!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Брисел не ја коментира „платформата на Груевски“: Не сме ја виделе и не шпекулираме


Брисел, 20 март, 2017 - 16:43 (META) 

Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета.

– Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми. Очекуваме наскоро да се формира нова влада, посветена на имплементирање на заостанатите реформи. Ќе продолжиме да инсистираме на имплементирање на сите делови од Договорот од Пржино. Тоа е клучно за да се врати земјата на патот кон ЕУ, нешто што нејзните граѓани го сакаат и го заслужуваат – велат за „Мета“ извори во ЕУ.

ВМРО-ДПМНЕ во петокот соопшти дека ќе побараат од Хан јавно да ја осуди тиранската платформа, ЕУ да се придржува до принципите што ги воспостави претходниот еврокомесар Оли Рен, односно победникот од македонскиот политички блок да коалицира со победникот од албанскиот блок, и да се одблокираат евроинтегративните процеси.

Во Брисел не сакаат да ја коментираат ниту изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека партијата подготвува политички документ – „платформа за зачувување на Македонија“.

– Не сме ја виделе и не сакаме да шпекулираме – велат претставници на ЕУ за „Мета“.

Груевски вчера во интервју за „Канал 5“ рече дека очекува следените денови политичкиот документ да биде финализиран и да им биде понуден на сите поголеми политички партии како решение за излез од политичката криза.

– Ние подготвуваме документ за зачувување на Македонија, тоа е политички документ кој ќе понуди начин за излегување од кризата. Преку негово прифаќање ќе се излезе од кризата, но нема да се наруши унитарноста на државата. Овој документ во текот на следната недела ќе биде понуден на сите политички партии и очекуваме од нив да го прифатат како излез од политичката криза – изјави Груевски.


Талески да се откаже од снимањето на филмот или да си го плати од свој џеб, бара битолската опозиција


Битола, 10 март, 2017 - 12:28 (META) 

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да се откаже од снимањето на филмот за „глорификација на неговата работа во изминатите три градоначалнички мандати“, побара денеска опозицијата на почетокот на седницата на Советот на Општина Битола.

Бидејќи вчера заврши огласот за прибирање понуди за снимање документарен филм за развојот на Битола во периодот 2005-2017 г., во вредност од 508.474 денари (околу 8.000 евра), опозицијата во Битола побара да се стопира ваквата идеја на градоначалникот.

– Снимањето ваков филм во овој момент претставува една голема лудорија. Да се планира да се потрошат 508.000 денари во време кога на Битола ѝ недостигаат основните, а и многу други работи, да се снима филм во кој се глорифицира работата на Талески е непотребно – рече советникот на ЛДП, Валентин Груевски.

Тој побара да се запре огласот за прибирање понуди за снимање на филмот и предложи Талески филмот да си го плати од свои пари, што, како што тече, „нема да му биде тешко“, но никако со пари на граѓаните на Битола.

Советничката на ВМРО – Народна партија, Габриела Илиевска, пак, идејата за снимање филм ја нарече „шизоидна идеја на Владимир Талески“, по што реагираше претседателката на Советот, Силвана Ангелеска, која рече дека ќе ѝ го одземе зборот на Илиеска, ако продолжи да користи вакви зборови.

Илиевска побара на дневен ред на седницата да се стават две точки, односно да се испита од каде и на кој начин Талески решил да обезбеди средства за филмот бидејќи, како што рече, опозицијата долго време нема пристап до аналитичките подафоци за трошењето на градоначалникот Талески, и втора точка, Советот да има право да се изјасни дали Општината има потреба од снимањето на ваков филм.

По барањата на опозицијата, претседателката на Советот, Силвана Ангелеска, даде пауза да се одлучи дали овие точки да се стават на дневен ред.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ по паузата гласаа против предложените две точки за дневниот ред, поради што настана кавга меѓу советничките групи, па претседателката Ангелеска ја прекина седницата на Советот.


Бушати до Груевски: Албанците не се сезонски работници во своите домови


Тирана, 28 февруари, 2017 - 13:06 (META) 

„Албанците не се сезонски работници во своите домови. На нивните барања треба да се одговори навреме. Нема да престанеме да укажуваме на потребата од развој на Албанците, каде и да живеат, во однос на она што им припаѓа ним, за повеќе достоинство, еднаквост и за вклучување во планот за развој“, изјавил министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, во говорот што вчера го одржал на Универзитетот во Скадар.

Оваа изјава, како што јавува дописничката на „Мета“ од Тирана, доаѓа по веста дека поранешниот македонски премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, се спротивставува на идејата за коалициска влада помеѓу СДСМ и албанските партии, и дека тој се понудил за поддршка на својот политички противник, Зоран Заев, само за да спречи реализација на барањата на Албанците.


СЈО бара да има член во управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители


Скопје, 28 февруари, 2017 - 10:26 (META) 

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бара измени на Законот за Академијата на судии и јавни обвинители, со кои на СЈО ќе му биде овозможено да има член во управниот одбор на Академијата и да учествува во носењето одлуки.

Од СЈО до Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ вчера испратиле допис со барањата за законски измени. Во дописот од СЈО се наведува дека „врз основа на законски пропишани обврски, Академијата има должност да остварува професионална соработка со Специјалното јавно обвинителство исто како и со другите јавни обвинителства“.

Во дописот се наведува дека Академијата не ги вклучила обвинителите на СЈО во годишната програма за обуки и не го доставила годишниот каталог за задолжителни обуки до Специјалното јавно обвинителство.


Продолжува штрајкот на вработените во МЖ, железничкиот сообраќај петти ден во прекин


Скопје, 22 февруари, 2017 - 9:56 (META) 

Поради штрајкот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат целосна исплата на платата за јануари, железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин.

Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат, а според организаторите на протестот, блокадата на железничкиот сообраќај ќе продолжи сè додека не се исполнат барањата на вработените во МЖ.

Од „Македонски железници – Транспорт“ вчера информираа дека компанијата до крајот на овој месец ќе најде начин да го исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10 март и вториот дел од платата.

Оттаму посочија дека во соработка со Владата треба да се најде и подолгорочно решение за состојбата во „Македонски железници“.


Јанева: СЈО не гони обични криминалци, туку криминална група во врвот на власта


Скопје, 15 февруари, 2017 - 14:48 (META) 

Судот треба да сфати дека СЈО не гони обичен криминал, туку ја гони криминалната група која се наоѓа во врвот на власта и затоа судот мора совесно, чесно и професионално да си ја извршува својата должност кога станува збор за случаите на Специјалното јавно обвинителство. Ова денеска го изјави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која беше гостин на презентацијата на истражувањето „Неосновано притворени – правни и буџетски последици, што се одржа во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје.

– Ние ги образложуваме сите предлози за притвор, но како што знае јавноста, од одреден број на судии тие се одбиваат на ист начин иако ние ја следиме судската и европската практика, за тоа како треба да се бара притвор и други мерки за обезбедување на осомничени. Не сме задоволни од постапувањето на судот по нашите предмети. Кога ги поднесуваме барањата за претрес или притвор секој пат одредено лице, одреден судија одлучува по нашите барања – рече Јанева.

Специјалната јавна обвинителка нагласи дека на овој начин судијата „може да ја злоупотреби својата службена должност и овластување кога станува збор за висока корупција од страна на високи функционери од власта што ја истражува СЈО“.

– Ние како Специјално јавно обвнителство не гониме обичен криминал, туку ја гониме криминалната група која се наоѓа во врвот на власта на Република Мкаедонија и тоа мора да се сфати од страна на судот кој претставува трета власт, која треба совесно, чесно и професионално да си ја извршува својата службена должност во врска со случаите на СЈО, што за жал не е така – рече Јанева.


Околу 15.000 Курди во Стразбур побараа ослободување на Абдула Очалан


Стразбур, 11 февруари, 2017 - 17:04 (META) 

Околу 15.000 луѓе денеска се собраа во Стразбур на годишниот собир на Курдите во Европа, на кој демонстрантите побараа автономен статус за Курдистан и ослободување на нивниот лидер Абдула Очалан, јавуваат агенциите.

Полицијата во Стразбур навела дека на собирот имало меѓу 12 и 15 илјади луѓе. Демонстрантите во Стразбур пристигнале од Германија, како и од делови на Франција, Белгија и Луксембург.

Курдите што живеат во Европа веќе 18 години се собираат во Стразбур каде бараат ослободување на нивниот историски водач Абдула Очалан, кој се наоѓа во затвор во турција, како и решавање на статусот на Курдистан.

Генералниот конзулат на Турција во Стразбур побарал собирот да биде забранет со оценка дека тој претставува поддршка за терористите, бидејќи Анкара Работничката партија на Курдистан (ПКК) ја смета за терористичка организација.

По двегодишен прекин на огнот, судирите меѓу Кудрите и Турција продолжија во 2015 година, по прекинот на мировните преговори меѓу двете страни.


ЕВН: Сметки за струја на албански јазик воведовме уште пред 5 години


Скопје, 11 февруари, 2017 - 14:52 (META) 

До корисничкиот „Енерго центар“ на ЕВН во Тетово вчера биле доставени барањата на здружението на албански електричари „Дрита“, кои, како што соопштуваат од компанијата, ќе ги разгледаат и ќе одговорат на оние кои се во нивна надлежност.

„Барањата ќе бидат разгледани од наша страна и соодветно постапено во деловите што се однесуваат на работата и надлежноста на ЕВН Македонија“, стои во соопштението од ЕВН во кое се нагласува дека за барањата кои се однесуваат на цената на електричната енергија, тарифи, тарифни ставки и сл., не се надлежни тие, туку регулаторните тела.

Од компанијата велат дека дел од барањата на здружението се однесувале на услуги кои ЕВН веќе ги имало имплементирано, како што се сметките на албански јазик.

„Граѓаните Албанци добиваат сметки на албански јазик и секој кој сака да ја добие сметката на албански јазик може да поднесе барање и ќе ја добие. Оваа опција ја имаме воведено уште пред 5 години и голем број корисници добиваат сметки на албански јазик“, велат од ЕВН и додаваат дека се една од ретките компании во земјава чиј „контакт центар функционира на три јазици, а и комуникацијата на интернет-страницата се одвива на македонски, албански и англиски јазик“.

Вчера попладне, околу илјада граѓани протестираа пред седиштето на ЕВН во Тетово, незадоволни од цената што ЕВН им ја наплатува за потрошена електрична енергија. Тие упатија повеќе барања до компанијата ЕВН, меѓу кои и да се либерализира пазарот на дистрибуција на струја.


За да одлучи за претресите на СЈО, наместо 12 часа, на судот му биле потребни 5 до 10 дена!


Скопје, 8 февруари, 2017 - 13:04 (META) 

Кривичниот суд во Скопје одлуките по барањата за претреси на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во зависност од случај до случај, ги носел во рок од 5 до 10 дена, наместо за 12 часа, односно за 24 часа, како што налага Законот за кривична постапка, потврдуваат за „Мета“ од СЈО.

„По барањето за издавање наредба за претрес, судијата на претходната постапка одлучува веднаш, а најдоцна во рок од 12 часа од приемот на барањето“, стои во членот 188 од Законот за кривична постапка.

Доколку судијата на претходна постапка го одбие барањето, тогаш Кривичниот совет на судот треба да донесе одлука во рок од 24 часа.

СЈО минатитот месец до судот поднел четири барања за претреси. Три од барањата биле за претреси кај поранешни и кај актуелни функционери, но од страна на судот биле одбиени сите. Единственото барање што судот го прифатил, односно издал наредба за претрес, се однесувало на лице кое не е функционер, а е осомничено во случајот „Титаник“.

Наредбата за претрес била издадена на 25 јануари, по што СЈО извршило претрес на една локација во Скопје, на кој присуствувал и адвокатот Петар Василевски, од адвокатската канцеларија на Никола Додевски, кој е бранител на најголем дел од лицата осомничени во случаите што ги отвори СЈО.

– Одлуки по повод нашите барања беа донесени по истекот на законските рокови, со што постапката се одолжува и се оневозможува итност во постапувањето – беше наведено во соопштенето на СЈО од 31 јануари годинава.

Кривичниот суд минатата недела ги отфрли обвинувањата на СЈО дека продолжува со опструкциите на нивната работа и одбива да издаде наредби за претрес што се однесуваат на сегашни и на поранешни високи функционери.

Оттаму наведоа дека обвинителите на СЈО не ги испочитувале процедурите на судот и наместо преку приемното одделение, барањата за претреси ги поднеле директно кај дежурниот судија на претходна постапка.


Грчките земјоделци се закануваат и со блокада на преминот кај Дојран и на железницата


Атина, 6 февруари, 2017 - 10:38 (META) 

Грчкиот граничен премин Евзони останува затворен од блокадата на грчките земјоделци, кои со блокирање на граници и на автопатшта низ земјата реагираат против владината политика кон нив.

Нема најава дека земјоделците ќе се повлечат деновиве од граничниот премин на македонско-грчката граница, кој е блокиран точно една недела. Напротив, земјоделците се закануваат дека доколку владата не одговори на барањето за суштински дијалог со нив за клучни промени, дека ќе го блокираат и граничниот премин кај Дојран.

„Очекуваме владата да одговори на нашето барање за суштински петдневен дијалог со учество на премиерот Алексис Ципрас. Ако не се однесуваат кон нас сериозно, ќе ги интензивираме нашите активности и ќе стигнеме и до царината на Дојран“, изјави Томас Карипидис, претседател на сојузот на земјоделци од општината Пеониа и член на комитетот на земјоделците штрајкувачи кои блокираат на Евзони.

Земјоделците бараат промени во три сектори и тоа цена на производство, осигурување и даноци.

Додека трае блокадата, влезот од Македонија во Грција се одвива главно преку преминот Дојран и тоа со тешкотии и со долги чекања за влез и излез од државата. Земјоделците се закануваат дека може да почнат и со ненадејни блокади на железничката линија кон Македонија кај Идомени, што дополнително ќе го отежни товарниот сообраќај од Грција кон Македонија и кон ЕУ.

Лани бегалците во кампот кај Идомени три месеци ја блокираа железничката линија, создавајќи огромни проблеми за грчките извозници и транспортери, за македонските и странските компании и клиенти кои пренесуваат стока преку солунското пристаниште и железничката линија Солун – Скопје.