!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Георгиевски: Нема да се градат станови за бегалци во Гази Баба


Скопје, 23 август, 2017 - 15:02 (META) 

Граѓаните може да се уверат дека лажните вести за наводни кампови или станови за мигранти, што ги шири ВМРО-ДПМНЕ, немаат врска со реалноста, изјави денеска Борче Георгиевски, претседател на општинската организација на СДСМ Гази Баба.

-Владата на Република Македонија, предводена од СДСМ не планира изградба на станбени единици за бегалци на територија на општината Гази Баба, затоа што Македонија е само транзитна земја за бегалците. Сакајќи да ја дефокусира јавноста за своите неуспеси во реализација на капиталните инвестиции и загубената поддршка од граѓаните, вчера и денеска ВМРО-ДПМНЕ ги организира членовите за собирање потписи против измислено населување мигранти. Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ се гледа од овој документ од 2011 година, кој покажува дека тоа е предложено и потпишано токму од владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ – вели Георгиевски.

Според него, ВМРО-ДПМНЕ со лажни вести ја прикрива неспособноста на своите градоначалници и додаде дека на Гази Баба и треба комплетна гасификација, изградба на нови детски градинки, реконструкција и изградба на нови основни училишта како и изградба на фекална канализација во сите рурални населени места во општината.


ОК на ВМРО-ДПМНЕ Гевгелија: Стратегијата за бегалците е вовед во етнички и верски судири


Гевгелија, 15 август, 2017 - 12:10 (META) 

Зачудува фактот што владата на СДСМ заслепувачки се покорува кон директивите и насоките на меѓународните тела за интеграција на бегалците, истовремено заборавајќи ги социјално ранливите категории на кои им ветуваше живот во изобилие на парламенарните избори 2016 година, порача на прес-конференција Андон Сарамандов, претседател на Општинскиот комитет (ОК) на ВМРО-ДПМНЕ во Гевгелија

Тој ги нападна Нацрт-стратегијата за интеграција на бегалците за периодот 2017-2027 година и акцискиот план за истиот период, велејќи дека со нив „се бара да се креираат најлесни и најбрзи процедури со цел да се обезбедат државјанства за стотици илјади бегалци на коишто за чудо им се откажува гостопримството во западна Европа“

– До кога господа од СДСМ ќе ги потценувате македонските национални интереси? Со реализирањето на овој акциски план ќе биде вовед во етнички и верски судири со големи последици, ќе донесе нарушување на социјалниот и политичкиот мир во Република Македонија, а македонскиот народ ќе биде народ од втор ред во сопствената држава – порача Сарамандов.


По бурната и тензична расправија, Џафери закажа саботно продолжение на собраниската седница


Скопје, 11 август, 2017 - 22:33 (META) 

Минута по 22 часот претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 6-тата седница, на која се расправа за разрешување на Jавниот обвинител Марко Зврлевски, и го закажа следното нејзино продолжение за утре во 12 часот.

За разлика од тензичната атмосфера меѓу 19 и 20 часот, кога првин пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се собраа околу говорницата и бараа пауза, по што уследи  долга полемика и убедување меѓу Талат Џафери и Илија Димовски и едночасовна пауза, последното денешно продолжение од 21 часот до крајот мина во реплики и контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Во Собранието се појавија и значителен број пратеници од СДСМ и координаторот на нивната пратеничка група, Петре Шилегов.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како и во текот на целиот ден, и последниот час велеа дека предлогот за разрешување на Зврлевски е политички реваншизам на Заев, бараа да се зборува за пожарите, за Законот за јазиците, за Стратегијата за бегалците, како и за задолжувањето на земјата. Тие обвинија и дека власта на СДСМ ја води земјата кон катастрофа и уништување и повеќепати порачаа дека за 70 и нешто денови, власта ја задолжила земјата многу повеќе отколку која било претходна власт во ист или многу подолг период.


Ѓорчев: Со стратегијата за бегалци Македонија ќе стане земја за траен престој на мигранти


Скопје, 9 август, 2017 - 15:28 (META) 

Со новата стратегија на Владата и на Министерството за труд и социјална политика, Република Македонија не е веќе транзитна земја туку станува земја за траен претстој на голем број мигранти, бегалци и странци од голем број земји, рече на партиска прес-конференција Владимир Ѓорчев, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој рече дека стратегијата не е привремена и дека во неа има одредби за олеснето добивање државјанство без да се бараат документи од земјата на потекло, што, според него, отвора можност за големи злоупотреби.

– Владата директно, со писмо, и во својот акционен план и во својата стратегија, бара повеќе од 100 локации за почнување на изградба на згради низ цела Македонија. Ако станува збор за привремена работа, зошто тогаш зборуваме за трајно вработување на голем број лица, што е дел од стратегијата за мигранти, бегалци и за странци, а во Република Македонија и понатаму имаме 218.000 луѓе што сè уште бараат работа – рече Ѓорчев, порачувајќи дека во владините политики приоритет треба да бидат граѓаните на Република Македонија.


Кај Царовска стигнале само две забелешки за стратегијата за бегалците


Скопје, 8 август, 2017 - 15:10 (META) 

Само две забелешки стигнале во Министерството за труд и социјална политика денеска, на последниот ден кога организациите или граѓаните може да даваат предлози или забелешки за нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за предложениот национален акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година.

До вчера немаше стигнато ниту една реакција, иако уште пред 18 дена, кога Министерството ги објави нацрт-стратегијата и акцискиот нацрт-план, објави и специјален формулар на кој може да се запишат забелешките или предлозите.

Како што информираа за „Мета“ од Министерството, едната реакција е на назначениот формулар, а е со прецизни и конструктивни предлози. Таа е на Центарот за истражување и креираање политики. Втората реакција, пак, била писмо од градоначалникот на општина Гази Баба, во која тој изнел критики за предлог-стратегијата.

Реакцијата е минимална, иако во медиумите и во јавноста, особено на социјалните мрежи интензивно се критикуваа двата документи, како намера земјата „да се наполни со мигранти и да им се обезбедат живеалишта, работни места и државјанства“.

Министерството за труд и социјална политика вчера се огласи со реакција против, како што рекоа, лажните вести и порача дека нема да се градат кампови за бегалци, нема да им се даваат државјанства и дека Македонија е држава која е транзитна станица на бегалците. Нагласи дека документот нема обврзувачко дејство.

Акцискиот план предвидува, почнувајќи од годинава да се зголеми обемот на социјални станови достапни за сместување за бегалците и да се бараат алтернативни модели. Меѓу другото, се предвидува годинава да се идентификуваат и да се обезбедат парцели на државно земјиште на располагање за инвестирање во социјални станови, при што се очекува „барем 100 единици – локации да станат достапни“.

Според нацрт-стратегијата и акцискиот нацрт-план, за бегалците треба да се обезбедат домови, образование, вработување, интеграција и стекнување државјанство.


МТСП: Лажна вест е дека ќе се градат станови за бегалци, Македонија е транзитна земја


Скопје, 7 август, 2017 - 18:37 (META) 

Министерството за труд и социјална политика во реакција до медиумите вели дека лажна вест е дека државата ќе гради станови за бегалците и дека тие ќе остануваат во Македонија.

Од министерството велат дека нема да се градат кампови за бегалци, нема да им се даваат државјанства и дека Македонија е држава која е транзитна станица на бегалците.

„Kако земја членка на Обединетите нации, нашата земја ќе им помогне на бегалците на нивниот пат кон крајните дестинации, согласно меѓународните стандарди и ратификуваната Конвенција за правата на бегалците од 1994 година. Предлог-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 е продолжение на иста таква стратегија за периодот 2009-2015 година, донесена од претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ. Документот нема никакво обврзувачко дејство и тие кои во минатото ја потпишале оваа стратегија го знаат овој факт“, велат од Министерството.

Од таму велат дека секоја информација во поинаква насока е лага, неточна и невистинита и го осудија, како што велат, наменското ширење страв и ксенофобија кај граѓаните.


СДСМ: Стратегијата за бегалците е продолжение на таа што беше донесена во 2008 година


Скопје, 7 август, 2017 - 16:43 (META) 

„Граѓаните можат да бидат спокојни. Македонија е декларирана како држава за транзит на бегалци, а со усвојувањето на стратегијата се почитуваат меѓународните стандарди и Конвенцијата за правата на бегалци од 1994 година што Македонија ја има ратификувано“, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за стратегијата за мигрантите.

Од партијата велат дека се работи за документ што служи како патоказ и нема обврзувачки акти кон кое било министерство или институција.

– Предлог-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027, со која денеска ВМРО-ДПМНЕ ги плаши граѓаните, е само продолжение на иста таква стратегија за периодот 2009–2015 година, донесена од тогашната влада предводена токму од ВМРО-ДПМНЕ – велат од СДСМ.


На ден пред истекот на рокот, никој не реагирал на стратегија за бегалците и за мигрантите


Скопје, 7 август, 2017 - 13:34 (META) 

Министерството за труд и социјална политика до денеска, еден ден пред истекувањето на крајниот рок, сè уште нема добиено ниту еден официјален предлог или реакција за нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за предложениот национален акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година, потврдија за „Мета“ од Министерството.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска го повика премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, да присуствуваат на јавната собраниска расправа за стратегија и за националниот план. Од партијата наведуваат дека во јавноста има сериозни дилеми, прашања и незадоволство за стратегијата и за акцискиот план за мигранти, бегалци и за странци и оти тоа ќе придонесе за влошување на и онака лошата состојба со невработеноста.
Сепак, партијата своите забелешки ги нема доставено во писмена форма до МТСП, но според извори од Министерството, се очекува утре, пред истекот на рокот, да бидат доставени предлози и забелешки од организации.

Во Собранието денеска Комисијата за труд и социјална политика повторно ќе расправа за предложената стратегија и за националниот план, откако минатата недела седницата беше прекината по бурната реакција на претставничката на невладината организација „Легис“, Јасмина Голубовска. Таа реагираше на должината на воведното обраќање посветено на стратегијата и на акцискиот план, велејќи дека со тоа се троши времето на учесниците во дискусијата.

Рокот за испраќање предлози е до утре (8 август), а тоа може да се направи преку пополнување посебен формулар објавен на веб-страницата на Министерството.


Жестоката расправа за бегалците ја прекина седницата на собраниската комисија


Скопје, 1 август, 2017 - 17:38 (META) 

Претседателот на собраниската Комисија за труд и социјална политика, Владимир Ѓорчев, денеска на седницата посветена на предлог-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци за периодот од 2017 до 2027 година и за националниот акциски нацрт-план за интеграција на бегалци, упати серија прашања до Министерството за труд и социјала.

Ѓорчев побара одговори од заменик-министерот за труд и социјална политика, Елми Азири, за тоа каков ќе биде ефектот на пазарот на трудот доколку Македонија се отвори за масовен прилив на ниско квалификувана работна рака, дали бегалците и мигрантите ќе добиваат приоритет при делењето на социјални станови, отворени места во градинките, здравствената заштита и други програми за помош кои се предвидени во документите подготвени од Министерството.

– Во акцискиот план предлагате да се воведат политики и модели и да се подготват мерки за локална интеграција на бегалците и на странците на ниво на општините. Посочете ни конкретно на кои општини мислите? Праќате циркуларни барања до сите општини во Македонија, па кажете ни дали ова се однесува на центарот во Визбегово и во Демир Капија, дали се планира проширување на центрите во Гевгелија и во Куманово – праша Ѓорчев.

Заменик-министерот Азири, сепак, не прецизираше во кои општини се планира да се спроведуваат мерките за интеграција на бегалците и на странците.

Претставничката на невладината организација „Легис“, Јасмина Голубовска, бурно реагираше на должината на воведното обраќање посветено на стратегијата и на акцискиот план, велејќи дека со тоа се троши времето на учесниците во дискусијата. По ваквата реакција, дебатата се вжешти, поради што Ѓорчев ја прекина седницата.


Нацрт-стратегијата за бегалци денеска на седница на Комисијата за труд и социјала


Скопје, 1 август, 2017 - 10:02 (META) 

Во Собранието денеска Комисијата за труд и социјална политика на дневен ред ќе има јавна расправа за предлог-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за националниот акциски нацрт-план за интеграција на бегалци 2017-2027 година.

Членовите на централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата одржана во саботата истакнале загриженост и од партијата сметаат дека Владата се подготвува да прифати поголем број мигранти во Република Македонија.

„ВМРО-ДПМНЕ укажува дека давањето државјанства на десетици илјади мигранти во Република Македонија и нивно трајно населување, со сигурност ќе предизвика сериозна дисторзија на пазарот на работна сила во земјата и ќе ја влоши и онака тешката состојба со невработеноста, која принуди многу наши граѓани да се отселат во други земји за да обезбедат работа и егзистенција“, информираа вчера од партијата.

Од СДСМ, пак, преку реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, нагласија дека се работи за документ што е јавно објавен и отворен за сугестии и дека тој служи како патоказ и нема обврзувачки акти кон кое било министерство или институција. Од владејачката партија додаваат дека ВМРО-ДПМНЕ преку нивното соопштение признале дека Македонија се соочува со висок степен на сиромаштија и со висока стапка на невработеност.

Досега не се стасани никакви предлози или реакции до Министерството за труд и социјална политика за нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за предложениот национален акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година, потврдија за „Мета“ од министерството.

Рокот за испраќање предлози е 8 август, а тоа може да се направи преку пополнување посебен формулар објавен на веб-страницата на министерството.