!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заложничка драма во банка во Германија


Берлин, 21 април, 2017 - 14:59 (META) 

Вооружен крадец влегол во банка во јужниот германски град Валдшут и како заложници држи двајца вработени, соопшти германската полиција.

„Вооружениот крадец влегол во банката денеска попладне, додека во објектот имало двајца вработени“, стои во полициското соопштение.

Полицијата имала престрелка со ограбувачот, за кој се верува дека е повреден.

Полициските единици поставија кордон во близина на банката, а властите ги повикаа граѓаните да не се движат во тој дел од градот поради тековната полициска акција.


Експлозија на бомба во центарот на Атина


Атина, 20 април, 2017 - 10:19 (META) 

Силна експлозија го потресе центарот на Атина доцна ноќеска. Бомбата поставена во торба експлодираше нешто пред 23 часот синоќа, пред канцелариите на „Јуробанк“ во строгиот центар на градот. Во експлозијата се причинети големи материјални штети на банката и на околните згради, но нема повредени.

Според информациите од полицијата, половина час пред експлозијата имало предупредувачки повик во еден грчки медиум дека ќе експлодира бомба пред „Јуробанк“ во центарот на градот, благодарение на што полицијата успеала да го евакуира реонот навремено и да избегне жртви.

Стражарот на банката и камерите покажале дека две лица пристигнале пред банката на мотор, ја оставиле торбата со бомбата и потоа избегале.

Полицијата трага по напаѓачите, а поради истрагата на местото на настанот дел од центарот на градот беше блокиран до рано утринава.

Засега ниту една организација нема преземено одговорност за нападот. Во последната година, зачестија нападите со бомби со помал капаците пред амбасади, официјални згради, згради на официјални лица и на судии, а грчките анархисти испраќаа експлозивни материјали преку писма и до официјални лица од Европската Унија. За мнозинството од нив одговорност презема терористичката организација Огнени јадра.


Парите од НЛБ отишле во Србија, тројца му помагале на Бобан С. во грабежот


Скопје, 19 април, 2017 - 15:24 (META) 

Единицата за економски и за компјутерски криминал на МВР до надлежното Основно јавно обвинителство поднела кривична пријава против уште три лица осомничени дека биле вмешани и му помагале на Бобан С. во грабежот на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ, соопшти денеска МВР.

Како што информираат оттаму, станува збор за братот на Бобан С., 44-годишниот Г.С., потоа 24-годишната Е.П., вработена како банкарски комерцијалист во НЛБ, и за 38-годишниот Б.М., пријател на првоосомничениот.

Според полицијата, за нив постојат основани сомнежи дека директно му помогнале на Бобан С. во грабежот на банката.

Осомничената Е.П., како што информираат од полицијата, помогнала во прикривањето на кусокот од 100.000 швајцарски франци, односно првиот затаен износ од авионската пратка од вкупно 1.000.000 швајцарски франци што го украл Бобан С. Потоа, по негово упатство, додека двајцата биле на смена, тој во трезорот, таа на шалтер во банката, примила пари од трезорот во апоени од 500 и од 100 евра, вкупно 375.000 евра, и без да подготви документ за исплаќање на парите од трезорот, му ги дала на рака на Бобан С., кој ги изнел од банката.

На 10 април, кога осомничениот трезорист ја изнел најголмата сума од 2.000.000 швајцарски франци и 270.000 евра од девизниот трезор, сокриени во украсна ќеса, според полицијата, тој парите му ги предал на својот брат, кој, пак, му ги дал на Б.М., кој наредниот ден по 14 часот, преку граничниот премин Табановце со возило „фолксваген голф“ ја напуштил земјава.

Од МВР наведуваат дека вчера тој бил уапсен и бил изведен пред судија на претходна постапка, но не посочуваат каде е извршено апсењето.

„Од страна на СВР Скопје – Единица за економски и за компјутерски криминал, во координација со Основното јавно обвинителство во Скопје, и понатаму се преземаат мерки за целосно расветлување на кривично-правниот настан, за утврдување на кој начин Б.С. изнел од банката дополнително и уште 300.000 швајцарски франци“, стои во соопштението на МВР.

Сепак, и понатаму останува мистеријата што се случило со украдените пари, кои сè уште не се пронајдени.


Приведено едно лице за кражбата на речиси 3 милиони евра од НЛБ


Скопје, 11 април, 2017 - 13:26 (META) 

Едно лице е приведено во врска со грабежот во НЛБ вчера, на крај на работното време, при што беа украдени речиси три милиони евра од трезорот на банката, соопшти СВР Скопје.

Случајот го пријавил директорот на трезорот на банката, вчера во 16.58 часот. Тој кажал дека нивниот вработен Б.С.(40) од Скопје извршил тешка кражба од трезорот на банката. Тој, според пријавата, украл швајцарски франци и евра, сè во вкупна вредност од околу три милиони евра, по што заминал.

Како што соопшти МВР, вчеравечер во 19 часот во полициската станица во Кисела Вода е приведено едно лице во врска со грабежот и се работи на целосно документирање и расчистување на случајот.


Заложничка драма во банка во Германија


Дуизбург, 16 март, 2017 - 12:46 (META) 

Вооружен напаѓач утринава во филијала на банката „Шпаркасе“ во Дуизбург зел двајца службеници како заложници. Во тек е голема полициска акција.

Германската полиција соопшти дека напаѓачот е азилант, а дека маж и жена, кои се вработени во банката, се држат како заложници.

– Во моментов целата околина е опколена – соопшти портпаролот на полицијата, додавајќи дека во акцијата се вклучени и снајперисти.

Полицијата сè уште нема воспоставено контакт со лицата кои се наоѓаат во банката.

Вработена во банката, која успеала да побегне, ја информирала полицијата за нападот, кој почнал некаде пред 9 часот.


ВМРО-ДПМНЕ ја дала партиската зграда под хипотека


Скопје, 16 февруари, 2017 - 10:20 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ неколку дена пред изборите зела кредит од три милиони евра од Комерцијална банка и за таа цел го заложила под хипотека новото седиште, палатата „Христо Татарчев“, објави „Призма“.

Како што пишува во Службен весник, партијата зела „рамковен риволвинг кредит“, што значи дека не морала да ги подигнe сите три милиони евра одеднаш.

Освен својот дел од објектот, ВМРО-ДПМНЕ во банката заложила и подвижен имот и опрема.

„Призма“ се обратила и до партијата и прашале за што им требаат парите, колку години ќе го враќаат кредитот и дали под хипотека го ставиле целото седиште, a од таму рекле дека ќе одговорат во наредните неколку дена.

Зградата во период од 2013 до 2015 година ја изгради скопски „Бетон“ на Минчо Јорданов, врз земјиштето во центарот на Скопје што е сопственост на партијата и каде што се наоѓаше нивното седиште, т.н. „жолта куќа“.


Заложничка драма при обид за грабеж во банка во Алабама


Вашингтон, 10 јануари, 2017 - 19:11 (META) 

Најмалку едно вооружено лице, кое наводно сака да ограби банка, држи непознат број заложници во бакната „Кредит јунион“ во Таскалуса, Алабама.

Според првичните информации од полицијата, меѓу заложниците се и вработените на банката.

Банката се наоѓа во близина на универзитет, кој е затворен по дојавата за грабеж.


Кристин Лагард прогласена за виновна за невнимателна одлука за трошење јавни пари


Париз, 19 декември, 2016 - 16:18 (META) 

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, е прогласена за виновна поради невнимателност во периодот додека сè уште била министерка за финансии на Франција. Таа, како што пишува „Њујорк тајмс“, можеби ќе биде принудена да се повлече од својата функција.

На директорката на ММФ ѝ се судеше поради последиците од спорот што во 2008 година го водеше францускиот бизнисмен Бернард Тапие против банката „Кредит Лион“, во врска со продажбата на компанијата „Адидас“, чиј сопственик беше Тапие од 1989 година.

Тапие во 2007 година продажбата на компанијата ја довери на банката, но потоа ја тужеше бидејќи, како што тврдеше, го оштетила во продажбата.

Кристин Лагард, која во тоа време беше министерка за финансии на Франција, одобри судскиот спор да се реши со арбитража, по што државата на Тапие во 2008 година му исплати отштета од 400 милиони евра.

Лагард е обвинета дека не направила доволно за да се спречи исплатата на Тапие, односно обвинета е за невнимание во користењето јавни средства. Ова обвинение ретко се користи и тоа во случаи кога доказите укажуваат на тоа дека обвинетите несвесно учествувале во активностите за да се изигра државата.

На шефицата на ММФ ѝ се заканува затворска казна од една година и парична казна од 15.000 евра.

Сепак, судијата напоменал дека Кристин Лагард, на која во февруари ѝ почна вториот петгодишен мандат на чело на ММФ, нема да оди во затвор.

Но, оваа пресуда ќе му нанесе голема штета на нејзиниот углед, а воедно ќе го дестабилизира ММФ, во момент кога организацијата се соочува со големи предизвици, пишува „Њујорк тајмс“.


Почнува судењето на директорката на ММФ, Кристин Лагард


Париз, 12 декември, 2016 - 11:29 (META) 

Денеска во Париз почнува судењето на генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, која е обвинета за небрежност во случај на арбитража, додека беше министерка за финансии на Франција, јавуваат светските агенции.

Лаград, која е под истрага од 2014 година, најавила дека за време на судењето, кое треба да трае до 20 декември, ќе земе отсуство од ММФ.

На директорката на ММФ ѝ се суди поради последиците од спорот што во 2008 година го водеше францускиот бизнисмен Бернард Тапие против банката „Кредит Лион“, во врска со продажбата на компанијата „Адидас“, чиј сопственик беше Тапие од 1989 година.

Тапие во 2007 година продажбата на компанијата ѝ ја довери на банката, но потоа ја тужеше банката бидејќи, како што тврдеше, го оштетила во продажбата.

Кристин Лагард, која во тоа време беше министерка за финансии на Франција, одобри судскиот спор да се реши со арбитража, по што државата на Тапие во 2008 година му исплати отштета од 400 милиони евра.

На Лагард ѝ се става на товар тоа што случајот на Тапие го доверила на арбитражниот панел, потоа не ја утврдила независноста на еден од арбитрите и што не се жалела на одлуката на арбитражата, која пресуди во корист на Тапие.

Доколку Лагард биде осудена, ѝ се заканува затвор од една година и парична казна од околу 15.000 евра.


„Џеј Пи Морган“ казнета со 264 милиони долари заради подмитување кинески функционери


Њујорк, 17 ноември, 2016 - 21:00 (META) 

Американската банка „Џеј Пи Морган Чејс“ треба да плати казна од 264 милиони долари поради наводите дека компанијата ангажирала деца на високи кинески функционери заради добивање бизниси во Кина, јавува „Би-би-си“. Министерството за правда на САД, ваквата шема на банката ја оквалификува како „подмитување под некое друго име“.

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на САД и Министерството за правда истрагата за случајот ја почнале во 2013 година.

Сега банката треба на КХВ да ѝ плати 130 милиони долари поради прекршување на Законот за коруптивни практики во странство, на Министерството за правда 72 милиони долари и на Одборот на гувернери на федералните резерви 61,9 милиони долари.

Истрагата утврдила дека американската банка развила шема според која ангажирала неквалификувани кандидати на престижни работни места единствено поради тоа што кандидатите им биле предложени од функционери кои можеле на банката да ѝ обезбедат бизниси во Кина.

Во случајов не станува збор за директно давање пари на кинеските функционери од страна на банката, но, американските власти заклучиле дека тоа што се правело се однесува на истата работа.

Инаку, Законот за коруптивни практики во странство им забранува на американските компании да им плаќаат на функционери на странски влади за добивање на бизнис зделки и е еден од најстриктните антикорупциски закони во светот.

Врз основа на истиот Закон американските власти отворија истрага против „Маѓар Телеком“ (подружница на „Дојче Телеком“ и фирма мајка на „Македонски Телеком“) заради подмитување на македонски политичари и владини функционери за добивање поволности на телекомуникацискиот пазар во земјава. Властите во САД ја отворија истрага бидејќи во моментот кога е сторено кривичното дело, во 2005 година, компанијата котираше на берзата во Њујорк.