!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Обвинителството со анализа на видеоснимки ќе го бара убиецот од Чаир


Скопје, 27 ноември, 2017 - 15:04 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје ги зело и ќе ги анализира видеоснимките од камерите што се наоѓаат во околината на местото каде во петокот минатата недела, беше убиен 35-годишниот И.А. од селото Блаце.

Од Обвинителството денеска соопштија дека надлежниот јавен обвинител ги презема сите неопходни мерки за откривање на сторителот и на мотивот за убиството.

„Обезбедени се видеозаписите од камерите што се наоѓаат во околината на местото каде се случи убиството и тие ќе бидат предмет на анализа. По наредба на јавниот обвинител телото на починатиот е предадено на обдукција. Во исто време, издадени се повеќе наредби за вештачење на чаурите, на облеката, на трагите од крв и на други предмети пронајдени и подигнати од местото на настанот“, стои во соопштението од Јавното обвинителство.


Скопјанец дивеел пред Брза помош во Чаир оти не му се јавувале на телефон


Скопје, 17 ноември, 2017 - 14:32 (META) 

Гневен на лекарот и на сестрата во единицата на Брза помош во поликлиника Чаир, кои не одговориле на телефонските повици, скопјанец вчера дошол пред вратата, удирал по неа, се заканувал на сестрата, а потоа го влечел докторот и му се заканувал дека ќе го убие ако нешто се случи на неговата внука.

Е.С., заедно со неговиот брат, вчера ја донел внуката, која имала грчеви, на преглед на детското одделение во Поликлиниката, при што лекарот рекол дека девојчето со возило на Брза помош мора да биде пренесено на Детската клиника во Скопје. Тогаш било побарано лекарот да телефонира на Брза помош, а откако никој не одговорил на повикот, Е.С., заедно со неговиот брат и со девојчето, отишол до единицата, која е во истиот објект, по што почнал да вика и да удира на стаклената врата. Кога ја забележал сестрата, почнал да ѝ се заканува, а кога излегол лекарот, го нападнал и му се заканил, извести СВР Скопје.


Висар Ганиу, и официјално, е новиот градоначалник на Чаир


Скопје, 12 ноември, 2017 - 20:55 (META) 

Кандидатот на ДУИ, Висар Ганиу, и официјално, победи во општина Чаир, покажаа резултатите од повтореното гласање објавени на сајтот на Државната изборна комисија.

Ганиу во вториот круг, и по денешното прегласување во избирачкото место 2901 во Чаир, освои 48,92 отсто од гласовите додека неговиот против кандидат од паријата Беса, Зеќирија Ибрахими доби 47,71 отсто.

По вториот круг од локалните избори, оджрани на 29 октомври беа поднесени 16 тужби од Управниот суд, но беше прифатена само онаа на Беса за ИМ 2901 во општина Чаир. Поради малата разлика меѓу кандидатите од 209 гласа, Управниот суд и ДИК наложија да се направи прегласување. По денешното гласање, Ганиу ја зголеми разликата на 346 гласа, освојувајќи 13.987, додека Ибрахими 13.641.

Движењето Беса денеска обвини дека се вршело притисок врз гласачите и дека на некои од жителите на ова избирачко место, со знаење на Министерството на внатрешни работи, им биле одземени личните документи, со цел да ги спречат да гласаат.


Заврши гласањето на ИМ 2901 – Беса обвинува дека се вршело притисок врз гласачите


Скопје, 12 ноември, 2017 - 19:17 (META) 

Заврши гласањето на избирачкото место 2901 во општина Чаир, каде се прегласуваше вториот круг од локалните избори 2017 одржани на 29 октомври.

Како што соопштија од ДИК, гласањето минало непречено и во мирна атмосфера, а до 17 часот од вкупно запишани 719 избирачи на гласале 251, односно 34,9 отсто.

Првичните резултати од гласањето по електронски пат ДИК ќе ги објави на веб-странцата rezultati.sec.mk по 19 часот откако ќе бидат завршени броењето и сумирањето на гласовите.

Политичките партии по вториот круг од изборите поднесоа 16 тужби до Уставниот суд за изборни неправилности, но судот ја прифати само тужбата на Беса за избирачкото место 2901 во општина Чаир, каде разликата меѓу двата е 209 гласа. Поради тесната разлика беше одлучено во ова место да се прегласува.

Разликата во Чаир меѓу кандидатот на ДУИ, Висар Ганиу и кандидатот на Беса, Зекирија Ибраими во вториот круг беше 209 гласа, а на избирачкото место 2901 разликата е 66 гласа во корист на БЕСА.

Во меѓувреме, движењето Беса денеска обвини дека жителите на Чаир, од избирачкото место 2901 биле спречени да го остварат своето гласачко право и надлежните органи интервенираат.

„Бараме од органите кои го спроведуват законот, особено од Министерството за внатрешни работи, да создадат услови за граѓаните на Чаир кои гласаат на гласачкото место 2901 да излезат и слободно да ја изразат својата волја и политичка убеденост, пошто група насилни милитанти од партијата на власт им врши притисок на граѓаните од оваа област за да не излезат на гласање. Исто така бараме од Министерството за Внатрешни Работи на сите жители кои гласаат на гласачкото место 2901 да им ги вратат документите за лична идентификација за да можат да гласат.

Од партијата наведуваат дека имаат обезбедено информации дека на жителите кои живеат на оваа област им се одземени документите за лична идентификација од партиските активисти на владејачката партија, а за сето ова била информирана и МВР.


ДИК: Излезноста до 13 часот на ИМ 2901 во Чаир е 20,86 отсто


Скопје, 12 ноември, 2017 - 14:49 (META) 

Гласањето на избирачкото место 2901 во општина Чаир, каде се врши прегласување на вториот круг од локалните избори се одвива непречено, а до 13 часот на гласање излегле 20,86 отсто од запишаните избирачи.

Како што соопшти портпаролката на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска, до 13 часот од вкупно запишани 719 избирачи на гласање излегле 150, односно 20,86 отсто.

Гугучевска потсети дека гласачите на кои им е повредено гласачкото право имаат можност да достават приговор до ДИК во рок од 24 часа, но досега до ДИК не е доставен ниту еден ваков приговор.

Граѓаните исто така можат изборните неправилности да ги пријават на бесплатната телефонска линија на ДИК, односно на 0800 555 44.


Денеска се прегласува на избирачко место во Чаир


Скопје, 12 ноември, 2017 - 8:22 (META) 

Во избирачкото место 2901 во општина Чаир денеска повторно се гласа за градоначалник на општина Чаир. Тоа е единственото место на кое се прегласува по вториот круг од локалните избори. Како што соопштија од ДИК за „Мета“, гласачкото место навреме е отворено и засега изборниот процес се одвива без никакви проблеми.

По вториот круг од локалните избори, одржани на 29 октомври, политичките партии поднесоа 16 тужби, но Управниот суд отфрли 15 од нив, а ја прифати тужбата за избирачкото место 2901 во општина Чаир.

Избирачкото место 2901 има 719 гласачи. Поради неправилностите и малата разлика од 209 гласа меѓу двајцата кандидати во оваа скопска општина, Управниот суд и ДИК одлучија да има прегласување.

Резултатите од утрешното гласање ќе утврдат кој од двајцата кандидати ќе ја добие градоначалничката функција.


Денеска е изборен молк – утре се прегласува на гласачко место во Чаир


Скопје, 11 ноември, 2017 - 10:39 (META) 

Од синоќа од полноќ почна изборниот молк поради утрешното прегласување во избирачкото место 2901 во општина Чаир. Тоа е единственото место на кое се прегласува по вториот круг од локалните избори.

Политичките партии по вториот круг од локалните избори, одржани на 29 октомври поднесоа 16 тужби, но Управниот суд отфрли 15 од нив, а ја прифати тужбата за избирачкото место 2901 во општина Чаир.

Ова избирачкото место има 719 гласачи. Поради неправилностите и тесната разлика од 209 гласа меѓу двајцата кандидати во оваа скопска општина, Управниот суд и ДИК одлучија да има прегласување.

Резултатите од утрешното гласање ќе утврдат кој од двајцата кандидати ќе ја добие градоначалничката функција.


Ахмети објави победа во Тетово, Струга, Кичево, Чаир и во Сарај


Скопје, 29 октомври, 2017 - 21:56 (META) 

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, вечерва објави победа на кандидатите за градоначалници од неговата партија во клучните општини со големо албанско мнозинство, како Тетово, Чаир, Струга, Сарај, Дебар, Липково, Долнени, Теарце и Кичево.

– Тука сум да ја потврдам веста за големата победа на ДУИ во Тетово, Струга, Чаир, Дебар, Сарај, Липково, Долнени, Теарце и во Кичево – соопшти Ахмети.

На плоштадот Скендербег во Скопје вечерва почна прослава на победата на Висар Ганиу во општина Чаир, а претходно во речиси целата населба Чаир се слушаа рафали од автоматски пушки и од пиштоли.


Заев во Чаир: Гласајте за Висар Ганиу, ќе работи за сите граѓани


Скопје, 27 октомври, 2017 - 20:16 (META) 

„Чаир е пример на мултиетничност, а Висар Ганиу е лицето на едно општество за сите. Овој концепт го градиме мудро и посветено, го препозна цела Македонија, мора да го препознае и знам дека го препознава и општина Чаир. Да не дозволиме повеќе национализми, победата ќе блеска како што му личи на Чаир“, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево во скопската општина Чаир.

Тој ги уверуваше присутните во паркот во населбата дека „Чаир преку програмата на Висар Ганиу има можност да се развива во урбана општина и гордост на сите“.

– Само ни требаат чесни политичари кои ќе ги слушаат граѓаните. Знам дека имаме чесен човек. Го подготвивме новиот буџет, веќе ги вградивме парите за Чаир и за Град Скопје. Нашата опција е Висар Ганиу кој ќе биде градоначалник на сите граѓани и заедно со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе донесе живот за сите во Чаир и во Скопје. В недела да заокружиме број 3 и да прославиме живот за сите – порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев.


Заев во Чаир побара поддршка за градоначалничкиот кандидат на ДУИ


Скопје, 20 октомври, 2017 - 21:06 (META) 

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, денеска пред граѓаните во населбата Топаанско Поле побара поддршка од граѓаните за Висар Ганиу, кандидат на ДУИ за градоначалник на Чаир, а на граѓаните им порача дека СДСМ стои зад секој проект на Ганиу, бидејќи сите проекти се за подобар живот.

Претходно Заев, Ганиу и новиот скопски градоначалник Петре Шилегов беа во населбата Тенеќе Маало, каде беше кажано дека тука ќе се гради новиот универзитет „Мајка Тереза“, за што веќе се одобрени пари од Буџетот на државата за 2018 година.

Со тоа Заев ја почна интензивната кампања на неговата партија да се помогне на коалициската ДУИ, чии шанси во претежно албанските општини во вториот круг на локалните избори се драстично намалени, откако БЕСА и Алијанса на Албанците објавија дека формираат предизборна коалиција.