!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Самоубиствен напад во џамија во Нигерија, загинаа 50 луѓе


Абуџа, 21 ноември, 2017 - 12:11 (META) 

Најмалку 50 лица загинале во североисточниот нигериски град Муби, кога бомбаш самоубиец, тинејџер, се разнел во џамија, соопштија локалните власти.

Според портпаролот на нигериската полиција, Отман Абубакар, сè уште не се знае колку лица се повредени затоа што се префрлени во многу болници.

Абубакар изјави дека бомбашот самоубиец го детонирал експлозивот додека се наоѓал со други верници во џамијата, а верниците пристигнувале на утринската молитва.

Засега никој не ја презема одговорноста за нападот, но постојат сомневање дека одговорни се припадниците на исламистичката милитантна група Боко харам.


Поради 130 лажни дојави за бомби, евакурани 100.000 жители на Москва


Москва, 6 октомври, 2017 - 21:01 (META) 

Во Москва денеска се создала огромна загриженост откако поради вкупно 130 дојави за подметнати бомби, биле евакуирани околу 100.000 луѓе од четирите московски аеродроми, од 15 трговски центри, повеќе од 20 училишта, пет железнички станици, неколку хотели и други објекти. Истрагите потоа утврдиле дека дојавите се лажни, односно не биле подметнати бомби.

– Од почетот на денот, безбедносните служби добија повеќе од 130 дојави за подметнати бомби. Од сите објекти беа евакуирани повеќе од 100.000 луѓе – вели за руските медиуми претставник на раководните структури во безбедносните служби.

Ова е досега најголемата серија лажни дојави, што е феномен што се случува од почетокот на септември годинава во неколку градови во Русија.

Најверојатно виновни за лажните дојави се руски државјани кои живеат во странство. Дојавите биле преку интернет и затоа било тешко да се идентификуваат.


Осум загинати во експлозија на бомба во близина на Мосул


Мосул, 17 септември, 2017 - 17:21 (META) 

Осум припадници на ирачките паравоени единици загинале во експлозија на бомба, подметната во училиште во регионот на Мосул, кој на почетокот на јули беше преземен од џихадистите на Исламска државата (ИД), јавуваат светските агенции.

Училиштето се наоѓа на околу 20 километри од Мосул, а борците на ИД го минирале додека кон крајот на август се повлекувале од Мосул и од Тал Афар.

Во борбите за ослободување на провинцијата Нинива од Исламска држава, владините сили имаа помош и од шиитската племенска единица Хачд ал-Чаби.


Пронајдена бомба во близина на нуклеарната електрана Фукушима


Токио, 10 август, 2017 - 13:40 (META) 

Бомба за која се претпоставува дека е од Втората светска војна е пронајдена на градилиште во близина на комплексот на нуклеарната електрана Фукушима во Јапонија.

„Работниците рано утринава ја забележале бомбата ископувајќи земја на едно паркиралиште, кое е околу еден километар оддалечено од реакторот, кој во 2011 година беше уништен со земјотресот и со цунамито“, стои во соопштението на операторот на постројката, ТЕПКО.

Властите велат дека за’рѓаниот објект е со должина од околу 85 сантиметри и широк околу 15 сантиметри.

Воените единици, како што е соопштено, се упатени на терен за да ја деактивираат бомбата.


Турски авион приземјен во Алжир поради лажна тревога за бомба


Алжир, 25 јули, 2017 - 20:13 (META) 

Авион на компанијата „Туркиш ерлајсн“ е приземјен на аеродром во Алжир поради лажна тревога за подметната бомба, соопштија алжирските власти.

Пилотот на авионот, кој летал од Истанбул за Мароко, одлучил да го приземји леталото во главниот град на Алжир затоа што една од патничките рекла дека поседува бомба, соопшти претставник на компанијата „Ер Алжир“, кој побарал да остане анонимен.

Според изворот, извршено е пребарување и не е пронајдена никаква експлозивна направа.
Како што се наведува, патничката што тврдела дека има бомба не е по потекло од Алжир, но безбедносните служби ја задржале на распит.


Ќе се евакуираат 400 луѓе од село во Словенија зашто соселанец донел авионска бомба дома


Љубљана, 24 јули, 2017 - 11:42 (META) 

Евакуирани ќе бидат сите, речиси 400 жители на селото Вурберк во североисточниот дел на Словенија, откако нивни сосед нашол неексплодирана авионска бомба и со камион ја донел дома. Селаните ќе бидат евакуирани утре, а ќе им биде дозволено да се вратат во своите домови откако деминерите ќе ја онеспособат бомбата.

Селанецот ја нашол бомбата играјќи „Потрага по богатство“ во близина на замокот Вурберк и наместо да ја извести полицијата, ја откопал и со камион ја донел во својот двор, кој е блиску до селската црква, а дури потоа се јавил в полиција.

– Со оглед на видот на бомбата, тој имал многу среќа. Сè можело да заврши многу лошо. Со оглед на тоа дека бомбата била отстранета од местото на кое паднала за време на бомбардирањето и доколку не се ракувало со неа како што треба, новонастанатите промени би можеле да предизвикаат неконтролирана експлозија – изјавил за новинарите Игор Бох од одделението за неексплодирани средства.

Операцијата за деактивирање на бомбата ќе биде многу комплицирана и ќе се изведе во вторник, кога ќе биде евакуирана целата област во радиус од еден километар, односно, ќе се евакуираат 400 жители.

Човекот кој ја открил бомбата би можел да биде обвинет за нарушување на јавниот ред и мир и осуден на казна до пет години затвор.


Во Полска евакуирани 10.000 луѓе поради бомба од Втора светска војна


Варшава, 9 јули, 2017 - 13:21 (META) 

Во Бјалисток на североистокот на Полска почна евакуација на 10.000 луѓе поради бомба тешка половина тон од Втора светска војна.

Бомбата е откриена за време на градежни работи на една улица.

– Бомбата е обезбедена и покај неа стражарат припадниците на надлежните служби. Моментално нема опасност по граѓаните, но може да се појави во моментот кога ќе се вади – вели градоначалникот на Бјалисток, Тадеуш Турсколаски.

Градот во договор со полицијата одлучи да затвори 60 улици во пречник од 1,3 километри околу бомбата, а домовите мораа да ги напуштат околу 10.000 лица додека специјалците не ја извадат бомбата и ја однесат на воен полигон за безбедно да ја детонираат.


Бомбаш самоубиец совладан во Брисел


Брисел, 21 јуни, 2017 - 11:12 (META) 

Белгиската војска неутрализирала личност која носела појас со експлозив на главната железничка станица во Брисел. Медиумите пренесуваат дека полицијата стрелала кон мажот со експлозив и дека одекнала и помала експлозија на станицата, која е веднаш евакуирана.

– Се случи инцидент на централната станица. Личноста носела експлозив околу појасот. Војниците успеаја да ја неутрализираат личноста – изјави портпаролот на полицијата.

Полицијата го евакуирала и главниот плоштад во Брисел и ја блокирала областа кај централната станица.

Портпаролот на пожарната служба, Пјер Меј, потврди дека се случила некаква експлозија на централната станица.

Белгиското обвинителство соопшти дека експлозијата што на железничката станица во Брисел ја предизвикал маж се третира како терористички напад.

Полициската единица за борба против тероризмот ги истражува мотивите на бомбашот самоубиец, кој бил убиен од војниците што ја чуваат железничката станица во Брисел.

Очевидците наведуваат дека прво во зградата на станицата експлодирал куфер, по што војниците го совладале мажот кој носел експлозив. Тие тврдат дека осомничениот извикувал „Алах е голем“.

Во инцидентот не се повредени граѓани или припадници на војската.


Притвор од 30 дена за подметнувачот на импровизираната бомба во Собранието


Скопје, 26 мај, 2017 - 23:19 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје повело постапка за лицето кое оставило експлозивна направа во Собранието на Република Македонија на 27 април и побарало притвор од 30 дена, кој бил одобрен.

Во вечерашното соопштение Обвинителството известува дека постапката е почната поради кривичните дела предизвикување општа опасност и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, кои се наведени од МВР во кривичната пријава која што ја поднело против подметнувачот на импровизираната бомба.

Според полицискиот билтен, пријавениот Ј.Л. (41) околу 19 часот со толпата влегол во Собрание на Република Македонија, а околу 20.40 часот заедно со околу 20 лица се качил на првиот кат од Собранието, по што сам влегол во две канцеларии кои се меѓусебно поврзани. Притоа под работно биро поставил импровизирана експлозивна направа која се состои од петарда и боца со компримиран бутан гас залепени со селотејп трака, како и уште едно парче петарда и си заминал.


Кривична пријава за лицето што поставило импровизирана бомба во Собранието


Скопје, 26 мај, 2017 - 14:45 (META) 

СВР Скопје поднел кривична пријава против Ј.Л. (41) од Скопје, кого го сомничи за „неовластено изработување оружје или распрскувачки материи и за предизвикување општа опасност“, односно за изработка на импровизирана бомба што ја внел во Собранието во насилствата на 27 април.

Според полицискиот билтен, пријавениот околу 19 часот со толпата влегол во Собрание на Република Македонија, а околу 20.40 часот заедно со околу 20 лица се качил на првиот кат од Собранието, по што сам влегол во две канцеларии кои се меѓусебно поврзани. Притоа под работно биро поставил импровизирана експлозивна направа која се состои од петарда и боца со компримиран бутан гас залетени со селотејп трака, како и уште едно парче петарда и си заминал.

Направата не експлодирала, а била откриена на 2 мај околу 8.25 часот, кога вработените во канцелариите пристигнале на работните места и почнале да го средуваат нередот во истите, при што еден од вработените ги забележал петардата и импровизираната експлозивна направа на подот, по што со колега ги оставиле до корпите за смет во ходникот.

Импровизираната бомба истиот ден околу 17 часот ја забележал вработен во обезбедување на Собранието, по што пријавил в полиција.

СВР Скопје извести и дека до Основното јавно обвинителство Скопје доставил и две известувања, од кои едното се однесува за превземени активности по наредбата за идентификување на вкупно седум пратеници, а другото за досегашни преземени мерки и дејствија.