!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Трамп ги обвини медиумите дека лажат за бројката на присутни луѓе на инаугурацијата


Вашингтон, 22 јануари, 2017 - 13:18 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ги обвини медиумите дека се „нечесни“ околу проценките за бројот на луѓе што присуствувале на неговата инаугурација пред Капитол хил, јавува „Би-би-си“.

Новиот претседател на САД реагирал на фотографиите објавени во медиумите, со кои се споредува бројот на граѓани што биле присутни на неговата и на инаугурацијата на претходниот претседател на САД, Барак Обама, во 2009 година.

Трамп тврди дека во петокот, додека го држел инаугуративниот говор пред Капитол, „изгледало како да има“ околу 1,5 милиони луѓе, остро негирајќи ги извештатите на медиумите, според кои, на церемонијата присуствувале најмногу 250.000 луѓе.

Подоцна, како што пренесува британскиот национален сервис, прес-секретарот на Белата куќа, Шон Спајсер, изјавил дека во петокот „имало најмногу публика која досега била видена на една инаугурација, и точка“. Сепак, ниту Трамп, ниту Спајсер не понудиле докази за своите тврдења.

Фотографиите, на кои реагирал Трамп, како што може да се види, покажуваат многу поголем број на граѓани на инаугурацијата на Обама во 2009 година.

За бројот на присутните нема официјален податок, но, според проценките, на инаугурацијата на Обама во 2009 присуствувале околу 1,8 милиони луѓе, а во 2013 околу еден милион.


Обама последен пат како претседател телефонски разговарал со Меркел


Вашингтон, 20 јануари, 2017 - 10:36 (META) 

Последниот телефонски разговор како претседател, Барак Обама го имаше со германската канцеларка, Ангела Меркел.

Својот последен работен ден во Белата куќа, претседателот во заминување, Барак Обама, го мина, меѓу другото, поздравувајќи се со своите соработници, но и со странските колеги, а последниот претседател со кој во телефонски разговор се поздравил била германската канцеларка Ангела Меркел.

„Тој ѝ се заблагодари за осумгодишното пријателство и партнерство“, соопшти Белата куќа.

Обама во таа пригода истакнал дека е сосема разбирливо неговиот последен повик да биде упатен до канцеларката Меркел.

Обама, како што се наведува, ѝ за заблагодарил на канцеларката за нејзиното „силно, храбро и стабилно лидерство“.
Тесната соработка на Вашингтон и на Берлин, како и меѓу САД и Европа е пресудна за трансатлантските односи, оцениле Меркел и Обама во својот последен официјален разговор.


Обама ја помилува Менинг, ќе биде ослободена на 17 мај


Вашингтон, 18 јануари, 2017 - 10:33 (META) 

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ја помилува 29-годишната Челси Менинг, која во август 2013 година беше осудена на 35 години затвор за шпионажа заедно со други службеници, по објавување на документи на веб-страницата на „Викиликс“.

Трансродната офицерка во американската војска, која родена е како Бредли Менинг, ќе биде ослободена на 17 мај годинава, наместо во 2045 година, како што првобитно беше одредено.

Таа беше осудена за продавање на повеќе од 700.000 доверливи документи, снимки од боишта и дипломатски белешки на „Викиликс“.

Ова протекување доверливи информации е забележано како едно од најголемите во историјата на САД.

Истовремено, основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пред неколку дена изјави дека ќе се согласи да биде испорачан во САД ако претседателот Барак Обама ја помилува Менинг.

Асанж од 2012 година живее во амбасадата на Еквадор во Лондон за да избегне екстрадиција во Шведска, каде треба да одговара за наводно силување.


Последната прес-конференција на Обама како претседател ќе биде на 18 јануари


Вашингтон, 14 јануари, 2017 - 12:33 (META) 

Американскиот претседател во заминување, Барак Обама, последната прес-конференција како лидер на САД ќе ја одржи на 18 јануари.

Портпаролот на Обама, Џош Ернест, соопшти дека конференцијата ќе биде одржана во собата за брифинзи во Белата куќа.

В петок, на 20 јануари, улогата претседател на САД ќе ја преземе новоизбраниот претседател, Донлад Трамп.

Бизнисменот и републикански кандидат на изборите одржани на 8 ноември ја победи демократската кандидатка Хилари Клинтон и стана 45. американски претседател.


Обама ја укина политика на отворени врати за кубанските мигранти


Вашингтон, 13 јануари, 2017 - 9:59 (META) 

Американскиот претседател во заминување, Барак Обама, ја укина петдецениската „политика на отворени врати“ за кубанските мигранти, јавуваат американските медиуми.

Од 60-тите години на минатиот век, за кубанските мигранти важеа посебни правила, според кои им се овозможуваше брзо добивање американско државјанство, а отсега за Кубанците ќе важат слични правила како и за другите жители на Јужна Америка.

– Отсега Кубанците што сакаат да влезат во САД илегално, ќе бидат изложени на исти правила како и другите мигранти – изјави Обама.

Во САД живеат околу 1,8 милиони Кубанци кои имаат американско државјанство.


Американскиот Сенат на пат да ги укине здравствените реформи на Обама


Вашингтон, 12 јануари, 2017 - 14:01 (META) 

Горниот дом на американскиот парламент денеска одобри мерка која е прв чекор за укинување на законот на претседателот во заминување, Барак Обама, за здравствена заштита.

Со тесно мнозинство, со 51 гласови „за“ и со 48 „против“, Сенатот ја усвои мерката која го олеснува подоцнежното укинување на законот, што би можело да биде предмет на гласање следниот месец.

Долниот, Претставнички дом на Конгресот треба утре да гласа за таа мерка, но некои републиканци не се сигурни дали треба да поведат процес за укинување на системот за здравствена заштита, познат како „Obamacare“ без подобар план кој би го заменил.

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп вчера изјави дека укинувањето и замената на законот за здравствена заштита треба да се случи „истовремено“.

Усвојувањето на денешните мерки овозможи при подоцнежното гласање за укинување на законот за здравствена заштита да се избегне опструкцијата на демократите во Сенатот.

Исто така се одобрени и посебни правила, кои овозможуваат за укинување закони да биде потребно просто мнозинство од 100 сенатори. Тоа значи дека републиканците, кои имаат 52 места во Сенатот, можат да изгласаат укинување на законот на Обама без поддршка на демократите.

Здравствената реформа на Обама е усвоена во 2010 година, а здравственото осигурување е проширено на околу 20 милиони Американци.


Обама го затвори кругот во Чикаго со слоганот „Да, ние направивме“


Чикаго, 11 јануари, 2017 - 10:49 (META) 

Американскиот претседател во заминување, Барак Обама, во својот проштален говор во Чикаго изјави дека Америка „денеска е подобро и посилна“.

Признавајќи дека расното прашање било предмет на поделба во САД, Обама, како 44. американски претседател, вложил напори во решавање на бројни други прашања, меѓу кои и создавање нови работни места, подобро здравство, како и смртта на Осама бин Ладен во рамки на борбата против тероризмот.

– Нашата демократија е загрозена секогаш кога је земаме здраво за готово. Сите заедно, без разлика на припадноста на некоја партија, треба да работиме на изградба на демократските институции – рече Обама, наведувајќи дека секој американски граѓанин е „актер во таквите промени“.

Американскиот претседател им одаде признание на сопругата Мишел и на ќерките Малија и Саша за нивната поддршка за време на престојот во Белата куќа.

Пред околу 18.000 лица во Чикаго, неговото политичко упориште каде пред осум години пред голема маса луѓе го прослави влегувањето во Белата куќа, Обама го заврши својот проштален говор со тогашниот слоган „Да, ние можеме“, менувајќи го во „Да, ние направивме“.

Новиот, 45. американски претседател, Доналд Трамп, кој победи на изборите на 8 ноември, официјално ќе ја преземе функцијата на 20 јануари.


Тимот на Обама направи погрешна проценка за Арапската пролет, смета директорот на ЦИА


Вашингтон, 10 јануари, 2017 - 20:07 (META) 

Директорот на ЦИА, Џон Бренан, смета дека администрацијата на американскиот претседател во заминување, Барак Обама, погрешно ги предвидела последиците од Арапската пролет.

– Мислам дека во Вашингтон, вклучувајќи и одредени претставници на администрацијата, имаа многу нереални очекувања дека Арапската пролет ќе ги задуши авторитарните режими и дека ќе почне да цвета демократија, затоа што тоа народот го сака – изјави Бренан.

Тој додаде дека концептот демократија во реалноста не бил вкоренет во многу луѓе, култури и земји.

Претходно, првиот човек на ЦИА наведе дека повлекувањето на американската војска од Ирак во 2011 година придонело за формирање и за јакнење на терористичката организација Исламска држава.


Обама: Го потценив степенот на влијание што го имаат лажните информации


Вашингтон, 9 јануари, 2017 - 18:12 (META) 

Претседателот на САД во заминување, Барак Обама, изјави дека признава дека го потценил влијанието на „лажните информации и хакирањето“ врз демократијата.

Обама ова го истакна во интервју за „Еј-би-си“, алудирајќи на извештајот на разузнавачките служби за руското мешање во претседателските избори во САД. Во извештајот се тврди дека рускиот претседател Владимир Путин го наредил хакирањето, пуштањето лажни информации и медиумската манипулација за да се дискредитира кандидатката на демократите, Хилари Клинтон, а истовремено да се зајакне Доналд Трамп.

– Мислам дека го потценив степенот на влијание во оваа нова информативна ера, што го имаат лажните информации, особено на социјалните мрежи и како може да се вовлечат во нашата демократска практика – изјави Обама.

Обама за извештајот на разузнавачките служби рече дека Путин тоа го прави веќе извесно време во Европа, пред сè во некогашните советски држави.

Според неговите зборови, на ова мора да се обрне внимание пред претстојните избори во неколку европски земји сојузници на САД и предупреди на можно влијание.


На 10 јануари во Чикаго, Обама ќе го одржи последниот говор како претседател


Вашингтон, 2 јануари, 2017 - 15:20 (META) 

Претседателот на САД во заминување, Барак Обама, ќе го одржи последниот говор како претседател на 10 јануари пред неговото место да го преземе Доналд Трамп.

Обама последниот претседателски говор ќе го одржи во Чикаго.

– Го гледам говорот како шанса да им се заблагодарам на сите за ова сјајно патување, да ги прославам начините на кои оваа земја се промени на подобро во претходните осум години и да кажам што мислам дека САД треба да направи во иднина – наведе Обама.

Според неговите зборови, од 2009 година САД се соочила со многу предизвици, но успеала од сето тоа да излезе многу посилна.

– Тоа е затоа што никогаш не сме го напуштиле нашето верување кое секогаш нè следеше, дека заеднички можеме да ја промениме земјата на подобро – додаде претседателот во заминување.

Обама од местото претседател на САД ќе замине на 20 јануари, кога ќе го замени новоизбраниот Доналд Трамп.