!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Москва: САД и ЕУ не се колебаа да се мешаат во внатрешните работи на Македонија


Москва, 4 август, 2017 - 14:16 (META) 

Заменик-претседателот на САД, Мајк Пенс, направи уште една серија на антируски изјави во Подгорица, заплашувајќи ги лидерите од Западен Балкан со митската „руска закана“ и притоа ја обвини нашата земја дека се обидува насилно да ги прекрои границите на регионот, стои во реакцијата на руското Министерство за надворешни работи на изјавата на Пенс дека официјална Москва се меша во внатрешните работи на земјите од Западен Балкан.

„Со жалење мора да истакнеме дека Вашингтон ја продлабочува употребата на примитивните клишеа водени од идеологијата од ерата на Студената војна, кои воопшто немаат допир со реалноста. Наметнувањето на земјите од Балканот очигледно деструктивен избор да се биде „или со Западот ли со Русија“, неизбежно ја дестабилизира ситуацијата во регионот, но и во одредени држави. Истовремено, Вашингтон активно ја промовира идејата дека не постои алтернатива за НАТО за земјите од Југоисточна Европа и продолжува да спроведува проекти кои се темелат на бескруполозна конкуренција и кои имаат контрадикторна економска логика“, се вели во реакцијата.

Руското МНР, осврнувајќи се надворешното мешање во работите на земјите од Балканот, потсетува дека САД и нивните сојузници го прекршија меѓународниот закон во 1999 година со илегалната употреба на сила за отцепување на Косово од Србија, но и со последните случувања во Црна Гора и во Македонија.

„Под силен притисок на Вашингтон, Подгорица го формализираше членството на Црна Гора во НАТО на 5 јуни 2017 година и покрај противењето на мнозинството граѓани. САД и Европската Унија не се двоумеа да ја игнорираат волјата на гласачите во Македонија и не ѝ дозволија на партијата што победи на изборите од 11 декември да формира влада. Кој се меша во внатрешните работи и користи силa на Балканот? Москва или Вашингтон?“, стои во реакцијата.

Руското МНР ги повикува своите американски колеги да престанат да ја демонизираат Русија и нејзината надворешна политика, која отсекогаш се темелела на почитување на партнерите, почитување на заедничките конструктивни работи и на заедничките интереси.


Франција предлага подобра контрола на муницијата на Балканот


Трст, 20 јули, 2017 - 12:00 (META) 

Франција на неодамнешниот самит за Западен Балкан во Трст предложила иницијатива што треба да овозможи подобра контрола на муницијата и на лесното вооружување во балканските земји.

– Предложивме подобра соработка кога станува збор за складирање оружје и подобра контрола на лесното вооружување, што е водечки проблем во регионот. Сметам дека тоа е чекор напред во поглед на безбедноста. Слично на тоа, имавме можност да поведеме иницијатива во борбата против криминалот и борбата против радикализацијата, што е исто така еден од проблемите во регионот. Постои насилен фундаментализам што се развива таму – изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

Во Трст на 12 јули, во рамки на Берлинскиот процес, се одржа самитот ЕУ – Западен Балкан, на кој присуствуваа високи претставници на Европската Унија, на земји членки на Унијата и лидерите на Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и на Косово.


Плевнелиев: Од Москва доаѓаат тезите на противниците на договорот со Македонија


Скопје, 7 јули, 2017 - 10:26 (META) 

Бугарија нема повисок интерес од тоа да има мир на Балканот и се залага за траен и одржлив мир и за добрососедство, изјави поранешниот бугарски претседател, Росен Плевнелиев, коментирајќи го развојот на бугарско-македонските односи во емисијата „Денот почнува“ на „Бугарската национална телевизија“.

Според Плевнелиев, Бугарија има историска шанса да биде патот по кој Европската Унија ќе се прошири, а Македонија треба да влезе во Европа, но најголем нејзин проблем, како што рече, е идеологијата на македонизмот.

– Тоа е една целосно антибугарска идеологија, која нас нè прави фашисти. Тоа е една идеологија на бришење, тоа е една идеологија на манипулирање на историјата. Бугарија треба да излезе и јасно да каже дека ние сме за обединета и неделива Македонија. Тоа е една млада држава и ние треба да ѝ помогнеме да оди напред. Бугарија нема потреба од повеќе територија, Бугарија е за тоа границите да паднат, а не да се поместуваат. Бугарија е за траен и одржлив мир и за добрососедство – изјави Плевнелиев.

За Плевнелиев, потпишувањето на договорот за добрососедство со Македонија ќе претставува сигурна основа за развој на меѓусебните односи и напорите во таа насока треба да бидат поздравени.

Плевнелиев, исто така, посочи дека сериозно ги анализирал „главните тези“ на противниците на договорот меѓу двете земји во дебатите што се водат во Македонија, Бугарија, но и во Србија.

– Главните точки се исти. Според мене, тие доаѓаат од Москва. Москва ја користи секоја можност и секој начин да ја дестабилизира ЕУ. Најлесниот пат за тоа е преку Балканот. Тука останува на бугарските политичари, независно од која политичка партија доаѓаат, да не одат по точките од една или друга сила, туку да направат дебата во парламентот за суштината на националната стратегија на Бугарија –додаде Плевнелиев.


Иванов: Верувам дека ЕУ и НАТО ќе извлечат поуки од погрешениот пристап кон Македонија


Барселона, 5 јули, 2017 - 20:39 (META) 

„Македонија направи многу за безбедноста на Европа, а сè уште се третира како трета земја, па дури и пристапот кон одредени безбедносни инструменти на ЕУ ни е ограничен. Македонија е пример за тоа како една земја може да биде предмет на двојни стандарди кои се граничат со лицемерство“, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на отворањето на 28. годишна сесија на Форумот Кран Монтана, што се одржува во Барселона.

Иванов во својот говор истакна и дека се надева дека ЕУ и НАТО, како и земјите од регионот, ќе извлечат поуки од погрешниот пристап кон Република Македонија и оцени дека државата успешно се справила со мигрантската криза.

– И покрај сè, останувам оптимист и се надевам дека и ЕУ и НАТО, како и земјите од нашиот регион ќе извлечат поуки од овој погрешен пристап кон Република Македонија. Мигрантската криза ги увери и најголемите скептици во две нешта: прво, дека мала територија не значи и неважна територија и, второ, дека мала земја не значи и мала улога во глобалните процеси. Изборот на Македонија беше хуманост, правичност и еднаков третман кога станува збор за хуманитарниот аспект на мигрантската криза и одлучност и подадена рака за соработка кон сите засегнати, кога станува збор за нејзиниот безбедносен аспект – изјави Иванов.

Македонскиот претседател смета дека Организацијата на Обединетите нации мора да се реформира и да се приспособи кон новата реалност.

– Ова се однесува и на другите меѓународни организации кои не смеат да си дозволат да останат заглавени во 20 век. Напротив, мора да бидат пофункционални за да бидат вистински гаранти на стабилноста. Времето за дејствување е сега – додаде Иванов.


Хојт Ји: САД не поддржуваат менување на границите на Балканот


Скопје, 4 јули, 2017 - 20:18 (META) 

САД не поддржуваат никакво прекројување на границите на Балканот, порача заменик-помошникот државен секретар на САД, Хојт Брајан Ји.

– Границите на балканските земји се јасно дефинирани, меѓународно признаени и не станува збор за спорно прашање. Промената на границите на Балканот нема да придонесе за безбедноста и за стабилноста на регионот – рече Ји за грчкиот весник „Катимерини“.

Тој ги повика политичарите во регионот да се воздржат од реторика на поделби и да се насочат кон политички и економски реформи, неопходни за евроатлантските интеграции.


Лавров: САД и ЕУ сакаат повторно да загосподарат со Балканот


Москва, 6 јуни, 2017 - 16:27 (META) 

„Нашите западни колеги, пред сè САД и водечките европски земји, се опседнати со идејата повторно да загосподарат со Балканот. ЕУ има некои планови во тој поглед. Преговарачките процеси се во тек, а во нив се Србија, заедно со Косово, Македонија и Црна Гора“, изјави денеска шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров.

Тој додаде дека Русија нема ништо против овие земји да станат дел од европската економска интеграција.

– Тоа е природно затоа што географски се предвидуваат заеднички механизми, заеднички простор и заеднички пазар, но се надевам дека некаде во иднина, тој европски простор ќе го зафати и преостанатиот дел од Евроазија – изјави Лавров.

Црна Гора вчера и официјално стана 29 членка на Алијансата, а денеска пред зградата на НАТО во Брисел ќе биде подигнато и црногорското знаме.


Вучиќ: Односите на Балканот се напнати, но проблемите не се туркаат под тепих


Белград, 30 мај, 2017 - 14:47 (META) 

Српскиот премиер во заминување, Александар Вучиќ, денеска изјави дека на Балканот има многу тензии и дека е потребно да се вложат многу напори за да се подобрат односите, но дека сега проблемите „не се туркаат под тепих“ и „не се лажеме едни со други“.

Говорејќи за односите во регионот, на последната прес-конференција во улога на премиер, Вучиќ рече дека донекаде изградил доверба со Босна и Херцеговина, дека односите со Црна Гора и со Македонија се „далеку од лоши“, а дека најкомплицирани се односите со Приштина, но дека секогаш е подобро да се разговара.

Тој додаде дека како претседател на Србија ќе настојува да ги унапреди односите во регионот.


Скот: САД се против промените на границите на Балканот


Белград, 10 мај, 2017 - 23:20 (META) 

Американскиот амбасадор во Србија, Кајл Скот, изјавил дека Соединетите Американски Држави се против промените на границите на Балканот, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Прашан за ставовите на поранешниот шеф на верификационата комисија на ОБСЕ на Косово, Вилијам Вокер, дека има проект за обединување на Албанците на Косово, на Албанија и во дијаспората, Скот изјавил дека Вокер приватно може да има свое мислење, но дека тоа не е став на САД.

„Ставот на САД е дека се противат на промената на границите на Балканот, се противат на создавање голема Албанија, голема Србија и слично“, изјавил Скот.

Тој нагласил дека американската влада се залага за стабилност и за помирување помеѓу народите во регионот.


Рама: Промената на границите ќе дојде на маса ако балканските земји не се интегрираат во ЕУ


Тирана, 31 март, 2017 - 10:05 (META) 

Границите на Балканот се безбедни сè додека балканските земји се насочени кон интеграцијата во Европската Унија, но доколку овој процес пропадне, тогаш и дебатата за границите ќе се врати на маса, рече албанскиот премиер Еди Рама на прашањето дали постои опасност од нивна промена.

Ова Рама го изјавил во интервју за порталот „Дијалог плус“ (dialogplus.ch), јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Околу ситуацијата во регионот, албанскиот премиер навел дека постојат политички конфликти, кои, според него, се повеќе последица на претстојните изборни процеси во земјите, отколку реални.

Албанците ниту биле, ниту се, ниту ќе бидат проблем во Македонија, а обвинувањата околу т.н. „тиранска платформа“ се политичка игра, вели Рама во интервјуто и додава Македонците многу добро знаат дека Албанците се конститутивен фактор во земјата, чии права не може да се гледаат и да се третираат како услуга кон нив.

Во врска со т.н. тиранската платформа Рама вели дека таа е напишана и одобрена од страна на албанските партии во Македонија.

– Јас имав задоволство и должност да им помогнам, не околу платформата, туку во олеснувањето на комуникацијата меѓу партиите – вели Рама.


Бушати: Русија се обидува да ја блокира евроатлантската интеграција на Балканот


Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, во интервју за „Атлантик канал“, изјави дека Балканскиот Регион се соочува со неколку безбедносни предизвици.

– Од клучно значење е САД да ја продлабочат својата посветеност на Балканот, регион кој се соочува со терористички закани и со обидот на Русија за го прошири својето влијание – рече Бучати.

Тој, говорејќи за обидите на Москва да го зголеми своето влијание, истакна дека Русија силно се обидува да ги блокира евроатлантските интеграции на Балканот, односно членството во ЕУ и во НАТО.