!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Компаниите преку платформата за тендери на ЕУ имаат пристап до европските пазари


Скопје, 14 февруари, 2017 - 13:09 (META) 

Македонските компании преку системот „Тендерс електроник дејли“ (Tenders Electronic Daily) ТЕД, што е платформа на ЕУ за тендери, имаат можност за слободен пристап за бизнис, со земјите членки на Европската Унија, како и Европската економска област и останатите континенти.

Се работи за единствена онлајн платформа, посветена на јавни набавки, која приватниот и јавниот сектор ја користи за пристап до информации за тендери.

„Преку платформата ТЕД се објавуваат 460.000 повици за тендери на годишно ниво, со вредност од околу 420 милијарди евра. Целта е споделување на информации и користење на системот за информирање за јавни тендери во сите земји. Секој ден, од вторник до сабота повеќе од 1.700 огласи за јавни набавки се објавуваат на оваа платформа и постои можност да се пребаруваат огласите за јавни набавки по држава, регион и бизнис-сектор. Со регистрација на платформата компаниите добиваат персонализиран профил за пребарување и во зависност од нивните потреби – изјави извршниот директор на Сојуз на стопански комори на Македонија, Митко Алексов.

Известувањата се од областа на јавни работи, стоки и услуги, потоа секторски договори (вода, енергија, транспорт и телекомуникации) како и известувања за проекти финансирани од Европската инвестициона банка, Европскиот инвестициски фонд, Европската централна банка, Европската банка за обнова и развој и надворешна помош и Европскиот фонд за развој.

Вкупната вредност на јавните набавки и договори во ЕУ е од 12 до 15 проценти од домашниот бруто-производ на ЕУ.

Три четвртини од повиците се од Германија, Франција, Британија, Шпанија, Италија и Полска.


Трамп: За 90 дена ќе имаме извештај за „руското хакирање“


Њујорк, 11 јануари, 2017 - 20:00 (META) 

Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција.

Првото прашање на кое одговори беше за скандалот околу наводното хакирање, а Трамп изјави дека „зад тоа стои Русија, но учествувале и други поединци и земји“.

Трамп истакна дека разузнавачките агенции се многу важни и затоа ќе бидат вработени нови лица. Посочи дека за 90 дена ќе има извештај за хакирањето за да се запре таквиот нов феномен.

На прашањето за неговиот однос со Русија, Трамп наведе дека „доколку на Путин му се допаѓа Трамп, тогаш тоа е предност“ и дека со него како претседател, Русија многу повеќе ќе ги почитува Соединетите Американски Држави.

Трамп на прес-конференцијата повтори дека зголемените даноци за бизнисите надвор од границата ќе останат и ќе бидат спроведени, но и дека ѕидот со Мексико дефинитивно ќе биде подигнат.

– Го почитувам Мексико, претставниците и народот. Не ги обвинувам нив што ги искористија САД, но ѕидот мораме да го подигнеме. Се спроведува план за собирање пари за реализација, но штом ќе го средиме тоа, ќе подигнеме ѕид кон таа земја – изјави меѓу другото Трамп.

Трамп исто така најави дека неговиот приватен бизнис ќе им го препушти на своите синови и дека тој целосно ќе се повлече.

Инаугурацијата на Трамп ќе се одржи на 20 јануари.


СКСЗМ: Економскиот развој за кој слушавме во 2016 година е пропаганда


Скопје, 30 декември, 2016 - 12:47 (META) 

Владата во 2016 година немаше конструктивен однос кон бизнис-заедницата и терминот „развој“ што постојано го употребуваше не е ништо друго освен кампања, изјавија од Стопанска комора на Северозападна Македонија, кои на прес-конференција дадода оценка за економијата во 2016 годинава и ги кажаа очекувањата во 2017 година на економски план.

– Економскиот развој за кој толку многу слушавме повеќе е пропагандна политика отколку што е реален одраз на фактичката состојба. Јавниот долг и буџетскиот дефицит се покриваат преку задолжување, бидејќи недостига стратегија за нивно намалување – изјави Назми Ејупи од СКСЗМ.

Тој додава дека постои нерамномерен регионален развој и селективност кон слободните економски зони. Според Ејупи, во Западниот Регион има само две инвестиции и таму се наоѓаат само пет проценти од вработените во слободните економски зони, иако невработеноста е голема.

Од 35 предлози кои СКСЗМ ги доставила до Владата, само два биле прифатени. Биле одбиени предлозите за изградба на царински терминал на Јажинце, а не им било прифатено барањето компаниите кои претрпеа штети во поплавите, да бидат институиционално третирани.

За 2017 година сметаат дека гасификацијата е преценет проект кој тешко ќе се реализира и наспроти предвидувањата од 3,7 проценти економски пораст, од СКСЗМ велат дека тој нема да биде поголем од 2,5 проценти.

– И покрај предвидувањата за постабилна светска економија, Македонија има свои внатрешни проблеми, па оттука тешко е да се дадат позитивни оценки и очекувања за економијата. Повторно нè очекуваат избори (локални) и оттука, годината воопшто нема да биде лесна за бизнисот – додава Ејупи.

Од новата влада стопанствениците очекуваат да ја преземе одговорноста и да ги забрза заостанатите политички мерки што имаат влијание врз бизнисот.

Велат дека со исто темпо ќе влијаат на новата влада за да ги прифати нивните предлози од економската платформа, мерки кои, како што истакнаа, се наоѓаат и во дел од платформите на некои политички партии.


Коморите се здружуваат за да се донесат подобри закони за компаниите


Скопје, 19 декември, 2016 - 12:36 (META) 

Повеќе стопански комори ќе соработуваат следните четири години за да се донесе подобра бизнис-регулатива, бидејќи законите последниве години наместо да ја олеснат и да ја поедностават работата на компаниите, дополнително ја комплицираат. Тие често се менуваат, не се разбирливи и поради тоа, тешко може да се следат.

Ова денеска беше кажано на прес-конференцијата во Стопанска комора на Македонија, на која беше претставен проектот на УСАИД, „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“.

– Во 2015 година, Собранието донесе 541 закон од кои 57 отсто преку ноќ, без јавни консултации. Иако тоа беше во насока на подобрување на регулативата, сепак, се покажа како голем предизвик за бизнисите, за нивните напори да се прилагодат кон направените промени – изјави директорот на Мисијата на УСАИД во Македонија, Џејмс Стаин.

Тој додаде дека законите се добри на хартија, но дека во практиката создаваат проблеми.

Во проектот ќе учествуваат Стопанската комора на Македонија, Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) и Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ).

Проектот „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“ тежи 1,9 милиони долари и ќе се фокусира на земјоделство, текстил, ИТ и на градежништво.


Тачи: Албанците неправедно западнаа во долгови кои изнесуваат 1,7 милијарди долари


Гостивар, 6 декември, 2016 - 21:13 (META) 

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, на вечерашниот митинг во Гостивар, изјави дека владејачката ДУИ воопшто не се грижела за интересите на Албанците и затоа, според него, целиот бизнис во Гостивар го воделе Македонци.

– Нашата програма е вистинската, која се грижи за интересите на Албанците во Македонија. Ќе спроведеме закони за амнестија за сите долгови на Албанците и амнестија за сите Албанци кои од политички мотиви лежат по затвори. За овие 15 години, Албанците неправедно западнаа во долгови кои изнесуваат 1,7 милијарди долари. Албанците во сите институции се застапени со пет проценти, само во затворите ги има повеќе од девет проценти – изјави Тачи.

Тој додаде дека ДПА нема да дозволи Албанците во Македонија да живеаат како во Алепо, а приоритет на новата влада ќе биде зачленувањето на Македонија во ЕУ и во НАТО.


Државата и политиката да се тргнат од бизнисот, порача Величковски


Скопје, 26 ноември, 2016 - 19:59 (META) 

Претседателот на Либерална партија, Ивон Величковски, заедно со носителот на кандидатската листа во бтората изборна единица, Кире Бузлиев, и со Анкица Трпковска остварија средба со вработените и со менаџментот на фабриката „Ажур“ во скопската општина Ѓорче Петров.

Величковски истакна дека задача на ЛП ќе биде да чуе што е потребно за подобро водење бизнис и што е потребно за државата да се тргне од бизнисот.

– Сакаме да чуеме што е потребно и како да не спречуваме поголем профит, оти поголемиот профит на фирмата значи поголем профит за вработените. Тоа ни е целта – вашите пари да си бидат ваши, да си живеете од профитот и да си го употребувате онака како што сакате – рече Величковски.

Обраќање имаше и Кире Бузлиев, кој вети укинување на радио-дифузната такса, зголемување на породилното отсуство на 18 месеци, драстично намалување на сите казни и укинување на екстерното тестирање.


Заев: Младите треба да се задржат во државата, да живеат и да работат овде


Демир Хисар, 23 ноември, 2016 - 21:06 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, го претстави „Планот за живот“ пред граѓаните во Демир Хисар, на митингот кој СДСМ и Коалицијата за живот во Македонија го одржаа таму.

„Сакам да знаете, со „Планот за живот“ ги враќаме слободата, правдата, еднаквоста и демократијата. За овие четири работи се бориме и затоа изборната единица број 4 ќе биде историска и победничка за животот во Македонија“, рече Заев.

Тој истакна дека преку програмата што за овие избори се нуди, ќе ги задржи младите луѓе да живеат и да работат во Македонија.

Државата ќе ги привлече да останат по школувањето со тоа што ќе им бидат понудени 10.000 евра за најдобрите бизнис-идеи, со обезбедени бесплатни сметководствени и консултантски услуги за новите бизниси во центрите за иновативни бизниси.


Димитар Ковачевски е нов извршен директор на „Оне-Вип“


Димитар Ковачевски е новиот извршен директор на компанијата „Оне-Вип“ и доаѓа на местото на Никола Љушев.

Ковачевски својата успешна 18-годишна кариера ја почнал во „Македонски телеком“, каде го продолжил својот развој на менаџерски позиции, а членувал и во интернационални бренд и комуникациски комитети и во управни одбори.

Ковачевски е дипломиран економист во полето на корпоративниот менаџмент, информациски системи и на деловна процесна интеграција.

Обврските на новата функција ќе ги преземе кон крајот на декември годинава и ќе го наследи Никола Љушев, кој од функцијата извршен директор се повлекува од лични причини и одлучил да прифати нови предизвици надвор од компанијата.

Љушев беше предводник на крупните структурни промени што настанаа во телекомуникацискиот бизнис во Македонија и беше одговорен за процесот на спојување и на интеграција на трите компании.

Тој беше дел од групацијата „Телеком Австрија“ од 2007 година, како главен извршен директор најпрво на „Вип“, а потоа и на „Оне-Вип“.


Интернационални бизнис-средби за фирмите од ИТ-секторот во Скопје


Скопје, 17 ноември, 2016 - 11:48 (META) 

Вториот интернационален настан за деловни средби помеѓу фирми од секторот на информациони технологии „Гоу интернешнал – опен иновејшн ин ИКТ“ (Go International – open innovation in ICT”) ќе се одржи денеска и утре во Скопје.

На дводневниот настан ќе учествуваат повеќе од 50 фирми од ИКТ-секторот кои доаѓаат од 13 земји. Фирмите преку одржување деловни средби ќе се обидат да формираат нови интернационални партнерства за освојување нови пазари. Деловните средби ќе се реализираат утре на Скопски саем (Дипломатик сала), со почеток во 11 часот.

Денеска на работилницата на тема „Отворени иновации во ИКТ-секторот“ ќе предава експерт и предавач од Универзитетот од Холандија „Аванс“, Том Спанјард.

Настанот е во организација на Фондација за менаџмент и индустриско истражување и е поддржан од Централноевропската иницијатива (CEI) и од Мрежата на бизнис-можности (Enterprise Europe Network.)


ВМРО-ДПМНЕ: Инвестиравме повеќе од една милијарда евра во енергетски проекти


Скопје, 2 ноември, 2016 - 19:28 (META) 

Владата на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите десет години инвестираше повеќе од една милијарда евра во енергетски проекти и во модернизација на постојните енергетски капацитети, се вели во реакцијата на партијата на власт, на прес-конференцијата на претседателот на комисијата за енергетика на СДСМ, Митко Андреевски.

Од владејачката партија додаваат дека успешно е либерализиран пазарот на електрична енергија, а почнало и искористувањето на обновливите извори на енергија.

– Создадена е соодветна регулатива врз која во изминатите десет години изградени се повеќе од 60 мали хидроелектрани, изградени се редица значајни капацитети за пренос на електричната енергија, а во моментов се спроведува и проектот за целосна гасификација на Македонија – се додава во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.