!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Брексит ќе чини до 60 милијарди евра, потврди Тајани


Лондон, 18 октомври, 2017 - 12:28 (META) 

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, денеска изјави дека сметката за излегувањето на Велика Британија од Европската Унија (Брексит) изнесува меѓу 50 милијарди и 60 милијарди евра, колку што беше и претходната неформална проценка на Брисел.

– Треба да бидеме реални, но британската влада не е реална. Се споменуваа 20 милијарди, но тоа е бесмислено. Сметката ќе биде меѓу 50 милијарди и 60 милијарди евра, а тоа е реално – рече Тајани во емисија за британската телевизиска мрежа „Би-би-си“.

Тој истакна дека е неопходно да се стави сметката на маса, притоа критикувајќи го „нејасниот став“ на британските власти во преговорите со Брисел за Брексит.

– Сакаме да знаеме што сака Велика Британија. Во тоа е проблемот. Не е јасно – рече Тајани.


Туск предложи амбициозна реформа на ЕУ по Брексит


Брисел, 18 октомври, 2017 - 10:25 (META) 

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, предложи амбициозна програма која предвидува 13 самити за две години за заживување на Европската Унија по излегувањето на Велика Британија од Унијата.

Туск го упати својот предлог по апелите за заживување на ЕУ, кои неколкупати ги упатија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и францускиот претседател Емануел Макрон.

Програмата почнува со самитот на ЕУ в четврток и в петок во Брисел, откога редовно ќе се одржуваат собири на лидерите на Унијата до јуни 2019 година, како и неформални состаноци за специфични теми.

Туск предложил и вонреден самит во Романија предвиден за март 2019 година, по заминувањето на Велика Британија, како и самит за безбедност следната година во Виена.

„Многу сум задоволен што ја гледам вашата подготвеност да ја забрзате работата и да се надмине чувството на беспомошност“, наведе Туск во писмото до лидерите на ЕУ.


Барние: Лондон да ги почитува прописите на ЕУ во транизицискиот период


Лондон, 26 септември, 2017 - 10:18 (META) 

Велика Британија, која побара двегодишен транзициски период за излегување од Европска Унија, ќе мора да се придржува до сите европски прописи во тој период, изјави главниот преговарач на Европска Унија за Брексит, Мишел Барние.

– Ако идејата е Велика Британија во овој период и понатаму да биде дел од единствениот пазар, тогаш мора да се зачуваат сите европски прописи и финансиски услови без никаков исклучок – изјавил Барние.

Тој додал дека Европска Унија треба да одлучи дали ќе има транзициски период и дали тоа е во нејзин интерес.

Британската премиерка Тереза Меј во говорот во петокот предложи преоден период за излегување од ЕУ кој би траел околу две години. Како што додаде, за време на преодниот период пристапот до пазарот треба да продолжи според сегашните одредби на ЕУ.


Британија е подготвена да ги интензивира преговорите со ЕУ


Лондон, 4 септември, 2017 - 15:30 (META) 

Велика Британија е подготвена да ги интензивира преговорите со ЕУ за напуштањето на Унијата, но тоа сè уште не е формално договорено, соопшти портпаролката на премиерката Тереза Меј.

По трите круга преговори, минатата недела европските претставници изјавија дека немало успех во поместување на преговорите од прашањата поврзани со излегувањето кон идните односи на ЕУ и на Велика Британија.

Брисел го повика Лондон да ги забрза преговорите за напуштањето на Унијата.

– Ние сме подготвени да ги интензивираме преговорите. Ништо не е формално договорено, но можеме да дискутираме за тоа. Типично е за преговорите да се интензивираат како што минува времето – рече портпаролката.


Во Брисел трета рунда преговори за Брексит


Брисел, 28 август, 2017 - 17:33 (META) 

Во Брисел денеска британскиот министер за Брексит и преговарачот на ЕУ одржуваат трета рунда на преговори за излегување на Велика Британија од Унијата.

Велика Британија би требало да ја напушти ЕУ до крајот на март 2019 година, две години откако британската премиерка Тереза Меј на 29 март оваа година официјално ја започна процедурата за излегување од Унијата.

Првата етапа на преговори се однесува на постигнување договор за три прашања – судбината на европските државјани во Велика Британија и на Британците во ЕУ, за границата со Ирска и за финансиските обврски на Лондон спрема ЕУ.

Другата фаза преговори ќе се однесува на идните трговски врски на Велика Британија и ЕУ, а конечниот договор за тоа се предвидува да биде помеѓу декември 2017 и пролета 2018 година.

Договорот потоа би требал да се финализира до октомври 2018 година, а потоа останува период од шест месеци, до март 2019 година кога би требало да заврши ратификацијата на договорот и да следува официјалното излегување на Британија од ЕУ.

Првата рунда преговори беше одржана на 19 јуни, втората на 17 јули, а третата која започнува денеска треба да трае до четврток.


Лондон сака привремена царинска унија со ЕУ по Брексит


Лондон, 15 август, 2017 - 10:23 (META) 

Велика Британија сака да преговара со Брисел за „привремена царинска унија“, по излегувањето на земјата од Европската Унија, соопшти денеска британското министерство за Брексит.

Во соопштението се наведува дека британската влада сака „транзициски период“ за време на кој би се одржала „блиската врска“ со европската царинска унија.

„Еден од можните пристапи е привремена царинска унија меѓу Велика Британија и ЕУ и за време на тој период на транзиција, кој би бил договорен со Брисел, Британија би договарала нови трговски договори ширум светот“, стои во соопштението.

Експертите, пак оценуваат дека ќе биде многу тешко да се испреговара нов трговски договор меѓу Велика Британија и ЕУ пред земјата да ја напушти Унијата, што треба да се случи во 2019 година.

Пратеникот на лабуристите во британскиот парламент, Крис Лесли предлогот за привремена царинска унија го опишал како „список на убави желби“.

Преговорите меѓу Велика Британија и ЕУ почнаа во јуни, оваа година и засега се водат околу три клучни точки – правата на граѓаните на ЕУ во Британија во иднина, финансиските детали и границата со Ирска.


Меркел го поздрави предлогот на Меј за правата на европските граѓани по Брексит


Брисел, 23 јуни, 2017 - 10:01 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави предлогот на британската премиерка Тереза Меј, која на првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел изјави дека државјаните на земјите од ЕУ што живеат во Велика Британија ќе можат да останат во земјата и по нејзиното излегување од Унијата.

„Тоа е добар почеток. Но, нормално има уште многу прашања“, изјавила доцна синоќа германската канцеларка, коментирајќи ги плановите на Тереза Меј за периодот по Брексит.

Според плановите, Велика Британија официјално би требало да го напушти членството во ЕУ во март 2019 година.

Британската премиерка изјави дека ќе ги заштити правата на граѓаните на ЕУ во Велика Британија и дека настојува да воспостави слична заштита на правата на Британците кои живеат во другите земји од ЕУ.

Инаку, во Брисел денеска завршува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој првпат учествува новиот претседател на Франција, Емануел Макрон.


Лондон се согласи на условите на ЕУ за преговорите за Брексит


Брисел, 20 јуни, 2017 - 11:08 (META) 

Обединетото Кралство се согласи преговорите за излегувањето на земјата од ЕУ да се одвиваат во две фази, беше соопштено вчера доцна вечерта, откако заврши првиот ден од подготовките. Британскиот министер за Брексит, Дејвид Дејвис, и преговарачот на ЕУ, Мишел Барние, вчера разговараа во зградата на Европската комисија, додека нивните тимови ги договараа организациските прашања.

Како што побарала ЕУ, првин ќе се разговара за излегувањето на Обединетото Кралство од Унијата, а откако ќе се постигне „задоволителен напредок“, ќе се почне и со преговори за идните односи.

– Се согласивме за датумите, организацијата и за приоритетите на преговорите. Мора да ја отстраниме неизвесноста предизвикана од Брексит, сакаме да сториме сè повлекувањето на Британија да се одвива уредно, а потоа во следниот чекор ќе го осмислиме нашето идно партнерство – рече Барние на заедничката прес-конференција со Дејвис.

Сè до вчера британската премиерка Тереза Меј инсистираше преговорите за двете точки да се одвиваат паралелно. Дејвис вели дека договорот постигнат во Брисел вчера не значи отстапка од страна на Обединетото Кралство, туку дека двата дијалога ќе продолжат откако 27-те членки на ЕУ ќе кажат дека во преговорите за излегувањето на Британија е постигнат „соодветен напредок“.

Британија се согласила преговорите да ги опфатат трите приоритети нагласени од ЕУ, односно правата на жителите на ЕУ во Британија и обратно, финансискиот договор и границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска.

Барние и Дејвис во текот на секој од следните месеци по една седмица ќе преговараат, а другото време ќе се користи за подготовки. Првата рунда вистински преговори ќе почне на 17 јули.


Почнуваат преговорите за Брексит, првото истапување од членство во историјата на ЕУ


Брисел, 19 јуни, 2017 - 13:51 (META) 

Обединетото Кралство денеска ги почнува историските преговори за излегување од ЕУ, односно Брексит, една година откако гласачите на референдум се определија за напуштање на европското семејство.

Британскиот министер за Брексит, Дејвид Дејвис, главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, и нивните тимови, го почнаа состанокот во Брисел претпладнево, а на крајот на денот ќе одржат прес-конференција.

Преговорите почнуваат во атмосфера на несигурност за намерите на владата на Обединетото Кралство, откако британските гласачи на предвремените парламентарни избори на 8 јуни „го одбија“ таканаречениот манифест за брз Брексит, со тоа што не ја дадоа очекуваната гласачка доверба, па владејачката Конзервативна партија го загуби мнозинството во парламентот.

Преговорите ќе бидат макотрпна работа, оти ќе се „размрсуваат“ 44 години заедничка историја, внесена во илјадници страници законски текстови. Процесот на истапување на Обединетото Кралство од ЕУ ќе треба да заврши за помалку од две години, најдоцна до март 2019 година, освен ако другите 27 членки на ЕУ не решат да ги продолжат преговорите.


Меркел: ЕУ е подготвена да ги почне преговорите за Брексит


Берлин, 14 јуни, 2017 - 20:56 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската Унија е подготвена да ги почне преговорите со Велика Британија за нејзиниот излез од ЕУ.

– Ние од европска страна сме подготвени. Ќе видиме за другите – им изјави Меркел на новинарите по состанокот со претставниците на бизнис-секторот и на синдикатите.

Таа не сакаше да шпекулира за евентуалната промена во плановите на Лондон да ја напушти ЕУ, истакнувајќи дека Британците одлучиле и дека тие преговори мора да се водат.

Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел, рече дека вратата на Европа ќе биде отворена за Британија и дека од британскиот народ ќе зависи дали сакаат да го променат своето мислење за Брексит.

– Сите имаме интерес да ја задржиме Британија што е можно поблиску до Европската Унија – рече Габриел.