!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

На „Блаце“ запленети 22 килограми марихуана


Скопје, 15 август, 2017 - 13:06 (META) 

Вкупно 22 килограми марихуана скриени во џип биле откриени од цариниците на граничниот премин „Блаце“ завчера вечерта, соопшти Царинската управа на Република Македонија.

Околу 18.30 часот во неделата за влез во државата на граничниот премин „Блаце“ бил пријавен спортски теренец со бугарски таблички, управуван од бугарски државјанин, жител на селото Белаковец, Бугарија. Возачот рекол дека нема ништо за царинење, но цариниците го ставиле автомобилот на детална контрола, по што бил откриен специјално направен бункер по целата должина на левата и десната страна од подот. Во левиот дел од бункерот биле пронајдени 12 паковки а во десниот дел биле пронајдени уште 13 паковки со непозната зеленкаста тревкаста материја, за која по извршената проверка со тестер за дрога се утврдило дека е марихуана. Вкупната маса изнесувала околу 22 килограми.

Во разговорот со возачот било утврдено дека тој со косовски државјанин се договорил за надомест од 3.000 евра да ја превезе дрогата до Западна Европа.


Џафери – Главчев: Договорот за добрососедство е почеток на новата историја меѓу двете земји


Скопје, 8 август, 2017 - 15:53 (META) 

Со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија почнува новата историја во односите меѓу двете земји, оценија денеска во Скопје претседателот на Собранието, Талат Џафери, и неговиот бугарски колега, Димитар Главчев.

Џафери, како што соопштија од неговиот кабинет, се заблагодарил за поддршката што Бугарија ѝ ја дава на Македонија и за нејзините аспирации за членство во НАТО и во Европската Унија и ја поздравил одличната соработка меѓу претседателите и пратениците на двата парламента во сите последователни мандати. Тој, исто така, изразил надеж дека во иднина соработката ќе се интензивира, особено во светло на потпишаниот договор.

Главчев, кој е во кратка посета на Македонија, оценил дека со потпишувањето на договорот се отвораат нови хоризонти за соработка на сите полиња, вклучително и меѓу двата парламента на ниво на комисии и групи за соработка, на теми од заемен интерес и особено од интерес на Република Македонија и исполнувањето на критериумите за нејзина евроатлантска интеграција.

Бугарскиот спикер, во духот на добрососедските односи, го поканил претседателот Џафери да присуствува на ратификацијата на Договорот во Народното собрание на Република Бугарија.


Претседателот на бугарското собрание денеска во посета на Македонија


Скопје, 8 август, 2017 - 9:56 (META) 

Претседателот на 44. Народно собрание на Република Бугарија, Димитар Главчев, денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија.

Главчев, во рамки на посетата, во 11 часот ќе се сретне со претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери.


Договорот со Бугарија става крај на изолацијата на Македонија, велат од СДСМ


Скопје, 5 август, 2017 - 15:09 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политки на изолација, поделби, конфликти и измислување закани и непријатели, со што продолжува да работи спротивно на државните, национални и стратешки интереси на Македонија, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Антонио Милошоски.

– Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка помеѓу Македонија и Бугарија е во интерес со националните и државни интереси и во интерес на граѓаните на двете држави. Со потпишување на Договорот, се затвори едно отворено прашање, се направи крупен чекор кон евроатлантските интеграции, се унапредува економијата и целосно се заокружува железничкото поврзување помеѓу двете земји – се вели во соопштението на СДСМ.

Од партијата велат дека потпишувањето на овој договор е заеднички успех сите досегашни влади.


Милошоски: Владата треба да се повлече од потпишаниот Договор со Бугарија


Скопје, 5 август, 2017 - 14:05 (META) 

Владата, додека има време, треба да се повлече од потпишаниот Договор помеѓу Македонија и Бугарија, бидејќи истиот има суштински недостатоци. И на среден и на долг рок ќе отвора повеќе спорни прашања отколку што ќе затвора прашања.

Ова денеска на прес-конференција го кажа членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

– Заедничката меѓувладина комисија ќе одржува редовни средби еднаш годишно за преглед на ефективната примена на овој договор. Што значи тоа? Преку оваа меѓувладина комисија за надзор и спроведување на билатералниот договор, ќе добијат легално право да ја попречуваат Македонија во своите аспирации. Тоа попречување може да биде постапка за блокирање на отворање на одредено поглавје или постапка за блокирање за затворање на одредено поглавје за преговори со Европската Унија – изјави Милошоски.

Тој смета дека Договорот нема да ја гради довербата помеѓу македонскиот и бугарскиот народ туку, напротив, ќе отвора дополнителни стереотипи.


Мицкоски: Заев на Бугарија ѝ даде можност да блокира отворање поглавја од преговорите


Скопје, 3 август, 2017 - 16:58 (META) 

Со Договорот за добрососедство Бугарија ќе има можност да го преиспита однесувањето на Македонија на целокупниот пат кон Европската Унија, бидејќи Заев прифати таа да има можност да не дозволи отворање на кое било поглавје од преговорите за членство доколку не се исполнат нејзините цели и позиции, порача денеска генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој додаде дека тоа значи нови проблеми и нови последици за Република Македонија, а како одговорен за тоа го посочи премиерот Зоран Заев.

Тој на прес-конференцијата во седиштето на партијата рече дека во договорот има „срамна формулација за дефинирање на македонскиот јазик“ и нема симетрија на правата и на обврските на двете страни.

– Со договорот не се дефинира македонскиот народ како реална и идентитетска посебност, а Зоран Заев срамно и недостојно се откажува од грижата за македонското национално малцинство. Договорот предвидува опасна можност за промена на македонските учебници и на другите идентитетски обележја што се дел од нашето историско наследство – нагласи Мицкоски.


МНР на Франција: Регионалната соработка е важна во процесот на европско приближување


Париз, 2 август, 2017 - 14:19 (META) 

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка што премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, го потпишаа на 1 август, се вели во пишаната изјава на француското Министерство за Европа и за надворешни работи.

„Фанција се надева дека овој договор ќе овозможи Скопје и Софија да ги продлабочат својот дијалог и соработка, особено на политички, економски и на културен план и дека ќе придонесе за зајакнување на стабилноста во регионот на Балканот. Франција потсетува дека добрососедските односи и регионалната соработка се основните елементи од процесот на европско приближување.Тие придонесуваат за просперитет, стабилност, помирување и за создавање погодна клима за решавање на билатералните спорови и проблеми наследени од минатото“, се вели во соопштението.


И НАТО го поздрави Договорот за кој сметаат дека е пресвртница во односите во регионот


Брисел, 2 август, 2017 - 14:01 (META) 

Заменикот на генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемелер, го поздрави Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија.

„Договорот потпишан од Бојко Борисов и од Зоран Заев е пресвртница во градењето на односите во регионот во иднина“, напиша таа на нејзиниот твитер-профил.

Договорот помеѓу Македонија и Бугарија го поздравија и  САД, ЕУ и Велика Британија.

 


Договорот со Бугарија нуди перспектива за евроинтеграција, велат од ЛП


Скопје, 2 август, 2017 - 11:35 (META) 

Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка помеѓу Македонија и Бугарија, не само што ѝ нуди ЕУ-перспектива на Македонија, туку ја потврдува и перспективата на практикувањето европска политика во регионот, велат од Либералната партија (ЛП).

„Либералната партија оценува дека со потпишувањето на овој договор два месеца од формирањето на новата влада, по децениска стагнација, Македонија се враќа на патот кон ЕУ и го реплицира француско-германскиот модел на политичка соработка, економски развој и на мирно решавање на разликите помеѓу соседите на Балканот “, велат од ЛП.


ВМРО-ДПМНЕ нема да даде поддршка на Договорот, му порача Груевски на Борисов


Скопје, 1 август, 2017 - 20:55 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и бугарскиот премиер Бојко Борисов разговараа за односите помеѓу Република Македонија и Република Бугарија и за заедничката посветеност за унапредување на добрососедските односи во сферите од заеднички интерес, како и за интеграцијата на Република Македонија во Европската Унија и во НАТО, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски истакнал дека ВМРО-ДПМНЕ е за продлабочување на пријателството со Бугарија, за економски развој и за подобра соработка помеѓу македонскиот и бугарскиот народ.

„Во однос на Договорот за добрососедство, пријателство и за соработка, претседателот Груевски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ во однос на оваа тема има принципиелни, долгогодишни и аргументирани ставови, чија основна идеја беше постигнување договор во кој нема да има чувство на победник и поразен и кој ќе ја реализира идејата за вистинско и рамноправно пријателство и соработка помеѓу двете држави и народи. Тој го извести својот соговорник дека во согласност со ставот на централниот комитет на партијата, ВМРО-ДПМНЕ нема да даде поддршка на договорот што го потпиша марионетската влада на Зоран Заев, а за кој ВМРО-ДПМНЕ имаше конструктивни и суштински забелешки и предлози за негово подобрување“, стои во соопштението.

Груевски и Борисов ја истакнале значајноста и потребата од што побрза интеграција на Република Македонија во НАТО и во Европската Унија, како приоритет кој ќе обезбеди трајна стабилизација на регионот и ќе обезбеди услови за дополнителен економски развој.

Соговорниците, исто така, разговарале и за соработката во областа на Европската народна партија, каде што членуваат и двете партии, ВМРО-ДПМНЕ И ГЕРБ.