!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Во Барселона протест за поддршка на бегалците


Барселона, 19 февруари, 2017 - 15:40 (META) 

Најмалку 160.000 луѓе учествуваа на протест во Барселона со барање Владата на Шпанија да одобри прифаќање на повеќе бегалци од земји каде што има војна.

На големиот собир, демонстрантите со транспаренти „Доста изговори, примете ги сега“, и „Не на смртта, отворете ги границите“ протестираа во центарот на Барселона.

Владата во Шпанија во септември 2015 година се обврза во рок од две години да прифати 17.337 бегалци односно 15.888 од бегалските кампови во Италија и 1.449 од Грција и Либија.

Полицијата наведе дека 160.000 луѓе учествувале во маршот, додека организаторите процениле дека имало повеќе од 300.000.

На протестот се приклучила и градоначалничката на Барселона, Ада Колау која се залага шпанската влада да прими повеќе бегалци.


Политиката на Трамп кон бегалците е неприфатлива, оцени Керн


Валета, 3 февруари, 2017 - 13:49 (META) 

Австрискиот канцелар Кристијан Керн најостро ја осуди политиката на американскиот претседател Доналд Трамп кон бегалците.

Пред неформалниот самит на ЕУ за бегалците, Керн рече дека САД, поради својата интервенција, имаат значителна одговорност за бранот бегалци.

Според него, за меѓународната заедница ставот на Трамп е неприфатлив.

Тој, исто така, оцени дека забраната за влез на државјани на одредени исламски земји е особено проблематична.
– Сакавме да го оценуваме Трамп по делата. Сега ни испорача дело кое е загрижувачко – предупреди Керн.

Европа, како што рече Керн, има обврска да внимава каква е состојбата во бегалските центри на своите граници, како и на ситуацијата во врска со човековите права.

Керн најави дека со британската премиерка Тереза Меј ќе разговара за Брексит затоа што преговорите ќе паднат под претседавањето на Австрија со ЕУ во 2018 година.

– Мораме да знаеме кои се следните чекори – рече Керн.


Сирија ги повикува сите бегалци да се вратат дома


Дамаск, 30 јануари, 2017 - 18:56 (META) 

Министерот за надворешни работи на Сирија, Валид Муалем, ги повика бегалците од таа земја да се вратат во своите домови.

Тој го повтори владиниот повик до сириските бегалци кои живеат во соседните држави да се вратат во својата земја.

Муалем не ја спомнал директно забраната за влез во САД, која на државјаните од Сирија им ја воведе администрацијата на претседателот Доналд Трамп.

Кога Муалем се сретнал со високиот комесар за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР), Филип Гранди, му нагласил дека Сирија е подготвена да ги прими назад бегалците и да им гарантира достоен живот.

Во граѓанската војна во Срија, која почна во 2011 година, загинаа повеќе од 310.000 лица.

Според наводите на УНХЦР, војната принудила 4,8 милиони луѓе да побегнат од Сирија. Турција примила повеќе од 2,7 милиони сириски бегалци, а Либан повеќе од еден милион.


Трудо: Бегалците се добредојдени во Канада


Отава, 29 јануари, 2017 - 14:38 (META) 

Канадскиот премиер Џастин Трудо им порача на жртвите на прогонот, тероризмот и војната дека се добредојдени во Канада.

– Сите оние кои се протерани и бегаат од тероризам и војна, Канада ќе ги прифати без разлика на верата. Различноста е наша сила – напиша Трудо на „Твитер“ и на неговиот профил на „Фејсбук“ со хаштаг „добредојдовте во Канада“.

Одговорот на Трудо следува откако американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се забранува влез во САД на лицата од седум муслимански земји.


Меркел ја осуди уредбата на Трамп со која се забранува влез во САД на лица од седум земји


Берлин, 29 јануари, 2017 - 13:14 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана.

Иако лидерите на Германија и на САД претходно во телефонски разговор се согласиле да ја интензивираат соработката во борбата против тероризмот, Меркел смета дека не е оправдано луѓето од одредена религија или потекло да се ставаат под сомнение за тероризам.

Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати повикот на Меркел за присуство на самитот Г-20 во Хамбург во јули оваа година.


Аврамопулос: Бегалците не смееме да ги оставиме надвор, на студено и без покрив над глава


Атина, 18 јануари, 2017 - 15:02 (META) 

Европскиот комесар за миграција, Димитрис Аврамопулос, денеска од Лезбос испрати порака дека неопходно е веднаш да се најде решение за ситуацијата со бегалците во Грција поради лошите временски услови.

– Недозволиво е бегалците да бидат оставени надвор, на студено време, да преживуваат низ најлошиот зимски период без покрив над глава. Треба да се најде решение денеска, не утре, не следната недела, туку сега – изјави Аврамопулос за време на денешната посета во бегалските кампови на Лезбос, каде има повеќе од 5.000 бегалци.

Аврамопулос ја реафирмираше европската поддршка за Грција во насока на наоѓање решенија за бегалскиот проблем и за нова финансиска поддршка. Европскиот комесар истакна дека голем дел од финансиската помош што досега е одредена за Грција е доделена и на бројни странски организации и ги повика нив да ги зголемат напорите за да се овозможи итна помош на оние бегалци на островите на кои им е најважна во моментов. Аврамопулос побара и поголема помош од локалните власти и од населението, бидејќи без нивна помош нема да има вистинско решение.

– Во овој момент сите имаме обврска итно да одговориме на оваа хуманитарна ситуација – истакна Аврамопулос.

Европскиот комесар доаѓа во особено критичен момент, бидејќи илјадници бегалци на Лезбос живеат во особено тешки услови поради снегот на островот, во тенки шатори без греење и без соодветна облека. Обидот на грчката влада да смести околу 1.000 бегалци на брод на Лезбос за да им понуди подобри услови беше неуспешен, бидејќи бегалците се плашат дека доколку се преселат на бродот може да бидат префрлени без нивна согласност на друго место.

Грчкиот министер за миграција, Јанис Музалас, кој го придружува Аврамопулос, неделава во говор во грчкото собрание посочи дека владата продолжува со напорите да обезбеди што е можно подобри услови за бегалците. Изрази жалење што околу 2.000 бегалци од островите се соочуваат со сурови услови и владата не успеала да ги премести во подобри центри или сместувачки капацитети, но посочи дека успеале да сместат околу 50.000 луѓе на суво и на топло за да не мора да се соочуваат со последиците од лошите временски услови во земјата.

 

 


Европа треба да се врати на своите корени, порача папата Франциск


Ватикан, 9 јануари, 2017 - 15:36 (META) 

Папата Франциск денеска повика Европа да го врати својот идентитет во момент кога се соочува со бегалска криза, Брексит и со верски инспирирани насилства.

Својот годишен говор за надворешната политика, папата го посвети на промовирање мир во време на масовни миграции, економска стагнација и на екстремистички терор во светот.

Поглаварот на Римокатоличката црква ги пофали европските земји кои примиле бегалци и истакна дека и другите треба да пружат „достоинствен пречек“ и истовремено да се борат со сиромаштијата и со општествените проблеми кои се последица на верскиот фундаментализам.

Говорејќи пред амбасадорите кои се акредитирани во Ватикан, папата апелираше Европа да ги врати своите идеали во годината кога се обележуваат 60 години од потпишувањето на Римскиот договор.

– Потребно е Европа да се врати на корените за да ја обликува својата иднина – рече папата.


Германија доброволно ја напуштиле 55.000 мигранти, најголем број се од Балканот


Берлин, 29 декември, 2016 - 19:57 (META) 

Германија доброволно ја напуштиле рекордни 55.000 мигранти, што е двојно поголем број од тие што биле депортирани, покажуваат податоците на германската канцеларија за миграција и за бегалци, а јавуваат германските медиуми.

Најголем дел од мигрантите, во периодот од јануари до ноември, се вратиле на Балканот, а најголем број од нив се од Албанија, дури 15.000. Годинава, од Германија биле депортирани 25.000 мигранти.

Канцеларијата за миграција информира дека се зголемува и бројот на тие што доброволно се враќаат во Ирак, Иран и во Авганистан.


Грција очекува да се намали бројот на бегалци на островите од април догодина


Атина, 26 декември, 2016 - 10:37 (META) 

Во април следната година ќе почне постепеното намалување на бројот на бегалците од островите, најави грчкиот министер за миграција, Јанис Музалас. Во интервју за грчкиот весник „Авги“, Музалас го посочува преголемиот број на бегалци и на мигранти на островите како еден од најголемите проблеми и предизвици за грчката влада од бегалската криза, заедно со потребата за добра интеграција на бегалците во грчкото општество.

Музалас се надева дека напролет ќе почне да се спроведува и договорот со Европската Унија за месечно преместување на 200 до 2.500 луѓе од грчките острови во европските држави, што ќе помогне да се подобри ситуацијата на островите, како за луѓето во бегалските кампови, така и за грчката влада, која во моментов се справува со повеќе од 60.000 бегалци низ целата територија на земјата. Сепак, островите остануваат една од најболните точки од бегалската криза за Грција.

„На островите имаме многу тешка ситуација поради преголемиот број луѓе и квалитативната промена на оние кои доаѓаат, бидејќи мнозинството од нив се економски мигранти кои имаат цел да продолжат кон други европски држави“, вели Музалас.

Тој додава дека последните месеци оние кои доаѓаат на островите го користат трикот да бараат азил за да не се вратат во Турција, а во исто време не сакаат да останат во Грција и штом дојдат на грчко тло, бараат начин преку шверцерите да заминат кон некоја друга европска држава.

Според грчкиот министер, еден од најголемите предизвици за владата е интеграцијата на бегалците во општеството пред сè поради големите проблеми со невработеност во државата поради финансиската криза. Сепак, според Музалас, неопходно е владата да најде начин сите луѓе кои ќе останат во Грција да најдат некаков вид на работа и да станат дел од општеството.

Друг клучен проблем во моментов е справувањето со лошите временски услови. Илјадници бегалци живеат во камповите во кои има само тенки шатори и пластични контејнери без никакво греење, иако временските услови се особено сурови оваа зима во Грција. Музалас ветува дека до 15 јануари сите бегалци ќе бидат преместени во подобри услови, каде ќе имаат греење и подобра медицинска помош.


Ердоган: Каде е богатиот Запад, каде се милијардите за бегалците?


Истанбул, 24 декември, 2016 - 13:45 (META) 

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека на северот од Сирија е потребен регион исчистен од тероризам и дека таму нема да дозволи формирање каква било држава.

Тој во Истанбул присуствуваше на генералното собрание на турската канцеларија за надворешна трговија, каде што се осврна на актуелните случувања во Турција и во регионот.

Ердоган истакнал дека Европската Унија ветила дека од 1 јули ќе обезбеди три милијарди евра за помош на сириските бегалци во Турција, но дека досега стигнале само 677 милиони долари.

– Каде е Западот? Каде е тој богат Запад? Каде е грижата за човековите права? Каде се трите милијарди евра што ни ги ветија? Ги нема. Кај нив не постои загриженост за човештвото, ниту грижа за жртвите и за угнетените. Турција е таа која се грижи за нив – рече Ердоган.

Тој потсети дека неговата земја до денеска за потребите на бегалците издвоила 20 милијарди долари.

Осврнувајќи се на ситуацијата на северот од Сирија, рече дека Турција од почетокот нагласувала дека таму единствено треба да се оформи регион исчистен од тероризам.

– Тоа го бараме од почеток. Ако тоа не го направиме, Газиентап е секогаш во опасност. Но, што е всушност целта на некои? Да формираат држава на северот на Сирија. Нека се знае, нема да дозволиме да се формира таква држава – порача турскиот претседател.