните четири години.

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, на својот твитер-профил напиша дека Европската Унија и САД ќе продолжат да работат заедно и по доаѓањето на Доналд Трамп во Белата куќа.

„Врските помеѓу ЕУ и САД се подлабоки од секоја политичка промена. Ќе продолжиме да работиме заедно за уште еднаш да ја откриеме силата на Европа“, напиша Могерини на „Твитер“.

Рускиот претседател Владимир Путин во порака до новоизбраниот претседател Доналд Трамп ја изрази ја неговата доверба во дијалогот помеѓу Москва и Вашингтон и изрази надеж дека со заеднички напори ќе ги доведат руско-американските односи надвор од нивната сегашна криза.

Твитер-профилот на холандското министерство за надворешни работи ја пренесува изјавата на холандскиот министер за надворешни работи, Берт Кундерс, кој вели „Американците се изјаснија. Соработката со САД е есенцијална и неопходна. Ќе ги оценуваме постапките на Трамп“.

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, на својот фејсбук-профил утринава напиша дека слушнал одлични вести.

„Честитки. Колку добри вести. Демократијата е сè уште жива“, напиша унгарскиот премиер во контекст на победата на Доналд Трамп.


Муслиманите денеска го прославуваат празникот Курбан-бајрам


Скопје, 12 септември, 2016 - 10:14 (META) 

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан-бајрам.

Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз, почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

Курбан-бајрам се одбележува 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр-бајрам, а го означува денот кога е комплетиран светиот Куран.

Поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис ул улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи, по повод Курбан-бајрам упати порака и честитка до муслиманските верници.

Честитка до муслиманските верници и до поглаварот на Исламската верска заедница упати и претседателот Ѓорге Иванов.

„Муслиманите низ светот го слават „празникот на жртвата“ како ден кога благосостојбата ѝподава рака на сиромаштијата, помагајќи и споделувајќи со семејството, пријателите и со сиромасите, нагласувајќи ги сите човечки доблести. Честитајќи Ви го празникот Вам и на сите верници од исламска вероисповед, Ви посакувам благосостојба и мир во Вашите домови и во домовите на Вашите блиски“, пишува во честитката од претседателот Иванов.

Првиот ден на Курбан-бајрам, 12 септември, е неработен ден за верниците од муслиманската вероисповед во Република Македонија.