Автопатот Градско – Неготино е затворен


Неготино, 24 октомври, 2015 - 12:11 (META) 

Автопатот А1, односно делницата Градско – Неготино, ќе биде затворена до 18 часот, заради снимањето на францускиот филм „А фонд“, информираат од АМСМ.

Сообраќајот на возилата се пренасочува по стариот пат.

Заради снимањето на овој филм, затворена беше и скопската обиколница, при што возилата се пренасочуваа да поминуваат низ Скопје.


Автопатот Скопје – Градско затворен за сообраќај, се вози по стариот пат


Скопје, 15 октомври, 2015 - 10:41 (META) 

Екипата на францускиот филм „A фонд“ го заврши снимањето на скопската обиколница и од вторникот снимањето е на дел од автопатот од мотел „Македонија“ до Градско.

Поради тоа, од 5 до 18 часот сообраќајот се одвива по стариот пат, кој е обележан со соодветна сигнализација. Снимањето е планирано да се одвива во работни денови.

Поради обилни врнежи од дожд, сè уште е во прекин сообраќајот на локалниот пат од селото Ропаљце до селото Никуштак, а сообраќајот на другите патни правци во Македонија се одвива по суви коловози.


На Петровец утре нема да се наплаќа патарина, ќе се снима францускиот филм


Скопје, 2 октомври, 2015 - 11:40 (META) 

Поради снимањето на францускиот филм „А фонд“ (A Fond), утре, 3 октормври, во периодот од 5 до 18 часот, затворена во двата правци ќе биде патарината Петровец, на автопатот Скопје – Велес, известуваат преку Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ) од продукциската куќа „Шик филмс“ и „Манауфактура продукција“.

Оттаму, соопштуваат дека автопатот нема да биде затворен за сообраќај, туку ќе има соодветна патна сигнализација за заобиколување, а патарината нема да врши наплата.

За потребите на снимањето на филмот, речиси цел септември беше затворената за сообраќај скопската обиколница.


Изградбата на автопатот Скопје – Штип ќе заврши во 2017 година


Свети Николе, 21 септември, 2015 - 16:50 (META) 

Трасата од автопатот Скопје – Свети Николе – Штип е 90 проценти пробиена, а предвидено е целосната изградбата да заврши најдоцна до февруари 2017 година, информираше министерот за финансии, Зоран Ставрески.

Со изградбата на автопатот ќе се скрати времето на патување, што ќе влијае за подобро инфраструктурно поврзување со источниот регион и за подобрување на бизнис-климата.


Автопатот Австрија – Унгарија затворен во двата правци


Виена, 14 септември, 2015 - 12:13 (META) 

Автопатот кој ги поврзува Австрија и Унгарија, кој минува низ границата на двете земји и е рута по која се движат бегалците кон ЕУ, е затворен во двата правци, соопшти австрискиот автомото-сојуз АСФИНАГ.

– Причината е приливот на бегалци што го очекува полицијата – се наведува во изјавата и се додава дека сообраќајот од другата страна го запрела Унгарија.

Засега не се знае колку долго ќе биде затворен автопатот.


Австрија го затвори автопатот на границата со Унгарија


Виена, 11 септември, 2015 - 10:08 (META) 

Австрија утринава го затвори автопатот А4 на границата со Унгарија од безбедносни причини, додека десетина мигранти пеш се движат по патот кон Виена, соопшти портпаролот на полицијата во источната област Бургенланд.

Околу 8.000 лица вчера влегоа во Австрија, а дополнителни 3.600 по полноќ, соопшти портпаролот.


Затворен унгарскиот автопат M5 поради мигрантите


Будимпешта, 9 септември, 2015 - 14:01 (META) 

Унгарија го затвори автопатот M5 откако група бегалци го проби полицискиот кордон кон кампот Роске, на границата со Србија, соопшти унгарската полиција на својата интернет-страница.

Соопштено е дека влезната точка на автопатот М5, која води јужно кон Будимпешта, исто така е затворена.

Унгарската државна новинска агенција МТИ извести дека меѓу 200 и 250 бегалци го напуштиле собирниот центар за мигранти во Роске, во близина на границата со Србија, откако полицијата не можела повеќе да ја задржи групата, претежно млади мажи, кои се спротиставиле на кордонот.

Полицијата се обидува да ги опкружи мигрантите на раскрсницата на автопатот, наведува агенцијата МТИ.

 

 


Се преврте шлепер на патот Куманово-Скопје, едно лице повредено


Куманово, 9 јуни, 2015 - 10:47 (META) 

Едно лице е повредено во сообраќајна несреќа што утрово се случила во близина на Агино Село на автопатот Куманово-Скопје, кога шлепер со бугарски регистарски ознаки се превртел на коловозот, јавува „Телма“.

Како што пренесува телевизијата, од кумановската болница информирале дека повредениот во несреќата бил странски државјанин, кај кого биле констатирани лесни телесни повреди.

Засега нема детали за причините и за околностите во кои се случила несреќата.

Од кумановската полицијата информирале дека возачот на шлеперот е грчки државјанин.

Патниот правец Куманово-Скопје е во прекин за тешки товарни возила и за автобуси, а увидна екипа е сè уште на местото на несреќата.


На автопатот Миладиновци – Штип, пробиени 80 проценти од трасата


Штип, 2 јуни, 2015 - 16:52 (META) 
Преку 500 градежни работници работат на автопатот Миладиновци – Штип, каде моментално се пробиени 80 проценти од трасата. Во моментов работат 2.200 лица на вкупно 230 километри патна инфраструктура, од кои 130 километри се автопатишта.
Ова денеска го истакна министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, при посетата на првата секција од автопатот Миладиновци – Штип, на потегот кај селото Средно Коњаре.
– Моментално се пробиени 80 проценти од трасата. Динамиката е запазена. Имавме многу проблеми со врнежите и со снеговите, но во моментов добро се одвиваат градежните активности и очекувам во летниот период да се зголемува динамиката – истакна Мисајловски.
Министерот нагласи дека изградбата на автопатиштата во Македонија претставува инвестициски „бум“ во државата. Информира дека паралелно се работи на делниците Кичево – Охрид, каде работат 900 работници, Демир Капија – Смоквица, каде се ангажирани 700 работници, а 100 работници ја спроведуваат реализацијата на патниот правец Велес – Катланово. Дополнително, според зборовите на министерот, се работи и на 46 локални правци.

 


Десет загинати во тешка сообраќајна несреќа во Колумбија


Богота, 1 април, 2015 - 20:48 (META) 

Десет лица загинаа, а 14 се повредени откако на еден камион му откажале сопирачките, по што удрил во најмалку четири возила на еден колумбиски автопат, соопштија локалните власти.

Колумбиската полиција соопштува дека несреќата се случила ноќеска, по локално време, на автопатот кој го поврзува главниот град Богота со градот Вилјависенсио.

Властите наведуваат дека меѓу загинатите се возачот и совозачот на камионот, најмалку еден малолетник и полицаец. Половина од повредените се во тешка состојба.

Поради несреќата, автопатот е затворен и сè уште не е отворен.