!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Битолските советници од ДС, СПМ и од ПОДЕМ првпат не гласаа исто со ВМРО-ДПМНЕ


Битола, 23 јуни, 2017 - 18:44 (META) 

Тројцата битолски советници од редовите на Демократскиот сојуз (ДС), Социјалистичка партија на Македонија (СПМ) и од ПОДЕМ денеска не гласаа координирано со советниците на ВМРО-ДПМНЕ, со кои се во коалиција.

Советниците Стојан Кулевски, Николче Јанкуловски и Горан Михајловски гласаа воздржано по еден од предлозите на СДСМ, додека нивните коалициски партнери од власта на локално ниво, советниците од ВМРО-ДПМНЕ, беа против.

Советникот на СДСМ, Томе Наумов, побара од Советот да предложи до новата Влада, секоја година да извојува по два милиони евра од државниот буџет за проекти во инфраструктурата во Битола. По ваквиот предлог, претседателката на Советот, Силвана Ангелевска, даде пауза за координација, по која тројцата советници на ДС, СПМ и на ПОДЕМ гласаа поинаку од одлуката на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е првпат во последните осум години помалите коалициски партнери во локалната власт во Битола да не гласаат идентично со советниците на ВМРО-ДПМНЕ.

Советникот на ПОДЕМ, Николче Јанкуловски, по гласањето, на новинарско прашање рече дека нема причина нивното издвојување од ставот на ВМРО-ДПМНЕ да се толкува како распаѓање на коалицијата на локално ниво. Сепак, тој не даде одговор зошто се издвоиле од мнозинството во Советот.

– Го делиме истото мислење, ние сме заедно, доследни сме, но што се однесува за гласањето, така мислевме во тој момент – рече Јанкуловски.

Претседателката на битолскиот Совет, Силвана Ангелевска, вели дека нема најави за распаѓање на коалицијата на локално ниво.

– Нема индиции за растурање на коалицијата, а впрочем гласањето против и гласањето воздржано е исто – вели Ангелевска.

Според неа, спорен бил предлогот на СДСМ, Советот да дава препораки до владата да ѝ помага на Битола со пари. Таа смета дека градот има пет пратеници во Собранието, и од власта и од опозицијата, кои можат да лобираат за вложување повеќе државни пари во проекти што ќе го подобрат секојдневието на битолчани.

 


Каменоломот над Битола продолжува со ископ на гранит и покрај изречената забрана


Битола, 12 април, 2017 - 13:14 (META) 

Во каменоломот над Битола и понатаму се ископува гранит и покрај забраната за работа. Фирмата „Стентон градба“, која стопанисува со каменоломот, не успеа да добие интергирана дозвола Б, потребната за работа, но инспекцискиот надзор на Општина Битола на самото место констатирал дека и понатаму се експлоатира руда.

На 31 март инспекции почнале и постапка за изрекување глоба на фирмата концесионер. Ова го потврдува инспекторката за животна средина, Јулијана Ивановска, во известувањето испратено до советникот Горан Козаров.

– Изминативе три години жестоко реагиравме за активностите и за работата на каменоломот во местото Билбил-камен. Оваа наша заедничка битка конечно беше слушната и од надлежните служби во Општина Битола. Никој не смее да биде над законот! Повторно ги повикуваме и воедно ги охрабруваме вработените во локалната самоуправа да ги почитуваат законските одредби и да не подлегнуваат на притисоците за кои знаеме дека се сè позачестени – рече советникот на СДСМ, Козаров, во денешната изјава за медиумите.

Каменоломот веќе подолго  време е во фокусот на битолската јавност, особено поради сè поголемата загаденост на воздухот во градот. Битолчани се сомневаат дека покрај РЕК-Битола, и камнеоломот ќе придонесе во негативната аерослика за градот, особено зашто неговата локација е на 50 метри од регионалниот пат Битола – Ресен, само 250 метри од првите куќи во населбата Довлеџик,  а два километри од Саат-кулата во центарот на градот.


Три паралелки на албански јазик се отвораат во средните училишта во Битола


Битола, 4 април, 2017 - 10:18 (META) 

Владата отвора двојазични паралелки во две средни училишта во Битола. Според конкурсот за запишување ученици во јавните средни училишта за учебната 2017/2018 година во Република Македонија, објавен во март годинава од Министерството за образование, во Битола се отвора можност 102 ученика образованието да го стекнат на албански јазик.

Две паралелки на албански јазик се отвораат во средното општинско училиште „Таки Даскало“, или како што битолчани го нарекуваат Долната гимназија, додека пак третата паралелка ќе биде во средното медицинско училиште, „Д-р Јован Калаузи“.

Советникот за образование во општина Битола, Снежана Петровска вели дека неколку години наназад се објавуваат конкурси за паралелки на албански јазик во Битола, но дека досега не се случило да има доволен број на ученици за нивно формирање.

– Вакви конкурси имало и порано, но никогаш не сме имале чисто албански паралелки. Учениците од албанска националност кои до деветто одделение учеле на албански јазик не се случило да оформат цела паралелка во средно училиште. Досега не сме имале ниту број на ученици од законскиот минимум 24 за да формираме паралелка на албански јазик – вели Петровска за „Мета“.

Според директорот на гимназијата „Таки Даскало“, Владимир Трифуновски, евентуалните паралелки на албански јазик оставаат можност за нови вработувања.

– Ние како училиште немаме кадар кој би можел да предава на албански јазик, но наставниците што предаваат на албански јазик во основните училиште во Битола и околината би можеле да ги ангажираме ако се оформат вакви паралелки. Единствено проблем би биле стручните предмети – вели Трифуновски за „Мета“.

Во конкурсот стои дека во прва година во „Таки Даскало“ ќе се запишат 612 ученици во 18 паралелки односно 544 ученици во 16 паралелки со настава на македонски јази и 68 ученици во 2 паралелки со настава на албански јазик. Едната паралелка ќе биде за гимназиско образование, а другата за градежно-геодетската струка, геодетски техничар.

Во медицинското училиште во прва година ќе се запишат 306 ученици во 9 паралелки – 272 ученици во 8 паралелки со настава на македонски јазик и 34 ученици во 1 паралелка со настава на албански јазик, што значи на албански јазик ќе учат за медицински сестри.

Според процедурата двете училишта самите доставиле барање до Министерството за образование за отворање на паралелки на албански јазик, претходно усвоени на Наставнички совет.

Минатиот месец дел од средношколците во Битола протестираа против воведувањето на двојазичноста во училиштата.

Пред повеќе од десеттина години во Битола средношколците излегоа на масовни протести против отворање на паралелки на албански јазик во гимназијата „Јосип Броз Тито“.


Пожар на автомобил во Битола


Битола, 31 март, 2017 - 13:34 (META) 

Автомобил во Битола рано утрово делумно изгорел во пожар кој избил од засега неутврдени причини, соопшти СВР Битола.

Пожарот избил во 5 часот, а автомобилот „даеву ланос“ со битолски таблички бил паркиран на улицата Мирче Ацев. Биле зафатени левата страна од предната хауба и предното и задното тркало од левата страна.
Полицијата извршила увид и се работи на расчистување на случајот.

Инаку, рано утрово во подметнат пожар изгорел и автомобил во Охрид.


Битолчанец ja нашол сопругата дома мртва и облеана во крв


Битола, 13 март, 2017 - 17:31 (META) 

Битолчанец во семејниот дом ја нашол својата сопруга облеана во крв. Случајот во полиција е пријавен денеска пред 10 часот, при што И.Д. рекол дека неговата 47-годишна сопруга ја нашол на под, облеана во крв во горниот дел на телото.

Полицијата при увидот го утврдила истото, а лекар од брза помош констатирал смрт. Според неофицијалните информации, полицијата засега се сомнева дека се работи за убиство, но велат дека треба да се почека и да се види што ќе покаже истрагата.


Битолските советници даваат „двојазични“ и „криминални“ сугестии за филмот за Талески


Битола, 10 март, 2017 - 14:41 (META) 

Кавгите во битолскиот Совет за документарниот филм на градоначалникот Владимир Талески ги премина локалните граници. На советничката говорница се развиори македонското знаме и се покажуваа лажни банкноти отпечатени на албански јазик.

Откако опозицијата не успеа да го запре снимањето на филмот за трите мандати на битолскиот градоначалник Владимир Талески, таа побара во филмот барем да биде делот за криминалите и за притворот на Талески, кој е под истрага на СЈО. Тогаш на говорницата излезе советникот на ВМРО-ДПМНЕ , Пеце Милевски, го растегна македонското знаме и извади лажни банкноти од 50 и 100 денари напишани на албански јазик.

– За ова ли сакате да снимаме филм, за двојазичноста на Заев и за парите што ќе бидат на албански јазик? Или сакате да снимаме филм за протестите сега, за унитарна Македонија, а? – праша Милевски, предизвикувајќи бурна реакција кај советниците од двете страни.

На Милевски му реплицираше советникот на СДСМ, Томе Наумов, кој го обвини за антипатриотизам.

– Вие не сте против Албанците, Вие сте против Македонците – рече Наумов.

Претседателката на Советот, Силвана Ангелевска, уште еднаш ја прекина седницата, за да ги смири страстите, опоменувајќи ги советниците да се фокусираат на кварталниот извештај за буџетот на Општина Битола и на завршната сметка за 2016 година бидејќи, како што рече, ако не се изгласа до 15 март, потоа не ќе може, зошто ќе се распушти Советот.


Иванов го осуди инцидентот во Битола и повика на одговорно однесување


Скопје, 7 март, 2017 - 16:22 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, остро го осуди денешниот инцидент во Битола во кој беше нападнат објектот на Националната установа „Музеј на албанската азбука“.

Како што се наведува во соопштението, македонскиот претседател верува дека ова е изолиран случај и повикува инцидентот да не се злоупотребува за партиски, политички цели и за манипулација на јавноста.

Иванов, како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, смета дека кога државата се соочува со мошне сериозни предизвици, сите политички и општествени фактори се еднакво одговорни за превенирање на какви било тензии и провокации, се наведува во соопштението.

„Претседателот Иванов апелира и до секој поединец да се однесува одговорно и да ги има предвид можните последици од ваквите инциденти. Тој повикува на понатамошно почитување и на унапредување на меѓусебните односи, како и на градење на заедничкиот соживот“, стои во соопштението од кабинетот на претседателот.


СДСМ го осуди инцидентот во Битола и ги повика граѓаните да останат смирени


Скопје, 7 март, 2017 - 14:00 (META) 

СДСМ најостро го осудува инцидентот во Битола, во кој беа фрлени молотови коктели кон Музејот на албанската азбука. Од партијата очекуваат надлежните органи во најкус можен рок да го расветлат случајот.

„Предупредивме дека насилството и омразата поттикнати лично од Никола Груевски и поддржани од Ѓорге Иванов водат кон штетни и опасни последици по граѓаните и по Република Македонија. Сценаријата што имаат намера да предизвикаат конфликт и судир помеѓу граѓаните и да ја продлабочат политичката криза во Македонија за да се спасува Никола Груевски со соработниците од одговорност за криминалите, нема да успеат“, велат од СДСМ.

Партијата ги повика граѓаните да останат смирени и да не потпаѓаат на провокации и додаваат дека во Македонија ќе има мирен трансфер на власта и нова, совесна, реформска влада, која ќе обезбеди стабилност и напредок на државата и на граѓаните.


Маскирани лица фрлиле молотови коктели врз Музејот на албанската азбука во Битола


Битола, 7 март, 2017 - 12:30 (META) 

Четири маскирани лица фрлиле два молотови коктели врз Музејот на албанската азбука во Битола. Настанот се случил утрово, околу 4 часот, потврдуваат од раководството на Музејот. Сторителите, според вработени во Музејот, сакале да го запалат објектот, ама не успеале.

Битолската полиција потврдува дека настанот е евидентиран и дека е почната истрага.
Портпаролот на СВР Битола, Сања Стаматова, вели дека има оштетување на стаклото на влезната врата и на прозорско стакло на вториот кат.

– Фрлени се две шишиња со непозната течност. Едното шише не се запалило, а другото удрило во ѕидот и направило штета на асфалтот. Наша екипа излезе на местото на настанот – вели Стаматова.

Според неа, за настанот ќе се огласи директно Министерството за внатрешни работи, и тоа за кратко време.

Музејот на албанската азбука беше мета на напади и пред неколку месеци, кога непознати сторители, исто така, ги искршија стаклата пред одржувањето на минатогодишната свеченост за албанската азбука. Засега полицијата во Битола не излезе со информација кои се сторителите.


Ученици од техничкото училиште во Битола протестирале против двојазичноста


Битола, 1 март, 2017 - 11:14 (META) 

Неколку десетици ученици од средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“ од Битола претпладнево, околу 10 часот, ја прекинале наставата и излегле во училишниот двор на протест против двојазичноста.

Учениците велат дека сами се организирале преку социјалните мрежи, бидејќи не се согласуваат со моменталната политика во државата „да учат албански јазик“. Учениците кои не протестирале, останале во училишните клупи.

Еден од учениците, учесник во протестот, вели дека протестите ќе продолжат и во наредните денови.

– Нашето училиште е најхрабро, протестите почнуваат, а ќе продолжиме и утре и задутре. Се организираме да излеземе и на плоштадот Магнолија и да протестираме на Широк сокак. Се надеваме дека во наредните денови ќе ни се приклучат и други училишта – вели тој.

Директорот на училиштето не одговараше на нашите телефонски повици, додека професори во училиштето велат дека денеска во училиштето има просветни инспектори.