!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Протест во Белград по повод годишнината од уривањето во Савамала


Белград, 25 април, 2017 - 20:35 (META) 

Иницијативата „Не го давиме/даваме Белград“ (Не да(је)мо Београд) денеска под мотото „По трагите на фантомите“ организираше протест по повод годишнината од уривањето објекти во белградскиот кварт Савамала. Кон протестот се приклучија и студентите и граѓаните кои од 3 април секојдневно организираат протести „Против диктатурата“, јави дописникот на „Мета“ од Белград.

Собирот го поддржаа Воениот синдикат на Србија, Полицискиот синдикат на Србија, синдикатот „Независност“, како и повеќе други синдикати, организации и движења од Белград, Нови Сад, Ниш и од Краљево.

На местото на собирот беше поставена огромна жолта патка на надувување, а граѓаните носеа знамиња на иницијативата „Не го давиме/даваме Белград“ и транспаренти на кои беше испишано „Маските паднаа“, „Белград не е (градоначалникот Синиша) мали“, „Сорос циција“, „Народот гладува, елитата се радува“, „Против теророт на власта“…

По собирот на местото на урнатите објекти, демонстрантите се упатија кон центар на Белград, а потоа прошетаа и до зградата на Владата на Србија, како и до Собранието на град Белград.
Иницијативата „Не го давиме/даваме Белград“ досега повеќепати организираше протести поради уривањето во Савамала, барајќи оставка од министерот за внатрешни работи и од градоначалникот на Белград. Опозицијата случајот го смета за симбол за „газење на државата и првото и злоупотреба на полицијата и другите институции“.

Во ноќта меѓу 24 и 25 април минатата година, група лица со фантомки на глава, со багери урнаа неколку објекти во Савамала, на една од локациите за изградба на проектот „Белград на вода“. Досега никој ниту кривично, ниту политички одговараше за уривањето, а предметот во обвинителство и по цела година се наоѓа во предистражна фаза.


Во Белград заедно протестираа полицијата, војската и граѓаните


Белград, 8 април, 2017 - 16:51 (META) 

Илјадници луѓе се собраа денеска на протестот што го организираа синдикатите на војската и на полицијата, незадоволни од материјалниот статус на вработените во секторот безбедност и од општата состојба во земјата. Ним им се придружија и студентите и граѓаните што од победата на актуелниот премиер Александар Вучиќ на претседателските избори во Србија секој ден организираат „Протести против диктатурата“.

И покрај дождот, протестната поворка се упати до Министерството за внатрешни работи во Нов Белград. На чело на колоната беше транспарентот „Народот гладува, елитата се радува“, а учесниците цело време свиреа со свирчиња и пееја, со извици „Вучиќ крадецу“ и „Ав, ав“.

Протестната прошетка и собирот траеја вкупно четири часа, а минаа без инциденти. Според проценката на репортерите, на платото пред Палата Србија се собрале околу 15.000 луѓе, додека полицијата наведува дека ги имало околу 10.000.

Протестот почна пред зградата на владата со обраќања на претставниците на синдикатите на војската и на полицијата, кои порачаа дека протестот „е преточен во голема коалиција – војската, полицијата и народот“, како и дека „српската војска и полицијата секогаш ќе бидат покрај народот, а не покрај криминалците и крадците“.


Студентите во Белград ги формулираа барањата на протестите против Вучиќ


Белград, 5 април, 2017 - 20:21 (META) 

Студентите во Белград, кои веќе два дена учествуваат во „протестите против диктатурата“ кои се одвиваат во најголемите градови на Србија, денеска ги поддржаа барањата на колегите од Нови Сад и додадоа уште едно – барање за ревизија на избирачкиот список и овозможување електронско гласање.

Студентите, кои своите барања ги објавија на „Фејсбук“, бараат протестите да траат до смената на членовите на Републичката изборна комисија (РИК), поради непочитување на одлуките на Уставниот суд. Бараат и разрешување на претседателката на српскиот парламент, Маја Гојковиќ, поради блокадата на работата на Народното собрание, а бараат и смена на директорот и уредникот на информативната програма на Радио-телевизија на Србија (РТС), поради „режимско известување и нерамномерна застапеност на кандидатите“.

Студентите побараа и смена на членовите на регулаторното тело за електронски медиуми (РЕМ) поради „нереагирање на повеќе стотиции прекршоци и пријави“. Дополнително, студентите од Нови Сад наведоа дека ако не им се исполнат барањата, ќе бараат вонредни парламентарни избори и дека ќе се протестира додека не бидат исполнети сите барања.

Илјадници луѓе, главно млади, незадоволни од победата на Александар Вучиќ на претседателските избори, протестираа во понеделникот и вчера во Белград, Нови Сад, Ниш, а од вчера протестите, кои се организираат преку социјалните мрежи, се проширија во уште десетина градови во Србија.


„Горе длабоко – Долу високо“, ликовна изложба на Масин во Белград


Охрид, 2 март, 2017 - 20:25 (META) 

Од денеска до 25 март, во павилјонот „Цвијета Зузориќ“ во Белград, ќе биде поставена заедничка изложба на Стојан Ѓуриќ и на охридскиот сликар Мирослав Масин, со наслов: „Горе длабоко – Долу високо“.

Мирослав Масин пред неколку години дел од својот циклус на дела „Горе длабоко – Долу високо“ претстави на реномираниот фестивал „Охридско лето“, како и на Научната и културна визита, организирана од МАНУ во Куќата на Уранија во Охрид.


Александар Вучиќ и официјално кандидат за српски претседател


Белград, 17 февруари, 2017 - 20:22 (META) 

Едногласно вечерва Главниот одбор на Српската напредна странка (СНС) го прифати предлогот на партиското претседателство, сегашниот премиер на Србија, Александар Вучиќ, да биде кандидатот на СНС на претстојните претседателски избори во Србија.

Вучиќ изјави дека решил да ја прифати кандидатурата оти цврство верува дека „На србија и се неопходни работи, инвестиции, нови болници и иднина“. Обраќајќи се пред членовите на Главниот одбор, коишто неговиот говор го поздравија со долготраен аплауз, Вучиќ рече дека „денеска минатото чука со токмаци на врата“.

– Ја бараа мојата глава и јас излегувам… Не се плашам ниту од самиот страв, ниту од нивните милиони, сојузници, медиуми и најмалку од тајкуните, се плашам да не ја победат Србија, да не ја затворат, да ја сопрат, оти затоа се здружиле – рече тој, додавајќи дека не сака да слушне „ниту еден лош збор“ за сегашниот претседател на Србија, Томислав Николиќ и дека е подготвен тесно да соработува со него.

Николиќ денеска ги потврди неофицијалните најави дека постои можност повторно да се кандидира за претседател на Србија, како и дека од Вучиќ ги побарал позициите премиер и лидер на СНС во замена за поддршка на претседателските избори.

– Јас му напишав што според мене е продолжението на нашата соработка – тоа беа само две варијанти: едната беше јас да се кандидирам за претседател, а тој да ме поддржи, а втората тој да се кандидира и јас да го поддржам, со тоа што потоа со целосно право очекувам да се вратам на функцијата претседател на СНС и да ми го додели мандатот, како претседател на СНС, за составување на новата влада, која би останала без премиер со неговиот избор за претседател – рече Николиќ во интервју за „Спутњик“ водено пред седницата на Главниот одбор на СНС.

Тој нагласи дека досега не добил конкретен одговор, но оти препоставува дека Вучиќ решил да не се договарат.


Поранешната сопруга го обвинува градоначалникот на Белград дека рушел во Савамала


Белград, 13 февруари, 2017 - 13:44 (META) 

Поранешната сопруга го обвини градоначалникот на Белград Синиша Мали дека организирал рушење на објект во белградското маало Савамала во април минатата година, во ноќта по одржувањето на изборите.

Марија Мали за мрежата „Крик“ изјави дека Синиша Мали и рекол дека организирал рушење на „неколку колиби“ на улицата Херцеговачка во белградската населба Савамала кои пречеле во изградба на проектот „Белград на вода“.

– Јас во тоа време бев во Црна Гора со децата. Тоа ми го кажа како да е најобично нешто. „Имав некои проблеми, некои не сака да се иселат. Организирав акција за расчистување. Дојдоа луѓе во сред ноќ. Ништо страшно не направив“. Тоа беа неговите зборови – вели Мали за „Крик“.

Марија Мали тврди дека Синиша и го кажал името на компанијата со чии багери рушел, но тој детаљ не сакала да го изнесе во јавност.

– Воопшто не се претпоставуваше дека некој може да забележи дека се рушеше. Најверојатно додека траеше изборната еуфорија, додека народот се радуваше за победата на премиерот, тој настан требаше да падне во сенка. Синиша имаше задача да го исчисти тој простор затоа што преговараше со Арапите за „Белград на вода“ – вели Мали.

Објектите во Савамала беа срушени со багери во сред ноќ после одржување на изборите на 24 и 25 април во 2016 година. Група луѓе маскирани со „фантомки“ со багери ги сруши објектите на локацијата предвидена за проектот „Белград на вода“. Граѓаните повикаа полиција и пријавија дека непознати лица ги малтретираат и дека им ги одземаат мобилните телефони, но полицијата не се одѕва на ниту еден повик.

Иницијативата „Не ви го даваме Белград“ која веќе со месеци организира протести и бара да се казнат одговорните за рушењето во Савамала денеска побара од градоначалникот Синиша Мали итно да поднесе оставка.


Столтенберг: Балканот останува приоритет на НАТО, Белград и Приштина да ги смират тензиите


Приштина, 3 февруари, 2017 - 19:23 (META) 

Балканот беше и останува еден од критичните региони и приоритети на НАТО, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска на прес-конференција во Приштина.

Тој посочи и дека е важно да се спроведуваат договорите што досега се постигнати во дијалогот на Приштина и Белград и истовремено им порача на политичките водачи во Белград и Приштина да ги смират тензиите.

– Стабилноста во овој дел на регионот е многу значајна за цела Европа – порача тој.

Генералниот секретар на НАТО уверува дека Алијансата ќе продолжи да придонесува за стабилноста и безбедноста на Косово и дека нема да се прават измени во поглед на силите за одржување на мирот додека не се изанализира состојбата на терен.

Тој посочи дека пред средбата со претставниците на косовските институции и КФОР, разговарал со шефот на европската дипломатија, Федерика Могерини, посочувајќи дека и таа како и НАТО сметаат дека е многу важно да се спроведуваат договорите постигнати досега во дијалогот на Приштина и Белград и дијалогот да продолжи.


Вучиќ: Приштина го опструира дијалогот, а ЕУ го толерира тоа


Белград, 3 февруари, 2017 - 15:17 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, ја обвини денеска Приштина дека ги опструира разговорите во Брисел затоа што не сака да се постигне договор, а за претставниците на Европската Унија рече дека го толерираат тоа.

Вучиќ рече дека ЕУ „нема храброст да каже дека Приштина е виновна за кршењето на договорот“. Тој оцени дека на Србија најмалку ѝ одговара евентуален прекин на дијалогот и каква било криза, затоа што постигнува успех во економијата. Исто така, тој додаде дека предизвикувањето на кризата ѝ одговара на таа страна што има проблеми и која ги решава така што создава регионални проблеми.

На заедничка конференција за новинари по средбата со премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, Вучиќ рече дека дијалогот со Приштина нема да бидеме прекинат затоа што мора уште да се разговара.

Марковиќ рече дека Црна Гора во целост ја следи ситуацијата и дека целосно го поддржува дијалогот Белград – Приштина и дека „нема друга алтернатива освен дијалог“. Тој рече дека мора да се направи сè за да се зачуваат мирот и стабилноста на Западен Балкан и дека земјите во регионот мораат да знаат кои се нивните интереси и како да ги зачуваат.

– Овие денови се појавуваат гласови кои би можеле да го загрозат сето она што веќе сме го усвоиле. Мораме сите да направиме сè за на Балканот да има мир и стабилност затоа што ако нема, тогаш губиме можност да ги искористиме развојните шанси – додаде Марковиќ.


Ципрас утре во дводневна посета на Белград


Грчкиот премиер Алексис Ципрас утре ќе ја посети Србија и во фокусот на дводневната посета ќе биде зајакнување на билатералната, пред сè, економска соработка.

Ципрас во Белград ќе разговара со српскиот премиер, Александар Вучиќ, и со членовите на владата и ќе учествува на работен форум помеѓу Србија и Грција.

Пред посетата, тој изразил очекувања дека покрај интензивниот политички дијалог, ќе има и нов поттик за зајакнување на економската соработка, за што, како што оцени, има доста простор.

Покрај за економска соработка, грчкиот и српски премиер ќе разговараат и за приближување на Србија кон ЕУ и за ситуацијата во регионот.

Во интервју за денешна „Политика“, Ципрас изјави дека Грција ќе продолжи да ја поддржува Србија кон европскиот пат и ја гледа како клучна земја за Балканот.

Зборувајќи за соседите, изјави дека Грција има конкретни и цврсти надворешно-политички ставови при што активно се заложува за мир и за соработка, но истовремено непоколебливо ги чува своите суверени права врз основа на меѓународното право.

Една од темите на разговор би можеле да бидат и односите со Скопје.

За разлика од Грција, Србија ја призна Македонија под нејзино уставно име, но министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ, на почетокот на годината во интервју за агенцијата „Бета“ изјави дека Белград погрешил со таа одлука бидејќи ја налутил Грција, која, за разлика од Македонија, не ја признала независноста на Косово, а не го поддржала ниту влезот на Косово во УНЕСКО.

Ова е прва посета на Ципрас на Србија откако е избран за премиер, а во Белград бил во декември 2014 година како лидер на СИРИЗА, тогаш најголемата опозициска партија.

Грчки премиер кој последен ја посетил Србија беше Јоргос Папандреу на почетокот на јануари 2010 година.


Вучиќ и Тачи разговарале да продолжи дијалогот помеѓу Белград и Приштина


Белград, 28 јануари, 2017 - 15:24 (META) 

Српскиот премиер, Александар Вучиќ, разговарал денеска преку телефон со косовскиот претседател, Хашим Тачи, за да продолжи бриселскиот дијалог помеѓу Србија и Косово, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Според пишувања на „Блиц“, Вучиќ и Тачи се договориле Белград и Приштина да го продолжат дијалогот, бидејќи разговорот бил единствен начин за решавање на несогласувањата.

„Вучиќ и Тачи се договориле и двете страни активно да работат на зачувување на мирот и na стабилноста, како и на унапредување на односите помеѓу Србите и Албанците,“ пишува „Блиц“.

Информациите за разговорот ги потврдил и Тачи на неговиот профил на „Фејсбук“.

„Се согласивме да работиме заедно, да ги решиме сите прашања што се од заеднички интерес, а кои се поврзани за нормализација на односите помеѓу Косово и Србија, “ напишал Тачи на „Фејсбук“.

На 24 јануари во Брисел беше одржан дијалог на високо ниво, на кој со посредство на ЕУ, учествуваа претседателите и премиерите на Србија и на Косово, Томислав Николиќ, Александар Вучиќ, Хашим Тачи и Иса Мустафа.

Потоа Белград ја обвини Приштина дека не се придржува кон договореното, бидејќи Тачи изјави дека Приштина повеќе нема да ги толерира провокациите од Белград.

Дополнително влошување на односите дојде по апсењето на лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, во Франција по налог на Србија, кој се обвинува за воени злосторства.