Забранет сообраќајот на некои превои и патни правци, на некои само за камиони


Скопје, 13 февруари, 2018 - 16:16 (META) 

Поради обилните снежни врнежи, прогласена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинските превои Пресека, Буково и кон граничниот премин Ќафасан. На Буково сообраќајот е забранет и за автомобили.

Од 15 часот на патниот правец Тетово – Попова Шапка воведена е забрана за сообраќај на камиони и автобуси. Забрана за движење на камиони има и на патот Маврово – Дебар, потоа од Стража кон Колари. Поради магла, видливоста е намалена до 100 метри на превојот Стража и на 30 до 40 метри на превојот Ѓавато.

Патниот правец Крива Паланка – Куманово кај Грамаѓе, повторно е во функција, откако претходно беше блокиран. Исто така, поради отстранување одрони во близина на селото Истибања сообраќајот на патниот правец Кочани- Македонска Каменица е во прекин, а се користи алтернативен пат Кочани-Виница-Драгобрашта-Бигла-Македонска Каменица.


Тешко повредено дете најдено покрај пат, полицијата се обидува да го идентификува


Охрид, 3 февруари, 2017 - 15:14 (META) 

Дванесетгодишно момче со тешки телесни повреди и во бесознание вчера попладне било пронајдено на регионалниот пат Охрид – Ресен. Полицијата го истражува случајот и се обидува да го идентификува детето.

Детето, како што соопштија денеска од полицијата, се наоѓа во Ургентниот центар Скопје и е во животна опасност.

Портпаролот на Секторот за внатрешни работи Охрид, Стефан Димоски, за „Мета“ вели дека полицијата од вчера почнала со сите мерки за утврдување на околностите на несреќниот случај и се обидува да ги утврди идентитетот на момчето, како и тоа како ги добило повредите и кој е одговорен за тоа. На случајот работи и јавен обвинител.

Тоа што полицијата не го идентификувала говори и дека досега никој не се обратил во полиција за да го побара момчето или да го пријави како исчезнато.

– Ние сè уште работиме на овој настан, во моментов уште се води како несреќен случај, сè уште работиме на утврдување на сите аспекти, во координација сме со јавен обвинител. Екипите работат да се добијат информации, во моментов знаеме дека станува збор за дете од ромска националност, но немаме идентификација во моментов – изјави Димовски за „Мета“.

Откако било пронајдено покрај патот кај местото Буково, момчето било пренесено во Медицински центар – Битола, а потоа поради сериозноста на повредите е пренесено во Ургентен центар – Скопје.


Се санира регионалниот пат Битола – Ресен – Буково


Охрид, 16 мај, 2016 - 13:18 (META) 

Во тек е санација на регионалниот пат Битола – Ресен – Охрид, а во моментов се врши асфалтирање на коловозот по превојот Буково во правец од Охрид кон Ресен.

Станува збор са санација на коловоз со должина од 27 километри.

Инвестицијата е вредна шест милиони евра, a работите треба да завршат до септември годинава.