!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Девет деца се повредени во сообраќајна несреќа во Романија


Букурешт, 20 март, 2017 - 11:09 (META) 

Mинибус што превезувал ученици во југозападниот дел на Романија излетал од патот, при што најмалку девет деца се повредени, јавуваат романските медиуми.

Повредените деца биле пренесени во болница и сè уште нема информации за нивната здравствена состојба. Во моментот на несреќата во минибусот се наоѓале 18 деца.

Возачот во полиција изјавил дека поради премореност изгубил контрола над возилото и излетал од патот.


Нападната воена болница во Кабул, сè уште се водат борби


Кабул, 8 март, 2017 - 13:09 (META) 

Најмалку две лица се убиени, а 25 се ранети при напад на воена болница во Кабул, која се наоѓа во близина на американската амбасада.

Генерал Давлат Вазири, портпарол на Министерството за одбрана, рече дека засега непознат број напаѓачи влегле во болницата по експлозијата и пукањето. Воената болница, која има 400 легла, е лоцирана покрај две цивилни болници.

– Напаѓачите се на вториот и на третиот кат од болницата и се водат борби – рече Вазири.

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани го осуди нападот за време на говорот по повод Меѓународниот ден на жената.

– Ова е напад на авганистанскиот народ и на авганистанските жени – рече Гани.

Засега ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот, кој е извршен пред почетокот на пролетната офанзива против талибанците.

Подрачјето околу болницата е блокирано, а силите на НАТО соопштија дека се подготвени да им помогнат на силите за безбедност на Авганистан.


СДСМ: Градска болница не прима итни случаи поради расипан лифт


Скопје, 19 февруари, 2017 - 15:03 (META) 

Втората по големина хируршка установа во Македонија, Градската болница Св. Наум Охридски во Скопје веќе 9 дена, не прима итни случаи, поради скандалозна причина – расипан бил лифтот, велат од СДСМ.

-Во болницата има известувањето од директорката Јасминка Чабуковска до лекарите и до медицинскиот персонал, итните пациенти да се пренасочуваат во други здравствени установи. Известувањето е издадено на 10 февруари и во него стои дека лифтот ќе бил поправен во рок од три дена, до 13 февруари. Денеска е 19 февруари. Лифтот во Градската болница се уште не работи. Луѓето не се информирани дека доаѓањето до Градската болница е само губење време. Некои од нив, ваквата несериозност на раководството на болницата и на здравствените власти може да ги чини и живот – велат од СДСМ.

Според СДСМ ова е класичен доказ за несовесните криминални приоритети на власта во заминување, којашто 10 години ја интересираат само тендери, но не и здравјето на граѓаните.


Шилегов: Ќе изградиме нов и функционален Клинички центар


Скопје, 2 јануари, 2017 - 14:20 (META) 

СДСМ ќе изгради нов, модерен и функционален Универзитетски клинички центар за потребите на сите граѓани во Македонија. Здравствените услуги ќе бидат висококвалитетни, порача портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на прес-конференција пред Клиничкиот центар во Скопје.

– Ќе го вратиме концептот на единствен универзитетски клинички центар во кој сите клиники ќе бидат функционално поврзани. Нема да ве препраќаат како досега од клиника во клиника. Овие тараби зад мене што сведочат за неодговорните криминални политики на досегашната власт, ќе бидат минато, исто како што е веќе минато нивниот носител Никола Груевски. Груевски заедно со Никола Тодоров, токму овде на овој ден, на 2 јануари 2014 година, се шеташе покрај овие поставени тараби во Клиничкиот центар во Скопје и ви вети нов Клинички центар во Скопје до 2 јануари 2017 година. Денеска е 2 јануари 2017 година. Реалноста, како што гледате, се само тарабите – рече Шилегов.

Портпаролот на СДСМ истакна дека во центарот на Скопје наместо потребниот клинички центар, никнал друг објект, односно, како што кажа, партискиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ кој чини 30 милиони евра.


Поради вирози, околу 300 ученици не посетуваат настава во Штип


Штип, 28 декември, 2016 - 18:09 (META) 

Поради вирозите и грипот, околу 300 ученици денеска не биле на настава во училиштата во Штип, а од 700 деца, колку што се згрижени во градинките во градот, дури 300 отсуствувале.

Во текот на минатата ноќ во итната медицинска помош во Штип, помош побарале стотина пациенти, кои се жалеле на зголемена телесна температура, главоболки и на кашлица.

Сепак, од Центарот за јавно здравје велат дека бројката на заболени од грип не е алармантна, дури и помала во однос на истиот период лани, кога болеста зеде замав. Пријави на новозаболени има во сите ординации, а полни се и инфективното и детското одделение на Клиничката болница во Штип.

Како превентива, лекарите препорачуваат да се носи топла облека, често да се мијат рацете, да се внесуваат витамини и да се избегнуваат собири.


Избоден бегалец од Сирија на островот Хиос


Атина, 27 декември, 2016 - 14:55 (META) 

Нов инцидент се случи во бегалскиот камп Суда на островот Хиос, кога пет лица брутално нападнаа бегалец од Сирија. Момчето на 26-годишна возраст било прободено повеќепати во градниот кош и во раката.

Повредениот бегалец сам успеал да дојде до болницата на островот и колабирал само што стигнал пред влезот. Извори од болницата за локалните медиуми на островот изјавиле дека бегалецот се појавил доцна вечерта сам и веднаш бил префрлен на интензивна нега поради големиот број рани, кои, за среќа, не биле премногу длабоки и не претставувале опасност за неговиот живот. Сепак, момчето било задржано во болница од безбедносни причини.

Грчката полиција објави дека бегалецот бил нападнат од пет лица, кои, според тврдењето на нападнатото момче, биле со потекло од Алжир. Засега нема информации дека се најдени напаѓачите.

Нападите меѓу бегалците во камповите стануваат сè почеста појава, а неретко се и причина за поголеми демонстрации, масовни насилни судири кои водат до палење и до уништување на дел од камповите. Причините некогаш се финансиски, некогаш етнички, а некогаш и банални, како земање туѓо место во редот за храна.


Жена и дете загинаа во пожар во бегалски камп на Лезбос


Атина, 25 ноември, 2016 - 9:57 (META) 

Жена и малолетно дете изгореа живи во пожар што синоќа избувна во бегалскиот камп Морија на островот Лезбос. Починатите бегалци се 60-годишна жена и нејзиниот 5-годишен внук, двајцата Курди од Ирак, кои биле во Морија четири месеци.

Трагедијата се случила ноќта, околу 23 часот, кога, според очевидци, експлодирала плинската боца на која жената готвела во нејзиниот шатор, а нејзиното внуче спиело внатре со неа. Пожарот се проширил низ голем дел од кампот, уништувајќи повеќе шатори. Во болница во Атина, со сериозни изгореници веднаш биле пренесени мајката на починатото дете и нејзиното второ четиригодишно дете со уште две лица, а со помали повреди и со респираторни проблеми во болница на Лезбос се лекуваат уште десетина лица.

Покрај пожарот, во кампот почнале и демонстрации, во кои дополнително биле уништени шатори на бегалците.

Противпожарните служби успеале да го изгаснат силниот пожар во кампот околу 3 часот утринава, а поради големата штета голем дел од бегалците ноќта ја поминале под ведро небо.

Според официјалните бројки на грчката влада, на Лезбос има повеќе од 6.000 бегалци, иако бегалскиот камп на островот има капацитет за 3.500 луѓе. Лезбос е остров со најголем број бегалци и мигранти кои се заглавени со месеци и според договорот меѓу Европската Унија и Турција, доколку не добијат азил, ќе мора да бидат вратени во Турција. Во Морија често има проблематични демонстрации, главно поради гневот на бегалците кои со месеци се заглавени без некаква перспектива и надеж дека наскоро ќе може да заминат на саканата дестинација.

Во цела Грција има повеќе од 62.000 бегалци.


Во објект на „Психијатриска болница“ во Демир Хисар избувнал пожар, изгорел еден кат


Демир Хисар, 19 ноември, 2016 - 13:06 (META) 

Во полициската станица Демир Хисар, полициски службеник пријавил пожар на еден дел од објект, поранешно женско одделение, што е во сопственост на ЈЗУ„Психијатриска болница“, при што целосно изгорел првиот кат и потпокривот од објектот.

Материјалната штета и причините за настанување на пожарот на објектот кој бил лоциран на улица Битолска, дополнително ќе се утврдуваат.


Почна судскиот процес против тројцата лекари обвинети за смрт на родилка и на бебе


Велес, 10 ноември, 2016 - 13:15 (META) 

Во Основниот суд во Велес почна судењето на лекарскиот тим од гевгелиската болница обвинет за смртта на родилката Маја Кадиева и на нејзиното новороденче, лани во октомври, информира „Дума“.

На обвинителната клупа седнаа тројца лекари, двајца гинеколози и еден анестезиолог, обвинети за лекарска грешка поради која настапила смртта кај Кадиева.

Судечкиот совет ја ислуша одбраната на тројцата обвинети лекари, додека бранителите поднесоа дополнителни докази. Сите тројца обвинети лекари пред судечкиот судија Габриела Гајдова рекоа дека го разбрале обвинението, но и дека не се чувствуваат виновни.

Според обвинението, родилката Кадиева на 21 октомври 2015 година била однесена без родилни болки во гевгелиската болница, по што била земена на операција за породување – царски рез. Потоа била погрешно интубирана и се задушила што било причина и за смртта на бебето.

Во истрага, кај двајцата анестезиолози кои вечерта на 21 октомври 2015 година биле во операционата сала, беше констатирано присуство на алкохол во крвта. Ним Лекарската комора привремено им ги одзеде лиценците за работа а гевгелиската болница ги отпушти од работа. Во меѓувреме еден од анестезиолозите почина.


Бесни роднини демолирале во ГОБ „8 Септември“


Скопје, 4 ноември, 2016 - 22:16 (META) 

Триесетина лица вечерва ја искршиле влезната врата и внатрешни простории во Градската општа болница „8 Септември“ поради смрт на близок роднина и пријател.

МВР го потврди случајот. Оттаму велат дека околу 19 часот во болницата е донесено непознато лице кое лекарите се обиделе да го реанимираат, но по неуспешните обиди лицето починало.

Тие го зеле со себе телото на починатиот.

Во инцидентот, за среќа, никој не бил повреден.