!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

„Еуровингс“ ќе почне да лета од Скопје до Минхен од октомври


Скопје, 17 март, 2017 - 13:46 (META) 

„ТАВ Македонија“ најави дека германската нискобуџетна авиокомпанија „Еуровингс“ ќе почне да лета на релација Скопје – Минхен од 31 октомври годинава.

Патниците од аеродромот „Александар Велики“ во Скопје ќе бидат поврзани со главниот аеродром во Минхен, „Франц Јозеф Штраус“.

Авиокомпанијата ќе оперира на оваа линија двапати неделно, во вторник и во петок, со воздухоплов „ербас A320-200“, со капацитет од 174 седишта.

Како што информираат од „Еуровингс“, продажбата на билети за дестинацијата Скопје – Минхен почна на 15 март и е отворена на веб-страницата на авиокомпанијата (www.eurowings.com).

– Оваа линија е директен доказ за успешното завршување на преговорите што ги имавме со авиокомпанијата во изминатиот период и се надеваме дека ова е само почеток на нашата успешна соработка, како и на инвестициите на „Еуровингс“ во Македонија – изјави генералниот директор на „ТАВ Македонија“, Алп Ер Тунга Ерсој.

„Еуровингс“ е со седиште во Келн и е дел од групацијата „Луфтханза“, а се смета за нискобуџетна авиокомпанија. Лета до повеќе од 150 дестинации во повеќе од 40 земји во Европа, а позната е по добрата мрежа на рути до атрактивни туристички локации.


„Виз ер“ воведува три нови линии до Рим, Малта и до Ваксјо


Скопје, 28 февруари, 2017 - 14:51 (META) 

Три нови авиолинии од Скопје до Малта, Рим и до Ваксјо (Шведска) ќе воведат „Виз ер“ и „ТАВ Македонија“, информираа од компанијата. Летовите ќе почнат да се реализираат на 14 и на 16 јули годинава, кога ќе се базира и четвртиот авион на оваа компанија.

– Нашата инвестиција во базата во Скопје со дополнителниот воздухоплов, трите нови линии и зголемените фреквенции на постојните летови, значи повеќе работни места во Македонија и во „Виз ер“. Ја прославуваме успешната приказна на „Виз ер“ во Македонија со специјална продажба на авионски билети со 20 проценти попуст на цената за сите нови резервации направени денеска, 28 февруари, до која било од 27 дестинации достапни од Скопје – изјави главниот директор за корпоративни прашања на „Виз ер“, Овен Џонс.

Продажбата на билетите за овие три нови линии почнува денеска, на wizzair.com, со цени кои почнуваат од 1.799 денари.

Покрај воведувањето на новите линии, летовите од Скопје до Ајндховен, Брисел-Шарлероа, Меминген (Минхен Запад) и Копенхаген ќе бидат со зголемени фреквенции до три летови неделно.

Конекциите од Скопје до Гетеборг Ландветер, Братислава и од Охрид до Базел-Милхаус-Фрајбург ќе бидат со зголемени фреквенции до четири летови неделно. Летови од Скопје до Малме и до Милхаус сега ќе сообраќаат секој ден.

„Овие три нови рути, заедно со веќе најавената нова линија на „Виз ер“ до Будимпешта, која ќе почне од 2 април, се навистина атрактивни дестинации, барани од пазарот и ќе бидат вистински погодок во контекст на проширувањето на нашата мрежа на авиолинии од двата македонски аеродроми. Ова е резултат на нашите постојани маркетинг-студии и активности“, изјави генералниот директор на ТАВ Македонија, Алпер Ерсој.

На аеродромот „Александар Велики“ денеска беше пречекан тримилионитиот патник.


ЈСП нема да враќа пари за „пропаднатите“ возења


Скопје, 6 февруари, 2017 - 17:22 (META) 

Од денеска, поради одлуката на градоначалникот на Скопје за бесплатен превоз во автобусите, Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) сè до следното соопштение патниците ќе ги превезува бесплатно, ќе работат само четири билетарници, а неискористените возења од купените билети нема да се рефундираат, односно ЈСП нема да враќа пари.

Во соопштението на веб-страницата на ЈСП е наведено дека додека трае мерката за бесплатен превоз ќе работат само четири билетарници, во периодот од 6 до 17 часот. Тоа се билетарниците кај Зелен Пазар, во Ѓорче Петров, кај пазарот Бутел и кај Транспортен центар.

Исто така, доколку на одредени билети, како што се тие за 10 возења, дневен и неделен билет, има неискористени возења и билетите истечат додека трае мерката за бесплатен превоз, ЈСП нема да враќа пари ниту, пак, ќе им ја продолжи важноста. Образложението е дека нема технички можности за тоа.

„Напоменуваме дека од системски, т.е. технички причини, ЈСП „Скопје“ нема да може да изврши рефундирање на средствата на веќе набавените привремени билети, ниту пак пролонгирање на нивната важност“, се вели во известувањето.


Од следната недела возење во ЈСП само со електронска картичка


Скопје, 26 декември, 2016 - 10:41 (META) 

Eлектронската наплата во автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) и приватните превозници ќе почне задолжително да се применува од следната недела. Првичната цена на електронска картичка ќе изнесува 150 денари.

Покрај во возилата, картичките ќе може да се купат и во сите 26 билетарници на ЈСП, во инфо-центрите, како и во продавниците кои имаат склучено договор со ЈСП, информираат од ова претпријатие.

Секој патник во јавниот градски превоз ќе биде должен да поседува ваква карта, персонализирана или неперсонализирана за лица кои поретко користат јавен градски превоз и на која нема да има фотографија.

Возењето и понатаму ќе чини 35 денари, а кредитот на картичките ќе може да се дополнува со најмалку 100 денари. Ќе постои и опција за плаќање со помош на мобилен телефон, но истото ќе чини 40 денари.

За официјалниот почеток на новиот начин на наплата граѓаните дополнително ќе бидат информирани преку плакати во возилата.


Од 1 септември со картичка „скопска“ во сите автобуси


Скопје, 24 јули, 2016 - 15:55 (META) 

Од 1 септември целосно се укинуваат хартиените билети. Сите граѓани што се возат со јавниот превоз, задолжително ќе мора да користат персонализирана или непресонализирана картичка „скопска“, која ќе важи и за државните и за приватните автобуси. На тој начин ќе се забрза автобускиот превоз, а граѓаните ќе заштедат време, нерви и пари.

– Почнувајќи од 1 септември 2016 година, сите лица што ќе го користат јавниот превоз во Град Скопје, задолжително ќе мораат да ги користат картичките „скопска“, без разлика дали ќе користат возила од ЈСП Скопје или, пак, од приватните превозници – велат од Град Скопје.

Цените на услугите на ЈСП- Скопје и на приватните превозници ќе се изедначат.


Поскапен возниот билет за бегалците од 10 на 25 евра


Скопје, 13 септември, 2015 - 15:47 (META) 

По дводневниот штрајк во „Македонски железници, спроведен од незадоволните машиновозачи кои си ги побараа заостанатите лични доходи и неплатеното здравствено осигурување за јули и за август, од вчера, според изјавите на граѓанските активисти, возниот билет за бегалци е поскапен и сега изнесува 25 евра.

Возовите на „Македонски железници“ од вчера повторно се на шините.

Цената на возните билети беше зголемена и пред неколку месеци, од 5 на 10 евра. Тоа поскапување беше објаснето со зголемените трошоци на „Македонски железници“. За последново зголемување на цената, сè уште нема објаснување.


Промовирани „паметни билети“ во ЈСП


Скопје, 7 април, 2015 - 16:00 (META) 

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, и директорот на Јавното сообраќајно претпријатие -Скопје, Игор Јанушев, денеска присуствуваа на инсталирањето на системот за автоматска локација и на електронскиот систем за наплата во автобусите на ЈСП- Скопје, во автобазата на ЈСП во Автокоманда.

– Со воведувањето на системот за автоматска локација на возилата и за електронска наплата, за кој ЈСП распиша тендер и избра фирма за негова реализација, Градот Скопје и неговите граѓани ќе добијат побрз и поквалитетен градски превоз. Овој систем овозможува од контролен центар да се следат автобусите во реално време, дали се запазуваат пропишаните возни редови, како и можност на благовремени корекции и намалување на времето на чекање во согласност со моменталните случувања во сообраќајот на градските улици и добивање реална слика за бројот на превезените патници по категории – истакана градоначалникот Трајановски.

Директорот на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје, Игор Јанушев, истакна дека со инсталирањето на овој систем на граѓаните ќе им се понуди побрз, поквалитетен и побезбеден превоз. Исто така, го најави воведувањето на три типа билети, односно електронска картичка, којашто граѓаните ќе може да ја користат и во приватните и во автобусите на ЈСП, персонализиран билет, кој ќе биде со фотографија и со лични податоци и третиот тип на билети – службени легитимации. Јанушев најави дека системот пробно ќе се пушти во текот на месеците јули и август.


Повторно авонски линии Белград – Загреб


Белград, 7 ноември, 2014 - 13:14 (META) 

Белград и Загреб повторно ќе се поврзат со воздухопловна линија, а авионите на „Ер Србија“ на новата линија ќе сообраќаат двапати дневно.

Српската национална компанија најави дека линијата ќе биде воспоставена на 12 декември.

Летовите од Белград за Загреб ќе бидат во 7:35 и 18:20, а од Загреб за Белград во 10:05 и 20:40 часот.

Повратниот билет за првиот лет закажан на 12 декември ќе чини 127 евра. Цената на авиобилетот зависи од датумот на поаѓање и од должината на престојот, наведуваат агенциите.

Новите летови ќе значат повторно воспоставување воздушна линија меѓу овие два града, на која за последен пат имаше лет пред 23 години.