!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Британскиот Врховен суд ѝ ги врза рацете на Тереза Меј за Брексит


Лондон, 24 јануари, 2017 - 14:16 (META) 

Британскиот Врховен суд пресуди дека владата не може да ја почне процедурата за излегување на Велика Британија од ЕУ без претходно да гласање во парламентот.

Судската одлука ѝ ги врзува рацете на британската премиерка Тереза Меј, која не може да ја почне процедура за излегување од ЕУ додека не добие согласност од парламентот.

Како што наведува „Би-би-си“, се очекува пратениците за напуштањето на ЕУ да гласаат пред 31 март, за кога британската влада го најави почнувањето на процедурата.

Врховниот суд заклучи дека за одлуката за излез од ЕУ не е потреба согласност од парламентите на Шкотска, Велс и на Северна Ирска.

Дел од британската јавност ја критикуваше владата затоа што не се консултирала со парламентот за одлуката за напуштање на Унијата. Премиерката Тереза Меј наведе дека може без согласност на парламентот да го активира членот 50 од Лисабонската спогодба, кој го регулира излегувањето на некоја членка од ЕУ.


Ле Пен: 2017 ќе биде година на националистичките партии


Кобленц, 21 јануари, 2017 - 19:43 (META) 

Претседателката на крајно десничарската француска партија Национален фронт, Марин ле Пен, денеска на собирот на претставниците на десно-популистичките партии во Европскиот парламент, кој се одржува во германскиот град Кобленц, изјави дека 2017 ќе биде година на националистичките партии, пренесува ХРТ.

„Минатата година англосаксонскиот свет со Брексит и со изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ја почна борбата за сопствена слобода. Во 2017 година тоа ќе го направат нациите на континентална Европа“, рекла Ле Пен, притоа укажувајќи на важните избори кои оваа година треба да се одржат во Франција, Германија и во Холандија.

Таа на состанокот на крајно десничарските партии ја критикувала Европската Унија, нарекувајќи ја антидемократска творба која се бори против националните интереси на земјите членки.

Ле Пен во својот говор пред водечките европски политичари од крајната десница, како Холанѓанецот Герт Вилдерс, Матео Салвини од италијанската Северна лига и Фрауке Петри од Алтернатива за Германија, остро ја критикувала политиката на Ангела Меркел кон бегалците, оценувајќи ја како „неодговорна и спротивна на волјата на сопствениот народ“.

Истовремено, во Кобленц се одржуваат протести против собирот на европските националистички партии. Под паролата „Кобленц останува шаренолик“, околу 3.000 демонстранти протестираат против расизмот и за поголема толеранција.


Јанкулоска се подбива со предвидувањата на Гарет за Македонија во 2027 година


Скопје, 19 јануари, 2017 - 11:58 (META) 

Поранешната министерка за внатрешни работи и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска, преку објава  на „Твитер“, со подбив ги искоментира предвидувањата на актуелниот британски амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет, за тоа каде ја гледа земјава за 10 години.

Јанкулоска ја ретвитна англиската верзија од текстот на „Мета“ за оптимистичките предвидувања на британскиот амбасадор за Македонија, со наслов „Гарет: Македонија во 2027 година ќе има жена премиер и ќе биде во ЕУ и во НАТО“, и напиша: „Се покажа во сегашноста, па се зафати и со иднината“, со хаштаг „Нострадамус“.

Поранешната министерка за внатрешни работи не пропушта можност преку социјалните мрежи да ги искоментира случувањата поврзани со Велика Британија и со нејзиниот амбасадор во земјава, Чарлс Гарет.

Ден по референдумот во Велика Британија, на кој нејзините граѓани гласаа за Брексит, односно за излегување на земјата од Европската Унија, Јанкулоска на британскиот амбасадор му твитна „Сега шу праиме?!?“.

Инаку, Јанкулоска е стипендист на Велика Британија, односно како што може да се види во нејзината биографија, таа има магистрирано на кентскиот универзитет, во Кентербери. Во јули 2004 година, универзитетот ѝ доделува награда за посебни достигнувања во областа на правото.

Британската амбасада во Скопје преку социјалната мрежа „Фејсбук“ почна кампања насловена „Македонија 2027“, преку која сака да слушне од граѓаните каде ја гледаат земјата за десет години, што би сакале земјата да постигне.

Свој поглед на иднината на Македонија, прв даде британскиот амбасадор, Чарлс Гарет, кој предвидувањата ги претстави преку личниот дневник, напишан „на 26 август 2027 година“.


Лондон ќе ги зачува врските со европските разузнавачки служби по Брексит


Лондон, 17 јануари, 2017 - 16:44 (META) 

Британската премиерка Тереза Меј денеска соопшти дека официјален Лондон не планира да ги прекине врските со европските разузнавачки служби, туку дека планираат и понатаму да разменуваат информации.

– Откако ќе излеземе од ЕУ, ќе одржуваме тесни контакти со нашите европски сојузници по линијата на надворешната политика, како и во областа на борбата против криминалот и тероризмот. Со оглед на тоа дека заканите за нашата безбедност стануваат сè посериозни, ние не треба да ја ограничуваме соработката, ниту заедничката работа со други земји – рече Меј.

Според британската премиерка, за да се гарантира безбедноста на континентот, потребно е да се одржува мирот и стабилноста на Балканот, да се зајакнат надворешни граници на ЕУ и да се применуваат санкциите против Русија и нејзините активности на Кримскиот Полуостров.


Според професорот што ги предвиде Брексит и победата на Трамп, ЕУ ќе се распадне годинава


Брисел, 5 јануари, 2017 - 12:00 (META) 

Професорот по политичка економија на Универзитетот „Браун“, Марк Блајт, во интервју за „Би-би-си“ изјави дека Европска Унија ќе се распадне до крајот на годинава.

Професорот Блајт, кој ги предвиде Брексит, победата на Доналд Трамп и резултатот од италијанскиот референдум, сега тврди дека ЕУ ќе се распадне дури, можеби, и пред Велика Британија да ја почне расправата за членот 50 од Лисабонскиот договор, со што формално се почнува процесот за излегување од Унијата.

Тој тврди дека за Франција би можела да има кобни последици политиката за спречување на изборот на Марин Ле Пен за претседател, која има голема поддршка кај избирачкото тело.

– Во Франција сè поблиску се изборите, на кои многу е веројатно Националниот фронт да победи во првиот круг. Тогаш сите во Франција ќе организираат голема коалиција која ќе се обиде да го спречи изборот на Ле Пен. Тоа би значело дека гласачите на левицата во Франција ќе имаат можност да изберат некој што во Франција, по осум години стагнација, ќе сака да доведе економска политика како таа на Маргарет Тачер, а тоа ќе биде многу тешко – вели Блајт за „Би-би-си“.

Сепак, Блајт не е осамен во предвидувањата за Франција. Со него, на некој начин, се согласува и Најџел Фараж, кој неколкупати нагласи дека е можен колапс на ЕУ ако победи Ле Пен.

– Ако таа победи, тоа ќе боде крај на проектот Европска Унија – рече Фараж и потоа ја критикуваше Ангела Меркел и нејзината политика за поддршка на шенгенската зона.

– Го видовме страшниот напад во Берлин на божиќниот панаѓур. Лицето што го изврши нападот отслужило затворска казна во Италија и преку политиката за слободно движење во Европската Унија, стигна и до Германија. Тој се пријавил за азил и кога бил одбиен, не бил исфрлен од државата. Дури и кога беше најбарана личност во Европа, слободно ја преминал границата со Франција и стигнал во Италија, каде бил фатен во Милано – рече Фараж.

Тој верува дека „јавноста е бесна затоа што слободното движење низ Европската Унија не значи слободно движење само за добри луѓе, туку претставува слободно движење за „калашникови“, експлозиви и многу други лоши работи“.


„Брексит“ влезе во речникот „Оксфорд“


Лондон, 15 декември, 2016 - 12:34 (META) 

Зборот „брексит“ е еден од 1.500 нови термини што неделава ќе бидат додадени во англискиот речник „Оксфорд“, соопшти денеска издавачката компанија „Оксфорд јуниверсити прес“.

„Брексит“ е дефиниран како „(предложено) повлекување на Обединетото Кралство од Европската Унија и политичкиот процес поврзан со тоа“.

„Понекогаш се користи посебно во врска со референдумот одржан во Обединетото Кралство на 23 јуни 2016 година, на кој повеќето гласачи биле за повлекување од ЕУ“, е дел од дефиницијата за „брексит“.

Уредничката на речникот „Оксфорд“, Фиона Макферсон, изјави дека „брексит“ е еден од термините што најбргу го минал патот од настанување до дефиниција и било многу невообичаено некој збор така брзо да влезе во употреба.
– Од нов збор пред неколку години, се најде на насловните страници на весниците на странски јазик, што покажува дека сега тоа е светски збор – рече Макферсон.

Речникот доби уште еден сличен поим – „грексит“, кој го дефинира хипотетичкото излегување на Грција од еврозоната.
Меѓу другите нови зборови во речникот „Оксфорд“ се „јутубер“, чест корисник на веб-страницата за споделување видеоснимки „Јутјуб“, особено некој кој произведува и се појавува на снимките на веб-страницата, „глам-ма“ со значење „гламурозна баба“ и „бама“ што означува лице од селското подрачје од југот на САД.

Англискиот речник „Оксфорд“ содржи значења на повеќе од 829.000 зборови, нивен изговор и историја.


Барние: Лондон и Брисел треба да постигнат договор за Брексит до октомври 2018 година


Брисел, 6 декември, 2016 - 13:39 (META) 

Договорот за излегувањето на Велика Биртанија од Европската Унија треба да биде постигнат меѓу Лондон и Брисел до октомври 2018 година, изјавил денеска главниот преговарач на Европската комисија, Мишел Барние, на својата прва прес-конференција во Брисел, јавуваат светските агенции.

„Ако Велика Британија го извести Советот на ЕУ до крајот на март 2017 година, како што претходно најави премиерката на Британија, Тереза Меј, тогаш може да се каже дека преговорите можат да почнат неколку седници потоа“, изјавил Барние.

Тој нагласил дека договорот за Брексит мора да биде постигнат до октомври 2018 година за да може да се остави доволно време за постапката да се спроведе до крај, а пред европските избори во 2019 година.


Протече документ од британската влада, Лондон нема план за Брексит, јавува „Би-би-си“


Лондон, 15 ноември, 2016 - 10:44 (META) 

Британската влада нема сеопфатен план за излегувањето на земјата од Европската Унија, а поради поделбата што постои во кабинетот, преговарачката стратегија можеби нема да биде усвоена во следните шест месеци, покажува меморандумот кој протече од кабинетот, јавува „Би-би-си“.

Во меморандумот, кој е доставен до „Тајмс“ и во кој „Би-би-си“ има увид, се предупредува дека британската влада работи на 500 проекти поврзани со Брексит и оти веројатно ќе ѝ бидат потребни дополнителни 30.000 вработени.

Сепак, нема заедничка стратегија за излегување од ЕУ, „поради внатрешната поделба во кабинетот“, се наведува во протечениот документ.

Портпаролот на британската влада рече дека тоа не е владин извештај и оти не ја признава содржината на документот, истакнувајќи дека владата е фокусирана на активности во врска со Брексит.

Во протечениот меморандум, кој го составил неименуван консултант и кој датира од 7 ноември, се нагласува дека ќе бидат потребни уште шест месеци за владата да одлучи што сака да постигне со Брексит или да се усогласи во поглед на приоритетите.

Во извештајот, насловен „Нови информации за Брексит“, се критикува премиерката Тереза Меј поради склоноста да „влетува во одлуки и детали за сама да ги реши работите“, наведуваат „Би-би-си“ и „Тајмс“.

„Тајмс“ наведува дека документот на виделина ја изнесува поделбата меѓу министерот за надворешни работи, Борис Џонсон, министерот за Брексит, Дејвид Дејвис, и министерот за меѓународна трговија, Лајам Фокс, од една страна и канцеларот Филип Хамонд и министерот за економија, Грег Кларк, од друга страна.

Британскиот весник известува дека во меморандумот се наведува како секое министерство правело план за евентуалните последици од Брексит, како и план за излегување на крај со „најлошиот случај“.
Премиеркта Меј се надева дека ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, што е почеток на формалниот двогодишен процес за излегување од ЕУ, до крајот на март 2017 година, но „Би-би-си“ тврди дека меморандумот покажува колку Брексит ќе биде „комплексен, тежок и полн со предизвици“.


Вишиот суд одлучи дека нема да се случи Брексит без согласност од парламентот


Лондон, 3 ноември, 2016 - 12:32 (META) 

Британскиот парламент ќе мора да даде согласност за тоа дали Британија смее да го почне процесот за напуштање на Европската Унија, одлучи британскиот виш суд.

Тоа значи дека владата не може сама да го активира членот 50 од Лисабонскиот договор.
Судиите донесоа одлука Тереза Меј да нема можност да го активира членот 50 без претходна согласност на парламентот.

„Судот не ги прифати аргументите на владата“, стои во соопштението од судот.

Минатиот месец жалба до вишиот суд поднесоа активисти кои тврдат дека премиерката Тереза Меј и нејзините министри немаат овластување да го применат членот 50 од Лисабонскиот договор, кој ѝ овозможува на земја членка да ја напушти Европската Унија без експлицитна поддршка од националниот парламент.

Се очекува владина жалба на одлуката на судот.

Меј изјави дека до крајот на март следната година ќе го активира членот 50 и службено ќе го извести Брисел за намерата Велика Британија да ја напушти Унијата.


Хан: Изборите се важни, но тие се само почеток во решавањето на кризата


Скопје, 14 октомври, 2016 - 15:13 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска по средбите со претставниците на граѓанскиот сектор, Специјалното јавно обвинителство и со лидерите на четирите политички партии, оцени дека има напредок, како во атмосферата што владее меѓу соговорниците, така и во прочистувањето на избирачкиот список и во функционирањето на медиумите и на ад-хок телото за надзор на медиумите.

Тој истакна дека изборите се многу важни и се камен-темелник за евроинтеграциите на земјата. Сепак, рече дека мора да се спроведат реформските приоритети и забелешките од извештајот на Прибе.

– Важно е изборите да се спроведат добро, за потоа никој да не може да ги критикува. Изборите ќе бидат надгледувани од бројни меѓународни организации. Не треба само посветеност кон реформите, туку треба и да се дадат датуми за нивна имплементација и за спроведување или неспроведување – рече Хан, додавајќи дека двегодишната политичка криза лошо влијаела врз земјата и оти тоа има последици.

Еврокомесарот рече дека разговорите со лидерите биле конструктивни и оти е многу важно како политичарите ќе се однесуваат и какко ќе дејствуваат.

–  Важно е да не се поттикнуваат меѓуетнички тензии, особено по изборите и да постои соработка, не само во владата, туку и во парламентот, каде што треба да се водат дебатите –изјави Хан.

Тој, исто така, ги повика младите да го искористат своето право на глас и да одлучат за својата иднина, да не остават да им се случи тоа што им се случи на младите Британци со референдумот за Брексит.

Во однос на СЈО, Хан рече дека добил уверување од сите политички партии дека ќе ја поддржат неговата работа.

– Секој дел од судскиот систем треба да работи независно. Добив уверување за работата на СЈО, но сега треба да се видат резултатите од неговата работа и, исто така, треба да не се злоупотребува СЈО. Оваа институција треба да биде независна – порача Хан.