!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев во Чаир побара поддршка за градоначалничкиот кандидат на ДУИ


Скопје, 20 октомври, 2017 - 21:06 (META) 

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, денеска пред граѓаните во населбата Топаанско Поле побара поддршка од граѓаните за Висар Ганиу, кандидат на ДУИ за градоначалник на Чаир, а на граѓаните им порача дека СДСМ стои зад секој проект на Ганиу, бидејќи сите проекти се за подобар живот.

Претходно Заев, Ганиу и новиот скопски градоначалник Петре Шилегов беа во населбата Тенеќе Маало, каде беше кажано дека тука ќе се гради новиот универзитет „Мајка Тереза“, за што веќе се одобрени пари од Буџетот на државата за 2018 година.

Со тоа Заев ја почна интензивната кампања на неговата партија да се помогне на коалициската ДУИ, чии шанси во претежно албанските општини во вториот круг на локалните избори се драстично намалени, откако БЕСА и Алијанса на Албанците објавија дека формираат предизборна коалиција.

 


Зеќирија Ибрахими: Општина Чаир должи 2,3 милиони евра


Скопје, 4 октомври, 2017 - 17:01 (META) 

Долгот на Општина Чаир во мај годинава, според Министерство за финансии, изнесувал 2,3 милиони евра, рече на прес-конференција Зеќирија Ибрахими, градоначалнички кандидат на Беса за Чаир.

Тој се обрати до својот противкандидат Висар Ганиу од ДУИ, велејќи му дека не треба да верува на гарнитурата во Општина Чаир, чии претставници „му рекле дека Општината не должи, бидејќи тие не водат сметка за неговиот образ во јавноста“. Ибрахими вети дека ако Беса ја добие довербата на граѓаните да ја раководи општина Чаир, ќе го исплати наследениот долг и нема да дозволи да ја остави во долгови.

– Ќе ги презентирам податоците од Министерството за финансии. Во извештајот на ова министерство, направен во мај 2017 година, долгот на Општина Чаир е 143 милиони денари или малку повеќе од 2,3 милиони евра. Ветуваме пред целата јавност дека при нашето владеење со Општина Чаир, сите податоци за финансиската состојба ќе бидат јавни и достапни за секого. Исто така, ветуваме дека во рамките на нашиот мандат овој долг ќе се исплати и по никоја цена нема да дозволиме да излеземе од Општината оставајќи зад себе големи долгови – рече Ибрахими.


Проширување на улиците и повеќе зелени површини во Чаир ветија кандидатите


Скопје, 2 октомври, 2017 - 11:32 (META) 

Во телевизиската дебата „Живот во Македонија“, која ја организираа „Порталб“, „Калѕо“ и телевизијата „Арт“, четирите кандидати Албанци за градоначалници на општина Чаир, ветија дека во рамките на мандатот би граделе нови паркиралишта и би проширувале улици, а не би дозволиле дивоградби. Велат и дека ќе го сопрат претераното градење и воопшто нема да толерираат градење на зелените површини.

Идриз Орана од ДПА рече дека ќе биде бескомпромисен во врска со нелегалното градење и дека сите дивоградби ќе се уриваат. Фарук Авдиу од Алијанса за Албанците рече дека во првата година од неговиот мандат, ако победи на локалните избори, ќе го запре масовното градење и ќе спроведе ревизија на денационализацијата за да се види како градителите узурпирале паркови за да градат високи објекти. Висар Ганиу, градоначалничкиот кандидат на ДУИ, вели дека ќе се ревидираат сите детални урбанистички планови за да се усогласат со генералниот урбанистички план, за кој е надлежен Град Скопје.

Во поглед со проблемот со улиците блокирани од паркирани возила, сите четири кандидати кажаа дека решението е во изградба на нови паркиралишта. Сепак, ниту еден не прецизираше рок во кој ќе се реши овој горлив проблем за чаирчани.


Четири луѓе вчера биле пријавени за исчезнати


Скопје, 10 август, 2017 - 15:31 (META) 

Во текот на вчерашниот ден, во полиција четири лица биле прогласени за исчезнати. Како што се дознава од полицискиот билтен, исчезнатите се од скопското село Црешево, Тетово, кавадаречкото село Сопот и од Скопје.

Б.П. (73) од скопското село Црешево во полициската станица Гази Баба вчера пријавил дека во петокот од дома излегол неговиот 35-годишен син С.П. и оттогаш не се вратил.

Во полициската станица во Тетово, С.Р. (74) од Тетово пријавил дека во четвртокот од дома излегла неговата сопруга М.Р. (50) и се упатила на пазарот во Тетово, но оттогаш не се вратила и не била достапна на мобилниот телефон.

К.Н. (38) од тиквешкото село Сопот во полициската станица во Кавадарци пријавил дека завчера неговиот брат С.Н.(36) излегол од дома и рекол дека со автобус ќе оди во Кавадарци, но не се вратил.

Последниот случај на исчезнување е во Скопје, а се трага по 28-годишната Р.А. Како што во полициската станица Чаир кажал нејзиниот 50-годишен татко, таа излегла од дома завчера претпладне и не се вратила.

МВР информира дека по сите исчезнати се трага.


Советот за етика го осуди попречувањето на екипата на ТВ „Шења“


Скопје, 20 јули, 2017 - 11:10 (META) 

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува последниот случај кога екипа на ТВ „Шења“ била попречена во известување за комунални проблеми во општина Чаир од симпатизери на ДУИ и повикува да се преземат неопходните мерки за расчистување на ваквите случувања.

„Новинарите мора да бидат ослободени од какви било закани и притисоци, а државата, во согласност со член 10 од Европската конвенција за човекови права, е одговорна за преземање на сите активни мерки за да се создаде и да се одржува поволна клима за слобода на изразување. Потсетуваме дека ваквата одговорност произлегува и од препораките на Комитетот на министри на Советот на Европа околу заштитата на новинарството и безбедноста на новинарите и другите медиумски актери“, порачува СЕММ.


ВМРО-ДПМНЕ го обвинува Заев за плакатот со „голема Албанија“ во Чаир


Скопје, 23 април, 2017 - 20:21 (META) 

Откако медиумите пренесоа дека на мечот помеѓу фудбалските клубови „Шкупи“ и „Вардар“ на стадионот во Чаир со дрон беше развејуван плакат со карта на „голема Албанија“, ВМРО-ДПМНЕ вината за тоа, како поттикнувач, ја префрли на претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

„Изјавите и дејствата на Заев со кои ги храни големоалбанските апетити, од ден на ден го зголемуваат албанскиот иредентизам во регионот. По симнувањето на македонското знаме од јарболот во центарот на Куманово, денеска на фудбалски натпревар помеѓу „Вардар“ и „Шкупи“ во скопски Чаир се развиори знамето на голема Албанија. Аболираниот криминалец Заев е директен виновник за ваквите изливи на шовинизам и на иридентизам, кои ја поткопуваат македонската државност“, порача ВМРО-ДПМНЕ.


МВР: Да не се шпекулира со имиња додека трае истрагата за пронајденото оружје во Чаир


Скопје, 7 февруари, 2017 - 18:48 (META) 

Министерството за внатрешни работи денеска повика да не се шпекулира со имиња и со адреси за случајот со пронајдено оружје во подрумски простории во населба Чаир сè додека трае истрагата.

– Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека по насоки на јавниот обвинител, се работи на расчистување на случајот со пронајдената муниција, рачни бомби и минофрлачки гранати во подрумските простории од станбен објект во населбата Чаир во Скопје – стои во соопштението и се додава дека по расчистување на случајот, јавноста ќе биде детално информирана.

Единицата за информации и команда (ЕИК Скопје) завчера доби пријава дека во подрум во зграда во скопската населбата Чаир се пронајдени две кофи со разна муниција, рачни бомби и минофрлачки гранати. Полицијата извршила увид и пронашла 19 гранати калибар 40 милиметри во реденик, 12 гранати калибар 40 милиметри, залепени со леплива лента во картонска кутија, две рачни бомби од кинеско производство, една запалка за рачна бомба, 25 куршуми маневарска муниција калибар 7,62 милиметри и 10 куршуми калибар 7, 62 милиметри боева муниција.


Без електрична енергија утре ќе бидат делови од Центар, Чаир и од Шуто Оризари


Скопје, 27 ноември, 2016 - 15:30 (META) 

Без електрична енергија утре ќе бидат делови од општините Центар, Шуто Оризари, Петровец и Чаир.

Од 9 до 15 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од улиците Партениј Зографски, Салвадор Аљенде и Периша Савељиќ во општина Центар.

Од 8.30 до 13 часот струја ќе немаат корисниците од Макошпед – Шуто Оризари и бетонара „ЈОСИНГ“ во општина Шуто Оризари.

Без струја од 8.30 до 13 часот ќе бидат дел од корисниците од селата Дивље, Сушица, Живиње, Горно Коњари, Средно Коњари, Долно Коњари и Чифлик во општина Петровец, а од 9 до 15 часот и корисниците од улицата Дижонска – подулица 13, во општина Чаир.

Како што информираше Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради технички зафати во електромрежата.


Списокот со спорни гласачи ДИК го објави на интернет


Скопје, 29 март, 2016 - 13:10 (META) 

Државната изборна комисија (ДИК) денеска го објави списокот на гласачи кои се проверуваат теренски по име презиме и адреса на живеење.

Списокот е достапен на официјалната интернет страница.

Доколку сакате да го преземете списокот кликнете тука.

На вчерашната седница на ДИК со 5 гласа „за“ и 4 „против“ беше усвоен предлогот на членовите од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева и од ДПА, Бедредин Ибраими на веб-страницата на ДИК да бидат објавени имињата на лицата кои ќе бидат опфатени со теренската проверка, поради како што рекоа, транспарентност на процесот.

На територија на општина Чаир, Бутел и Шуто Оризари анкетарите треба да проверат 17.000 записи со податоци за спорни гласачи. Повеќе од 11.000 спорни гласачи има во Куманово и Липковскиот регион, речиси 7.000 во Центар и Аеродром, во Карпош и Тетово по 6.000, а 4.000 има во Битола.

Членовите на ДИК, за процесот да се одвива побрзо, одлучија да го зголемат и бројот на анкетари од 376 на 488.

Заедно со анкетарите на терен има и набљудувачи од четирите политички партии кои, како што велат од ДИК, немаат право да влегуваат во комуникација со лицата кои се анкетираат при теренските проверки.

Теренската проверка би требало да заврши до 3 април.


Ограбена обложувалница во Чаир


Скопје, 21 ноември, 2015 - 14:27 (META) 

Непознато лице вчера попладне ја ограбило спортската обложувалница „Бонкапо“ во Скопје, на улицата Џон Кенеди.

Краадецот, заканувајќи се со огнено оружје, од еден од вработените одзел 36.000 денари, по што го напуштил местото на настанот. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.