Лавина од снег го блокираше патот Маврово – Дебар


Дебар, 17 јануари, 2019 - 15:50 (META) 

Поради лавина од снег сообраќајот на патот Маврово-Дебар се одвива наизменично по една коловозна лента.

Од Авто мото сојузот на Македонија информираат дека лавината се наоѓа кај местото викано „Врбјанска раскрсница“ и оти се појавила околу 13.20 часот

Ова е втор пат овој патен правец за кратко време да го блокира лавина. Пред извесно време лавина со снег имаше кај Бигорскиот манастир.


Екологистите најавуваат блокада на патот кон Бугарија поради рудникот Иловица


Скопје, 30 октомври, 2018 - 20:03 (META) 

Под мотото „Сите против рудникот на смртта“ струмичката еколошка иницијатива „Здрава котлина“, која се спротивставува на отворањето на рудникот Иловица, за 10 ноември со почеток во 11,30 часот најави двочасовна предупредувачка блокада на сообраќајот на кружниот тек на излезот од Струмица кон Бугарија како и на транзитниот пат, во сите насоки.

Повикувајќи ги граѓаните да им се придружат, за самите да се заштитат од опасноста, струмичките еко-активисти бараат владата под итно да и ја одземе концесијата на канадската компанија „Еуромакс Рисорсис“ за отворање на рудникот за бакар и злато, кој треба да биде лоциран во непосредна близина на селата Штука и Иловица, како и изгласување на измените во Законот за металични и минерални суровини од страна на Собранието.

Најавата за блокада дојде по истекот на рокот кој Здрава Котлина и го даде на Владата до 16 октомври да изнајде решение за рудникот Иловица, со оглед дека Владата и Собранието не презеле ништо во врска со ова нивно барање. Концесионерот, „Еуромакс Рисорсис“, тврдат од „Здрава котлина“, веќе две години дејствува незаконски, но и ја лаже и манипулира јавноста за наводната безопасност на рудникот, што, според струмичките екологисти, претставува доволна основа за одземање на концесијата.


Вучиќ сепак беше на Газиводе, но го спречија да влезе во српско село


Белград, 10 септември, 2018 - 9:54 (META) 

По напнатоста која се создаде во петокот во Брисел, кога претседателот на Србија, Александар Вучиќ, не се сретна со претседателот на Косово, Хашим Тачи, српскиот претседател сепак не се откажа од посетата на српските заедници на Косово.

И покрај противењето на Приштина, Вучиќ во саботата беше на акумулационото езеро и браната Газиводе, околу кои спорат Србите и Албанците. Но, во неделата сепак не успеа да го посети селото Бање, со мнозинско српско население, бидејќи неколку стотини Албанци ги блокираа сите патишта до тоа село, поради што косовската полиција ја откажа посетата и ја запре колоната возила на Вучиќ.

Дводневната посета на Србите на Косово, Вучиќ ја заврши во Косовска Митровица, каде од градскиот плоштад на граѓаните им порача дека и Србите и Албанците „сакаат подобар живот“, дека „мораат да живеат едни покрај други заедно“ и дека затоа тој е подготвен да преговата „до изнемоштеност, ако е потребно“.

При дводневната посета, претседателот на Србија повеќе пати нагласи дека постигнувањето на спогодба со Приштина ќе биде тешко и апелираше српските политичари да се држат заедно. На бизнис-форум во Лепосавиќ вети државни субвенции за стопанствениците од Србија што сакаат да инвестираат во Косово и ги повика да вложуваат не само во српските, туку и во албанските средини.


Иванов демантира дека блокира назначување амбасадори


Скопје, 26 јуни, 2018 - 13:30 (META) 

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов ги демантира тврдењата на Дипломатскиот клуб Скопје за блокада на назначување шефови на дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија.

„За сите предлог-кандидати за амбасадори, за кои претходно е постигната согласност со Министерството за надворешни работи, постапките за нивно именување се во тек. Согласно законските процедури, за дел од прифатените и усогласени предлози, постапките за нивно именување се завршени и дипломатите се веќе упатени на извршување на амбасадорската должност“, соопшти Кабинетот на Претседателот.

Доколку, Дипломатскиот клуб, додаваат од кабинетот, има забелешки околу постапката и процедурите за именување амбасадори, го упатуваме на одговори во Кабинетот на министерот за надворешни работи.

„Претседателот на Република Македонија, како и досега, останува доследен на своите заложби за поставување на професионални и стручни кадри, кои ќе придонесат во јакнење на дипломатската мрежа и ќе ги застапуваат интересите на Република Македонија“, стои во соопштението.

Претходно, Дипломатскиот клуб – Скопје соопшти дека се празни 20 позиции на амбасадори на Македонија во странство заради, како што наведоа, неноминирање на амбасадори од страна на претседателот Иванов и покрај серијата предлози што до него ги има доставено Владата.


САСА: Работата на рудникот беше загрозена поради незаконска блокада


Македонска Каменица, 14 март, 2018 - 13:58 (META) 

Група поддржувачи на огранокот на Мултиетничкиот синдикат на образованието (МЕСО) од Македонска Каменица, спротивно на Законот, утринава поставиле блокада на патот што води кон рудникот САСА, при што автобусот што ги превезува работниците од првата смена во рудникот бил спречен да дојде до рудникот и на работниците им било оневозможено да стигнат на своите работни места, тврдат од компанијата.

Во моментов, рудникот САСА функционира нормално, но доколку ваквата незаконска блокада продолжи, ќе се доведе во прашање натамошната работа, што ќе предивика големи штети и за компанијата и за сите нејзини 700 вработени, велат од таму.

За целата ситуација биле информирани надлежните државни органи, од кои, согласно нивните законски надлежности, е побарано да преземат мерки за целосна деблокада на патот кон рудникот.

„Согласно одредбите од Законот за работни односи, протестот организиран од локалниот огранок на МЕСО е незаконски. Рудникот САСА досега имаше одлична соработка со вработените и нивниот легитимен синдикат које е дел од СИЕР – Синдикатот на индустријата, енергетиката и рударството, за што доказ се досегашните постигнати резултати во безбедноста при работа, платите кои се двојно поголеми од просечните плати во земјата и вложувањата во нова технолија и подобри услови за работа“, се вели во соопштението на компанијата.

Во него се додава дека, според Законот, менаџментот на рудникот е обврзан да разговара и соработува со оној синдикат кој во законска процедура докажал дека ги претставува вработените.

„Тоа досега беше синдикатот на рударите при СИЕР. Секој друг синдикат, за да може да преговара, согласно Законот за работни односи, е обврзан да го докаже истото. Досега, и покрај барањата од страна на компанијата, новиот огранок на МЕСО нема доставено до рудникот ниту еден формален доказ дека е репрезентативен синдикат во САСА. Исто така, согласно Законот, пред да се започне со штрaјк или протест, двата синдикати треба да состават заеднички тим за преговори со менаџментот и да отпочнат процес на медијација. Ниту еден од овие законски одредби досега не е исполнет, што го спречува менаџментот на компанијата да постапува“, објаснуваат од САСА.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се обидуваат да ги блокираат реформите и Собранието


Скопје, 14 март, 2018 - 11:55 (META) 

Сè она што го прават Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ во Собранието нема никаква врска со законот за употребата на јазиците туку единствено станува збор за обид за блокадата на Собранието, блокада на реформскиот процес и обид за блокада на европската перспектива на државата, велат од СДСМ како реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

„Продолжувајќи ги штетните политики на Никола Груевски, токму Христијан Мицкоски промовира поделби и блокади со што продолжува да работи спротивно на интересите на граѓаните и против концептот едно општество за сите. Фактот што ВМРО-ДПМНЕ претходно го прифати Законот за употреба на јазиците, како и фактот што речиси 33 илјади амандмани од поднесените околу 35 илјади се однесуваат само на казнените одредби, потврдува дека амандманите немаат врска со законот туку служат само за блокада на Собранието“, велат од СДСМ.

Од владејачката партија ги обвинија Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за лажен патриотизам.


Опозицијата да биде разумна и да не го блокира Собранието, законот и реформите, порача Заев


Скопје, 29 јануари, 2018 - 11:23 (META) 

Премиерот Зоран Заев очекува дебатата за законот за јазиците да се води на координација меѓу партиите кај претседателот на Собранието Талат Џафери, а опозицијата да покаже разум за да не дојде да блокада на реформските процеси.

– Јас сум Зоран Заев кој водеше борба за слобода и демократрија. Демократријата е императив. Секако поднесувањето на амандмани е право на опозицијата кое треба да се почитува, но тука е обврската дека со таквото право се блокира Собранието. Јас сум загрижен за реформските процеси и како ќе одат законите што се важни од планот 3-6-9 – рече Заев.

Тој истакна дека Македонија е пред позитивна клима со можност за почнување на преговорите за членство во ЕУ, кое како што рече, се надева треба да биде во јуни.

– Ако ги заглавиме реформите, нема да можеме да се движиме во овој правец. Верувам дека опозицијата ќе биде разумна и дека ќе се изнајде решение. Решение во рамките на законот за Собрание и деловникот – рече Заев.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сака со нова политичка блокада да ги закочи реформите


Скопје, 27 јануари, 2018 - 17:50 (META) 

Најавата дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати во Собранието само за да го блокира Законот за употреба на јазиците е уште еден доказ дека опозициската партија продолжува да работи спротивно на интересите на граѓаните и на државата и дека нејзина единствена цел е да создаде нова политичка блокада со која ќе го закочи реформскиот процес, реагираат од СДСМ.

Од владејачката партија велат оти е очигледно дека ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги напушти политиките на деструкција и блокади, коишто предизвикуваат политички тензии, поделби и раздор во општеството.

„Со таквото дејствување, ВМРО-ДПМНЕ е против европските вредности и против концептот на едно општество и уште еднаш докажува дека не се грижи за интересите и потребите на граѓаните, туку дека води ситни, провидни политикантски игри“, стои во соопштението на СДСМ.

Оттаму го повторуваат ставот дека Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот и Амандманот 5 и дека законот не фаворизира и не дискриминира ниту еден јазик, туку ја унапредува употребата на јазиците на сите немнозински заедници што живеат во Македонија.

„Законот не го доведува во прашање унитарниот карактер на Македонија, а употребата на македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и понатаму остануваат единствени официјални службен јазик и писмо на територија на Република Македонија, во меѓународните односи, одбраната, монетарната политика и централната полиција“, велат од владејачката партија.


Заврши финансиската блокада на американската влада


Вашингтон, 23 јануари, 2018 - 9:54 (META) 

Тридневната блокада на Владата на САД е завршена, откако Сенатот на американскиот Конгрес го усвои предлог законот за привремено финансирање на владата на САД.

За повторно отворање на федералните агенции гласале 81 сенатор, додека 18 биле против. За гласањето за буџетските прашања потребно беше мнозинство од 60 сенатори.

Американската влада беше блокирана од саботата откако не беше постигнат договор за буџетот што демократите го условуваа со договорот за заштита од депортација на околу 700 илјади имигранти кои во земјата се доведени како деца и останале илегално.

Десетици илјади сојузни административци престанаа да работат на првиот ден од блокадата, но клучните сервиси за безбедност и одбрана продолжија да функционираат.

Во Сенатот е постигната согласност до 8 февруари да почне дебата за предлог законот за имиграцијата.

Потпретседателот Мајк Пенс од Ерусалим порача дека со постигнувањето на договорот пропаднала „Шумеровата блокада“.

-Ја поздравуваме веста дека блокадата во Вашингтон завршила, за што се заслужни цврстиот став на претседателот Трамп и на републиканците од Претставничкиот дом и Сенатот – порача Пенс.


Трамп: Демократите ми дадоа „убав подарок“ за првиот јубилеј како претседател


Вашингтон, 20 јануари, 2018 - 17:03 (META) 

Американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини демократите заради тоа што американската влада е во финансиска блокада.

-Демократите се многу позагрижени за илегалните мигранти отколку што ги загрижува нашата војска или безбедноста на нашата јужна граница – напиша Трамп на „Твитер“.

Тој потенцираше дека „лесно можеле да се договорот, но дека одлучиле да одат на блокада“.

Освен тоа тој на „Твитер“ потенцираше дека денеска е една година откако тој стапи на функцијата претседател на САД, и дека демократите му дале „убав поклон“.

-За оние кои се прашуваат, републиканците имаат само 51 глас во Сенатот, а потребно им е 60. Затоа треба да освоиме повеќе места за републиканците на изборите во 2018 година – напиша Трамп и додаде дека Америка е на прво место.