Франција презема иницијатива во борбата против Асад


Париз, 23 ноември, 2016 - 15:20 (META) 

Франција ги обвини Сирија и нејзините сојузници дека ја искористиле политичката неизвесност во САД за да поведат сеопшта војна на териториите што се под контрола на бунтовниците и најави итен состанок со земјите кои се противат на претседателот Башар ал Асад.

– Франција презема иницијатива да се спротивстави на стратегиите за сеопшта војна, која ја водат сириската влада и нејзините сојузници, користејќи ја политичката неизвесност во САД – рече министерот за надворешни работи на Франција, Жан Марк Еро, по состанокот на кабинетот.

Еро рече дека состанокот со земјите што се противат на Асад ќе биде одржан следните денови во Париз и оти Франција ќе побара резолуција од Советот за безбедност со која ќе се воведат санкции за сириската влада поради наводите за употреба на хемиско оружје.


Со Трамп за претседател, САД и Сирија може да бидат природни сојузници, смета Асад


Дамаск, 16 ноември, 2016 - 9:51 (META) 

Сирискиот претседател Баша ал Асад синоќа изјави дека Дамаск мора „да причека и да види“ дали новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, ќе ја смени политиката на Вашингтон кон Сирија, но оти е подготвен да соработува со него во борбата против исламистите.

Во своите први коментари по победата на Трамп, Асад рече дека републиканскиот лидер дал ветувачки изјави за потребата за борба против исламистите во Сирија, но додаде дека е прашање дали може да се исполни.

– Не можеме да кажеме ништо за тоа што тој ќе направи, но ако се бориме против тероризмот, секако дека ќе бидеме сојузници, природни сојузници во тој поглед со Русија, со Иран, со многу други земји – рече Асад во интервју на англиски јазик кое го даде за португалската државна телевизија „Ер-те-пе“.


Меј и Меркел: ЕУ е подготвена за санкции кон Русија и кон Асад поради Алепо


Брисел, 21 октомври, 2016 - 16:19 (META) 

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека Европската Унија мора да ги разгледа сите опции за да изврши притисок врз Русија и врз сирискиот претседател Башар ал Асад да ги запрат нападите на сирискиот град Алепо.

– Бевме многу јасни во поглед на улогата на Русија. ЕУ треба јасно да си каже што мисли. Доколку продолжат злоделата, ЕУ треба ги разгледа сите опции. Токму тоа и го правиме – рече Меј, додавајќи дека ЕУ се заложила за силна и единствена порака кога станува збор за Сирија.

Истовремено, германската канцеларка Ангела Меркел денеска побара да се стави крај на нападите што ги вршат сириските владини сили и Русија врз Алепо, предупредувајќи дека ЕУ ќе преземе мерки против двете страни доколку, како што наведе, продолжи „варварската акција“.

– Бараме да се стави крај на нападите. Рековме дека би можеле да наметнеме санкции не само за Сирија, туку за сите што се во сојузништво со Сирија. Тоа се однесува и на Русија – рече Меркел во Брисел.

Лидерите на ЕУ ја осудија Русија за бомбардирањето цивили во Алепо, кој е по опсада. Сепак, Италија се противи да се воведат санкции кон Москва поради таквите акции.


Асад: САД се виновни за прекинот на примирјето во Сирија


Дамаск, 22 септември, 2016 - 15:23 (META) 

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека САД „немаат волја“ да ѝ се приклучат на Русија во борбата против милитантите во Сирија.

Тој го обвини Вашингтон за прекин на примирјето и додаде дека за нападот на хуманитарниот конвој не се виновни ниту Русија, ниту Сирија.


Јилдирим: Турција ќе преземе поактивна улога во решавањето на судирите во Сирија


Анкара, 20 август, 2016 - 14:14 (META) 

Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави дека Турција ќе преземе поактивна улога во решавањето на судирите во Сирија, за да се спречи оваа земја во која се води војна да биде поделена етнички, јавуваат странските медиуми.

– Крвопролевањето мора да престане. Не треба да гинат бебиња, деца или невини луѓе. Затоа, во наредните шест месеци Турција ќе биде поактивна во обидите да спречи опасноста да стане уште поголема – изјавил Јилдирим.

Војната во Сирија која трае повеќе од пет години, добива етничка димензија бидејќи Курдите ги одвојуваат своите региони и поврмено се борат против сириското арапско мнозинство кое сака да го тргне од власт претседателот Башар ал Асад.

Турција стравува дека зајакнувањето на курдските екстремистички групи во Сирија би можеле дополнително да ги засилат курдските бунтовници во Турција, откако повторно се активираа по неуспешното примирје со државата.


Кери: Русија да се воздржува од офанзивни операции во Сирија


Вашингтон, 2 август, 2016 - 11:04 (META) 

Американскиот државен секретар Џон Кери соопшти дека официјален Вашингтон сè уште смета оти Москва треба да се воздржува од офанзивни операции во Сирија и да ја убеди сириската Влада да го стори истото.

– Русија треба да го зајакне притисокот врз режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад за да го увери во неопходноста од зачувување на примирјето и од создавање услови за обновување на преговорите со сириската опозиција во Женева – изјави Кери.

Тој рече дека преговорите во Женева се прекинати бидејќи претставниците на умерената опозиција се противеле да преговараат во услови на континуирани напади на владините сили врз нивните формации.

– Особено е важно Русија да се воздржува од водење офанзивни операции и да го убеди режимот на Асад да го стори истото, а ние од своја страна имаме одговорност да ја натераме опозицијата да не спроведува такви операции – рече Кери, додавајќи дека неопходно е сите страни да ги почитуваат условите од резолуциите на Советот за безбедност на ОН за решавање на сирискиот конфликт.

Обединетите нации вчера повикаа на прекин на непријателството во сирискиот град Алепо и во околината и апелираа до сите страни да овозможат непречено доставување на хуманитарна помош.


Асад: Кој ќе го положи оружјето ќе биде амнестиран


Дамаск, 28 јули, 2016 - 13:19 (META) 

Сирискиот претседател Башар ал Асад им понуди амнестија на бунтовниците кои во наредните три месеци ќе го положат оружјето и ќе се предадат на властите.

Асад потпиша декрет и повика сите притвореници да бидат ослободени.

Оваа понуда следува откако рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, објави дека владата на неговата земја и Сирија денеска ќе почнат голема хуманитарна акција во Алепо за да им помогнат на граѓаните кои станале заложници на терористите.

Шојгу рече дека руската и сириската војска воспоставиле три коридори за цивилите да можат да го напуштат градот.

Четвртиот коридор ќе биде отворен за екстремистите кои сакаат да го положат оружјето, соопшти Шојгу.


Асад: Западот нè критикува, но тајно преговaрa со нас


Дамаск, 30 јуни, 2016 - 16:45 (META) 

Сирискиот претседател Башар ал-Асад, во интервју за австралиската телевизија „Ес-би-ес“, изјави дека западните земји го критикуваат Дамаск, но истовремено испраќаат претставници на тајни преговори.

– Западните земји политички ја напаѓаат Сирија, но испраќаат свои претставници, особено во областа на безбедноста, кои со нас водат задкулисни преговори, а притоа не сакаат да ги загрижуваат САД – вели Асад, додавајќи дека повеќето западни службеници само декларативно го повторуваат тоа што САД го бараат од нив.


Кери: Русија и Асад да го почитуваат примирјето во Сирија


Вашингтон, 15 јуни, 2016 - 16:21 (META) 

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека е неопходно да се направи сè за да се воспостави вистински прекин на непријателството во Сирија, да се овозможи достава на хуманитарна помош и да се обноват мировните преговори.

Кери ги повика Русија и сирискиот претседател Башар ал Асад да го почитуваат примирјето, предупредувајќи дека трпението на Вашингтон е при крај.

– За продолжувањето на насилствата, сметаме дека се одговорни и одредени претставници на опозицијата – рече Кери.
Примирјето кое беше договорено во февруари, не се одржа, а опозицијата и владата во Дамаск меѓусебно се обвинуваат за неуспехот.


Асад: Сириската војска е пред конечна победа во Алепо


Дамаск, 5 мај, 2016 - 13:46 (META) 

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека не може да прифати ништо друго освен целосна победа нас бунтовниците во Алепо и во другите делови во земјата, јавија државните медиуми.

Во телеграмата испратена до рускиот претседател Владимир Путин, во која Асад ѝ заблагодарува на Москва за воената поддршка, сирискиот претседател истакнува дека неговата војска ја „постигнува конечната победа“ и го „уништува агресорот“ со својата борба против бунтовниците во Алепо и во другите делови на Сирија.

Сириската војска вчера соопшти дека ќе се придржува кон договореното примирје во Алепо, постигнато на иницијатива на Москва и на Вашингтон.

Во интензивните борби во изминатите две недели во градот загинаа десетици лица.
Опозицијата и западните земји сметаат дека решавањето на кризата во Сирија е можно само ако Асад замине од власт.