Галичка свадба ќе се одржи од 13 до 15 јули


Скопје, 5 јули, 2018 - 14:52 (META) 

Годинешното 45. издание на Галичка свадба ќе се одржи од 13 до 15 јули во истоименото село на планината Бистра.

И оваа година неколку илјади посетители од земјава и странство одново ќе бидат сведоци на над 30 оригинални свадбени обичаи и ритуали, проследени со традиционални народни носии, песни и ора кои пленат со својата автентичност, убавина и културна вредност.

– Горди сме што Галичка свадба од Агенцијата за подршка на туризмот беше прогласена за најуспешна туристичка манифестација за минатата година, а од „Њујорк тајмс“ и „Нешeнал геoграфик“ за најтрадиционален свадбен фестивал во Европа. Овие признанија се само уште една причина Галичка свадба да продолжи да го негува македонското културно богатство и да биде негов промотор во целиот свет – вели Александар Костиќ, претседател на Месната заедница „Галичник“ која е организатор на манифестацијата.

Покрај останатите гости, на годинешната Галичка свадба ќе присуствува и премиерот Зоран Заев, во својство на покровител на манифестацијата, заедно со неколку други членови на Владата.

– Оваа манифестација игра огромна улога во зачувувањето и афирмацијата на оригиналниот фолклор, традиционалните вредности, архитектурата и на народното творештво, како темели на нашиот културен и национален идентитет. Дополнително, Галичка свадба претставува и своевиден македонски туристички бренд. Заради ваквото огромно значење, Владата и понатаму останува силен промотор и поддржувач на оваа и останатите слични манифестации во нашата земја – изјави министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски.


Ни трага ни глас од таткото и од синот кои заскитаа на планината Бистра


Дебар, 19 јули, 2016 - 16:25 (META) 

Шест дена трае потрагата по таткото и по синот од Скопје кои заскитаа на планината Бистра. Во акцијата се вклучени тимови на Единицата за специјални задачи при МВР, локални полициски службеници, екипи од Националниот парк Маврово, како и жители на Лазарополе што го познаваат теренот. Досега никој од нив не забележал некакво движење или трага која би покажала каде би можеле да бидат скопјаните.

– Поголемиот дел од подрачјето е пребарано, но проверката продолжува со оглед на тоа дека се работи за непристапен карпест предел со густа шума и со многу отвори на карпите. Секое место детално се пребарува – вели портпаролот на СВР Тетово, Маријан Јосифоски.

Таткото и синот на возраст од 78 и од 50 години престојувале во својата викендичка во Лазарополе. Во четвртокот утрото, тргнале кон планинскиот предел да собираат печурки. Со своето семејство во текот на денот неколкупати оствариле телефонски контакт. Последен пат се слушнале вечерта околу 22 часот, кога им кажале дека се загубени во планината. Семејството побарало помош од полицијата, по што почнала потрагата.

Изминатите денови во акцијата учествуваа и хеликоптер и кучиња трагачи, но исходот беше без успех.