!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Вечерва ќе се одржи традиционалниот концерт „Божиќна слава“


Скопје, 7 јануари, 2017 - 13:01 (META) 

Во организација на хорот „Св. Злата Мегленска“, вечерва, од 19,30 часот, во градската православна црква „Пресвета Богородица“, во Скопје, ќе се одржи традиционалниот концерт „Божиќна слава“. Влезот е слободен, а концертот е од хуманитарен карактер.

Присутните ќе можат доброволно и според своите можности да донираат, додека собраните средствата се наменети за деца со посебни потреби и за ранливи категории граѓани.

Програмата ќе ја исполнат Младинскиот црковен хор на Повардарската епархија „Св.Кирил и Методиј“, детскиот хор „Фалсето“при МОБ и камерниот хор „Херувими“ од Скопје.

Солисти се Биљана Стефансон од Шведска, Лилјана Јовановиќ од Србија и Дарко Нешовски од Скопје.
Покровител на концертот е сопругата на претседателот Иванов, Маја Иванова.


Православните христијани го слават Божиќ


Скопје, 7 јануари, 2017 - 11:16 (META) 

Православните христијани денеска го слават Рождеството Христово – Божиќ, а во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божиќни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, ќе богослужи Златоустова литургија.

По повод Божиќ, г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на МПЦ, до свештенослужителите, монаштвото и до сите верници, упатија божиќно послание во кое им пожелуваат мир и благослов од Бога.

Честитка до сите православни граѓани и до поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, упати и лидерот на СДСМ, Зоран Заев
„Нашиот благослов е во вербата што ја имавме дека е тоа можно и затоа никогаш не престанувајте да верувате во вредностите. Треба да се почитуваме, да се сакаме, да се разбираме едни со други, да се грижиме едни за други. Така, ќе создадеме општество на свесни и на одговорни граѓани кои сакаат, можат и знаат да придонесат кон спокоен живот за себе и за сите во него“, се вели во честитката од Заев.
И министерот за одбрана Зоран Јолевски на сите вработени во Министерството, припадници на Армијата и сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед им го честита Исусовото раѓање – Божиќ.

„Нека нашите срца бидат исполнети со радост, среќа, почит, добрина и со љубов, а овие вредности нека нè водат во годината пред нас. Така ќе бидеме посилни да се справиме со предизвиците со кои се сретнуваме секој ден, во домот и на работа. Апостол Павле им порачува на Филипјаните да мислат само на она што е чесно, што е праведно, што е прекрасно и за восхит и истото да го применуваат во нивниот живот“, вели Јолевски во честитката и повикува да се присетуваме на сето она што припадниците на Армијата го прават за мирот и за благосостојбата на другите, во и надвор од Република Македонија.

И лидерот ДУИ, Али Ахмети, упати честитка по повод Божиќ.

„Почитувани сонародници, браќа и сестри Албанци од православна христијанска вера, овој празник на надежта и вербата нè наоѓа во момент кога во Собранието на Република Македонија, сега веќе, имаме и еден пратеник православен Албанец. Со гордост го нагласувам овој факт како еден пример на нашата вековна традиција на хармонија, почит и на братство. Со надеж и со верба дека оваа година ќе биде година на меѓуалбанската соработка, ви посакувам среќен Божик, здравје, благослов и среќа во вашите семејства“, се вели во честитката од Ахмети.


Иванов, Димитриев и г.г. Стефан упатија пораки за мир и за спокој за Божиќ


Скопје, 6 јануари, 2017 - 16:11 (META) 

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, со порака за мир и за обединување, на православните верници им го честиташе големиот празник, Раѓањето Христово – Божиќ.

„Живееме во време во кое, како никогаш досега, злото го притиска светот! Ова е време преполно со искушенија на сите страни! Но, да не губиме надеж. Господ никогаш не нè оставил и нема да нè остави, туку ќе биде со нас во сите дни, сè до свршетокот на светот“, вели г.г. Стефан.

Добро здравје и духовен мир, со отворено срце да ја прославиме радосната вест за раѓањето на Господ Исус Христос, им порача претседателот на државата, Ѓорге Иванов, на сите христијани кои го слават Божиќ.

„Во деновите кои следат ќе го славиме животот, семејството и новите почетоци. Ова е период од годината кога во духот на евангелието треба да пронајдеме сили и да ги надвладееме суетите и искушенијата, простувајќи си едни на други. Ако сакаме да градиме општество на почитување и на достоинство, треба да научиме да подадеме рака и да го отвориме срцето со искреност и со доверба едни кон други“, се вели во честитката на Иванов.

Премиерот Емил Димитриев порача дека Божиќ е денот кој е симбол на љубовта божја кон луѓето и порача срцата да бидат исполенти со среќа и со радост, а домовите со мир и со спокој.

„Вредностите што ги симболизира овој празник да ни дадат сила да продолжиме со работа во интерес на народот, да го подобруваме секојдневието на сите граѓани, да обезбедуваме пораст и развој на економијата и подобрување на стандардот на населението, да продолжиме со развој на општество и култура на меѓусебно почитување, меѓусебна толеранција и заемна соработка, и со развој на можностите во секоја општествена сфера, за понатамошни успеси на Република Македонија“, пишува Димитриев во честитката.


МПЦ апелира да не се палат бадникови огнови, дрвата да се донираат за сиромашните


Скопје, 5 јануари, 2017 - 10:51 (META) 

Македонската православна црква апелира денеска да не се палат бадникови огнови, а собраните дрва да се донираат на социјално загрозени семејства.

– Верниците кои планираат да организираат коледарски оган, да не го прават тоа, туку да ги донираат дрвата. Исто така, на тој начин ќе покажеме и доволна граѓанска свест во време кога  Скопје, но и другите градови се соочуваат со енормно загадување – се вели во соопштението на МПЦ.

Наместо на улица покрај оган, МПЦ ги повикуваат верниците на богослужба во црква, каде достојно ќе се прослави Христовото раѓање.


Божиќ е наработен за сите граѓани


Скопје, 3 јануари, 2017 - 14:02 (META) 

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека во согласност со Законот за празниците, 7 јануари (сабота), Божиќ, првиот ден на Божиќ според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика им го честита Божиќ на граѓаните од православната вероисповед.


Седумчлено семејство убиено за време на Божиќ во Мексико


Мексико, 26 декември, 2016 - 9:58 (META) 

Вооружена банда уби седумчлено семејство за време на божиќна прослава во мексиканската држава Гереро, на југот на земјата, соопшти полицијата. Семејството било нападнато во  утринските часови во селото Пуенте дел Реј.

Бандата убила шест мажи и една жена, кои биле на возраст помеѓу 24 и 53 години. Станува збор за тројца браќа, нивниот татко, чичко и уште една двојка, пренесуваат светските медиуми.

Гереро е една од мексиканските држави која најмногу е погоденa од брутални банди кои тргуваат со дрога.

Судирите меѓу нив се чести, а познати се и по киднапирања и по присилна изнуда на пари.


Голем број туристи во Охрид за католички Божиќ


Охрид, 25 декември, 2016 - 14:20 (META) 

Охрид викендов е во празнично расположение, со полни тераси на кафулињата и рестораните, шеталиштата и тесните улички во старото градско јадро.

Празничната атмосфера ја создадоа бројни туристи од Грција, Бугарија, Албанија, Црна Гора и од други земји, дојдени тука да го прослават Божиќ според Грегоријанскиот календар.

Хотелиерите им понудија прифатливи тридневни пакет-аранжмани.

Крсте Блажески – Крис, претседател на ХОТАМ и менаџер на хотелот „Дрим“ во Струга, вели дека хотелските капацитети на охридско-струшката ривиера се исполнети повеќе од 90 проценти, главно со гости од соседните земји.

Бугарските туристи, покрај приватното сместување и понатаму го претпочитаат хотелот „Силекс“, додека во „Гранит“, покрај од Бугарија, гости има и од Италија, Србија и од Црна Гора.

Сончевото и за овој период топло време преку денот, на гостите им оди прилог, а на градскиот плоштад Св. Климент Охридски, се одвива програма во живо, во рамките на новогодишниот пакет.

Локалната власт го украси центарот на Охрид, а хотелиерите за новогодишните празници очекуваат речиси целосна исполнетост на капацитетите.


Папа Франциск: Божиќ е заложник на заслепувачкиот материјализам


Рим, 25 декември, 2016 - 11:31 (META) 

Божиќ стана заложник на заслепувачкиот материјализам кој го засени Бога и ги засени потребите на гладните, мигрантите и на загрозените од војна, вели папата Франциск.

Тој за време на мисата за Бадник, кој вчера се славеше според Грегоријанскиот календар, рече дека на светот, кој е опседнат со подароци, прослави и со егоцентризам, му е потребена понизност.

На мисата на која присуствуваа околу 10.000 верници и десетици кардинали и бискупи, папата рече дека многумина богати треба да се потсетат дека пораката на Божиќ е понизност и едноставност.

Папата Франциск рече дека малиот Исус треба да биде потсетник за сите оние кои денеска страдаат, особено малите деца кои се кријат под земја бегајќи од бомби или се наоѓаат на дно на чамец полн со мигранти.

– Дозволете предизвик да ни бидат децата, оние на кои им е оневозможено да се родат, оние кои плачат затоа што немаат кој да им го задоволи нивниот глад, оние кои имаат оружје наместо играчки во рацете – рече папата.


Во западниот дел на Алепо почнаа божиќните празници


Алепо, 22 декември, 2016 - 14:09 (META) 

Синоќешната церемонијата на палење на светилките на новогодишната елка поставена на плоштадот Азизиех во западниот дел на Алепо, накратко ја прекина експлозија, но десетиците насобрани набргу се вратија и ја продолжија божиќната прослава на отворено. Граѓаните од Алепо пееле и танцувале на улиците.

Првпат по четири години, трубачи во костими на Дедо Мраз, детски хор и голема новогодишна елека во центарот на плоштадот внесоа божиќен дух во градот кој е разурнат од бомби.

Католиците од Алепо првпат по четири години војување излегоа на улиците за да уживаат во празничната прослава во западниот дел на градот, кој сега е под контрола на силите на Башар ал Асад. Од зградите кои се наоѓаат на плоштадот виселе знамиња на Русија и на Сирија, како и фотографии од претседателот.

Истовремено, во источниот дел на градот во тек била евакуација на цивили и на противници на власта, под надзор на Обединетите нации.


Бадникарски маскенбал во Тетово


Тетово, 7 јануари, 2016 - 14:14 (META) 

Традиционално, и годинава бадникарскиот маскенбал во Тетово го почнаа децата, кои маскирани ги посетуваа семејствата пеејќи ја познатата песна „Бдња баба“.

Домаќинките за возврат им даваа костени, јаболка, тиква и пари. Подоцна повозрасните со маски до доцните вечерни часови се забавуваа во тетовските кафулиња.

– Ова е најубава вечер во Тетово. Маскенбалот е карактеристичен само за овој град и добро е што оваа манифестација од година во година е сè помасовна – изјави еден учесник на маскенбалот.

Дел од учесниците велат дека маскенбалот треба да биде поорганизиран со централна прослава и да биде под покровителство на локалната самоуправа, по примерот на слични манифестации што се одржуваат во другите градови во Македонија.

– Кога градот би го помогал маскенбалот, тогаш би можело да се организира и централно дефиле по градските булевари. Сега е малку раштркано, едни се во еден дел на градот во некое кафуле, други во сосема друг дел на градот – додаде друг учесник на маскенбалот.

Во пресрет на Божиќ, синоќа во сите тетовски мала се палеше бадникарски оган и со веселба и со посна трпеза се дочека Христовото рождество.