Тевдовски: Намалување на каматната стапка и проектите ќе ја раздвижат економијата


Скопје, 13 декември, 2018 - 16:15 (META) 

Намалувањето на основната каматна стапка од страна на Народната банка заедно со забрзување на проектите од страна на државата ќе придонесе кон развдижување на економијата и остварување на проектираните стапки на раст, оцени министерот за финансии, Драган Тевдовски.

-НБРМ е независна институција, но она што е наш приоритет е да се зајакнат можностите за приватниoт сектор да се развива, односно да има поевтини извори на кредитирање, подобра деловна клима, а одлуката на НБРМ од вчера е чекор во таа насока – изјави Тевдовски одговорајќи на новинарски прашања по потпишување на спогодба и договор за обезбедување средства за изградба на втората фаза од проектот „Парк на електрични ветерници – Богданци“.

Тој посочи дека каматните стапки биле намалени под три проценти посебно за бизниси што имаат подобри кредитни истории.

За тоа дали очекува банките да ги намалат каматите, истакна дека тоа е деловна политика на банките и додаде дека и во Министерството за финансии се преземени чекори со цел да се овозможат повеќе средства за приватниот сектор преку намалување на каматните стапки на хартиите од вредност што ги издава министерството.

Според него, важно е што во вториот и третиот квартал имаме движење на економијата кое се базира пред се на приватниот сектор, кога економијата била движена поради државната интевенција и државните вложувња.

Инаку, денеска во Министерство за финансии беа потпишани спогодба и договор за обезбедување средства за изградба на втората фаза од проектот „Парк на електрични ветерници – Богданци“.

За реализација на втората фаза од проектот обезбеден е заем во износ од 18 милиони евра во рамки на билатералната развојна соработка со СР Германија, преку КфВ банка, додека ЕЛЕМ ќе обезбеди 3 милиони евра од сопствени средства. За средствата во износ од 18 милиони евра заемопримач ќе биде ЕЛЕМ, додека Македонија ќе издаде државна гаранција.


Владата го раскина договорот за „Казандол“


Скопје, 27 март, 2018 - 16:54 (META) 

На денешната 61. седница, Владата донела одлука за едностран раскин на договорот за рудникот „Казандол“, информираше премиерот Зоран Заев на прес-конференција попладнево.

Тој, напоменувајќи дека Владата е посветена на економскиот раст, но посебно на заштита на здравјето на граѓаните од општините Валандово, Богданци и Дојран, рече дека е донесена одлука еднострано да се раскине договорот за концесија со компанијата „Сардич ДООЕЛ увоз-извоз„ Скопје, бидејќи не е исполнет условот во рок од две години од доделувањето на концесијата да се изгради постројка за експлоатација на катоден бакар со капацитет да експлоатира најмалку 50 проценти.

Договорот е потпишан од претходната влада, на 22 јули 2015 година.

– Тоа е услов во јавниот повик и тендерската документација. Оваа одлука за раскинување ќе влезе во сила наредниот ден од денот на објавување во „Службен весник“ – рече Заев.

Прашан за најавите за тужба и обештетување од 380 милиони евра, односно за финансиската штета за државата, Заев рече дека одлуката е донесена оти не е исполнет специјалниот услов што е ставен во јавниот повик.

– Ако не постоел тој услов, веројатно можеле да се јават и други концесионери. И тој услов е дел од договорот. Прекршувањето на ваквите посебни услови е апсолутно сериозно прекршување на договорот и Македонија, ако не го раскине договорот, може да биде тужена од секој концесионер што можел да ја добие концесијата. Ние ги разгледавме сите аспекти и Владата и Министерството за економија нема како да постапат поинаку – рече Заев.


Девет земјотреси почувствувани на југоистокот, најсилниот со 5,1 степени


Гевгелија, 2 јануари, 2018 - 11:48 (META) 

Серија од девет земјотреси ноќеска и утрово ги исплашија жителите на југоистокот на Македонија. Земјотресите имаа епицентри на територијата на Грција, но во непосредна близина на Дојран и Гевгелија.

Како што известува Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, првиот потрес бил вчера во 23.13 часот а последниот во 7.50 часот.

Најсилниот, од 5 степени, се случил утрово во 5.24 часот на длабочина од 10 километри. Епицентарот бил на 10 километри источно од Дојран, а седум километри северно од грчкото село Дросатон.

Земјотресот е почувствуван во Дојран, Богданци, Гевгелија, Струмица и помалите населени места.


По речиси 40 дена, Собранието денеска ќе одржи пленарна седница


Скопје, 1 ноември, 2017 - 10:48 (META) 

Собранието на Република Македонија денеска, по речиси 40 дена, ќе одржи пленарна седница. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на 23 септември ја прекина 15. седница, на која се расправаше за законот употреба на јазиците.

Паузата беше поради локалните избори, а пратениците на денешната, 18. седница, ќе расправаат за испраќање припадник на АРМ во меѓународните мировни сили во Либан (УНИФИЛ), но и за повеќе барања за автентично толкување на членови на закони.

Сите барања за автентично толкување се поднесени од претходни градоначалници, а откако Собранието ќе го даде своето толкување, тоа би требало да биде прифатено од новите општински раководства.


Референдумот во Богданци е успешен, гласале 61 отсто од запишаните гласачи


Гевгелија, 11 јуни, 2017 - 20:22 (META) 

Излезноста на референдумот во Општина Богданци е 61 процент, велат од Општинската изборна комисија. Неофицијално, најголемиот број од гласачите гласале против отворање на рудници на територијата на општината и за стопирање на изградбата на рудникот за бакар Казандол.

Право на глас имаа околу 7.000 жители, кои гласаа на 12 избирачки места.

На референдум за рудникот Казандол ќе излезат и жителите на Дојран на 18 јуни, а постапка за организирање референдум во тек е и во Валандово.


Валандовци не успеаја, богданчани на референдум ќе го затвораат рудникот Казандол


Богданци, 4 мај, 2017 - 9:53 (META) 

Советниците на Општина Богданци вчера решија на 11 јуни да се организира референдум за или против работењето на рудникот за бакар Казандол. Петмина советници од ВМРО-ДПМНЕ, исто толку од СДСМ и еден од ВМРО-НП едногласно решија да се прифати иницијативата на граѓанското здружение „Спас за Богданци“, кое вчера со почеток 18 часот одржа протест во градскиот парк на кој присуствуваа голем број луѓе.

Претходно Советот на Општина Валандово не ја прифати иницијативата на активистите за организирање референдум за рудникот Казандол.

Активистите сметаат дека со отворањето на рудникот Казандол во општина Валандово и жителите на Богданци ќе чувствуваат последици од загадувањето на воздухот, водите и на земјиштето предизвикано од работата на рудникот на бакар.

Граѓаните на општина Гевгелија минатиот месец  на референдум со огромно мнозинство гласови се изјаснија против отворање рудници за злато на планината Кожуф.


Три жртви во сообраќајка на патот Гевгелија – Богданци


Гевгелија, 10 март, 2017 - 20:33 (META) 

Во сообраќајна несреќа која се случила денеска, околу 14.30 часот, на патот Гевгелија – Богданци, животите ги загубија тројца млади жители на Богданци, а еден е повреден, дознаваме од одделот за односи со јавноста на МВР и од Општа болница – Гевгелија.

Се судриле автомобили „ауди-3“, управуван од 20-годишниот Б.Џ. од Богданци, и „форд фиеста“, управуван од 40-годишниот Љ.П. од Кавадарци. Животите во несреќата ги загубиле 20-годишниот М.Ш. и 17-годишната К.П., и двајцата од Богданци. Тие биле сопатници во „аудито“. Двајцата возачи биле пренесени во Општата болница во Гевгелија, при што возачот на „аудито“, како што за „Мета“ објасни дежурниот хирург во гевгелиската болница, бил во кома и имал тешки повреди, a и покрај сите напори, по повеќе од еден час бил прогласен за мртов.

– Беше донесен некаде по 15 часот во коматозна состојба, со тешки повреди. Презедовме сè можно за реанимација, и повеќе од еден час, но напорите беа залудни и повредениот беше прогласен за мртов околу 16.15 часот – вели дежурниот хирург во Општа болница – Гевгелија.

Тој објасни дека другиот возач, откако му се санирани повредите, кои не биле многу тешки, е упатен на здравствена нега во Здравствен дом – Кавадарци.


Жител на Богданци осомничен за насилство и за напад на полицајци


Гевгелија, 19 ноември, 2014 - 12:54 (META) 

Четириесет и четиригодишен жител на Богданци е осомничен за насилство, откако нападнал сограѓанин и полициска екипа, која дошла да интервенира по инцидентот.

Како што информираат од гевгелиската полиција, осомничениот Ѓ.Д., на почетокот на овој месец, во кафеаната „Парк“, без повод и причина нападнал сограѓанин, удирајќи го во главата. По инцидентот, тој излегол од кафеаната, но по извесно време, повторно се вратил со пиштол в рака, од кој истрелал еден куршум.

Осомничениот им се заканувал и на полицајците, кои дошле да го повикаат на разговор пред неговиот дом, а се обидел да удри и еден од нив.

Против него била поднесена кривична пријава за насилство и напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста.


Се реконструира Домот на културата во Богданци


Богданци, 6 ноември, 2014 - 13:20 (META) 

Домот на културата „Бранд Петрушев“ во Богданци се реконструира во рамки на проектот „Отворена врата за културна размена – Градење на заедничка европска иднина“, кој го спроведува Општина Богданци со пари од ИПА-програмата за прекугранична соработка на Европска Унија.

Реконструкцијата би требало да се одвива до април следната година, а ќе се изврши замена на замена на подот и на покривот, обновување на ѕидовите и реновирање на кино-салата, како и опремување со нов мебел, аудио и видеоопрема. Изведувач на градежните работи е претпријатието „Виа“ ДОО од Вевчани.