!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Обвинителството бара документи од институции за кривичната против Вангеловски


Скопје, 10 октомври, 2017 - 11:14 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје побарало „податоци и документација“ од институции во врска со кривичната пријава што неодамна против претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ја поднесе Советот за утврдување на факти, и поведување постапка за утврдување одговорност за судија, велат за „Мета“ од Јавното обвинителство.

„Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, тргнувајќи од наводите содржани во кривичната пријава на Советот за утврдување на факти против лицето за кое покажувате интерес, достави барања до соодветни институции за прибирање податоци и документација неопходни за расветлување на случајот“, стои во одговорот на јавното обвинителство на нашите прашања дали е прифатена кривичната пријава, дали е отворена постапка и во која фаза е таа.

Кривичната пријава Советот ја поднесе на 28 септември, откако две недели претходно Вангеловски не им дозволи на членовите на комисијата која ги истражува околностите за бегството на Горан Грујовски и на Никола Бошковски, да влезат во Врховниот суд и да извршат увид во списите од предметите „Таргет“ и „Тврдина“.

Комисијата што ја формираше Советот треба да утврди дали судии од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори на СЈО, ја прекршиле постапката и им овозможиле на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и на Никола Бошковски, вработен во УБК, да побегнат од државата.


Затворено рочиште за „Тврдина 2“ денеска


Скопје, 2 октомври, 2017 - 12:21 (META) 

Во скопскиот Кривичен суд денеска почна главната расправа за предметот „Тврдина 2“, по обвинението на СЈО, кое ги товари поранешниот началник на петтата управа на Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујовски, и шест вработени во Управата за уништување опрема за следење комуникации непосредно откако опозицијата во 2015 година почна да ги објавува „бомбите“.

Грујовски е во бегство од 18 јули, а исто и Никола Бошковски, кој е сведок.

На почетокот на денешното рочиште судијката на барање на одбраната и на обвинителите ја исклучи јавноста од расправата поради изведување доверливи информации.

Претходното рочиште, на 26 септември, се одложи бидејќи судот и СЈО го чекаа известувањето од Eдиницата за потраги на МВР во врска со достапноста на Горан Грујовски.


Кривична пријава на Вангеловски бидејќи не дава увид во списите за Грујовски и Бошковски


Скопје, 28 септември, 2017 - 14:20 (META) 

Советот за утврдување на факти му поднесе кривична пријава на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Кривичната пријава Советот ја поднел бидејќи пред две недели Вангеловски не им дозволи на членовите на комисијата која ги истражува околностите за бегството на Горан Грујовски и на Никола Бошковски, да влезат во Врховниот суд и да извршат увид во списите од предметите „Таргет“ и „Тврдина“.

„Советот за утврдување на факти на седницата одржана на 28.09.2017 година донесе одлука да се поднесе кривична пријава против претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Истиот ден до надлежниот јавен обвинител поднесена е кривичната пријава за сторено кривично дело кое според Кривичниот законик се гони по службена должност“, стои во соопштението од Советот за утврдување на факти и покренување на постапка за утврдување одговорност за судија.

На 13 септември од Советот информираа дека припадниците на судската полиција им кажале на членовите на комисијата дека не ги пуштаат внатре зашто таква наредба добиле од претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски.

Од Врховниот суд тогаш одговорија дека Советот за утврдување на факти прво треба писмено да го образложи барањето за пристап до списите од предметите „Таргет“ и „Тврдина“, а потоа судот ќе определи време и простор.

Инаку, Комисијата што ја формираше Советот треба да утврди дали судии од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори на СЈО, ја прекршиле постапката и им овозможиле на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски и на Никола Бошковски, вработен во УБК, да побегнат од државата.


Вангеловски не ѝ дозволил на комисијата за Грујовски и за Бошковски да влезе во Врховен


Скопје, 13 септември, 2017 - 13:33 (META) 

На Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори, ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујовски и на Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска не ѝ било дозволено да влезе во Врховниот суд и да изврши увид во списите од предметите „Таргет“ и „Тврдина“.

Како што соопштија од Советот за утврдување на факти, кој ја формираше комисијата, минатата недела го информирале Врховниот суд дека денеска ќе вршат увид во документите, но кога пристигнале во судот, судската полиција не ги пуштила да влезат внатре.

Според Советот, припадниците на судската полиција им кажале на членовите на комисијата дека не ги пуштаат внатре зашто таква наредба добиле од претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски.

„На барање на членовите на Комисијата да им се објасни кој не го дозволува нивниот пристап во судот и извршување на потребното службено дејство – увид во списте на предметите, судската полиција усно објасни дека претседателот на Врховниот суд им наредил да не ја пуштаат Комисијата во судот. Потоа претседателот на Врховниот суд по телефон го повика претседателот на Комисијата и му предочи дека претходно упатил писмо до Советот за факти во кое го известил дека не дозволува да се врши увид во бараните списи, сè додека на судот не му биде доставена основа поради која Комисијата го бара увидот, а потоа тој ќе оценел дали ќе дозволи увид, ќе определел термин и простор каде да биде извршено таквото дејство, со закана дека со ваквиот начин на комуницирање ќе поднесуваме последици“, стои во соопштението од Советот за утврдување на факти.

Оттаму велат дека ваквото однесување Вангеловски претставува спречување на членовите на комисијата во вршењето на нивните овластувања, согласно членот 42 од законот за Советот за утврдување на факти, поради што, како што велат од Советот, ќе поведат кривична постапка против Вангеловски пред надлежен јавен обвинител.

Од Советот напоменуваат дека ова не е првпат Вангеловски и судиите во Врховниот суд да прават опструкции кога биле повикувани од Советот да дадат изјави или да овозможат пристап до информации кои ги има Врховниот суд.

„И денешното однесување на претседателот на Врховниот суд претставува повторување на нивното претходно однесување, односно и понатаму тече опструкцијата“, велат од Советот.


МВР проверила над 15 локации во обид да ги најде Грујовски и Бошковски


Скопје, 28 август, 2017 - 11:54 (META) 

Над 15 локации досега проверила полицијата во обид да ги пронајде Горан Грујовски и Никола Бошковски, кои се во бегство откако Врховниот суд ја потврди одлуката тие да заминат во притвор, објави телевизија „21“.

Tелевизијата претходно објави дека Горан Грујовски веројатно при бегството се претставува и како Владимир Варелов, затоа што има двоен идентитет.

Полицијата која веќе го бара во Македонија, но и во странство, со меѓународна потерница од Интерпол, ја известила меѓународната полиција – по што е распишана и дополнителна меѓународна истрага. Официјално МВР не потврдува, но велат дека и Грујовски и Бошковски се добро упатени во можностите кои им стојат на располагање.

„МВР во рамките на овластувањата и обврските ги презема сите мерки со цел лоцирање и лишување од слобода на споменатите лица. За таа цел се направени проверки на повеќе локации во Македонија, но со оглед на упатеноста на овие лица со можностите кои се на располагање, потрагата значително е отежната“, велат од МВР.

Специјалното јавно обвинителство во предметите „Тврдина“ и „Таргет“, Грујевски и Бошковски ги товари за злоупотреба на службената положба и незаконско прислушување, како и за уништување на системите со кои се прислушувале илјадници луѓе.


Комисија ќе испитува дали судиите им помогнале на Грујовски и на Бошковски да избегаат


Скопје, 25 август, 2017 - 13:37 (META) 

Советот за утврдување на факти и покренување на постапка за утврдување одговорност за судија, денеска одржал седница на која донел одлука да формира комисија која ќе испита дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори против обвинетите во случаите на СЈО „Таргет“ и „Тврдина“, ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујовски и на Никола Бошковски да побегнат од државата.

На седницата, како што соопштуваат од Советот, бил разгледан извештајот на известителот на Советот во врска со предметот, формиран по допрен глас и по иницијативата поднесена од Здружението за истражувања, анализи и развој „Зелена Лупа“.

„На јавноста и е познато дека во одлучувањето учествувале судии во Основинот суд Скопје 1, Апелациониот суд Скопје и Врховниот суд. Врз основа на поднесениот извештај од страна на известителот, поткрепен со одредени факти обезбедени од негова страна, Советот донесе одлука извештајот да се прифати и од своите редови формира Комисија за утврдување на фактите во врска со изнесените наводи во јавните гласила и иницијативата поднесена од страна на Здружението за истражувања, анализи и развој „Зелена Лупа“ Скопје“, стои во соопштението.

Комисијата треба да утврди дали судиите сториле неправилности при донесувањето на нивните одлуки и за тоа ќе изготви извештај врз основа на која Советот ќе одлучи дали ќе се поведе постапка за утврдување одговорност на судиите пред Судскиот Совет или ќе ја одбие иницијативата.

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски и Никола Бошковски, вработен во УБК, веќе еден месец се во бгество, откако Врховниот суд ги потврди решенијата на Апелацискиот суд на двајцата да им биде одредена мерка притвор.

Останува спорна одлуката на судовите на обвинетите да им биде овозможено да се бранат од слобода додека траеше жалбената постапка во Врховниот суд, како и доцнењето на налогот за нивно приведеување, кој од Врховниот суд до МВР стигнал неколку часа по одлуката за притвор.


Спасовски: Правиме сè што можеме да откриеме каде се наоѓаат Грујовски и Бошкоски


Скопје, 9 август, 2017 - 13:54 (META) 

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошкоски, вработен во УБК, и понатаму се во бегство, а службите во МВР ги преземаат сите мерки за нивно пронаоѓање, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

– Во однос на двајцата вработени во МВР за кои е поднесено обвинение и кои се во бгество, се преземаат сите можни мерки од надлежните служби во МВР, сè со цел да дојдеме до податок каде може да се наоѓаат, за да се исполни судската одлука за притвор против двајцата. Поради тајноста на постапката и поради можноста да попречиме во истрагата, не можам да соопштам повеќе детали – рече Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција на која ги презентираше активностите на полицијата за време на одржувањето на Супер купот на УЕФА во Скопје.

Спасовски додаде дека работните места на Грујовски и на Бошкоски се ставени во мирување, во согласност со законот и дека двајцата немаат никакви права што произлегуваат од нивните работни позиции во МВР.

Министерот за внатрешни работи информираше дека службеното оружје на Грујовски вчера било вратено во МВР.

Врховниот суд пред две недели ги потврди одлуките на Апелацискиот суд Скопје на двајцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на СЈО да им биде одредена мерка притвор и по нив беа распишани меѓународни потерници, откако полицијата не можеше да ги пронајде во земјава.

Инаку, Спасовски на денешната прес-конференција соопшти дека завчера и вчера, за време на одржувањето на натпреварот меѓу фудбалските екипи на „Реал Мадрид“ и на „Манчестер јунајтерд“, не се регистрирани сериозни нарушувања на јавниот ред и мир. Во рамките на активностите на МВР биле приведени вкупно 14 лица, од кои шестмина биле странски, а осум македонски државјани. Најголем дел од осомничените биле приведени поради препродажба на билети за натпреварот и шалови со амблемите на двата тима.

Министерот за внатрешни работи соопшти дека ќе биде поднесена кривична пријава и против вработен во Агенцијата за разузнавање, поради спречување службено лице при вршење на службена должност. Се трага и по возач на такси, кој, како што било пријавено, ограбил странски државјанин, кому му одзел 400 евра и златно синџирче.


Спасовски: Трулото судство овозможи да избегаат Грујовски и Бошковски


Скопје, 28 јули, 2017 - 13:46 (META) 

Бегството на Горан Грујовски и на Никола Бошковски не е неуспех на македонската полиција, тоа покажува колку е труло македонското судство, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, додавајќи дека одговорноста за бегањето на поранешниот директор на петтата управа и на неговиот соработник треба да се бара кај судииите.

– За ова треба да се поднесе одговорност бидејќи беше оставено време овие луѓе да заминат, без разлика дали некаде се кријат во државата или надвор од неа. Ова треба да биде силна порака и многу голема поука за реформите што претстојат во правосудниот систем на Република Македонија – рече Спасовски.

Тој истакна дека веќе е време да се побара одговорност од лицата што овозможуваат криминалците да се шетаат на слобода и да се одредуваат мерки што не можат да бидат ефектуирани во одреден временски период.

На прашање дали имаат некои нови сознанија за избеганите, министерот за внатрешни работи рече дека соопштиле сè што имале и дека кога ќе имаат нови информации, веднаш ќе ги достават до јавноста.


Шилегов: Со бегството, Грујовски и Бошковски ја потврдија оправданоста на одредениот притвор


Скопје, 27 јули, 2017 - 16:01 (META) 

Смисленото бегство на Горан Грујовски и на Никола Бошковски, обвинети за тешки кривични дела, е доказ за нивниот страв од соочување со правдата и ги потврдува основаните сомневања за нивната вмешаност во делата за кои се товарат, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

– Со недостапноста на обвинетите се потврдија основаноста и оправданоста за донесената мерка притвор. Но, истовремено, со ова се остава простор за другите обвинети во случаите што ги води Специјалното јавно обвинителство, за кои наместо притвор се донесени мерки на претпазливост, во секој момент да можат да избегаат и да станат недостапни. Ваквото дерогирање на правниот систем и владеењето на правото од страна на „сваровски-судството“, комплетно ја урниса довербата на граѓаните во правосудството и го отвора прашањето за одговорноста на повисоките судски органи – вели Шилегов.

Според партискиот портпарол, работењето на Апелацискиот и на Врховниот суд е срамно, криминално, под партиска контрола и единствено во функција на заштита на криминалците.

Тој нагласи дека СДСМ ќе работи на професионализација на институциите, но и на поведување постапки за одговорност на судиите и на судските органи кои работат непрофесионално.


СЈО бара притвори – Јанкулоска, Протогер, Јанакиески и Божиновски ветуваат дека нема да бегаат


Скопје, 21 јули, 2017 - 17:04 (META) 

Специјалното јавно обвинителство денеска на јавни седници, кои се одржаа едни по други во Апелацискиот суд, уште еднаш побара да им биде одреден притвор на поранешните министри за внатрешни работи и за транспрот и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, на поранешниот шеф на кабинет на експремиерот Никола Груевски, Мартин Протогер, и на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски – сите обвинети во случајот „Титаник“.

Од четворицата обвинети, во судот денеска не се појавил само Протогер, кој, како што соопштија неговите адвокати, бил на боледување. Според адвокатите, тој бил на лекување во унгарската воена болница во Будимпешта, но откако дознал дека е обвинет, се вратил, го депонирал пасошот во суд и го продолжил лекувањето во земјава.

Обвинителот на СЈО побара од Апелацискиот суд на Протогер, кој е обвинет за три кривини дела, да му биде одредена мерка притвор поради опасност од бегство, додека неговите адвокати тврдеа дека тој нема намера да бега, а доказ за тоа е што се вратил од лекување во странство.

Барањето за притвор на поранешната министерка за внатрешни работи, СЈО го образложи со тврдењето дека Јанкулоска остварила контакти со високи функционери на држави во кои таа може да се засолни и дека границите може да ја напушти со личната карта. Од СЈО навеле и дека таа влијаела на сведоци, а како доказ ја посочиле изјавата на еден од нив, кој се пожалил дека Јанкулоска бара од него да не дава инкриминирачки изјави за неа.

Јанкулоска, која е обвинета за пет кривични дела, на седницата изјави дека работела во безбедносна институција, дека нејзината научна работа е од областа на борбата против криминалот и дека сите нејзини контакти и познанства со странски функционери биле исклучиво во корист на Македонија.

– Мојот личен профил не соодветствува со тврдењето на СЈО дека ќе сум избегала. Еве, пред Судот ветувам дека нема да бегам од постапката. И не сум влијаела врз сведоци, јас две години немам стапнато во МВР, немам никакви контакти со вработените – рече Јанкулоска.

Јанкулоска, според обвинението, е член на злосторничкото здружување во „Титаник“ за изборни нерегуларности, на чело со првообвинетиот, Никола Груевски, и покрај за ова кривично дело, се товари и за повреда на избирачкото право, злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања, за злоупотреба на службената положба и овластувањата и за повреда на слободата на определување на избирачите.

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пред Кривичниот совет на Апелацискиот суд ги негираше тврдењата на СЈО дека ја опструира постапката што се води против него. Тој вети дека редовно ќе доаѓа во судот и рече дека не му паѓа на памет да бега и дека нема да влијае на сведоци.

СЈО побара притвор за Јанакиески бидејќи не соработува со обвинителството и поради тоа што е на висока позиција во ВМРО-ДПМНЕ. Тој е обвинет за четири кривични дела поврзани со изборни нерегуларности.

Поради опасност од бегство и влијание врз сведоци, СЈО денеска побара притвор и за поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски. Обвинителот на СЈО, Бурим Рустеми, пред судот рече дека Божиновски не соработува во постапката и дека станува збор за лице кое е во врвот на ВМРО-ДПМНЕ и има моќ врз членството, поради што единствено со притвор може да се спречи да влијае на сведоците и на постапката.

– Не сум влијаел врз сведоци и не извршувам државна функција. Редовно се јавувам во СЈО, на сите покани. Имам семејство и со нетрпение ја чекам судската постапка за да докажам дека сум невин – рече Божиновски, кој вети дека редовно ќе се јавува на поканите на судот.

Инаку, сите четворица обвинети преку жалби побараа од Апелацискиот суд да ја укине првостепената одлука на Кривичниот суд, со која им беа одредени мерки за претпазливост, и да им бидат вратени пасошите.