!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Почнува „Самит 100“, со бизнис-лидери од ЈИЕ и со петмина премиери


Скопје, 16 октомври, 2017 - 10:11 (META) 

Шестиот „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа се одржува денеска и утре во хотел „Мериот“ во Скопје.

На самиотот ќе учествуваат 100 реномирани бизнис-лидери, но и премиерите на Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ, претседавачот со советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, како и премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, и македонскиот премиер, Зоран Заев.

„Самит 100“ на бизнис-лидерите на Југоисточна Европа првпат се одржува во Скопје. Централната тема оваа година е „Поврзаност“, која ќе се разгледува низ настапи, презентации, работилници и низ панел-дебати во сферите како што се транспортот и слободната трговија, зелен Балкан, инфраструктура, брендирање и промоција на регионот, мобилност на луѓе и на идеи, енергија и дигитализација.

Самитот ќе го отворат Живко Мукаетов, генерален директор на „Алкалоид“ АД – Скопје и претседател на управниот одбор на „Самит 100“, и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.


„Балкански барометар 2017“: Сиромаштијата и корупцијата и понатаму најголеми проблеми


Скопје, 9 октомври, 2017 - 18:09 (META) 

Незадоволството на жителите во регионот на Југоисточна Европа е сè уште над просекот, но полека се намалува, а невработеноста, сиромаштијата и корупцијата и понатаму се меѓу главните проблеми.

Ова се дел од заклучоците претставени во истражувањето „Балкански барометар 2017“, што се извршува по нарачка на Регионалниот совет за соработка (РCC) на повеќе од 8.000 испитаници во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Србија, Хрватска, Црна Гора и во Турција.

Истражувањето беше презентирано денеска во Брисел, во присуство на претставници од РCC, високи претставници од Европската комисија, експерти и невладини организации.

Како најголем проблем и понатаму се гледа невработеноста, а околу 50 отсто од испитаниците би живееле и би работеле во странство, но надвор од Балканот.

На прашањето колку сте задоволни со тоа како се одвиваат работите во вашето општество, во просек, 58 отсто од жителите на Балканот се незадоволни, а само 14 отсто се задоволни. Во Македонија, според истиот извор, 49 отсто се или целосно или делумно незадоволни, 34 отсто се индиферентни по тоа прашање, а 14 отсто се делумно или целосно задоволни.

Но, на прашањето за финансиската состојба, дури 82 отсто од домаќинствата во регионот се соочиле со проблем да не можат да си дозволат храна, облека или други основни потреби, при што најсиромашни се Косово, Македонија и Босна и Херцеговина. Во Македонија дури 90 отсто од испитаниците признале дека се соочиле со проблемот на сиромаштијата.

Како главно прашање за загриженост е и владеењето, а во тие рамки како најголем проблем се перципира корупцијата.
Перцепцијата за корупција е најголема во БИХ, додека најмали индекси бележат Црна Гора, Косово и Македонија.

На Балканот најмногу поткуп се плаќа во здравството. Во просек, 12 проценти од жителите на Балканот платиле поткуп во здравството, додека во Македонија 9 отсто. По здравството, најмногу поткуп им се плаќа на полицијата и на судството, а Македонија се истакнува по плаќање поткуп и за образование и за добивање разни други услуги од институциите.

Притоа, масовна е недовербата во борбата против корупцијата, бидејќи високи 73 проценти од испитаниците сметаат дека нивните влади не се борат ефикасно.

Во барометарот се направени и споредби за разликите во погледите помеѓу бизнис-заедницата и јавното мислење на граѓаните, бидејќи паралелно беше објавен и барометар за мислењето на приватниот бизнис-сектор. Притоа, бизнис-заедницата е многу поголем оптимист од граѓаните во поглед на прогрес на земјите од регионот во наредните 12 месеци, при што дури 43 проценти веруваат во тоа, додека меѓу испитаните граѓани само 25 отсто имаат позитивен став во поглед на ова прашање.

Тоа се однесува и на зачленувањето во ЕУ. Околу 57 проценти од бизнисмените сметаат дека членството во ЕУ е „добра работа“, додека кај граѓаните тој процент е само 42 отсто.

Регионалниот совет за соработка во ЈИЕ е оперативно тело на земјите членки на Процесот за соработка во ЈИЕ, чиј основач и член е и Република Македонија. „Балкански барометар“ се објавува редовно во последните неколку години и се смета за алатка за остварување на Стратегијата 2020.


Борисов: Грција и Македонија да најдат решениe, како што тоа го направивме ние


Варна, 4 октомври, 2017 - 13:09 (META) 

„Треба да се најде решение меѓу двата народа, така како што ние го најдовме. Инаку Грција ќе ги блокира за НАТО и за ЕУ“, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов за бугарскиот весник „Труд“. Тој сепак не одговори на прашањето зошто на конференцијата на премиерите на балканските земји вчера во Варна не присуствувал и македонскиот премиер Зоран Заев.

Во Варна вчеравечер се сретнаа Борисов, неговиот грчки колега Алексис Ципрас, романскиот премиер Михај Тудосе и српскиот претседател Александар Вучиќ, а на средбата се разговарало за балканските и за европските прашања.

– Немојте да напишете дека во Евксиноград се родила нова Вишеградска четворка, оти на Европејците ќе им се крене косата на главата – рече бугарскиот премиер вчера по завршувањето на четиристраната средба во поранешната летна царска резиденција, дворецот Евксиноград во Варна.

Борисов објасни дека на средбата се разговарало за најтешките проблеми во Европа.

– Од Балканот зрачиме со мир, стабилност, просперитет. Зборувавме за развој на бизнисот, на туризмот, на заедничките проекти. Во 2002 или 2003 година беше создадена патната карта по која ние уверено се упативме кон ЕУ. Сега меѓу нас е претседателот на Србија и ние знаеме дека нејзиното место е во ЕУ. Сите вложуваме  напори за да може процесот да се забрза. Мислам дека тоа ќе биде во полза на мирот на Балканот – изјави Борисов по средбата во Евксиноград.

Тој кажа дека на четиристраната средба учесниците се обединиле околу тезата дека природно е продолжението на проектот за поврзување на Егејско со Црно Море и со Дунав, кој беше тема на средбата во Кавала, да биде со вклучување на Белград.


Иванов: ЕУ може да зборува во име на Европа по приемот на земјите од Западен Балкан


Варшава, 5 септември, 2017 - 17:12 (META) 

Европа да го сфати 21 век и да ги вклучи земјите кои сè уште се во чекалната за да можеме заедно да настапуваме како континент, а не како Европска Унија, порача претседателот Ѓорге Иванов, на отворањето на 27. Економски форум, што се одржува во полскиот град Крињица-Здруј, говорејќи на тема „Незавршена интеграција – аспирации на европските земји“.

Тој истакнал дека на Македонија, поради двојните стандарди, ѝ се скратува правото на просперитет.

– Македонија е единствен пример на земја кандидат за ЕУ од која се бара нешто што не е побарано од никој досегашен кандидат. Се ускратува правото на човечко достоинство и правото на самоидентификација. Да го користите името кое самите сте го одбрале и сите ве именуваат. Но, тоа е билатерално прашање и проблемот е што ЕУ дозволува една членка да ја злоупотребува Унијата, да го блокира нашиот просперитет, а и на целиот регион – рече претседателот Иванов, додавајќи дека Европа нема да исчезне, но ќе стане безначајна ако не се прилагоди на предизвиците од 21 век.

Иванов рече дека Евопската Унија ќе може да зборува во името на целиот континент откако сите земји од Балканот ќе станат дел од ЕУ.

Зборувајќи за бранот мигранти и за порастот на исламофобија во Европа, Иванов посочи дека македонското искуство може да послужи како решение кое ќе биде од корист за многу европски земји.

– Во ЕУ владее исламофобија, но ние имаме шест века искуство со исламот и тие искуства можат да бидат од корист за земјите кои примија мигранти, кои се со исламска вероисповест. Тие луѓе не го бараат европскиот концепт на толеранција, туку бараат почит, бараат внимание, бараат да бидат интегрирани, а не асимилирани. Во овој брз свет мора да се има трпение, мора да се сослуша другиот, да се почитува неговата различност и да биде вклучен, а не исклучен – рече Иванов.

На Економскиот форум во Крињица, насловен „Проект Европа – Кој е рецептот за следната деценија?“, присуствуваат повеќе од 3.000 учесници од повеќе од шеесетина земји.


Москва: САД и ЕУ не се колебаа да се мешаат во внатрешните работи на Македонија


Москва, 4 август, 2017 - 14:16 (META) 

Заменик-претседателот на САД, Мајк Пенс, направи уште една серија на антируски изјави во Подгорица, заплашувајќи ги лидерите од Западен Балкан со митската „руска закана“ и притоа ја обвини нашата земја дека се обидува насилно да ги прекрои границите на регионот, стои во реакцијата на руското Министерство за надворешни работи на изјавата на Пенс дека официјална Москва се меша во внатрешните работи на земјите од Западен Балкан.

„Со жалење мора да истакнеме дека Вашингтон ја продлабочува употребата на примитивните клишеа водени од идеологијата од ерата на Студената војна, кои воопшто немаат допир со реалноста. Наметнувањето на земјите од Балканот очигледно деструктивен избор да се биде „или со Западот ли со Русија“, неизбежно ја дестабилизира ситуацијата во регионот, но и во одредени држави. Истовремено, Вашингтон активно ја промовира идејата дека не постои алтернатива за НАТО за земјите од Југоисточна Европа и продолжува да спроведува проекти кои се темелат на бескруполозна конкуренција и кои имаат контрадикторна економска логика“, се вели во реакцијата.

Руското МНР, осврнувајќи се надворешното мешање во работите на земјите од Балканот, потсетува дека САД и нивните сојузници го прекршија меѓународниот закон во 1999 година со илегалната употреба на сила за отцепување на Косово од Србија, но и со последните случувања во Црна Гора и во Македонија.

„Под силен притисок на Вашингтон, Подгорица го формализираше членството на Црна Гора во НАТО на 5 јуни 2017 година и покрај противењето на мнозинството граѓани. САД и Европската Унија не се двоумеа да ја игнорираат волјата на гласачите во Македонија и не ѝ дозволија на партијата што победи на изборите од 11 декември да формира влада. Кој се меша во внатрешните работи и користи силa на Балканот? Москва или Вашингтон?“, стои во реакцијата.

Руското МНР ги повикува своите американски колеги да престанат да ја демонизираат Русија и нејзината надворешна политика, која отсекогаш се темелела на почитување на партнерите, почитување на заедничките конструктивни работи и на заедничките интереси.


Франција предлага подобра контрола на муницијата на Балканот


Трст, 20 јули, 2017 - 12:00 (META) 

Франција на неодамнешниот самит за Западен Балкан во Трст предложила иницијатива што треба да овозможи подобра контрола на муницијата и на лесното вооружување во балканските земји.

– Предложивме подобра соработка кога станува збор за складирање оружје и подобра контрола на лесното вооружување, што е водечки проблем во регионот. Сметам дека тоа е чекор напред во поглед на безбедноста. Слично на тоа, имавме можност да поведеме иницијатива во борбата против криминалот и борбата против радикализацијата, што е исто така еден од проблемите во регионот. Постои насилен фундаментализам што се развива таму – изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

Во Трст на 12 јули, во рамки на Берлинскиот процес, се одржа самитот ЕУ – Западен Балкан, на кој присуствуваа високи претставници на Европската Унија, на земји членки на Унијата и лидерите на Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и на Косово.


Плевнелиев: Од Москва доаѓаат тезите на противниците на договорот со Македонија


Скопје, 7 јули, 2017 - 10:26 (META) 

Бугарија нема повисок интерес од тоа да има мир на Балканот и се залага за траен и одржлив мир и за добрососедство, изјави поранешниот бугарски претседател, Росен Плевнелиев, коментирајќи го развојот на бугарско-македонските односи во емисијата „Денот почнува“ на „Бугарската национална телевизија“.

Според Плевнелиев, Бугарија има историска шанса да биде патот по кој Европската Унија ќе се прошири, а Македонија треба да влезе во Европа, но најголем нејзин проблем, како што рече, е идеологијата на македонизмот.

– Тоа е една целосно антибугарска идеологија, која нас нè прави фашисти. Тоа е една идеологија на бришење, тоа е една идеологија на манипулирање на историјата. Бугарија треба да излезе и јасно да каже дека ние сме за обединета и неделива Македонија. Тоа е една млада држава и ние треба да ѝ помогнеме да оди напред. Бугарија нема потреба од повеќе територија, Бугарија е за тоа границите да паднат, а не да се поместуваат. Бугарија е за траен и одржлив мир и за добрососедство – изјави Плевнелиев.

За Плевнелиев, потпишувањето на договорот за добрососедство со Македонија ќе претставува сигурна основа за развој на меѓусебните односи и напорите во таа насока треба да бидат поздравени.

Плевнелиев, исто така, посочи дека сериозно ги анализирал „главните тези“ на противниците на договорот меѓу двете земји во дебатите што се водат во Македонија, Бугарија, но и во Србија.

– Главните точки се исти. Според мене, тие доаѓаат од Москва. Москва ја користи секоја можност и секој начин да ја дестабилизира ЕУ. Најлесниот пат за тоа е преку Балканот. Тука останува на бугарските политичари, независно од која политичка партија доаѓаат, да не одат по точките од една или друга сила, туку да направат дебата во парламентот за суштината на националната стратегија на Бугарија –додаде Плевнелиев.


Иванов: Верувам дека ЕУ и НАТО ќе извлечат поуки од погрешениот пристап кон Македонија


Барселона, 5 јули, 2017 - 20:39 (META) 

„Македонија направи многу за безбедноста на Европа, а сè уште се третира како трета земја, па дури и пристапот кон одредени безбедносни инструменти на ЕУ ни е ограничен. Македонија е пример за тоа како една земја може да биде предмет на двојни стандарди кои се граничат со лицемерство“, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на отворањето на 28. годишна сесија на Форумот Кран Монтана, што се одржува во Барселона.

Иванов во својот говор истакна и дека се надева дека ЕУ и НАТО, како и земјите од регионот, ќе извлечат поуки од погрешниот пристап кон Република Македонија и оцени дека државата успешно се справила со мигрантската криза.

– И покрај сè, останувам оптимист и се надевам дека и ЕУ и НАТО, како и земјите од нашиот регион ќе извлечат поуки од овој погрешен пристап кон Република Македонија. Мигрантската криза ги увери и најголемите скептици во две нешта: прво, дека мала територија не значи и неважна територија и, второ, дека мала земја не значи и мала улога во глобалните процеси. Изборот на Македонија беше хуманост, правичност и еднаков третман кога станува збор за хуманитарниот аспект на мигрантската криза и одлучност и подадена рака за соработка кон сите засегнати, кога станува збор за нејзиниот безбедносен аспект – изјави Иванов.

Македонскиот претседател смета дека Организацијата на Обединетите нации мора да се реформира и да се приспособи кон новата реалност.

– Ова се однесува и на другите меѓународни организации кои не смеат да си дозволат да останат заглавени во 20 век. Напротив, мора да бидат пофункционални за да бидат вистински гаранти на стабилноста. Времето за дејствување е сега – додаде Иванов.


Хојт Ји: САД не поддржуваат менување на границите на Балканот


Скопје, 4 јули, 2017 - 20:18 (META) 

САД не поддржуваат никакво прекројување на границите на Балканот, порача заменик-помошникот државен секретар на САД, Хојт Брајан Ји.

– Границите на балканските земји се јасно дефинирани, меѓународно признаени и не станува збор за спорно прашање. Промената на границите на Балканот нема да придонесе за безбедноста и за стабилноста на регионот – рече Ји за грчкиот весник „Катимерини“.

Тој ги повика политичарите во регионот да се воздржат од реторика на поделби и да се насочат кон политички и економски реформи, неопходни за евроатлантските интеграции.


Лавров: САД и ЕУ сакаат повторно да загосподарат со Балканот


Москва, 6 јуни, 2017 - 16:27 (META) 

„Нашите западни колеги, пред сè САД и водечките европски земји, се опседнати со идејата повторно да загосподарат со Балканот. ЕУ има некои планови во тој поглед. Преговарачките процеси се во тек, а во нив се Србија, заедно со Косово, Македонија и Црна Гора“, изјави денеска шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров.

Тој додаде дека Русија нема ништо против овие земји да станат дел од европската економска интеграција.

– Тоа е природно затоа што географски се предвидуваат заеднички механизми, заеднички простор и заеднички пазар, но се надевам дека некаде во иднина, тој европски простор ќе го зафати и преостанатиот дел од Евроазија – изјави Лавров.

Црна Гора вчера и официјално стана 29 членка на Алијансата, а денеска пред зградата на НАТО во Брисел ќе биде подигнато и црногорското знаме.