!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Потона брод во Јужна Кореја, 13 лица загинаа


Сеул, 3 декември, 2017 - 12:40 (META) 

Крајбрежната стража на Јужна Кореја соопшти дека 13 лица загинаа, а две лица се водат како исчезнати откако рибарски брод се судрил со брод за дополување гориво.

По сударот, рибарскиот брод потонал, а на него имало 22 лица, од кои седуммина биле спасени. Голем број хеликоптери се вклучени во потрагата по исчезнатите.

Секоја година во Јужна Кореја се случуваат голем број бродски несреќи. Пред три години настрадаа повеќе од 300 лица, од кои најголемиот дел ученици.


Утре ќе се вади бродот „Мис Стон“ што потона во каналот Студенчишта


Охрид, 19 ноември, 2017 - 18:08 (META) 

За утре е закажано итно вадење на бродот „Мис Стон“ од каналот Студенчишта во Охрид, информираат од Општина Охрид.

Од Општината информираат дека на местото на настанот излегле претставниците на локалната самоуправа, надлежниот државен инспектор за животна средина од Охрид, кој направил вонреден инспекциски надзор, како и капетанот на охридската капетанија.

„Беше утврдено дека се работи за инцидент со бродот „Мис Стоун“, кој е полупотонат при што е излеано одредено количество нафта во водата на каналот. Во согласност со законската регулатива, Државниот инспекторат за животна средина ќе ги преземе сите законски мерки и веќе е отворен предмет во инспекциска постапка. Закажано е итно вадење на бродот од каналот со соодветна механизација, со што ќе се спречи понатамошно излевање на нафта во езерото, а со тоа и потенцијални последици за живиот свет во него и за животната средина“, велат од општинската администрација.


Се излеа нафта во Охридско Езеро од брод потонат во каналот Студнечишта


Скопје, 19 ноември, 2017 - 13:16 (META) 

Во каналот Студенчишта кој се влева во Охридско Езеро, потонал бродот „Мис Стон“ од којшто се излеала нафта, која веќе е стигната до езерото.

Според сведоци, сношти сè било во ред, а утрово била забележана нафтената дамка, што укажува на тоа дека инцидентот се случил во текот на ноќта.

– Веднаш по дојавата за излеаното гориво од бродот, ние се организиравме, обезбедивме пумпи со кои ќе го извлечеме целото гориво од каналот. Нашите екипи се на самото место на настанот и интензивно работат на отстранување на горивото – вели капетанот на Капетанијата во Охрид, Горан Устијаневски.


Потона патнички брод во Бразил


Бразилија, 24 август, 2017 - 19:22 (META) 

Најмалку 22 лица загинаа, а десетина се исчезнати откако патнички брод потона во залив североисточно од бразилскиот град Сан Салавадор.

Бродот со повеќе од 100 патници потона во Заливот на светците.
Спасувачките екипи и правните бродови кои биле во близина спасиле 21 патник.

Брод со 70 патници во средата потона во реката Шингу на северот на Бразил и во таа несреќа загинаа 19 патници.


Десет морнари исчезнати по судир на американски воен брод и танкер кај Сингапур


Вашингтон, 21 август, 2017 - 10:50 (META) 

Десет морнари се водат за исчезнати, а пет се повредени откако американски воен брод се судри со танкер за нафта источно од Сингапур, соопшти американската морнарица, потсетувајќи дека ова е втор инцидент на американската морнарица во азиските води за помалку од два месеца.

Американскиот разорувач „Џон С. Мекејн“ се судрил со трговскиот брод „Алник МЦ“ во раните утрински часови, додека се движел кон пристаниште во Сингапур.

„Првите извештаи покажуваат дека оштетена е крмата на бродот Џон С. Мекејн. Во моментов 10 морнари се водат за исчезнати, а пет се повредени“, стои во соопштението.

Четворица од повредените морнари со хеликоптер се пренесени во Сингапур и не се во животна опасност, додека петтиот морнар се здобил со полесни повреди.

Во потрагата по десеттемина морнари учествуваат сингапурски бродови и хеликоптери.

Властите во Малезија соопштија дека несреќата се случила во нивните води во Јужното Кинеско Море и дека нивните екипи исто така учествуваат во потрагата по исчезнатите.

Засега нема знаци дека нафтата се излеала во морето од бродот „Алник МЦ“, кој превезувал 12.000 тони нафта. Бродот има мали оштетувања на предната страна, но над нивото на водата.


Романија: Пресретнат брод со мигранти во Црното море


Букурешт, 13 август, 2017 - 15:36 (META) 

Романската крајбрежна стража во Црното море пресретнала брод со 69 мигранти со потекло од Ирак, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Крајбрежната стража го забележала бродот, кој пловел под турско знаме, на околу 16 километри од пристаништето Мангалија, кое се наоѓа во југоисточниот дел на Романија, во близина на границата со Бугарија.

Во бродот, кој бил испратен до брегот, имало 30 мажи, 10 жени и 29 деца. Со бродот управувале Бугарин и лице од Кипар.

Од романската полиција соопштиле дека во тек е истрага.


Кај Кипар пресретнат брод со повеќе од 140 мигранти


Никозија, 24 јули, 2017 - 20:56 (META) 

Кипарската крајбрежна стража денеска пресретна брод со 143 мигранти, најверојатно Сиријци, на западот на Кипар, соопштија властите во Никозија.

Полицијата наведе дека меѓу мигрантите има 31 жена и 50 деца. Бродот тргнал од Турција, земјата во која многу Сиријци бараат засолниште од граѓанската војна во својата земја.

Едно лице е осомничено поради сомневање дека вршело криумчарење на луѓе.

Мигрантите ќе бидат префрлени во прифатниот центар во близина на Никозија.

Кипар, која е членка на Европска Унија, се наоѓа на само 100 километри од Сирија, но досега немаше пријавено поголем прилив на бегалци. Со новопристигнатите, од септември 2014 година, на крајбрежјето на овој медитерански остров пристигнале околу 1.100 мигранти.


Триесетина мигранти спасени кај Шпанија


Мадрид, 30 мај, 2017 - 16:40 (META) 

Повеќе од 30 мигранти се спасени во близина на брегот на Шпанија, откако бродот во кој се наоѓале го зафатил пожар.

Моторот на бродот со кој патувале мигрантите во еден момент се запалил, по што огнот се проширил и на пловниот објект.

Мигрантите скокнале во вода, но припадниците на крајбрежната стража, со помош на хеликоптери и со бродови ги спасиле.


Илјада мигранти спасени од смрт во Средоземно Море


Рим, 26 март, 2017 - 16:15 (META) 

Околу илјада мигранти се спасени синоќа на крајбрежјето на Средоземно Море кај Либија, а меѓу нив една жена е прогласена за мртва. Ова го соопштија групата „СОС Медитеран“ и Лекари без граници.

Околу 645 бегалци се спасени со гумени и со дрвени чамци за време на шестчасовната операција на бродот „Аквариус“.

При акцијата за спасување една млада жена била пронајдена онесвестена на еден од гумените бродови и прогласена е за мртва кога била пренесена на спасувачкиот брод „Аквариус“.

Лекари без граници соопштија дека нивниот брод за спасување „Приденс“ презел 412 лица.

Бродовите за спасување на разни организации во изминатите неколку недели спасија повеќе од 6.000 луѓе, со што бојот на мигранти доведени во Италија од почетокот на годината се искачи на 22.000 лица.

Минатата година на крајбрежјето на Италија пристигнаа повеќе од 180.000 мигранти, што е 18 отсто повеќе од 2015 година.


Се преврти брод со 180 луѓе во Медитеранот


Рим, 17 јануари, 2017 - 13:08 (META) 

Четири лица загинаа, а речиси 180 се исчезнати откако брод со мигранти во саботата се преврти во Медитеранот, соопштија УНХЦР и Меѓународната организација за мигранти.

Се претпоставува дека сите 180 исчезнати се загинати, соопштија официјални лица откако разговарале со четворица преживеани, двајца Еритрејци, двајца Етиопјани кои вчера вечерта стигнале на Сицилија.

По разговорот со преживеаните, кои ги опишале како истрауматизирани и исцрпени, хуманитарните работници од УНХЦР и од Меѓународната организација за миграција рекоа дека дрвениот брод во петокот ја напуштил Либија со повеќе од 180 лица, кои биле со потекло од Источна Африка.

За време на пловидбата, моторот се расипал и бродот почнал да се полни со вода, а како што полека тонел, сè повеќе луѓе исчезнувале.

По повеќе часа во вода, преживеаните ги спасил француски брод кој оперира во рамките на операцијата „Тритон“ на пограничната агенција Фронтекс.