Шилегов: Хаосот на Бит пазар мора да се реши, бесплатни тезги за нелегалните продавачи


Скопје, 16 мај, 2018 - 13:43 (META) 

Град Скопје нема да отстапи во намерата да ги расчисти тротоарите на Бит пазар од сите пречки што го оневозможуваат нормалното одвивање на сообраќајот за пешаците, велосипедистите и возачите, рече денеска на прес-конференција градоначалникот, Петре Шилегов.

Тој нагласи дека со отстранување на нелегалните продавачи на тротоарот на булеварот Крсте Мисирков, кај Бит пазар, ќе се реши хаосот и ги повика продавачите, кои овие неколку дена ги блокираат улиците, да ја прифатат подадената рака и да продолжат да работат во рамките на Бит пазар користејќи ги поволностите кои им се овозможуваат.

– Досега остваривме неколку средби со продавачите на диво поставените тезги кај Бит пазар.Овозможивме бесплатни тезги за два месеца за продавачите што ќе влезат во пазарот и ќе продолжат да работат на тие тезги. Отворено кажувам дека еднакво внимание укажуваме за развој на двете страни на Вардар. Правилата и редот мора да важат насекаде – рече Шилегов.

Тој објасни дека станува збор за не повеќе од 30 продавачи на диво поставени тезги на тротоарот на булеварот Крсте Мисирков, кои имаат поволности да добијат бесплатни тезги на Бит пазар. Во моментов на Бит пазар има 130 слободни тезги кои можат да ги добијат овие продавачи.

– Не сакаме никого да оставиме без работа или да го спречиме да си ја продава стоката. Затоа предвидуваме транзициски период со бенефиции за да може секој да се снајде. Овој чекор го преземаме со цел да ги вратиме купувачите во чаршијата и на пазарот и да овозможиме полесна пристапност до тезгите и до дуќаните. Воведувањето ред на ова место значи и поголема безбедност и пофункционален град. Јас немам обврска да овозможувам бесплатни тезги за пазарџиите, но имам обврска да ги уредам тротоарите, и да им овозможам на граѓаните пристапност до пазарот. Во моментов постојат нефер услови меѓу продавачите на нелегалните тезги на тротоарот и продавачите во пазарот – нагласи Шилегов.


Град Скопје и Општина Чаир ќе ги отстрануваат дивите тезги на Бит-пазар


Скопје, 27 март, 2018 - 12:34 (META) 

До 5 април сите диви тезги на тротоарите околу Бит-пазар треба да бидат отстранети. Град Скопје и Општина Чаир им дадоа рок на дивите продавачи сами да ги тргнат картонски кутии, во спротивно тоа ќе го сторат надлежните институции.

Акцијата Град Скопје и Општина Чаир ја спроведуваат за да се ослободат тротоарите за пешаците кои сега се блокирани од сите страни од диви продавачи.

– Имаме разбирање за трговците кои работат на овие нелегално поставени тезги, вложуваат многу труд за да заработат за основните средства за живот. Затоа, во соработка со Скопски пазар обезбедивме на овие луѓе да им бидат понудени на користење тезги во рамките на пазарот под поволни услови. Овие лица треба да склучат договор најдоцна до 5 април. Сите оние што нема да го сторат тоа и ќе продолжат да продаваат на улица или на тротоар ќе бидат казнети во согласност со Законот од надлежните инспекциски органи. Овој чекор се презема со цел да се вратат купувачите во чаршијата и на пазарот и да се овозможи полесна пристапност до тезгите и дуќаните. Воведувањето ред на ова место значи и поголема безбедност и пофункционален град – рече Ваљон Салиху портпарол на Град Скопје.

Град Скопје и Општина Чаир по расчистување на просторот од дивите тезги, најавија дислокација на такси станицата, уредување на зелени површини, нови дрвореди и поставување на заштитни столпчиња на тротоарите од двете страни на булеварот.


Автобус на ЈСП прегазил жена кај Бит Пазар


Скопје, 27 декември, 2017 - 13:54 (META) 

Засега неидентификувана жена денеска го загубила животот на булеварот Крсте Мисирков кај Бит Пазар, кога автобус на ЈСП удрил во неа, по што жената починала.

Автобусот се движел во правец од џамијата Јаја Паша кон Центар кога околу 12.10 часот удрил во жената. Се очекува увидот да заврши наскоро, велат од СВР Скопје за „Мета“.


Сообраќајот на влезот во Скопје кај хотел „Континентал“ е затворен поради пукната цевка


Скопје, 17 април, 2017 - 13:43 (META) 

Поради пукната цевка, кружниот тек кај хотел „Континентал“ е затворен за сообраќај, од Автокоманда кон Саем и од Бит-пазар кон Саем, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија.

Оттаму велат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.


Обвинителството отвори постапка против две деца кои брутално претепале 18-годишник


Скопје, 11 ноември, 2016 - 11:18 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје повело постапка против две 14-годишни деца кои во неделата претепале 18-годишно момче на улицата Битпазарска, во близина на кафе-барот „Стоп“.

Како што соопшти денеска обвинителството, децата со умисла го нападнле момчето, го удирале со тупаници по главата и во градниот кош. Кај него се констатирани тешки телесни повреди, односно контузии на главата со повреди на мозокот, крварење и наполнети бели дробови со течност и е во животна опасност.

„Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе барање за поведување подготвителна постапка против децата во судир со законот од 14 до 16 години до судијата за деца при Основниот суд Скопје 1, поради основано сомнение дека сториле дејство што со закон е предвидено како кривично дело – тешка телесна повреда од член 131, став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Извршено е испитување на сторителите од судија за деца, издадени се наредби за вештачење траги пронајдени и фиксирани на местото на настанот и одземени се предмети кои можат да придонесат во понатамошната постапка“, стои во соопштението од обвинителството.

Поради сериозноста на делото, јавниот обвинител од судот побарал на децата да им биде одреден притвор. Сепак, судијата го одбил барањето и им одредил мерки на претпазливост, односно да им бидат одземени пасошите и забрана за напуштање на местото на живеење.

„Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје интензивно ќе продолжи со преземање на дејства во насока на расветлување на настанот“, додаваат од јавното обвинителство.


Обвинителството ја прошири истрагата за убиството на 19-годишникот на Бит-пазар


Скопје, 12 јануари, 2016 - 11:41 (META) 

Основното јавно обивнителство Скопје ја проширило истрагата за убиството на 19-годишното момче, што се случи на 3 јануари годинава, откако две лица, од кои едниот малолетник, деновиве се пријавиле во полициска станица како извршители на кривичното дело, соопшти денеска Јавното обвинителство.

Претходно за убиството на момчето беше уапсено и притворено лице на 19-годишна возраст.

„По сознанијата од Министерството за внатрешни работи дека во полициска станица пристапиле две лица, од кои еден малолетник, кои се пријавиле како извршители на кривично дело, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје издаде наредба за препознавање. На извршеното препознавање, еден од оштетените ги препознал пријавените како сторители на кривичното дело во кое животот го загуби 19-годишно лице. Поради комплексноста на настанот, времето на случување на кривичното дело во вечерните часови, како и претходно извршеното препознавање, при кое оштетениот препозна друго осомничено лице на кое веќе за овој кривично правен настан е определена мерка притвор, Основното јавно обвинителство Скопје итно презема мерки за расветлување на настанот“, стои во соопштението на обвинителството.

Оттаму информираат дека по предлог на надлежниот обвинител, судија на претходна постапка на двете новопријавени лица им одредил мерка притвор од 30 дена, додека на 19-годишникот што беше претходно уапсен, притворот му е заменет со поблага мерка на обезбедување.


Притворен 19-годишник за убиството на Бит-пазар


Скопје, 5 јануари, 2016 - 13:56 (META) 

Деветнаесетгодишниот А.А. од Скопје е осомничен за убиството на неговиот врсник Л.А., кој во неделата вечерта почина во Градската хируршка клиника „Св.Наум Охридски“ од убодни рани во градниот кош.

Секторот за внатрешни работи Скопје поднел пријава против А.А. поради основан сомнеж дека нанел тешка телесна повреда со смртни последници.

Судија на претходна постапка на осомничениот му одредил притвор од 30 дена.

Според полицијата, осомничениот во неделата, околу 19 часот, на улицата Ресенска, по претходна расправија, со нож му нанел три убоди во градниот кош и во стомакот на Л.А., а на Е.Ф., кој бил во негова придружба, му нанел повреда на левото уво.

По нападот, Л.А. бил однесен во болницата, каде била констатирана смрт, додека Е.Ф. по укажаната лекарска помош бил пуштен на домашно лекување.


Два нови дијагностички апарати во поликлиниката Бит-пазар


Скопје, 27 декември, 2015 - 16:42 (META) 

Нови современи доплер ехо-кардиограф и ОРЛ-стол од денеска функционираат во Здравствениот дом Скопје – поликлиника Бит-пазар.

– Здравствениот дом во Скопје може да се нарече чувар на портите на терциерното здравство, имајќи предвид дека огромен број од услугите се даваат токму во неговите здравствени установи. Досега тука се дадени околу еден милион здравствени услуги, од кои најмалку 50 проценти се услуги дадени на специјалистичко консултативно ниво. Пациентот кога ќе дојде во здравствениот дом, во најголем број случаи, односно во повеќе од 90 проценти од случаите ја добива комплетно здравствената услуга тука – истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој денеска беше во посета на Здравствениот дом Скопје.