Триесет килограми марихуана пронајдени во глисер кај Калишта, Струшко


Струга, 16 септември, 2017 - 12:11 (META) 

Струшката полиција синоќа, околу 22 часот, кај селото Калишта, на околу 300 метри од брегот на Охридско Езеро, во мал глисер пронашла и запленила 30 килограми марихуана, соопшти денеска МВР.

„Во мал бел чамец, со должина од околу 4 до 4,5 метри, со мотор, врзан со бова, биле пронајдени две црни торби, секоја со 14 пакувања од опојна дрога марихуана, со вкупна тежина од околу 30 килограми“, стои во соопштението на МВР.

Дрогата била подигната од местото и пренесена во полициската станица во Струга за понатамошна постапка.

Од полицијата додаваат дека работат на целосно расчистување на случајот.


Во бродолом на Медитеранот се удавиле 130 мигранти


Триполи, 19 јуни, 2017 - 20:22 (META) 

Речиси 130 мигранти се пронајдени мртви во Медитеранот откако чамецот на кој се наоѓале потонал, соопшти Меѓународната организација за миграција.

Портпаролот на организацијата, Флавио ди Џакомо, изјави дека мигрантите се пронајдени недалеку од крајбрежјето на Либија, од каде се обиделе да стигнат во Европа.

Според изјавите на четворица преживеани мигранти, тие во четвртокот тргнале од Либија, меѓутоа по неколку часа нивниот чамец потонал.


Повеќе од 40 сомалиски мигранти убиени во близина на брегот на Јемен


Сана, 18 март, 2017 - 10:57 (META) 

Повеќе од 40 сомалиски мигранти, меѓу кои имало жени и деца, биле убиени ноќеска во близина на брегот на Јемен, додека биле превезувани со чамец, јавуваат светските агенции.

Чамецот, со околу 140 мигранти од Сомалија, бил погоден од лесно оружје во близина на пристанишниот град Ходеда, на западниот брег на Јемен, соопштила канцеларијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР). Чамецот, и покрај нападот, успеал да доплови до пристаништето, кое е под контрола на бунтовниците Хути.

Засега никој не ја презел одговорноста за нападот. Бунтовниците за нападот ја обвинуваат арапската коалиција, која, пак, ги отфрла ваквите наводи.

Во чамецот, како што објави Меѓународната организација за миграција (ИОМ) во Јемен, биле пронајдени телата на 42 лица.

Според управата на пристаништето, преживеаните мигранти заедно со тројца јеменски шверцери биле уапсени.


Спасени 131 мигрант кај западното грчко крајбрежје


Атина, 8 октомври, 2016 - 16:16 (META) 

Околу 130 мигранти се спасени денеска во близина на западното грчко крајбрежје, откако чамците со кои пловеле побарале помош поради лошите временски услови, соопшти крајбрежната стража.

Бродот пристигнал во пристаништето Метони на Пелопонескиот Полуостров со помош на локалната полиција, а сите патници се безбедни.

Не е позната националната припадност на мигрантите, кои тврделе дека сакале да се упатат кон Италија.


Пронајдени тела на 22 мигранти во чамец во Медитеранот


Атина, 21 јули, 2016 - 10:16 (META) 

Тела на 21 жена и на еден маж се пронајдени во чамец кој превезувал мигранти преку Медитеранот, соопшти хуманитарната организација „Лекари без граници“.

Организацијата навела дека повеќе од 200 преживеани се спасени од гумен чамец и се префрлени на еден од бродовите на организацијата.

Групата соопшти дека телата на настраданите долго се наоѓале во чамецот.

Други детали не се соопштени.


Најмалку 11 бегалци се удавија денеска во Егејско Море


Атина, 1 ноември, 2015 - 13:47 (META) 

Најмалку 11 бегалци, од кои шест деца, се удавија денеска во близина на грчкиот остров Самос. Како што соопшти грчката крајбрежна стража, чамецот пловел од турскиот брег и во еден момент се превртел.

Во слични инциденти покрај грчките острови на Егејско Море, изминатите денови загинаа десетици бегалци.


Во Либија спасени 120 бегалци


Триполи, 7 септември, 2015 - 19:08 (META) 

Либиската крајбрежна стража соопшти дека спасила повеќе од 100 бегалци кои се наоѓале во гумен чамец, на кој му се расипал моторот.

Директорот на крајбрежната стража, Мухамед Данди, изјави дека на 60 километри источно од Триполи биле спасени 121 бегалец.

Тој додал дека бегалците биле од арапските и од африканските земји, а дека меѓу нив имало и 10 жени. Тие се префрлени во прифатен центар во Триполи.

Во четвртокот крајбрежната служба спасила 104 бегалци во истата област.