!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Бочварски: Имаме обврска да го чуваме Штип за идните генерации


Штип, 10 септември, 2017 - 17:04 (META) 

Благој Бочварски, кандидатот на СДСМ за градоначалник на Штип, со неколку сопартијци денеска се вклучи во еколошка акција, чистејќи го локалитетот Мирјанина Црква.

– Имаме одговорност пред самите нас и пред идините генерации, да направиме добри дела за овој град, да работиме во интерес на граѓаните, да ја заштитиме животната средина и здравјето на нашите граѓани – рече Бочварски и вети дека ако победи, во Штип повеќе нема да има диви депонии.


Благој Бочварски е кандидат за градоначалник на Штип од редовите на СДСМ


Скопје, 1 септември, 2017 - 20:19 (META) 

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Благој Бочварски, е кандидат за градоначалник на Штип од редовите на оваа партија на претстојните локални избори на 15 октомври.

Кандидатурата за градоначалник, Бочварски ја објави на својот фејсбук-профил.

„Ќе бидам идниот градоначалник на Штип, а градот ќе биде вистински центар на Истокот и најубавиот град во Македонија. Мојот предизвик е да ги обединам сите граѓани, без разлика на партиската и на етничката припадност“, напиша Бочварски.


Бочварски: Ребалансот на буџетот ги крати непотребните трошења


Скопје, 16 јули, 2017 - 14:47 (META) 

Ребалансот на буџетот ги крати непотребните трошоци, а парите се враќаат назад кон граѓаните и со него, ќе се обезбедат пари за трајно решавање на проблемот на стечајните работници, околу 70.000 граѓани веќе од септември ќе добијат повиска минимална плата од 12.000 денари, ќе се зголемат средствата за подигнување на ученичкиот стандард и повисоки стипендии и школарини, порача потпретседателот на СДСМ, Благој Бочварски на прес-конференција денеска. Тој вети и дека почнува и проектот „Младинска гаранција“ која на младите ќе им понуди можност за дополнителна едукација, вработување или платена пракса.

Потпретседателот на СДСМ порача дека за разлика од нив, претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ се однесувала расипнички.

– Додека мнозинството граѓани живееше под прагот на сиромаштија, во долгови и со блокирани сметки, функционерите од ВМРО-ДПМНЕ нивните пари ги трошеле на ручеци со егзотична и ексклузивна храна, на скапи хотели, костуми, чевли и бањски третмани, целосно игнорирајќи ги потребите на граѓаните. Последен доказ за расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ е набавката на два ЛЕД-монитори со вкупна цена од еден милион евра кои се поставени на скапите барокни фасади во центарот на Скопје.СДСМ, преку новата Влада што ја предводи, става крај на ваквиот безобразен однос кон парите на граѓаните – рече Бочварски.

Ребалансот на буџетот би требало да влезе во собраниска процедура утре претпладне.


Бочварски: Поради пропусти во проектот, проблеми има и на патот Градско – Прилеп


Скопје, 8 јули, 2017 - 14:59 (META) 

По очигледните огромни пропусти на автопатoт Кичево – Охрид, каде само за еден тунел, поради пропусти во проектот, цената ќе се зголеми од 29 на 89 милиони евра, слични проблеми се јавуваат и во изведбата на експресниот пат Градско – Прилеп, изјави денеска потпретседателот на СДСМ, Благој Бочварски.

– Постојат сериозни пропусти во проектната документација, непостоење или, пак, минимални геотехнички истражувања, како и појава на три досега неевидентирани археолошки локалитети поради кои е издадено решение за привремен прекин на работите. Ова е само уште една потврда за неспособноста, нестручноста и за неодговорноста на претходната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ и од Никола Груевски. Брзајќи да ги земат договорените провизии за автопатишта, Никола Груевски и неговите соработници нанесоа огромни штети врз интересите на граѓаните и буџетот – вели Бочварски.

Потпретседателот на СДСМ нагласи дека ќе има одговорност за сите пропусти на споменатите автопатишта, за сите земени провизии, за сите криминални тендери и за секое криминално богатење на поединци на сметка на граѓаните и на државата.


Центарот на Штип излепен со „потерници“ за пратеникот на СДСМ, Бочварски


Штип, 16 март, 2017 - 18:36 (META) 

На повеќе локации во центарот на Штип денеска беа излепени лажни потерници за пратеникот во Собранието на Република Македонија од СДСМ, Благој Бочварски.

На „потерниците“, Бочварски се бара за предавство, односно, како што стои на нив, заради „прифаќање на редефинирање на државатa и албанскиот јазик… промена на химната и знамето и воведување казни од 5.000 евра за непознавање на албанскиот јазик“.

Изминатите два дена, лажни потерници со ликовите на пратениците на СДСМ, Стево Пендаровски, Павле Богоевски и Ивана Туфегџиќ, со идентична содржина, беа излепени во неколку скопски населби.

„Потерниците“ се копија (и по дизајн и по текст) на тие што можат да се видат на интернет, како, на пример, за некогашниот американски претседател Џон Кенеди и доскорешниот станар на Белата куќа, Барак Обама.


Бочварски: Граѓаните останаа без превоз поради неодговорноста на власта


Скопје, 20 февруари, 2017 - 16:03 (META) 

Целиот железнички сообраќај веќе трет ден е во прекин поради несовесната власт, која ги остави вработените во „Македонски железници“ без плати, а граѓаните без превоз, изјави на прес-конференција претседателот на комисијата за транспорт и врски на СДСМ, Благој Бочварски.

– Многу граѓани кои платиле месечни билети за воз не можат да стигнат на своето работно место. Дел од граѓаните не се информирани за штрајкот, па не стигнале навреме на работа, а повеќето биле принудени да прават дополнителни трошоци за да плаќаат автобуски билети. Вработените во „Македонски железници“ повторно се принудени преку штрајк да ги бараат своите чесно заработени плати. Семејствата на овие луѓе се оставени без егзистенција – изјави Бочварски.

Тој побара веднаш да се исплатат платите на вработените.

– Платите во јавното претпријатие постојано доцнат, а раководството на власта во заминување не наоѓа трајно решение. Моментално, вработените во „Македонски железници – Инфраструктура“ ја бараат втората половина од платата за декември, а вработените во „Македонски железници -Транспорт“ ја чекаат јануарската плата. Требаше да се случи штрајкот за да стигнат најавите за исплата на половина плата, но кој ќе ги плати штетите од тридневниот застој на возовите – додаде тој.


Бочварски: Урбанистичките планови се правеа за бизнис интересите на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 18 февруари, 2017 - 13:53 (META) 

СДСМ има подготвено закон за заштита на зеленилото и за зголемување на процентот на зеленилото во градовите и по формирањето на новото парламентарно мнозинство ќе го пуштиме во собраниска процедура, изјави денеска Благој Бочварски, претседател на Комисијата за транспорт и врски на СДСМ.

Бочварски соопшти дека Законот ќе предвидува површините планирани во Генерален урбанистички план и во Детален урбанистички план, со намена зеленило, спорт и рекреација да не можат да се пренаменуваат во било што друго.

– Во Македонија досега се правеа урбанистички планови за бизнис интереси на криминалната власт на ВМРО-ДПМНЕ, без да се води грижа за хуманото живеење. Исекоа многу паркови. Уништија многу зелени површини за непотребни градби, што немаат никаков придонес за развој на градовите. На тој начин е нарушена циркулацијата на воздухот. Тоа е и една од причините зошто Скопје е во првите три најзагадени градови во Европа, а на врвот по загадување на воздухот се и Тетово и Битола – вели Бочварски.


ВМРО-ДПМНЕ: Бочварски да ги провери состојбите со снегот во Струмица и во Куманово


Скопје, 17 јануари, 2017 - 17:02 (META) 

Наместо да тера политика, Благој Бочварски треба прво да ги провери состојбите во општините Струмица и Куманово, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Благој Бочварски од СДСМ дека состојбата поради студот и снегот е показател за негрижата на власта за граѓаните.

„Токму во овие општини не се исчистени градските улици и патиштата до околните села. Бочварски нека погледне какви се патиштата до селата Рич, Пчиња, Винце, Вакав, Пезово, Кокошиње, Павлешенце, Брсјак, Колицко, Скачковце и други. За каква одговорност зборува Бочварски кога во овие општини владее ледена доба“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.
Од партијата велат дека СДСМ се обидува својот изборен неуспех да го дефокусира со лаги и со манипулации.

„Благој Бочварски се обидува со манипулативни настапи да фрли дамка на институциите кои макотрпно работат на терен и да ги плаши граѓаните со црни сценарија. СДСМ не сака да види дека цела Европа, а не само регионот и Македонија, се соочуваат со екстремни временски услови. Благодарение на посветената работа на надлежните институции, нема поголеми сообраќајни застои, ниту отсечени градови како што има во други земји. Додека СДСМ и Бочварски денеска ги навредуваат надлежните институции и нивниот труд и ангажман, тие посветено работат на терен. Кога ќе се врати дома Бочварски по патот кој вработените од надлежните институции го чистат, ќе сфати дека лажно ги обвинувал“, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека денешната прес-конференција на СДСМ е само паушална и неаргументирана лага.


Бочварски: Власта им ги врза рацете на институциите со криминалните тендери


Скопје, 17 јануари, 2017 - 15:00 (META) 

Претседателот на комисијата за транспорт и врски на СДСМ, Благој Бочварски, оцени дека тоа што се случува деновиве поради студот и снегот, е показател за целосната негрижа од досегашната власт за граѓаните. Тој истакна дека власта ги оставила институциите со врзани раце поради криминалните тендер-политики за свои интереси.

– Пријавувате неисчистени патишта. Се случија стотици сообраќајни незгоди, верижни судири, има повредени граѓани, голема материјална штета. Загрозена е безбедноста на граѓаните. Еве зошто е тоа така. Власта во заминување издвојува најмалку средства во регионот за тековно и за зимско одржување на патиштата. Само 3.300 евра по километар! За споредба, Србија издвојува 300 проценти повеќе – 9.000 евра по километар. Босна и Херцеговина, пак, 7.700 евра по километар – изјави Бочварски.

Тој истакна дека институциите немаат соодветна механизација за да ги одржуваат патиштата во зимски услови.

– Снегот се расчистува со 100 проценти застарена механизација! Освен што се стари возилата, јавните претпријатија располагаат со многу мал број возила. Поради тоа ангажираат други приватни фирми, но и тие, според нашите информации, имаат стари и дотраени возила. Ете, затоа на терен ситуацијата е алармантна. Македонија трета недела по ред е во хаос со неисчистени државни патишта и градски улици. Но, уште полошо, со отсечени градови и села. Семејства со денови се оставени без јадење. Бремена жена три километри одеше пеш по снегот до првото родилиште. Ако институциите беа подготвени навреме, ова немаше да се случува – рече Бочварски.


СДСМ: Лошите и небезбедни патишта во земјава земаат многу човечки жртви


Скопје, 13 јули, 2016 - 14:29 (META) 

Поради погрешните политики на криминалната власт, Македонија загуби речиси 100 милиони евра неповратни средства од ЕУ за инфраструктури проекти кои можеа да се инвестираат во патишта, железници, водоводи, канализации и во инфраструктура, велат од СДСМ.

– Километар автопат во Македонија во моментов чини повеќе од километар автопат во земјите членки на ЕУ, како Бугарија, Хрватска, па дури и Данска. Во Бугарија цената за еден километар автопат изнесува околу 2 милиони евра, а во Македонија по првичните пресметки – околу 7 милиони евра. Тоа е огромна и нелогична разлика. Прашањето е зошто е толку голема разликата и каде завршуваат овие пари – вели Благој Бочварски, претседател на комисијата за транспорт и врски и член на извршниот одбор на СДСМ.

Тој вели дека криминалните политики се причина зошто Македонија некогаш била лидер во регионот според квалитетот на патиштата, а сега е на самото дно.

– Како резултат на ова, граѓаните во Македонија се движат по небезбеден пат. Во анализата на ЕУ за квалитетот и за безбедноста на патиштата, дури 39 проценти од патиштата во земјава се оценети за небезбедни и означени со црни точки. Македонија во регионот е зад Косово, БИХ и зад Србија. Корупцијата и криминалот директно влијаат на лошата состојба на патиштата што земаат многу жртви – вели Бочварски.

Тој додаде дека во ЕУ на два милиони жители просекот на жртви по патишта е 98, а во Македонија бројот на жртви е околу 150 лица годишно, но некогаш таа бројка достигнува и повеќе од 170 лица.