Иванов – Јилдирим: Поканата за НАТО е важен поттик за реформите и безбедноста


Анкара, 20 февруари, 2018 - 16:25 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Република Турција денеска во Анкара се сретна со турскиот премиер, Бинали Јилдирим, и со претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Исмаил Караман.

Како што информираат од кабинетот на Иванов, на средбите биле разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција, при што било оценето дека двете земји негуваат традиционално пријателски односи, со интензивни контакти на високо и на највисоко ниво.

Во контекст на евро-атлантските аспирации на Република Македонија, претседателот Иванов изразил благодарност за досегашната принципиелна поддршка од Република Турција за членство на Република Македонија во НАТО и изразил очекување таа да продолжи.

„Покана за членство на Македонија во НАТО ќе биде дополнителен поттик за реформските процеси во земјата и ќе создаде огромни придобивки за долгорочната стабилност и безбедност на регионот“, порачал претседателот Иванов.

На средбите биле разменети мислења и за можностите за економска соработка, при што било констатирано дека треба да се следи примерот на одличните политички односи и двете земји да се стремат кон натамошно интензивирање на трговската размена.


Јилдирим: Грција не треба да го диктира официјалното име на друга земја


Анкара, 12 февруари, 2018 - 17:11 (META) 

Турскиот премиер Бинали Јилдирим на прес-конференцијата со својот македонски колега, Зоран Заев, во Анкара порача дека е погрешно Грција да го диктира официјалното име на Македонија, но додаде оти се надева дека двете соседни земји ќе го разрешат спорот во пријателски дух, јави „Асошијетед прес“.

– Погрешно е друга земја да го одредува името на една земја – рече тој.

Заев вели дека најдоброто решение е она што ќе го поплочи патот на Македонија кон НАТО и ЕУ.

– И претседателот Ердоган и премиерот Јилдирим и целата влада, всушност и сите институции во Турција се големи пријатели на Република Македонија. Ние денеска разговаравме за ова прашање. Турција како пријател секако поддржува решение што ќе биде прифатливо за двете страни. Тоа е решение што е единствено возможно за нашиот пат кон НАТО и ЕУ – рече Заев, одговарајќи на новинарско прашање.


Заев – Јилдирим: Турција ја поддржува Македонија во НАТО интеграциите


Анкара, 12 февруари, 2018 - 11:44 (META) 

На средбата со својот турски колега Бинали Јилдирим во Анкара, македонскиот премиер Зоран Заев побарал да продолжи поддршката од Турција за членството на Македонија во НАТО, а турскиот премиер порачал дека неговата земја и понатаму ја поддржува Македонија во оваа стратешка цел, соопшти Службата за односи со јавноста при македонската влада.

На средбата, на која од македонската страна присуствувале и министерот без ресор Аднан Ќахил, пратениците во Собранието на Република Македонија, Енес Ибраими и Јусуф Хасан и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, Заев изразил сочувство за жртвите во борбата против тероризмот со цел заштита на територијалниот суверенитет и интегритет на Турција.

И турската и македонската страна изразиле определеност за унапредување на економската соработка меѓу двете земји и за зголемување на трговската размена.

Договорено е активирање на Мешовитиот комитет меѓу двете држави кој што ефикасно ќе ги решава сите потреби за подобра соработка на секое ниво. Премиерот Заев соопшти дека од страна на Република Македонија, комитетот ќе го води министерот без ресор, Аднан Ќахил.

– За нашата држава важни се сите инвестиции, а Турција е 6-та во Македонија по бројност на инвестиции. Подготвени сме да создадеме услови за уште повеќе инвестиции бидејќи има заинтересирани инвеститори. Ние очекуваме напредок во ЕУ и НАТО интеграциите оваа година, а тоа очекуваме да влијае на зголемување на инвестициите, а со тоа подобар квалитет на живот на граѓаните – рекол Заев.


Заев: Парите од концесионерот „ТАВ“ ќе бидат вложени во значајни проекти


Анкара, 12 февруари, 2018 - 9:48 (META) 

Премиерот Зоран Заев, во рамките на неговата дводневна посета на Турција, утрово се сретна со претставници на групацијата „ТАВ“, при шти биле утврдени приоритетите за инвестицијата од 45 милиони евра од концесионерот на аеродромот во Скопје.

Парите, соопштуваат од Владата, ќе бидат вложени во значајни проекти за граѓаните.

– Станува збор за инвестиции во градинки, училишта, одводни и канализациски мрежи и локални и регионални патишта, она што им е реално потребно на нашите граѓани – рече Заев.

Премиерот денеска ќе се сретне со државниот врв на Турција, со премиерот Бинали Јилдирим и претседателот Реџеп Таип Ердоган.


Заев на 12 февруари во официјална посета на Турција, средби со Ердоган и Јилдерим


Анкара, 5 февруари, 2018 - 13:48 (META) 

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на 12 февруари ќе престојува во официјална посета на Република Турција, информира владината прес-служба.

За време на посетата премиерот Заев ќе има средби со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, со турскиот премиер Бинали Јилдерим, како и со претседателот на турското Собранието, Исмаил Кахраман.

По средбата со премиерот Јилдерим, двајцата премиери ќе имаат заедничка прес-конференција.


Економијата во Турција ќе ги надмине предвидувањата од 4,4 проценти пораст на БДП


Анкара, 12 септември, 2017 - 14:26 (META) 

Домашниот бруто-производ (БДП) во Турција во периодот април-јуни се зголемил за 5,1 отсто во однос на претходните месеци, покажуваат податоците на турскиот Институт за статистика.

Пораст на економијата е евидентиран во сите клучни области, при што земјоделското производство се зголемило за 4,7 отсто, индустриското за 6,3 отсто, градежништвото за 6,8 отсто,  а трговските дејности за 5,7 отсто.

За оваа година, владата во Анкара предвидува економски пораст од 4,4 проценти, а турскиот премиер Бинали Јилдирим најави дека предвидувањата ќе бидат надминати.


Уапсен советникот на турскиот премиер поради наводна поврзаност со Ѓулен


Анкара, 3 јуни, 2017 - 15:53 (META) 

Турските власти го уапсиле Бирол Ердем, главен советник на премиерот Бинали Јилдирим, поради негова наводна поврзаност со движењето на имамот Фетула Ѓулен, кого Анкара го обвинува дека го организирал минатогодишниот неуспешен воен удар, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Турските медиуми, на кои се повикува РСЕ, наведуваат дека Ердем бил приведен во Анкара заедно со неговата сопруга, Ѓулумсер Ердем.

Медиумите, повикувајќи се на извори од канцеларијата на државниот обвинител во Анкара, јавуваат дека Ердем е приведен под обвинение дека е член на движењето на Ѓулен.

Ѓулен, кој од 1999 година живее во самонаметнат егзил во американската сојузна држава Пенсилванија, ги негира обвинувањата за вмешаност во неуспешниот воен удар.

Турските власти досега уапсија повеќе од 50.000 лица, вклучувајќи судии, обвинители, полицајци и припадници на војската, под обвиненија за поврзаност со Ѓулен и со минатогодишниот неуспешен пуч.


Јилдирим – Медведев: Турција и Русија имаат важна улога во борбата против тероризмот


Москва, 6 декември, 2016 - 15:16 (META) 

Русија и Турција имаат важна улога во борбата против тероризмот, оценија денеска турскиот и рускиот премиер, Бинали Јилдирим и Дмитриј Медведев, на средбата во Москва.

– Турција и Русија имаат големо значење не само во смисла на односите помеѓу двете земји, туку и во борбата против тероризмот и во гарантирањето на мирот – изјави Јилдирим при посетата на Русија.

Медведев истакна дека овие две земји имале голема трговска размена, но дека тие врски ослабеле.

– Постои можност да ги зголемиме и да ги реализираме заедничките проекти и да се поттикнат економските и инвестициските врски – изјави рускиот премиер.


Турција не ја интересираат „црвените линии“ на ЕУ


Анкара, 1 ноември, 2016 - 14:34 (META) 

Турција не се занимава со европските „црвени линии“ кога станува збор за слобода на медиуми, изјави турскиот премиер Бинали Јилдирим, откако претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, го осуди апсењето на уредникот на опозицискиот весник „Џумхуријет“.

– Браќа, нас не нè интересира вашата црвена линија. Народот е тој кој ја повлекува црвената линија, а вашите линии немаат значење – рече Јилдирим во говорот пред парламентот, обраќајќи им се на членовите на својата владејачка Партија на правдата и развојот.

Тој истакна дека нема проблем со слободата на печатот.

– Тоа е тоа за што не се согласуваме со нашите европски пријатели. Тие секогаш го посичуваат прашањето за слобода на печатот и нашите чекори во борбата против тероризмот – рече турскиот премиер.

Полицијата вчера го уапси главниот уредник и колумнист на „Џумхуријет“ поради наводна поддршка на весникот за неуспешниот пуч против турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во јули годинава.

Шулц рече дека апсењето претставува преминување на „уште една црвена линија“ кога станува збор за слободата на печатот и на изразување во Турција.


Уставните промени за поголема власт на Ердоган одат во турскиот парламент


Анкара, 23 октомври, 2016 - 17:52 (META) 

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска соопшти дека владејачката Партија на правдата и развојот завршила со работата на уставните предлог-промени со кои во државата треба да биде воведена извршна претседателска власт, јавуваат светските агенции.

Јилдирим во говор на затворањето на дводневната партиска конференција во западната покраина Афјон рекол дека партијата е подготвена предлог-законите да ги поднесе во парламентот.

Според критичарите, со новите уставни промени актуелниот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган, ќе добие преголема моќ во своите раце.

Турскиот премиер на почетокот на оваа недела соопшти дека неговата влада е за тоа да се одржи рефендум во врска со предложените уставни промени независно од тоа дали тие ќе добијат поддршка од парламентот или не.

За промена на турскиот устав потребни се најмалку 367 пратеници од вкупно 550, колку што брои турскиот парламент.

Владејачката Партија на правото и правдата, чиј основач е Ердоган, а чиј актуелен претседател е премиерот Јилдирим, во моментов во парламентот има 317 пратеници.

За уставната реформа да оди на референдум, потребна е поддршката од 330 пратеници.