!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Бојко Ноев: Македонија итно да побара превентивна и стабилизирачка мисија на ЕУ


Софија, 9 март, 2017 - 16:16 (META) 

Македонија треба итно да побара превентивна и стабилизирачка мисија на Европската Унија во земјата, вели поранешниот министер за одбрана и амбасадор на Бугарија во НАТО, Белгија и Луксембург, Бојко Ноев, во интервју за бугарската новинска агенција „Фокус“.

Писмото на претседателот Ѓорге Иванов до Европскиот совет, САД, НАТО и до Турција, Ноев го оценува како „своевиден СОС-сигнал испратен до меѓународната заедница дека бродот во Скопје тоне“.

„Тоа е драматично признание дека земјата е на работ на целосно безвластие. Политичката криза, која ја набљудуваме веќе подолго време, ескалира до состојба во која Република Македонија практично го губи својот суверенитет“, вели Ноев.

На прашањето дали причините за ваквата состојба се надворешни, како што тврди Иванов во писмото, Ноев вели дека причините во најголем дел се внатрешни и не се едноставни.

„Кажано со два збора, досегашната владејачка елита ја впрегна целата своја енергија на државата и на општеството во изградба на едно измислено и лажно минато, наместо во градење на иднината на своите граѓани. Владејачката елита остави сè да потоне поради комплексот на инфериорност, геополитичката кусогледост, провинцијализмот и личната алчност. Тоа ја ослабна и дополнително ја подели земјата и денес ги гледаме резултатите. Се разбира, има и надворешни причини, кои сепак се второстепени. Ако си силен внатре, однадвор не можат да те уплашат – вели Ноев, кој беше министер за одбрана на Бугарија за време на конфликтот во Македонија во 2001 година.

Тој заклучува дека Македонија нема повеќе иднина на унитарна држава, додавајќи дека кантонизацијата веќе почнала практично да се спроведува и прашањето е дали конечната разделба ќе се оствари по мирен или по насилен пат.

Интересот на Бугарија, вели Ноев, е во Македонија да нема недостиг на државност, да нема војни и насилство, кои, како што нагласува, ќе се рефлектираат и на неговата земја – физички и емоционално.

„За Бугарија ситуацијата во Македонија има две димензии. На прво место, ние сме историски и емоционално оптоварен сосед. Како народот таму сака да живее, како сака да си ја уредува државата е негова работа. Интересот на Бугарија е таму да нема војни и насилство, кои што неизбежно ќе се рефлектираат врз нас, и физички и емоционално. Да не забораваме дека таму живеат десетици илјади Бугари, кон кои Бугарија има должности како кон нејзини граѓани, со бугарски пасоши. Втората димензија е не помалку важна. Тоа е нашата заедничка должност и одговорност за заштита на интересите на ЕУ како целина, како земја членка. Како членка ние имаме должност и одговорност да не дозволиме, да спречиме или, ако е неопходно, да гасиме кризи кои би ги засегнале интересите на целата Унија“, смета Ноев.


Борисов: Бугарската привремена влада ќе остане подолго на функција


Софија, 21 февруари, 2017 - 17:52 (META) 

Привремената влада на Бугарија ќе остане подолго време на функција затоа што не гледам како ќе можат партиите да направат коалиции во оваа ситуација, изјави лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов.

Тој повторно истакна дека парламентарните избори ќе се одржат за пет до шест месеци, поради што кабинетот на Огнен Герџиков подолго ќе управува со државата поради антагонизмот и раздорот кој го гледал во партиите.

– Од тоа што го гледам и слушам, се чини неверојатно тешко да се седнат лидерите на политичките партии на една маса. Дури и да постигнат договор за некаква коалиција, таа ќе биде многу кревка – смета Борисов.


Виталиј Чуркин, дипломатот што ја донесе нотата со која Русија ја призна Македонија


Скопје/Москва, 21 февруари, 2017 - 10:27 (META) 

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, кој вчера ненадејно почина во Њујорк, во 1992 година беше претставникот на Москва што ја донесе нотата со која Руската Федерација официјално ја призна Република Македонија под уставното име.

Во тоа време, односно од јуни 1992 до октомври 1994 година, Чуркин беше заменик на тогашниот руски министер за надворешни работи, Андреј Козирев. Според некои извори, токму Козирев требало, неколку месеци претходно, да ја испрати нотата за признавање во Скопје, но на крајот таа задача му припаднала на Чуркин.

Имено, во 1992 година Козирев, како министер за надворешни работи, се нашол под притисок на грчката и на српската дипломатија околу признавањето на Македонија. Тој, и покрај ваквите притисоци, во 1992 година ја посетува Македонија и на тогашното државно раководство му пренесува дека Москва донела одлука за признавање на Македонија и дека штом пристигне во Москва, ќе ја испрати нотата. Сепак, и по неколку месеци, нотата не пристигнала во Скопје.

Пресвртот се случил по официјалната посета на тогашниот руски претседател, Борис Елцин, на Софија, односно по средбата со бугарскиот претседател Жељу Желев. Тој го убедува Елцин дека е време да ја признае Македонија. Рускиот претседател, наводно, одлуката ја носи уште додека е во Бугарија и го потпишува указот за признавање на Македонија во авион кон Москва.

На 5 август, заменик-шефот на руската дипломатија, Виталиј Чуркин, пристигнува во Скопје и му ја предава нотата со која Русија ја признава Македонија под уставното име, на тогашниот македонски министер за надворешни работи, Денко Малески.

– Мене ми се јавија од руската делегација, која тогаш беше во посета на Софија, а во која, очигледно, бил и Чуркин, и ми најавија дека во Македонија ќе дојде висок претставник на руската дипломатија со важна порака. Никој не знаеше што е содржината на пораката. Чуркин во Скопје дојде со автомобил, попладнето на 5 август. Имавме средба во вилата на Водно, каде ми го предаде декретот со кој Русија ја признава Македонија под уставното име. Средбата беше пријатна и на неа разговараме за случувањата во Југославија и за тоа како Македонија да го избегне и да не биде вовлечена во тоа што се случуваше таму – вели за „Мета“, универзитетскиот професор и поранешен шеф на македонската дипломатија, Денко Малески.


Резолуцијата на ЕП за правата на „Бугарите“ во Албанија е гаф на македонската дипломатија, оцени ДС


Скопје, 17 февруари, 2017 - 15:11 (META) 

Резолуцијата на Европскиот Парламент, со која се бара да се почитуваат правата на „бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонци, претставува сериозна провокација од официјална Софија, но и голем гаф на македонската дипломатија, која не презема ништо за да ги информира и предупреди европејците дека носењето на таквата резолуција не е одраз на реалните состојби во тие региони, реагираат денеска од Демократскиот сојуз.

„Европскиот парламент не смее да “наседнува” на злоупотребите со членството во ЕУ, кои ги прави Бугарија со издавањето државјанства и пасоши на Македонци. Познато е дека голем дел од нив, било да живеат во Република Македонија, или се малцинство во некоја од соседните држави, од чисто економски причини земаат бугарски пасош, која за нив е патна исправа што им овозможува непречен влез и престој во земјите на Унијата“ оценува ДС во соопштението.

Од ДС истакнуваат дека Албанија нема бугарско национално малцинство, туку македонско.

„Доколку имаше, ќе формираше свои културни друштва или политичка партија и ќе покаже и друг вид на активности“, велат од ДС.


Декларација на МАЕИ: Македонците во Албанија не се „Булгари“


Тирана, 16 февруари, 2017 - 19:56 (META) 

Македонската алијанса за европска интеграција (МАЕИ), политичкиот субјект на Македонците во Албанија, остро реагира на резолуцијата на Европскиот парламент и истакнува дека малцинството што живее во Албанија е македонско и дека тоа е официјално признаено во Мала Преспа, но, не и во регионот на Голо Брдо и Гора.

МАЕИ денеска се огласи со Декларација, во која се истакнува дека Македонците во Албанија не се “Булгари”.

„Во Албанија живее македонско, грчко, српско, црногорско, влашко, ромско, босанско и египетско малцинство. Напорите за признавање на непостоечко бугарско малцинство во Албанија ги сметаме како фалсификат на историјата и на вистината. Во Албанија нема ‘булгарско малцинство’. Tакво малцинство има во главите на ‘булгарските’ официjални лица во Софија кои продолжуваат со антимакедонизмот, како официјална политика за негирање на македонскиот народ“, се вели во Декларацијата.

Од МАЕИ велат дека резолуцијата за напредокот на Албанија во процесите за интеграција во Европската Унија, одобрена од Европскиот парламент, во делот каде се бара признавање на бугарско малцинство во Преспа, Голо Брдо и Гора, ја сметаат како сериозно „кршење на меѓународните закони, Универзалната декларација на човековите права и слободи, геноцид над македонскиот народ и злосторство над човештвото“.

„МАЕИ бара од ‘Булгарија’ да не измислува ‘Булгари’ таму каде што не постојат, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија. Бара и од Брисел да не ги злоупотребува Македонците од Албанија како препрека на патот на Албанија во процесот за интеграција во ЕУ“, се наведува во Декларацијата.


СМК бара демарш до Брисел и до Софија за преименувањето на Македонците во Албанија


Скопје, 16 февруари, 2017 - 12:26 (META) 

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) денеска најостро го осуди извештајот за напредокот на Албанија за членство во Европската Унија, усвоен од Европскиот Парламент во кој, по предлог на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, Македонците во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора „се потврдуваат како Бугари“ и препорачува тие да бидат вклучени во законодавството на Албанија.

„Повторуваме дека во Албанија и во регионите Преспа, Голо Брдо и Гора нема Бугари.Таму живеат само Македонци. Македонците во Албанија не се Бугари! Софија продолжува со политиката на антимакедонизам, како официјална политика за негирање на македонскиот народ по сите основи и за влошување на добрососедските односи со Македонија. Од македонската Влада бараме да испрати остар демарш до Брисел и Софија за нотификацијата на лажна бугарска историја во европските службени документи и за преименувањето на Македонците во Албанија за Бугари“, стои во реакцијата.

СМК истакнува дека со извештајот се прави груба повреда на меѓународното право, на Универзалната декларација за човековите права и слободи и Повелбата на Обединетите Нации за геноцид врз македонскиот народ и злосторство против човештвото.

„СМК апелира до Брисел да преземе активни мерки против денационализаторската политика што веќе неколку години организирано ја води Софија со незаконско издавање на бугарски државјанства на Македонците во Албанија и во Македонија, со услов писмена декларација за „бугарско потекло. СМК упати и апел до сите Македонци да се откажат од бугарскиот пасош поради ризик од декларација за „бугарско потекло“ со импликации кои се неизбежни, а неприфатливи за идентитетската основа и за македонската нација и држава во целина!“, стои во соопштението.


Белгиски политичар побара Бугарија, Романија, Полска и Унгарија да ја напуштат ЕУ


Брисел, 6 февруари, 2017 - 15:54 (META) 

Премиерот на белгискиот автономен регион Валониа, Пол Мание, порача дека Полска, Унгарија, Романија и Бугарија треба да ја напуштат Европската Унија, а притоа за секоја од нив дури даде и посебно име за процесот на напуштање, пишува францускиот весник „Ле Монд“.

Мание, кој важи за најголем евроскептик меѓу социјалистите, рече дека е пожелно излегувањето на Велика Британија од ЕУ, односно Брексит, да биде следено од „Полексит“, „Унгарексит“, „Ромексит“ и „Булексит“.

Белгискиот политичар, кој се прослави со тоа што се спротивстави на трговскиот договор меѓу ЕУ и Канада /СЕТА/ изрази надеж дека „цврстите, но избалансирани“ преговори со Британија и оти тоа ќе ги стимулира земјите од Централна и Источна Европа, а можеби и Данска и Шведска да отворат преговори за трговските договори и партнерството, па дури и за напуштање на ЕУ.


Во цела Бугарија ќе се гласа на гласачки машини


Софија, 2 февруари, 2017 - 10:35 (META) 

На парламентарните избори напролет, на сите гласачки места во Бугарија ќе мора да има поставено гласачки машини, наместо само на 500 како што се очекуваше досега, јавија бугарските медиуми.

Со одлука на бугарскиот Врховен административен суд, на предвремените избори на 26 март годинава, централната изборна комисија на Бугарија ќе мора да обезбеди апарати за гласање на сите гласачки места. Според сегашните законски мерки, тоа требаше да се случи дури во 2018 година, кога требаше да се одржат редовните парламентарни избори. Досега се користеа мал број гласачки машини, на некои избирачки места.

Судот решаваше по жалба на Нова република на Радан Кнев.

Пред донесувањето на пресудата, бугарската влада порача дека ќе се почитува секаква одлука на судот и ако биде решено да има машини за гласање на сите избирачки места, привремената влада ќе го исполни тоа.


Радев ги закажа вонредните избори во Бугарија за 26 март


Софија, 24 јануари, 2017 - 20:28 (META) 

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска распиша вонредни парламентарни избори, што ќе бидат одржани на 26 март, а дотогаш функцијата премиер ќе ја извршува поранешниот претседател на бугарското собрание, Огњан Герџиков, соопштија од кабинетот на бугарскиот претседател.

В петок, како што е најавено, Радев ќе го распушти парламентот.

Седумдесетгодишниот Герџиков беше претседател на бугарското собрание од 2001 до 2005 година, а во моментов е професор по право и претседател на арбитражен суд.

Радев, кој стапи на функција овој месец, мораше да распише предвремени парламентарни избори бидејќи владата предводена од Бојко Борисов поднесе оставка откако нивниот претседателски кандидат ги изгуби изборите.


Попоски: Колку би било убаво Плевнелиев да беше како Желев пред 25 години


Скопје, 22 јануари, 2017 - 15:22 (META) 

Пред 25 години, првото признавање на независна и суверена Република Македонија дојде од Софија, а „потоа следеа сите други пријателства“, напиша денеска министерот за надворешни работи во оставка, Никола Попоски, на својот фејсбук-профил, изразувајќи „благодарност до Бугарија од Македонија“.

Попоски вели дека тогашниот претседател на Бугарија, Жељу Желев, имал демократско чувство и почит кон волјата на македонските граѓани, додавајќи дека било убаво таква широчина да покажел и доскорешниот бугарски претседател, Росен Плевнелиев.

„…(Жељу Желев н.з.) даде недвосмислена поддршка во тешки моменти за сосед како нас. Голем човек несомнено, кој ја заслужува сета наша почит. Тоа беа други времиња, други луѓе. Колку би било добро и оној кој до вчера ја имаше истата функција, Плевнелиев, да ја имаше истата широчина, визија и почит за волјата на граѓаните на соседна држава. Да покаже сила и мудрост и да одбере пораки на мир, подавање рака и одлучна поддршка за сите да бидеме во европското семејство час поскоро. Тоа сигурно е покорисно отколку гонење митови, креирање лажни закани и поттикнување фобии. На крајот на денот, сите сме луѓе кои сакаат спокојство, благодет во живеењето и почит од ближните. Баш такви какви што сме“, пишува Попоски на „Фејсбук“ и нагласува дека „лидерите се за да ни го покажат патот што нè води во тој правец и да нè поврзат“.

Република Бугарија на чело со тогашниот претседател Жељу Желев прва ја призна Македонија под нејзиното уставно име на 15 јануари 1992 година.

Росен Плевнелиев функцијата претседател на Бугарија ја извршуваше до денеска, кога должноста ја презеде новоизбраниот бугарски претседател Румен Радев.

Плевнелиев во своето последно интервју како претседател на Бугарија рече дека „Македонија треба да влезе во Европската Унија, но не и македонизмот“.