Заев – Борисов: Oтвораме перспективи за засилена економска соработка


Софија, 5 февруари, 2019 - 9:27 (META) 

Премиерот Зоран Заев за време на работната посета на Бугарија, остварил тет-а-тет средба со премиерот Борисов, со кого разговарале за идната соработка помеѓу двете земји, која после потпишувањето на Договорот за пријателство и добрососедство бележала постојан раст во сите области. На средбата се разгледувале можности за создавање услови за зголемување на трговската размена со взаемно намалување на царинските стапки.

„Премиерите Заев и Борисов разговараа и за подготовките за втората меѓувладина седница која оваа година треба да се одржи во Бугарија, а заеднички бизнис-форум, што се одржа во Скопје го оценија како дополнителен импулс за економската соработка како врвен приоритет на граѓаните и на бизнис заедниците на двете земји. На средбата беше констатирано дека прекуграничната соработка се интензивира и дека ќе бидат вложени сите неопходни напори стабилната трговска размена од речиси 600 милиони евра да достигне вредност од 1 милијарда евра“, се вели во соопштението на Владата.

Во него се додава дека „континуитетот на изградбата на патната и железничката инфраструктура на Коридорот 8 остануваат капитален интерес за двете земји“.

„Рехабилитацијата и градењето на железничката пруга е капитален проект од вкупна вредност од 670 милиони евра, а патната инфраструктура 93 милиони евра. 120 милиони евра се неповратни средства односно грантови од Западно-балканскиот инвестициски фонд, односно од ЕУ. Со исто толкаво внимание двете земји работат и на поврзување на гасната инфраструктура, и заедничко учество во регионални проекти и мрежи на гасна интерконекција“, се додава во соопштението.

Двајцата премиери присуствувале и на свеченото потпишување на заедничката Програма за соработка во областа на културата меѓу двете земји до 2021 година, како потврда на добрата волја и интересот за интензивирање на комуникацијата, размена на искуства и афирмација на културните вредности на двете земји.

Во насока на спроведување на Договорот за пријателство и добрососедство, премиерот Заев соопштил дека како резултат на работата на двете комисии за заедничко одбележување на историски настани и личности, наскоро во Македонија, во близината на Дојран, на местото каде што го загубил животот, ќе биде подигнат споменик на полковник Константин Каварналиев, бележит лик од историјата на Бугарија од периодот на Првата светска војна.


Заев во официјална посета на Бугарија, денеска ќе се сретне со Борисов


Софија, 4 февруари, 2019 - 9:37 (META) 

Премиерот Зоран Заев, во рамките на неговата официјална посета на Бугарија, денеска ќе се сретне со претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов во Софија.

Тие, како што информираат од Владата, ќе разговараат за развојот на соработката во разни сектори, проекти во областа на инфраструктурата и транспортот, како и спроведувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка.

„Премиерот Заев ќе ја предводи делегацијата во која ќе бидат и министерот за култура, Асаф Адеми, како и националниот координатор за култура, Роберт Алаѓозовски.Програмата започнува со заедничко положување на венец на пред спомен-бистата на Гоце Делчев во градскиот парк „Борисова градина“ по повод 147 годишнината на неговото раѓање. Венците ќе ги положат министерот за култура на Македонија, Асаф Адеми и министерот за култура на Бугарија, Боил Баново. За време на посетата министрите за култура на двете земји, Боил Баново и Асаф Адеми ќе потпишат „Програма за соработка во областа на културата“ помеѓу Бугарија и Македонија“, се вели во соопштението на Владата.


Борисов нареди проверка на бугарските пасоши издадени во последните пет години


Софија, 20 ноември, 2018 - 10:39 (META) 

Бугарскиот премиер Бојко Борисов им наложи на Министерството за внатрешни работи и на Државната агенција „Национална сигурност“ да извршат проверка на сите бугарски лични документи издадени на странци во последните пет години. Според бугарските медиуми, во последните 15 години речиси 90.000 добиле бугарски пасоши.

Како што јавуваат бугарските медиуми, Борисов воедно побарал резултатите од проверката да му бидат доставени во најитен рок.

Барањето на Борисов следи откако кон крајот на минатиот месец  Јавното обвинителство на Бугарија објави дека открило измами при издавањето на бугарски пасоши на странски државјани, во која била вмешана Државната агенција за Бугарите кои живеат во странство, а потоа беа уапсени нејзиниот директор и вработени во агенцијата.


Борисов ја стави под мраз „Џи-Пи Груп“, која градеше во Прилеп и се спомнуваше со убиената новинарка од Русе


Софија, 12 октомври, 2018 - 17:56 (META) 

Бугарскиот премиер Бојко Борисов попладнево соопшти дека наложил големата бугарска компанија „Џи-Пи Груп“, која работела или уште работи на многу инфраструктурни проекти во Бугарија, да биде отстранета од државните проекти и проектите финансирани со европски пари, јави бугарскиот „Медиапул“.

„Џи-Пи Груп“, како што наведе бугарски „Банкер“, исто така ја заврши и пречистителната станица за отпадни води во Прилеп, која беше пуштена во употреба на почетокот на јули годинава.

„Џи-Пи Груп“ беше темата на последната телевизиска емисија на убиената ТВ водителка Викторија Маринова, во која таа разговараше со новинари што истражувале злоупотреби поврзани со оваа групација која во последните години зеде многу големи проекти. Иако првично се сметаше дека станува збор за ликвидација на новинар, потоа се покажа дека убиството го извршил млад маж во пијана состојба, кој по убиството избегал во Германија.

„Џи-Пи Груп“ во последните неколку месеци е во центарот на „Џи-Пи-гејт“, поради лоша изведба на капитални проекти.

– Му наложив на претседателот на агенцијата „Патна инфраструктура“, Светослав Глосов, почитувајќи го законот, да најде начин уште денеска за „Џи-Пи Груп“ да се отстрани од проектите финансирани од државата и од ЕУ – рече Борисов денеска во Асеновград.

Големата градежна група во моментот ја следат два големи скандали. Едната е за ремонтот на улицата Граф Игнатиев во строгиот центар на Софија, а вториот поради истражувањето на сајтот „Бивол“ за махинации за победување на тендери за проекти со европски пари.

Поради истражување за уништување документација за овој случај беа уапсени новинарите Димитар Стојанов и неговиот колега од Романија, Атила Биро, кои по реакција на европската јавност беа ослободени. Стојанов и Биро беа последните гости во емисија на убиената водителка Маринова.

По случајот со Стојанов и Биро, бугарското Јавно обвинителство отвори истрага и нареди запирање на исплатата на 14 милиони евра на „Џи-Пи Груп“, компанија која се поврзува со Валентин Златев, директорот на „Лукоил Бугарија“. Тој го негира тоа, а Џи-Пи Груп, инаку, изградила повеќе од 100 објекти на „Лукоил“ во Бугарија и врши нивно одржување, меѓу кои и новото седиште во центарот на Софија.

„Џи-Пи Груп“ го доби и тендерот за изградба на најдолгиот тунел во Бугарија, „Железница“ на новиот автопат „Струма“ во близина на Симитли, за сума од 185 милиони лева, односно 92,5 милиони евра.

Според бугарски „Банкер“ сегашниот гигант „Џи-Пи Груп“ полека стана најчестиот победник на државните и општинските тендери за изградба на патишта, инфраструктура, пречистителни станици“, а работи и на третата линија на софиското метро.

Во 2017 година имала  приходи од 185 милиони лева,3,6 отсто повеќе од годината претходно, а профитот изнесувал 27 милиони лева, што е 45 отсто повеќе од профитот во 2016 година.

„Џи-Пи Груп“ на почетокот на август годинава победи на тендерот за најдолгиот тунел во Бугарија, по што две странски компании – грчката „Актор“ и италијанската „Тодини“ поднесоа жалби. „Актор“ го градеше новиот автопат Демир Капија – Смоквица.

За реконструкцијата на централната софиска улица Граф Игнатиев, Џи-Пи Груп победи со понуда од 24 милиони лева (околу 12 милиони евра).

Компанијата со други компании ќе дели и  92 милиони лева (околу 46 милиони евра) за изградба на шест метро станици и 4,3 километри тунел на новата, трета линија на софиското метро. За изградба на две станици и тунел од 2,3 километри Џи-Пи Груп е во конзорциум со уште три компании, а за два километри тунел и четири метро станици направила конзорциум со друга компанија.

„Џи-Пи Груп“ стои и зад голем број други објекти изградени во последната деценија, меѓу кои и луксузни хотели и спортски сали, како и новото седиште на „Лукоил“ во Софија. Формирана е во 2004 година.


Борисов: Давањето совети не е дипломатски, ги поддржуваме соседите на патот кон ЕУ


Софија, 2 октомври, 2018 - 14:47 (META) 

Секоја нација ја одредува сопствената судбина и можеме само да кажеме дека ги поддржуваме нашите соседи на патот кон ЕУ и НАТО, бидејќи сме во ова семејство, изјавил бугарскиот премиер Бојко Борисов за референдумот во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Софија.

„Оттаму, според мене, давањето совети или разбирање не е правилно, дипломатски, ниту чесно. Ние треба да ги оставиме македонските политичари да одлучат кој е патот што ќе го изберат по референдумот и ги поддржуваме на секој начин на тој пат кон ЕУ и НАТО“ додаде Борисов кој што изнесува лично мислење, а не официјален став на владејачката парламентарна група ГЕРБ.


Заев – Борисов: Градиме европска иднина, само тоа води кон квалитетен живот


Благоевград, 3 август, 2018 - 11:33 (META) 

Премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов заеднички ја чествуваа 115 – годишнината од Илинденското востание, во Благоевград, Бугарија.

Премиерите Заев и Борисов оддржаа билатерална средба пред почетокот на свеченоста, а средбата се поклопи со првата годишнина од потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу двете земји во Скопје на Илинден, 2 Август минатата година.

На средбата двајцата премиери ги потврдиле заложбите за градење на заедничка иднина за граѓаните на двете земји, надминување на разликите, зајакнување на економската соработка како процеси кои ќе донесат стабилност и просперитет за целиот регион.

„Историјата и минатото ги ставивме да бидат цврсти темели на кои што почнавме да ја градиме европската и евроатлантската иднина на нашите држави, народи и на целиот регион. Само тоа води до квалитетен живот. Република Македонија и Република Бугарија се здружија, си ги подадоа раце за да ги развиваме нашите односи“, изјави Заев.

По официјалните обраќања двајцата премиерите Заев и Борисов положија свежо цвеќе на споменикот на „Гоце Делчев“ – на централниот плоштад Македонија во Благоевград.


Заев и Борисов ќе ја одбележат годишнината од Илинденското востание во Благоевград


Скопје, 1 август, 2018 - 11:23 (META) 

Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов утре во Благоевград заедно ќе ја одбележат 115 – годишнината од Илинденското востание, соопшти владината прес-служба.

Двајцата премиери ќе учествуваат на церемонијата на положување венци и цвеќе на споменикот на Гоце Делчев, на плоштадот „Македонија“ во Благоевград.

Ова ќе биде втора заедничка прослава, по потпишувањето на Договорот за пријателство, соработка и соседство помеѓу Република Бугарија и Република Македонија пред една година.

На одбележувањето на годишнината, ќе присуствуваат и министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Оливер Спасовски, како и вицепремиерот и министер за одбрана на Република Бугарија, Красимир Каракачанов.


Борисов: Ќе беше предавство со фанфари и почести да го пречекам Иванов


Софија, 14 јуни, 2018 - 16:23 (META) 

Ќе беше предавство доколку по она за што прочитав вчера, по средбата од 120 секунди меѓу премиерот Заев, министерот за надворешни работи и претседателот Иванов, него денеска да го пречекам со фанфари и почести. Затоа проценив дека денеска не е моментот, рече во Софија бугарскиот премиер Бојко Борисов одговарајќи на новинарски прашања за одбивањето да се сретне со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој од денеска е во дводневна посета на Бугарија. Борисов порача и дека претседателот Румен Радев не можел да постапи како него, оти Иванов дошол како гостин на претседателот.

И вицепремиерката и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева ја откажа средбата со Иванов закажана за утре во Софија.

Бугарскиот премиер рече и дека и на Иванов, за кого рече дека му изразува почит, му е јасно дека Бугарија и посакува само добро на Македонија.

– Кон претседателот Ѓорге Иванов секогаш сум се однесувал со огромна почит. Претседателот Иванов одлично знае дека единственото што го посакуваме за Македонија е европска интеграција, влегување во ЕУ и НАТО, просперитет и поврзаност – дополни Борисов и откри дека при нападот на Собранието на 27 април 2017 година, првите на кого му се јавиле и претседателот Иванов и Зоран Заев и Никола Груевски, бил тој.

– Направив сè што е можно за проблемот да се реши мирно – објасни бугарскиот премиер.

Борисов порача и дека ако не се придвижи напред проблемот со името на Македонија, тој е песимист за развојот на Балканот.

– Ако прашањето за името на Македонија не се придвижи, не само што не сум оптимист, туку и ќе станам целосен песимист за равојот на Балканот. На сите им е јасно дека додека не се постигне договор за името, нема никаква шанса да мрднат напред, ниту шанса за НАТО и ЕУ – рече бугарскиот премиер.

Тој ги пофали и грчкиот и македонскиот колега.

– Независно што се социјалисти, Алексис Ципрас и Зоран Заев се исклучително храбри. Македонците го сакаат тој збор. Тие се смели премиери од за мене противничкото политичко семејство. Но тие ја имаат целата моја поткрепа за напорите и ризиците што ги преземаат. Тоа се непопуларни, тешки решенија и за двата народа – порача Борисов.


Иванов: Борисов одбивајќи да се сретне со мене зазема страна


Софија, 14 јуни, 2018 - 13:49 (META) 

Со овој гест Борисов зазема страна, изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов кој е во дводневна официјална посета на Бугарија, како реакција на одлуката на бугарскиот премиер Бојко Борисов да не се сретне со Иванов кој е во дводневна посета на Бугарија.

Борисов и вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во последен момент ја откажаа средбата.

– Тоа е негова одлука и негова одговорност. Со овој негов гест тој зазема страна. Борисов не е само премиер на Бугарија, туку е и претседавач со ЕУ. Но, со овој гест тој учествува и не ја разбира главната цел на претседателствувањето. Европската Унија апелира за дијалог, а некој бега од него – изјави претседателот Иванов, одговарајќи на новинарско прашање во врска со одлуката на Борисов да не се сретне со него.

Иванов по средбата со бугарскиот претседател Румен Радев рече дека ние сме Македонци и тоа ќе останеме.

– Ние сме Македонци и тоа ќе останеме и не можеме да бидеме ништо поинаку. Ние сме тука да го чуваме континуитетот, тој што има проблем со името, тоа е негов проблем и треба да си бара решение – истакна Иванов.


Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов


Софија, 14 јуни, 2018 - 11:05 (META) 

Бугарскиот премиер Бојко Борисов одбил да се сретне со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во закажаниот термин утре претпладне, а средбата ја откажала и бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, со образложение дека бугарската влада не сака да биде вмешана во внатрешнополитичките дебати во Скопје, јави бугарската агенција „Фокус Њус“.

Потегот следи откако вчера претпладне Иванов по само две минути ја напушти средбата со македонскиот премиер Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, на која му беше доставен текстот на Договорот со Грција, а потоа попладнето договорот го нарече штетен и рече дека нема да го потпише.

„Не сакаме да се вмешуваме во внатрешните работи на соседната држава. Нашата позиција е принципиелна и е јасна, како и позицијата на целата меѓународна заедница. Јасна е и позицијата на претседателот на Република Македонија. Бугарската влада не гледа смисла во то да биде искористена во внатрешнополитичките дебати во Скопје. Клучна за идниот развој на нашата соседна држава е интеграцијата во ЕУ и НАТО и таа не смее да се става под прашање“, гласи изјавата на Борисов што „Фокус Њус“ ја добил од бугарската влада.

Иванов и бугарскиот претседател Румен Радев во моментов имаат тет-а-тет средба, по што ќе одржат прес-конференција.

Инаку, вицепремиерката Захариева кратко пред пристигањето на македонскиот претседател во Софија го информирала Радев по телефон дека се откажани средбите што таа и премиерот требаше да ги имаат со Иванов.