Пет лице исчезнаа во бродолом во Бразил


Рио де Жанеиро, 10 ноември, 2017 - 10:34 (META) 

Пет лица исчезнаа откако рибарски брод со 23-член екипаж потона кај брегот на Рио де Жанеиро соопштија бразилските власти.

Бразилската морнарица наведе дека друг рибарски брод кој пловел во близина, од водата извлекол 18 лица.

Бродот потонал ноќта меѓу среда и четврток, во близина на градот Ангра дос Реис.

Во потрагата за петте исчезнати се вклучени петролни бродови на морнарицата и авиони на воздухопловните сили.

Засега не се знае причината за несреќата.


Во бродолом во Индија загинаа 19 лица


Њу Делхи, 14 септември, 2017 - 10:47 (META) 

Деветнаесет лица се удавија откако брод кој превезувал градежни работници се превртел во раката Јамуна во Северна Индија, а сè уште се трага по исчезнатите патници, соопшти индиската полицијата.

Висок полициски претставник, Рам Кумар, соопшти дека повеќе од 60 лица се наоѓале на бродот во моментот кога пловниот објект се превртел во близина на градот Багпата, во индиската држава Утар Прадеш.

Најмалку 10 лица успеале да се спасат и да допливаат до брегот, а околу 31 патник се водат за исчезнати.

Властите ја испитуваат причината за несреќата, иако веруваат дека превртувањето е последица на тоа што бродот бил претоварен зашто имал капацитет да превезува само 35 патници.


Во бродолом на Медитеранот се удавиле 130 мигранти


Триполи, 19 јуни, 2017 - 20:22 (META) 

Речиси 130 мигранти се пронајдени мртви во Медитеранот откако чамецот на кој се наоѓале потонал, соопшти Меѓународната организација за миграција.

Портпаролот на организацијата, Флавио ди Џакомо, изјави дека мигрантите се пронајдени недалеку од крајбрежјето на Либија, од каде се обиделе да стигнат во Европа.

Според изјавите на четворица преживеани мигранти, тие во четвртокот тргнале од Либија, меѓутоа по неколку часа нивниот чамец потонал.


Потврдена пресудата од 16 години затвор за капетанот на „Коста Конкордија“


Рим, 13 мај, 2017 - 10:39 (META) 

Касацискиот суд на Италија, како највисока судска инстанца, ја потврди пресудата за затворската казна од 16 години на капетанот на гигантскиот туристички брод „Коста Конкордија“, Франческо Скетино, поради предизвикување бродолом при кој во 2012 година загинаа 32 лица.

Касацискиот суд всушност ги потврди пресудите на Основниот суд од 2015 и на Апелацискиот суд од 2016 година. Скетино беше обвинет за повеќе кривични дела, меѓу кои и за убиство без предумисла, за предизвикување телесни повреди и за напуштање на бродот.

По одлуката на највисокиот суд, Скетино треба да замине в затвор на издржување на казната.

„Коста Конкордија“ на 13 јануари 2012 година, управуван од Скетино, скршна од предвидената патека и удри во подводни карпи покрај брегот на италијанскиот остров Џилио. Во мигот на несреќата на бродот биле 4.229 патници и членови на екипажот.


Во Средоземното Море се удавиле 340 мигранти


Женева, 17 ноември, 2016 - 15:29 (META) 

Околу 340 мигранти загинале или исчезнале во бродолом во Средоземното Море во претходните два и пол дена, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

Портпаролот на ИОМ, Флавио ди Џиакомо, наведе дека тоа значи дека повеќе од 4.500 мигранти починале или исчезнале во текот на 2016 година.

Тој додаде дека членовите на меѓународната организација „Лекари без граници“ во текот на ноќта спасиле 27 мигранти.

Според нивните податоци, повеќе од 130 мигранти се качиле на гумен чамец, а пронајдени се само седум тела.

Ди Џиакомо вели дека бројките се зголемиле годинава бидејќи мигрантите тргнале на пат и покрај нестабилните временски услови.


Во бродолом кај Египет, се удавија 115 мигранти


Каиро, 23 септември, 2016 - 16:17 (META) 

Египетските власти денеска од море извлекоа 115 тела, три дена откако се преврте брод со мигранти кај средоземниот брег на Египет.

Гувернерот на провинцијата Бехеира, Мохамед Султан, рече дека стравува оти во бродоломот настрадале уште неколку десетици бегалци и мигранти.

Бродот се превртел на 12 километри од градот Розета, на северот на Египет.

Египетската новинска агенција МЕНА јави дека бродот превезувал околу 600 лица и оти од нив, 150, повеќето Египќани, ја преживеале несреќата.


Бродолом во Тајланд, 18 загинати


Бангкок, 19 септември, 2016 - 14:03 (META) 

Двокатен патнички брод се преврти во реката Чао Праја, северно од Бангкок, при што загинаа најмалку 18 патници, соопштија тајландските власти.

Несреќата се случила вчера, кога бродот кој превезувал повеќе од 100 лица на туристичка екскурзија потонал за помалку од две минути, на само пет километри од крајбрежјето.

Повеќе од 44 патници се повредени и тие се пренесени во локалната болница, пренесуваат тајландските медиуми.

Спасувачите трагаат по повеќе од 12 лица, кои исчезнале во реката во провинцијата Ајутаја, 80 километри од Багкок. Бродот имал капацитет за 50 патници, а најверојатно се превртел поради преоптовареност и силни водени струи.


Стотина мигранти се удавија кај брегот на Либија


Рим, 27 мај, 2016 - 10:09 (META) 

Стотина мигранти настрадаа во бродолом во Средоземното Море, во близина на брегот на Либија, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ), повикувајќи се на изјави на преживеани.

Според податоците на ИОМ, бродот превезувал околу 650 лица, повеќето Мароканци.

Италијанската морнарица спасила 562 лица, но стотина се водат за исчезнати.

 


Се превртел брод со мигранти кај Либија


Рим, 25 мај, 2016 - 15:03 (META) 

Околу 500 лица се спасени, а седум се удавиле откако брод полн со мигранти се превртел кај брегот на Либија, соопшти италијанската морнарица.

Досега пронајдени се телата на седум лица, но операцијата за спасување продолжува.

Светските агенции јавуваат дека патролниот брод „Бетика“ примил повик за помош од брод кој превезувал мигранти.


Во судир на кинески бродови исчезнаа 17 лица


Пекинг, 7 мај, 2016 - 15:02 (META) 

Седумнаесет лица исчезнаа во Источното Кинеско Море откако кинески рибарски брод се судри со странски товарен брод и потона, соопшти кинеската крајбрежна стража.

На рибарскиот брод, во моментот на несреќата се наоѓале 19 лица, а двајца од нив биле спасени од рибарски бродови кои биле во близина.

Во тек е спасувачка акција за пронаоѓање на исчезнатите.