Прв распит кај обвинител на притворените за претепувањето на Никола Саздовски


Скопје, 11 јули, 2018 - 15:52 (META) 

На однапред договорен термин во Скопското обвинителство, за насилство со тешки телесни повреди врз Никола Саздовски кој подоцна почина од повредите, денеска дојдоа на прв распит осомничените двајца Б. Б. (20), С. Д. (21), јави СДК.

Ова е првпат тие да дојдат во Обвинителството.

Асмир Алилспахиќ, адвокатот на второосомничениот, рече дека тој првпат се гледа денеска со осомничените како нивни бранител. На новинарско прашање дали ќе се преквалифукува првичното кривично дело насилство со тешки телесни повреди, адвокатот рече дека е уште рано да се каже било што. Тој вели дека е убеден оти Обвинителството најпрофесионално ќе ја истера оваа истрага, и апелираше овој случај со трагична загуба на семсјството на починатото момче да не се злоупотребува во политички или какви било други цели и скриени намери на поедницни и групи.

Никола Саздовски (21) од Скопје беше брутално претепан на 29 јуни околу 17.30 часот во Скопје на автобуска постојка на булевар Александар Македонски во Автокоманда. Тој од повредите почина завчера на КАРИЛ.


Рангелова до Спасовски и до СДСМ: На 5 јуни народот ќе ви покаже дека не ве трпи


Скопје, 28 февруари, 2016 - 17:35 (META) 

Дали Едмонд Темелко, единствениот градоначалник Македонец надвор од земјава, е поголема безбедносна закана за Република Македонија од насилниците што вчера брутално го претепаа претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, прашува Даниела Рангелова, пратеничка и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПMНЕ.

Таа на денешната прес-конференција рече дека Оливер Спасовски, незаконски, без наредба на судот и во договор со Катица Јанева, наложил Едмонд Темелко да биде уапсен пред сопствените деца, заради невистинити, измислени и конструирани наводи на Специјалното јавно обвинителство.

„Оливер Спасовски веќе втор ден по претепувањето на Тодор Петров, се крие и не кажува зошто не ги уапси насилниците што го претепаа претседателот на СМК. Во својата изјава Петров јасно кажа и кој го нападнал и каде го нападнал и зошто го нападнал. За жал, тие што беа посочени од Тодор Петров и денеска слободно се шетаат, а полицијата нема наредба од Спасовски да ги уапси. МВР под Оливер Спасовски мора да престане да функционира само како партиски разгранок каде што генералниот  секретар на СДСМ ќе ги згрижува и унапредува партиските кадри и роднините на своите колешки. Оливер Спасовски мора да почне да го работи тоа за што е платен од граѓаните“, рече Рангелова.

Таа на Спасовски му порача дека граѓаните на 5 јуни, на демократски начин, со заокружување на гласачкото ливче,  ќе ѝ порачаат на партијата на Спасовски дека народот веќе не ги трпи.