!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Беса ги прогласи Ибраими и Јакупи од ДИК за „херои на ВМРО“


Скопје, 14 јануари, 2017 - 15:29 (META) 

Претставниците на младинскиот форум на Движењето Беса денеска пред Музејот на македонската борба, што го нарекоа „музеј на ВМРО Али Ахмети“, ги прогласија членовите на ДИК, Бедредин Ибраими и Субхи Јакупи, за „херои на ВМРО“.

„Денеска сме тука пред музејот на ВМРО „Али Ахмети“, кој го именувавме така пред некое време, со тоа што на оваа културна институцијаа ѝ посветуваме уште два важни артефакти, и генерално, за историјата на ВМРО. Поради нивниот голем придонес за заштита на ВМРО, на Никола Груевски, Јохан Тарчуловски и на Сашо Мијалков, поддршка која се изрази особено во состаноците на Државната изборна комисија, кога на коалицијата Преродба со Беса ѝ беа земени два пратеника и кои ѝ се дадоа на ВМРО, ние од Форумот на млади на Движењето Беса, одлучивме да им ги доделиме наградите „Херои на ВМРО“ на двете лица кои најмногу придонесоа за овој резултат на ВМРО. Тие се Субхи Јакупи, претставник на ДУИ во ДИК, и Бедредин Ибраими, претставник на ДПА во ДИК“, изјавија преставници од Беса пред Музејот на македонската броба.


Попоски: Тирана и Приштина да не се мешаат во внатрешните работи на Македонија


Скопје, 10 јануари, 2017 - 20:32 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска го оцени како непристојно и несоодветно мешањето на Албанија и на Косово во внатрешните работи на Македонија.

– Не е пристојно, ниту соодветно кога премиер или претседател од соседна земја директно се меша во внатрешни работи, особено не во период по демократски спроведени избори и пред формирање влада. Се испраќаат погрешни сигнали во регионот. Секако дека е опасен овој пристап во место со мултикултурна традиција. Многу е далеку од практиката на добрососедство. Доколку сите сме согласни дека иднината ни е во Европа, тогаш борбата е да обезбедиме стабилност, мир, правда и економски просперитет за сите граѓани. Секогаш сме биле крајно коректни во соработката со соседите. Најдобро ќе биде и тие да ни се придружат по тој пат, наместо да се поставуваат мини кои носат ризик за сите – одговори Никола Попоски во однос на прашањето за мешањето на Тирана и на Приштина во внатрешните работи на Македонија.

Реакцијата доаѓа по објавувањето на заедничката платформа на ДУИ, Движење Беса и на Алијанса за Албанците, која произлезе по средбите на лидерите на партиите со државниот врв на Албанија и на Косово.

Претходно, шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, изјави дека официјална Тирана не се меша во внатрешните работи на Македонија, но дека настанатата ситуација по предвремените парламентарни избори во Македонија е златна шанса за албанските партии да извршат притисок целосно да се спроведе Охридскиот договор.


Бушати: Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија


Тирана, 10 јануари, 2017 - 17:37 (META) 

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, вчера изјави дека официјална Тирана немала никаква улога во однос на можните владини коалиции во Македонија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Бушати истакна дека Албанија не се меша во внатрешните работи на соседната земја, ниту, пак, вршела некакво влијание за можните коалиции и додаде дека ќе поддржат кој било процес што ќе осигура демократија и стабилност на Македонија.

– Еднаквоста, слободата и демократијата се трите основни елементи на Охридскиот договор, а тие сè уште не се целосно имплементирани. Токму затоа ова е златна шанса за албанскиот политички фактор. Тие можат да се обединат и да постигнат прогрес за овие прашања – рече Бушати.

Тој истакна дека првпат од потпишувањето на Охридскиот договор албанските партии во Македонија ги надминале своите идеолошки разлики и застанале зад една заедничка платформа.

Кратко по изборите на 11 декември, лидерите на партиите од албанскиот политички блок, кои обезбедија пратенички места во Собранието – ДУИ, Движење Беса и Алијанса на Албанците, беа на средби со премиерот на Албанија, Еди Рама. По средбите, партиите викендов ја објавија заедничката платформа, која е основа за преговори за нивно учество во идната влада.


Брисел не ја коментира платформата на албанските партии


Брисел, 9 јануари, 2017 - 14:26 (META) 

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците.

На новинарско прашање како ја коментираат платформата, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, изјави дека Брисел внимателно го следи развојот на настаните во земјата.

– Тоа што во моментов можам да го кажам е дека одблизу ја следиме ситуацијата и, како што и претходно рековме, очекуваме брзо формирање на влада во рамки на уставните рокови, односно нова стабилна влада. Но, мора да видиме и итно спроведување на реформи кои ќе се однесуваат на владеењето на правото, како и спроведување на реформските приоритети и продолжена имплементација на претходните политички договори. Во овој контекст, ние ќе продолжиме да ја поддржуваме земјата во нејзиниот европски интеграциски процес. Тоа е сè што можам да кажам во моментов – истакна Коцијанчич на денешната прес-конференција во Брисел.


Бушати и Мета ја поздравија платформата на албанските партии во Македонија


Тирана, 9 јануари, 2017 - 11:58 (META) 

Албанските власти ја поздравија заедничката платформа на албанските партии во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, оцени дека тоа е договор за посилна и подемократска Македонија, додека претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета, смета дека договорот позитивно ќе влијае на меѓуетничките односи во земјата.

Албанскиот премиер Еди Рама во саботата, по објавувањето на платформата, изјави дека тоа е историски чекор.

„Историски чекор за изразување на волјата на Албанците во Македонија. За правата на Албанците, а не преговори за владини фотелји“, напиша Рама на својата страница на „Фејсбук“.

Лидерите на албанските политички партии од Македонија, по предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември минатата година, двапати беа на разговори со Рама во Тирана, а потоа и со косовскиот претседател Хашим Тачи. По средбите со Рама и со Тачи произлезе заедничката платформа на албанските партии во Македонија, која ќе биде основа за преговори за формирање нова влада.


За да помине платформата на Албанците, треба двотретинско мнозинство во Собранието


Скопје, 9 јануари, 2017 - 11:11 (META) 

Политичките партии од албанскиот блок, ДУИ, Движење Беса и Алијанса за Албанците, на 7 јануари соопштија дека усвоиле заедничка платформа која ќе биде нивна основа во преговите за формирањето на новата влада. Сепак, и во случај нивните барања опфатени во платформата да бидат прифатени од некоја од двете партии од македонскиот блок, ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ, за нивно спроведување на дело, Уставот на државата налага владината коалиција да има двотретинско мнозинство во Собранието.

На предвремените парламентарни избори, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, коалицијата предводена од СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2 пратенички места.

Под претпоставка дека трите албански партии што стојат зад платформата ќе влезат во идна владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш нивните барања би ја имале поддршката на вкупно 69 пратеници или најмногу на 71, доколку во комбинација влезат и двата пратеника на ДПА. Ако коалицираат, пак, со СДСМ, ваквата влада во Собранието би имала мнозинство од 67 пратеници, а најмногу 69, со двата пратеници од ДПА.

Сумирано, без мнозинство од 81 пратеник, односно широка коалиција на сите партии кои имаат пратеници во Собранието, имплементацијата на сите точки од заедничката платформа на ДУИ, Беса и на Алијанса за Албанците е невозможна.

Платформата се состои од седум главни точки во кои, меѓу другото, се наведени и следните предлози, односно цели:

 • Албанците да се сметаат како државотворна нација;
 • Употреба на албанскиот јазик во сите нивоа на власта;
 • Уставот на РМ да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија“;
 • Сеопфатна дебата за знамето, химната и за државниот грб за „државните симболи да ја рефлектираат општествената мултиетничност и етничката рамноправност“;
 • Усвојување на резолуција во Собранието на Република Македонија со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот 1912-1956 година;
 • Формирање државна комисија за финансирање на општините, за донесување одлуки со право за владини грантови во корист на општините;
 • Правична застапеност во органите за безбедност, војската, разузнавањето и правдата;
 • Правична застапеност во сите нивоа на централната власт, како и во јавните служби или претпријатија со јавни акции;
 • Целосно расчистување на прашањата и судските постапки како „Сопот“, „Бродец“, „Монструм“ и „Куманово“ преку една анкетна комисија или меѓународен независен орган;
 • Решавање на спорот за името, во согласност со европските вредности и принципите на меѓународното право;
 • Усвојување заедничка и обврзувачка резолуција во Собранието на Република Македонија со која Владата на Република Македонија се обврзува активно да се вклучи во решавањето на спорот за името;
 • Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Грција;
 • Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Бугарија;
 • Соработка со Косово и со Албанија за интегрирано гранично управување;
 • Отворање на нови гранични премини;
 • Исполнувањето на овие цели ќе се следи преку организирање тркалезна маса на албанските парламентарни партии во согласност со принципот на ротација, која ќе служи како платформа за усогласување на политичкото дејствување и транспарентна комуникација со меѓународните партнери на Македонија.

А, инаку, еве за што, според Уставот, е потребно двотретинско мнозинство во Собранието:

 • Грбот, знамето и химната на Република Македонија се утврдуваат со закон кој се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Одлука за менување на границата на Република Македонија;
 • Одлука за измена на Уставот донесува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Одземањето мандат на пратеник го утврдува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Утврдување одговорност на претседателот на Републиката (член 87: Утврдување одговорност поведува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. За одговорноста на претседателот одлучува Уставниот суд со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број судии. Ако Уставниот суд утврди одговорност на претседателот на Републиката, функцијата му престанува по сила на Уставот);
 • Организацијата и работата на органите на државната управа се уредуваат со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Видовите, надлежноста, основањето, укинувањето, организацијата и составот на судовите, како и постапката пред нив, се уредуваат со закон, што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Надлежноста, основањето, укинувањето, организацијата и функционирањето на јавното обвинителство се уредува со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Локалната самоуправа се уредува со закон кој се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, при што мора да има мнозинство гласови од вкупниот број пратеници кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија;
 • Одбраната на Републиката се уредува со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Воена состојба прогласува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници по предлог од претседателот на Републиката, Владата или најмалку 30 пратеници;
 • Одлуката со која се утврдува постоењето на вонредна состојба се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници и има важност најмногу 30 дена;

Двотретинско мнозинство е потребно и за која било интервенција во Законот за Специјално јавно обвинителство.

На почетокот на декември 2014 година, Владата усвои нацрт- закон за нов државен грб. По ова требаше да следува јавна расправа, која никогаш не се одржа. Според иницијативата, предлогот за државен грб на Македонија беше црвен лав во златно-жолт штит со круна во горниот дел, како и мурална круна во облик на тврдина.

Со почетокот на објавувањето на прислушуваните разговори, односно т.н. „бомби“, од страна на СДСМ во февруари 2015 година, процесот за промена на државниот грб, како и неколку други проекти, остана недовршен и отиде во заборав.


НДМ: Албанија и Косово со сеалбанската платформа ѝ објавија војна на Македонија


Скопје, 8 јануари, 2017 - 14:15 (META) 

Народно движење за Македонија денеска изрази длабока загриженост и силно ја осуди вклученоста на Албанија и на Косово во донесувањето на т.н. сеалбанска платформа која повикува на редефинирање на уставниот поредок на Македонија.

„Ова особено добива сериозност ако се знае дека според правилата на општото меѓународно задолжително право, ваквиот атак на Албанија и на Косово спрема македонскиот суверенитет и интегритет се смета за објава на војна и за загрозување на меѓународниот мир и безбедност. НДМ смета дека е созреан условот Владата на Република Македонија во согласност со своето меѓународно право да му обрне внимание на Советот за безбедност на Обединетите нации за овие загрозувачки активности на Албанија и на Косово по мирот и безбедноста, како орган чија примарна надлежност, според Повелбата на ОН, е меѓународниот мир и безбедност“, стои во соопштението.

НДМ истовремено ги повика лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, како најодговорни во моментот за опстанокот на земјата, да се вразумат и веднаш да усвојат национален документ за виталните национални и државни интереси во кои никој нема да чепка без оглед кој победува на избори и составува влада.

„Во овој контекст, како појдовна основа треба да послужи меморандумот за Македонија кој на 4 јануари претседателот на НДМ, Јанко Бачев, им го достави лично на Груевски и на Заев, а со кој се обезбедува опстанокот на земјата. Всушност, токму недозволивото превирање меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за прашањата од највисок национален интерес ја постави сцената за ваквото однесување на Албанците во регионот“, стои во соопштението.


Aлбанската политичка платформа е уцена и ја негира унитарноста на Македонија, смета ТМРО


Скопје, 8 јануари, 2017 - 12:54 (META) 

Заедничката платформа на ДУИ, Беса и на Алијанса за Албанците претставува уцена, оцени денеска ТМРО и ги повика сите политички партии на Македонците да ја отфрлат платформата на албанските партии.

„Таканаречената aлбанска политичка платформа за учество во сегашна или идна македонска влада, за ТМРО е уцена до македонскиот народ и до македонската држава со јасна провокативна божиќна порака – или двојазична федерација или војна. Дадените политички координати од Тирана го отвораат и правото на реципроцитет помеѓу овие две држави за малцинствата“, стои во соопштението на партијата.

Претседателот на ТМРО, Ванчо Шехтански, смета дека впуштање во какви било политички калкулации со ваква платформа од која било македонска партија е национално предавство.

„Ваквиот ултиматум, со заедничка платформа од сите политички претставници и на Македонците, но и на Ромите, Турците, Власите, Бошњаците, треба веднаш да се отфрли, со оглед на неговиот антиуставен карактер, кој ја негира унитарноста на Република Македонија“, вели Шехтански во соопштението.


Заедничката платформа на албанските партии е провокативнa и беспредметнa, оцени Левица


Скопје, 8 јануари, 2017 - 12:08 (META) 

Во услови кога голем процент од населението во Македонија живее во сиромаштија, а Македонија е земја со највисоки класни разлики во Европа и земја речиси без социјални програми, заедничката платформа на ДУИ, Беса и на Алијансата за Албанците е провокативнa и беспредметнa, стои во реакцијата на партијата Левица.

Албанските партии во Македонија вчера ја објавија заедничката платформа која ќе биде основа за преговорите за формирање нова влада, а во неа се бара албанскиот јазик да добие статус на официјален, економска рамноправност, учество на албанските партии во решавањето на спорот за името со Грција, поддршка на работата на СЈО и други барања, меѓу кои и осуда на „геноцид врз Албанците во Македонија“.

„Време е во прв план да се постават најгорливите прашања кои ги засегаат сите етнички заедници во оваа земја, а тоа се социјалните права. Ваквите заложби немаат ништо суштинско, односно само создаваат привид дека некој се бори за нешто, додека реалноста е спротивна. Ваквата реторика им одговара само на интересите на богатите, кои преку подгревање на национализмот кај сите етнички заедници се обидуваат да го одвлечат вниманието од суштинските проблеми, а со тоа да спречат надетничко обединување на народот, кое би ја загрозило нивната привилегирана положба во општеството“, стои во реакцијата на Левица и се додава дека е време во преден план да бидат ставени вистинските проблеми на граѓаните.

Левица ги повикува граѓаните да не наседнуваат на триковите и на маглите на владејачките бизнис и политички елити и да се обединат во борбата за решавање на заедничките проблеми кои суштински и навистина нè обединуваат сите.

„Во таа борба сиромашните и обесправените немаат што да изгубат, освен своите окови. Но, исто така, ние од Левица сме свесни дека треба да се надминуваат јазот и бариерите кои ги имаат етничките Македонци кон учењето и употребата на албанскиот јазик. Ако повеќемина во Македонија го научат албанскиот јазик, барем во мера на негово разбирање, тогаш далеку поширока употреба ќе има албанскиот јазик во споредба со неговото наметнување на официјален начин, што, овде и сега не може да не помине без пораст на национализмот кај Македонците и отпор кон учењето и употребата на албанскиот јазик“, додаваат од Левица.


Заедничката платформа на албанските партии во Македонија е историски чекор, оцени Рама


Скопје, 8 јануари, 2017 - 11:06 (META) 

Албанскиот премиер Еди Рама ја поздрави и ја оцени како историска вчера објавената заедничка платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, за преговорите за формирање на македонска влада.

„Историски чекор за изразување на волјата на Албанците во Македонија. За правата на Албанците, а не преговори за владини фотелји“, напиша Рама на својата страница на „Фејсбук“.

Лидерите на албанските политички партии од Македонија, по предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември минатата година, двапати беа на разговори со Рама во Тирана, а потоа и со косовскиот претседател Хашим Тачи. По средните со Рама и со Тачи произлезе заедничката платформа на албанските партии во Македонија, која ќе биде основа за преговори за формирање нова Влада.