!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Од утре задолжително носење зимска опрема во возилата


Скопје, 14 ноември, 2017 - 10:45 (META) 

Законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата стапува на сила утре и ќе трае до 15 март 2018 година. Доколку возилото во сообраќај не ја поседува пропишаната опрема, возачот може да добие казна од 45 евра во денарска противвредност или 25 негативни поени во возачката книшка.

За моторните возила до 3.500 килограми задолжителна опрема се зимски гуми на сите тркала со минимална длабочина на шарата од четири милиметри, а ако имаат летни гуми со четири милиметри, обврзани се да поседуваат синџири за снег кои одговараат на големината на погонските тркала.

Задолжителна зимска опрема за моторни возила со погон на сите тркала (4×4), пак, се зимски гуми на сите тркала со минимална длабочина на шарата од шест милиметри или летни пневматици со минимална длабочина од четири милиметри доколку возилото поседува синџири за снег најмалку за задната осовина во случај кога има постојан погон на сите тркала, или синџири за снег најмалку за погонските тркала кога возилото има преклопив погон.

За моторни возила со над 3.500 килограми задолжителни се зимски гуми на сите тркала со минимална длабочина на шарата од шест милиметри, а ако има летни пневматици со минимална длабочина на шарата од четири милиметри, треба да има и соодветни синџири за снег.

Автобусите и товарните возила кои не можат да постават синџири на тркалата задолжително треба да поседуваат зимски пневматици на погонските тркала како и прирачен алат.

На бочната страна на зимските пневматици ги има ознаките „МС“, „М+С“, „М&S“ како и знак на снегулка на стилизирана планина со три врва. Забрането е поставување пневматици со клинци.


Фондот за иновации распишува повик за проекти што ќе го намалуваат загадувањето


Скопје, 3 ноември, 2017 - 13:27 (META) 

Фондот за иновации и за технолошки развој денеска објави јавен повик „О2 предизвик“, преку кој ќе финансира иновативен пилот-производ, услуга, процес или методологија со кои ќе може да се продонесе во намалување на загадувањето на воздухот.

За повикот се одвоени шест милиони денари и е отворен до 30 месецов. Треба да бидат доставени решенија од областите: користење енергија на греење, транспорт и мобилност и градежништво и урбани алтернативи. Може да аплицираат микро, мали и средни претпријатија, со чие вклучување Фондот сака да го прошири опфатот на корисници на средства за иновации и каде смета дека има неискористени потенцијали.

– Решенијата може да се однесуваат на промена на навиките и практиките за греење, нови технологии за следење и предвидување на состојбата со проблемот, промена на сообраќајните навики, поттикнување на намалување користење автомобили. Едно од решенијата може да биде поттикнување изработка на зелени покриви – рече на прес-конференција, директорот на Фондот за иновации и технолошкиот развој, Јован Деспотовски.

Фондот ќе финансираа 90 проценти на проектот, а другите 10 проценти ги покрива апликантот. Согласно буџетите кои ќе ги понудат апликантите, ќе се одлучи дали ќе се финанисира едно или повеќе решенија.


Дубаи тестира такси без возачи


Дубаи, 26 септември, 2017 - 11:51 (META) 

Во Дубаи денеска беше направен првиот тест на електрично такси-возило без возач, со што градот би бил пионер во областа на футиристичкиот транспорт.

Агенцијата за сообраќај соопшти дека во првото пробно возење немало патници.

Користениот прототип бил дело на германска иновациска компанија. Со него може да се вози со максимална брзина од 100 километри нас, а во него може да собере две лица.

Властите велат дека планираат пет години тестирање за да ги применат сите безбедносни мерки и да ги донесат неопходните закони за нов вид на превоз.

Дубаи со 14,9 милиони туристи минатата година беше помеѓу главните туристички дестинации на Персискиот Залив.


Во Европа, 4.500 луѓе годишно умираат од издувни гасови


Брисел, 18 септември, 2017 - 11:21 (META) 

Истражувачите соопштија дека годишно во Европа, прерано умираат повеќе од 4.500 лица, затоа што автомобилите на дизел-горива емитуваат повеќе штетни гасови отколку што производителите тврдат, пишуваат светските медиуми.

Студијата е објавена две години откако „Фолксваген“ призна дека лажел на тестовите за емисија на штетни гасови со вградување нелегален софтвер во милиони свои возила на дизел-мотори.

Се проценува дека ситните честички од автомобилските гасови кои се опасни по човековото здравје предизвикуваат вкупно 425.000 прерани смртни случаи во ЕУ, Норвешка и во Швајцарија.

Научниците пресметале дека прекумерната емисија на дизел-горивата кон тоа придонесува со 4.560 случаи секоја година.

Ризикот е најголем каде што е голема концентрација на автомобили на дизел-горива како на северот на Италија, наведуваат истражувачите на Меѓународниот институт за примена на системски анализи од Австрија и од Норвешка.


Во Охрид акција на „Супер радио“: Помалку автомобили, помалку метеж


Охрид, 16 јули, 2017 - 9:15 (META) 

Охридското „Супер радио“ ја почна акцијата „Помалку автомобили, помалку метеж“, со која ги повикува охриѓани колку што е можно помалку да ги користат автомобилите во текот на шпицот на сезоната, особено во центарот на градот.

– Идејата е да се обидеме сите заедно да го намалиме бројот на автомобили во центарот на градот. Ќе признаеме дека сите ние ги користиме автомобилите и кога треба и кога не треба и дека често седнуваме зад воланот и за минимални растојанија, со што се создава метеж, особено во централното градско подрачје. Да ги оставиме паркинг-местата за туристите и за оние кои навистина имаат потреба од тоа, особено во шпицот на сезоната, во текот на месеците јули и август. Фамозните катни гаражи се толку пати најавувани, но сепак остануваат само ветување за охриѓани – велат од „Супер радио“.

Додаваат дека ако веќе Охрид се декларира како туристички град, тогаш треба, барем во шпицот на сезоната, охриѓани да се откажат од минимум удобности за да може градот полесно да функционира.

Од „Супер радио“ најавија дека во текот на следната недела ќе испечатат и летоци кои ќе се делат во централното градско подрачје во знак на поддршка на акцијата и за подигнување на свеста кај граѓаните.

Акцијата ја поддржа и Советот за безбедност на сообраќајот во Општина Охрид.

„Зголемениот број на туристи и зголемен број на патнички и други моторни возила во Охрид, деновиве предизвикува исклучително интензивна сообраќајна фрекфенција, особено во централното градско подрачје. Поради тоа, до граѓаните на Охрид апелираме на исклучива нужност во користењето на сопствените патнички автомобили. Како општински Совет за безбедност во сообраќајот, ги замолуваме нашите сограѓани, своите патнички моторни возила да ги користат при крајни и неодложни потреби и крајно рестриктивно да ги користат возилата, пред сè во централното градско подрачје“, порача Советот.


Улиците околу градскиот стадион ќе бидат затворени од 15 часот


Скопје, 11 јуни, 2017 - 10:50 (META) 

Министерството за внатрешни работи информира дека од 15 часот ќе воведе посебен сообраќаен режим на возила и на движење на пешаците во непосредна близина на Градскиот парк во Скопје.

Ограничувањето на движењето ќе биде поради одигрувањето на меѓународниот фудбалски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и на Шпанија со почеток во 20.45 часот.

„Ќе биде ограничено движењето на возилата по булеварот Илинден и по улиците Ристо Шишков, Аминта Трети, Наум Наумовски-Борче, како и по сервисните улици во Градски парк околу фудбалскиот стадион. Ограничувањето нема да важи само за возила кои имаат акредитација за движење по горенаведените сообраќајници за влез кон фудбалскиот објект, а во однос на пешаците ограничувањето нема да важи само за лица кои поседуваат билети за фудбалскиот натпревар“, велат од МВР.


Крадци оперираат во завеани возила на патот Битола – Прилеп


Битола, 9 јануари, 2017 - 13:02 (META) 

Крадци удрија по завеани и оставени возила на патиштата во Битолско. Неколку автомобили кои поради мали сообраќајни несреќи, лизгање или завеани од снегот биле оставени на патот Битола – Прилеп, во текот на ноќта биле мета на крадци кои ги оставиле без делови и опрема. Крадците ваделе гуми, бандажи, радија и дополнителна опрема.

Возачи кои утрово патуваа за Прилеп сведочат дека неколку возила кои биле покрај автопатот биле без гуми, со скршени стакла и ветробрани.

Портпаролот на битолската полиција, Сања Стаматова, вели дека досега немаат пријави од сопствениците за кражби во вакви случаи, но дека полицијата фатила крадец на автопатот Битола – Прилеп кој сакал да ограби еден автомобилот.

– Полицијата фати крадец додека од возило кое било оставено на автопатот по сообраќајна незгода, сакал да ги украде гумите и бандажите – вели Стаматова.


СВР Охрид предупредува: Внимателно на патот Охрид – Кичево, пет возила излетани од патот


Охрид, 27 декември, 2016 - 12:15 (META) 

Пет патнички автомобили и едно товарно возило излетале од коловозот на магистралниот пат Охрид – Кичево, на потегот од Ново Село до планинскиот превој Пресека.

Причина за излетувањето на возилата е голомразица на коловозот, замрзнат дожд, но и неприлагодена брзина на движење кон условите и состојбата на патот.

Нема повредени лица, но е предизвикана поголема материјална штета.

– СВР Охрид веќе го засилува полициското присуство на патниот потег Охрид – Кичево, направена е координација и со полициската станица од Кичево за интензивирање на полициски патроли на магистралниот пат на потегот од Извор до Пресека. За настанатата состојба ги известивме „Македонија пат“, Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата, Општинскиот кризен штаб, како и другите надлежни институции – вели портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Полициската станица за безбедност во сообраќајот на патиштата од Охрид препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење, почитување на препораките на полициските службеници и на поставената хоризонтална и вертикална сигнализација.


Центарот на Тетово блокиран од паркирани возила


Тетово, 4 октомври, 2016 - 15:46 (META) 

Жители од центарот на Тетово реагираа поради хаосот со паркирањето во нивните населби. Според нив, поради недостиг од слободни места за паркирање во рамки на зоната А, голем број возила се паркираат покрај нивните домови.

– Автомобилите нема каде да се паркираат и на крај луѓето ги оставаат пред нашите домови, на тротоари и на улици. Поради ваквиот начин на паркирање тука се создава голем хаос, целосно се блокира сообраќајот, не можеме да излеземе со нашите возила ниту, пак, до тука може да пристигнат возила на итната помош – вели жител на улицата ЈНА во Тетово.

За проблемот со паркирањето во градот, денеска преку прес-конфереција реагираа од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Тетово.

– Градоначалничке Теута Арифи, Вашата одлука да се воведе зонско паркирање требаше да го реши сообраќајниот хаос, но, напротив. Дали знаете што сторивте со оваа одлука? Сегашната состојба е далеку полоша од претходно. Бараме итно да седнете на маса со своите соработници и сериозно да почнете со решавање на овој проблем – изјави Милена Илиевска од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Тетово.

Од Јавното претпријатие „Градски паркинг“ при Општина Тетово велат дека се очекува да се воведе зонско паркирање и на делови од неколку улици и булевари во Тетово. На тој начин, ќе се зголеми бројот на места за паркирање и ќе се ублажи проблемот со недостиг од паркиралишта.

„Ние подготвивме урбанистичко решение за проширување на зонското паркирање на делови од булеварите Благоја Тоска и Илинденска и на делови од улиците Страшо Пинџур и Тодор Циповски-Мерџан. Но, за да го спроведеме ова решение во практика, ни треба одобрение од Секторот за внатрешни работи Тетово, до каде сме поднеле барање“, велат од Јавното претпријатие „Градски паркинг“ Тетово.

Од СВР Тетово соопштија дека најверојатно за десетина дена ќе одговорат позитивно на барањето на Јавното претпријатие „Градски паркинг“ Тетово.


Груевски промовираше мерки за намалување на загаденоста на воздухот


Скопје, 26 септември, 2016 - 15:38 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, промовираше мерки за намалување на загаденоста на воздухот во Музеј на македонската борба за државност и самостојност.

Како што истакна, најголемите загадувачи на воздухот се затоплувањето на домовите со дрва, автомобилите и индустријата и рече дека тие, како владејачка партија, во таа насока ќе донесат мерки за намалување на загаденоста.

Тој најави гасификација на државата и носење на гасот до домаќинствата, односно градење разгранета мрежа на цевковод за гас низ секој град.

– Придобивка од гасификацијата, освен намалување на загадување на воздухот, е заштеда на буџетот на оние кои го користат и тоа за 7 проценти поевтинување за оние кои се греат на дрво, поевтинување за 35 проценти за оние кои сега се греат на струја и поевтинување за повеќе од 50 проценти за оние кои користат друг вид на течни и тврди нафтени горива – изјави Груевски.

Тој додаде дека ќе се доделуваат субвенции до 70 проценти од трошоците на домаќинствата за замена на печките на дрва со печки, котли и цела опрема за системи на пелети, за највеќе до 30.000 денари по домаќинство.

Груевски истакна дека и автомобилите се едни од најголемите загадувачи на воздухот и најави мерки кои ќе го поттикнат купувањето на електрични автомобили.

Увозот на нови електричните возила ќе биде со нула проценти царина и без дополнителна акциза. При купување на нови електрични автомобили ќе се применува повластената даночна стапка од 5 проценти, наместо сегашните 18 проценти на данок.