Најмалку 38 жртви во самоубиствен бомбашки напад во Багдад


Багдад, 15 јануари, 2018 - 10:19 (META) 

Најмалку 38 луѓе се убиени и уште 105 се повредени во двојниот бомбашки напад во средиштето на Багдад, втор во последните три дена. Двата напади уследија по неколкуте седмици релативен мирна состојба во главниот град на Ирак.

– Двајца самоубијци активираа експлозив кој го носеле на плоштадот Ал-Тајаран во центарот на Багдад – изјави генералот Сад Ман, портпарол на оперативната команда која ги координира војската и полицијата.

Плоштадот Ал-Тајаран е поприлично живо место во центарот на Багдад, а таму се собираат мајстори-надничари, во потрага по работа. Двајцата напаѓачи-самоубијци носеле елеци наполнети со експлозив.

 

 


Еден од напаѓачите во Истанбул бил азилант во Австрија


Виена, 1 јули, 2016 - 10:50 (META) 

Чеченецот Ахмед Чатаев, кој е еден од бомбашите самоубијци што усмртија 42 и повредија 239 лица на истанбулскиот аеродром „Ататурк“, од 2003 година како политички азилант живее во Австрија, објави виенскиот весник „Пресе“.

Весникот наведува дека Чатаев во 2012 година заминал за Сирија, каде се бори на страна на џихадистите.

Портпаролот на австриското министерство за внатрешни работи соопшти дека турските власти веќе ги контактирале поради сомнежите за поврзаноста на Чатаев со нападот.

Австриската полиција, како што наведува весникот, го има заведено Чатаев како „странски борец“, кој им се приклучил на екстремистите во Сирија.

Според податоците на „Пресе“, Чатаев, кој кон крајот на 90-тите години на минатиот век во борбите во Чеченија ја изгубил едната рака, последен пат бил виден во пограничниот регион меѓу Сирија и Турција.

Чатаев, исто така, се поврзува и со минатогодишните напади во Анкара.


Нападот на „Ататурк“ го извршиле лица по потекло од Русија, Узбекистан и од Киргистан


Истанбул, 30 јуни, 2016 - 14:38 (META) 

Бомбашите самоубијци што завчера при нападот во истанбулскиот аеродром „Ататурк“ усмртија 42 и повредија 239 лица, потекнуваат од Русија, Узбекистан и од Киргистан, јавуваат британските медиуми, повикувајќи се на неименуван турски претставник.

Полицијата претходно соопшти дека во полициски рации на 16 локации во Истанбул и во Измир, уапсила 13 лица поврзани со нападот, од кои тројца биле странски државјани. Уапсените се осомничени за потпомагање на џихадистичката организација Исламска држава.


Тројца бомбаши самоубијци се разнеле на „Ататурк“


Истанбул, 29 јуни, 2016 - 0:18 (META) 

Најмалку 28 лица загинаа, а 60 се повредени откако тројца бомбаши самоубијци се разнесоа на најголемиот истанбулски аеродром „Ататурк“.

Васип Шахин, гувернерот на Истанбул, за телевизискиот канал НТВ изјави дека 28 лица загинале и оти властите веруваат дека нападот го извршиле тројца бомбаши, бидејќи на аеродромот одекнале три одделни експлозии.

Друг турски претставник, за британскиот весник „Гардијан“ соопшти дека осомничените се разнеле пред контролниот пункт, на влезот на меѓународниот терминал, откако полицијата отворила оган на нив.

Портпаролот на истанбулската полиција соопшти дека „бомба експлодирала на аеродромот и има многу жртви“, но оти точниот број не се знае.

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг најостро го осуди нападот, додавајќи дека поседува информации за терористичката група која стои зад нападот, но оти во моментот не може да открие повеќе информации.

Портпаролот на полицијата соопшти дека едно лице, „најверојатно терорист“, отворило оган на обезбедувањето пред аеродромот, за да пристапи до меѓународниот терминал, пред да ја детонира бомбата.
Очевидци за „Си-ен-ен Турк“ соопштија дека слушнале истрели од возило на паркиралиштето на аеродромот.

Полицијата го забрани пристапот до аеродромот, а одередени летови се пренасочени од Истанбул кон други аеродроми во Турција. Државната телевизија ТРТ соопшти дека патниците безбедно се евакуираат.

„Стотици патници во моментов го напуштаат аеродромот. Некои велат дека повеќе од два часа биле заробени на аеродромот“, напиша на „Твитер“ Џаред Малсин, дописникот на „Тајм“.
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вечерва свика итна средба со премиерот Бинали Јилдим и со воените команданти.

Засега никој не ја презема одговорноста за нападот, а турските власти издадоа забрана да се известува за нападот. Турските медиуми јавуваат дека авионскиот сообраќај е целосно сопрен, а полицијата ги блокира сите патишта кои водат кон и од аеродромот.

Ова е трет бомбашки напад на Истанбул од почетокот на годинава. Кон почетокот на месецов, бомбаш самоубиец се разнесе во автомобил во централната истанбулска област Везнецилер. Одговорноста за тој напад ја презедоа радикалните курдски милитанти.


Идентификувани бомбашите самоубијци од аеродромот во Брисел


Брисел, 23 март, 2016 - 9:46 (META) 

Двајцата бомбаши самоубијци што го извршија нападот на бриселскиот аеродром се идентификувани како браќата Ел Баркау, кои од претходно ѝ се познати на полицијата, јави белгиската телевизијата „Ар-те-бе-еф“.

Белгиските власти и понатаму трагаат по третиот осомничен за вчерашните напади во Брисел, кој според белгиското федерално обвинителство, сè уште е во бегство. Станува збор за 25-годишниот Најим Лачарау, а неговата ДНК е пронајдена во зградите што го користеле извршителите на минатогодишните напади во Париз. Лачарау, наводно, минатата година во септември, заедно со главниот осомничен за нападите во Париз, Салах Абдеслам, отпатувал за Унгарија. Полицијата издаде потерница по него.

Во терористичките напади во Брисел, според официјалните податоци, загинале најмалку 31 лице, а 250 се повредни.


15 лица загинаа во самоубиствени напади во шиитска џамија


Багдад, 25 февруари, 2016 - 20:50 (META) 

Во два самоубиствени напади во шиитската џамија во Багдад, денеска загинаа најмалку 15 лица.

Педесет лица беа ранети во двојниот напад врз исламскот храм во квартот Шула.

Првиот напаѓач детонирал ремен со експлозив во внатрешноста на џамијата, а вториот го сторил истото, но во момент кога на местото на првата експлозија се собрале службеници на силите за безбедност.

Меѓу загинатите има и четворица полицајци.

Сè уште никој не ја презел одговорноста за нападот.