!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Изгорел автомобил во Ченто


Скопје, 18 април, 2017 - 14:45 (META) 

Во пожар ноќеска изгорел автомобил „голф 5“ во скопската населба Ченто. Како што соопшти СВР Скопје, 31-годишен скопјанец околу 1 часот по полноќ, го паркирал автомобилот на улицата Среќко Пужаљка, а во 2.40 часот бил известен од соседите дека автомобилот гори.

Повикана е Бригадата за противпожарна заштита Скопје, која пожарот го изгаснала околу 3 часот. Опожарен бил предниот дел на возилото и дел од внатрешноста.

Повредени луѓе нема, а се работи на утврдување на причините за пожарот.


Пожар на автомобил во Битола


Битола, 31 март, 2017 - 13:34 (META) 

Автомобил во Битола рано утрово делумно изгорел во пожар кој избил од засега неутврдени причини, соопшти СВР Битола.

Пожарот избил во 5 часот, а автомобилот „даеву ланос“ со битолски таблички бил паркиран на улицата Мирче Ацев. Биле зафатени левата страна од предната хауба и предното и задното тркало од левата страна.
Полицијата извршила увид и се работи на расчистување на случајот.

Инаку, рано утрово во подметнат пожар изгорел и автомобил во Охрид.


Запалено возило во Охрид, полицијата трага по сторителот


Охрид, 31 март, 2017 - 11:11 (META) 

Охридската полиција трага по сторител кој ноќеска, околу 1 часот, запалил автомобил, марка „голф“, на улицата Климентов универзитет во градот, соопштија од Секторот за внатреши работи Охрид.

„Од увидот на местото на настанот, извршен по овластување на јавен обвинител, констатирано е дека од предизвиканиот оган, запален е задниот дел на возилото, целосно е оштетено задното стакло, задната клупа, задното седиште, покривот и задниот лев трепкач“, стои во соопштението.

Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Охрид.


Возач налета на пешаци во Лондон, пет лица се повредени


Лондон, 26 февруари, 2017 - 17:30 (META) 

Пет лица се повредени откако возач налета на пешаци во југоисточен Лондон.

Лицето што управувало со автомобилот е уапсено, јави локалната полиција.

Според надлежните, најверојатно инцидентот не претставува терористички чин.


Бразилската полиција официјално потврди дека грчкиот амбасадор е убиен


Атина, 31 декември, 2016 - 11:07 (META) 

Грчкото министерство за надворешни работи и бразилската полиција официјално потврдија дека грчкиот амбасадор во Бразил, Кирјакос Амиридис, е убиен во Рио де Жанеиро. Вештачењето на најденото јагленосано тело во автомобилот, кој Амиридис го изнајмил заедно со сопругата за време на одморот во Рио де Жанеиро, покажало дека се работи за грчкиот амбасадор.

Грчкото МНР изрази длабоко жалење за трагичниот настан и за смртта на долгогодишниот дипломат кој служел во грчките дипломатски претставништва во Бразил, Србија, Европската Унија и во Либија.

Зад бруталното убиство на грчкиот амбасадор, според информациите од Бразил, стојат неговата сопруга со бразилско потекло, Франсуаз Амиридис, и нејзиниот љубовник, 29-годишен полицаец. Полицаецот и сопругата го признале убиството пред полицијата, иако Франсуаз на почетокот одбивала дека е на каков било начин поврзана со случајот.

Според информациите, Амиридис бил убиен во нивниот дом во Рио де Жанеиро, а потоа неговото тело било префрлено во автомобилот, однесено на друга локација и запалено.


Битолскиот градоначалник Талески купи нов службен автомобил


Битола, 26 декември, 2016 - 11:47 (META) 

Битолскиот градоначалник Владимир Талески се поднови со нов автомобил од буџетот на Општина Битола. Само неколку месеци пред крајот на неговиот трет мандат, Талески службениот „цитроен ц4“ го замени со „пежо 508“, но нема прецизни податоци колку пари потрошил за новото возило.

Советникот од ЛДП, Валентин Груевски, во петокот од советничката говорница обвини дека буџетот за 2016 година бил „список на желби составен од градоначалникот Владимир Талески“.

– Што кажуваат бројките за оваа година? Битола ќе има еден од двата најлоши буџети во последните седум години. Битола ќе има убедливо најлоша реализација на капиталните расходи од 40 отсто. Битола има остварено само 11 отсто од даночните приходи. Единствено во ова образложение има 100 отсто остварување – во купувањето возила. И Владимир Талески сега се вози со нов автомобил – рече Груевски на расправата за извршување на буџетот на Општина Битола за третиот квартал од тековната година.

Од службите на градоначалникот кои се задолжени за кроење на буџетот велат дека трите автомобили што ги купил Талески не се новост бидејќи се набавени пред неколку месеци, само што сега опозицијата ја актуализирала темата.

Координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Хаџиев, пак, вели дека не знае колку чини новото „пежо“ на Талески, но дека Советот го изгласал купувањето на автомобилот.

– Ако во буџетот имало ставка за нов автомобил, ние сме ја ставиле на гласање и сме ја изгласале, а колку чини автомобилот, тоа знаат службите во Општината – вели Хаџиев.

Советниците од власта во петокот не коментираа за новиот автомобил на Талески.

Но, советничката на ВМРО-ДПМНЕ, Соња Карапашовска, пред една година на седница на Совет, кога се расправаше за носење на буџетот за 2016 година, потврди дека 3,5 милиони денари ќе се потрошат за купување на три автомобили, од кои еден ќе го вози градоначалникот Талески.

Продолжението на седницата е закажано за денеска, а утре Советот се очекува да расправа за енормното загадување на градот, по што, по барање на опозицијата, најавено е донесување на краткорочни мерки за справување со аерозагадувањето во Битола.


Закани за Ермира Мехмети, ѝ го оштетиле и автомобилот


Скопје, 18 декември, 2016 - 15:47 (META) 

Поранешната пратеничка на ДУИ, Ермира Мехмети, преку својот профил на „Фејсбук“ објави дека ноќеска ѝ бил оштетен автомобилот и оти добива закани.

„Закана, уцена или порака за да ме замолчат? Можете да продолжите да кршите стакла или други работи на мојот автомобил, можете да праќате заканувачки пораки, можете да продолжите со анонимни повици по полноќ… Но, тоа не ја менува политичката реалност дека сте ништо повеќе од трагични губитници!“, напиша Мехмети на својот профил.

Инцидентот доаѓа еден ден откако Мехмети во емисијата „360“ на телевизијата „Алсат-М“ изјави дека најголеми губитници на изборите од 11 декември се ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Таа исто така рече дека „на прстите од една рака можат да се избројат луѓето од ДУИ кои се за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ“.


Време е жените во Саудиска Арабија да возат, порача саудискиот принц Алвалид бин Талал


Ријад, 2 декември, 2016 - 10:50 (META) 

Саудискиот принц Алвалид бин Талал повика на укинување на забраната жени да возат автомобили.

Принцот преку „Твитер“ порача дека дека е крајно време саудиските власти да им дозволат на жените да управуваат автомобили.

„Сопрете ги дебатите: време е жените да возат“, напиша принцот Алвалид бин Талал.

По краткиот твит, канцеларијата на принцот објави некарактеристично долго соопштение на англиски и на арапски во кое се наведуваат финансиски, економски, социјални, верски и политички фактори, поради кои жените би требало да управуваат автомобили.

„Спречувањето жени да возат автомобили денес е прашање на човеково право, слично на тоа кога на жените им се забранува да се образуваат“, стои во соопштението.

Саудиска Арабија е единствена држава во светот во која е забрането жени да управуваат автомобили.


Диме Спасов како дух во министерството: Едни го гледаат, други – не


Скопје, 15 ноември, 2016 - 14:00 (META) 

Вработени во Министерството за труд и социјална политика тврдат дека Диме Спасов не доаѓа на своето работно место, а не го виделе ниту неговиот автомобил од денот кога тој направи неколку сообраќајни прекршоци (28 октомври 2016 г.).

Но, Марјан Гиевски, портпарол на Спасов, пак, тврди дека тоа не е вистина. На прашањето на „Мета“ дали дополнителниот министер за труд и социјална политика доаѓа на работа, тој по СМС ни одговори: „Да“.

Министерството за внатрешни работи на 29 октомври годинава соопшти дека Диме Спасов предизвикал две сообраќајки со возилото марка „туарег“ и избегал, а на полицијата ѝ се пријавило некое друго лице (М.Т.), но полицијата увидела дека не ги познавало околностите и заклучила дека тоа не управувало со возилото.

По неколку дена (3 ноември) Спасов во интервју за телевизијата „Нова“, тврдеше дека тргнал од градскиот стадион „Филип Втори“ кон улицата Илинденска, потоа свртел лево кај Зоолошката градина и прописно чекал да се вклучи зелено светло. Додека чекал на семафорот, како што појасни Спасов, непознато лице се приближило до неговото возило и се обидело да ја отвори вратата од службениот „туарег“, заканувајќи му се на дополнителниот заменик-министер по неговиот живот. Поради тоа тој се обидел да побегне, по што направил неколку сообраќајни несреќи.

Истиот ден Министерството за внатрешни работи поднесе и прекршочна пријава против Спасов.


Едномесечен притвор за стружанец за шверц на марихуана


Струга, 7 ноември, 2016 - 14:30 (META) 

Македонскиот државјанин Е.М. заработи кривична пријава поднесена до Основното јавно обвинителство во Струга, како и едномесечен притвор за шверц на марихуана.

Пријавениот на 9 октомври годинава со македонски автомобил се пријавил за влез во земјава на граничниот премин Ќафасан, кај Струга. При извршениот преглед, во багажниот простор под резервната гума биле пронајдени четири најлонски пакетчиња наполнети со зелена растителна материја.

Сите 12 пакетчиња што биле пронајдени во различни делови на автомобилот биле наполнети со марихуана со тежина од 2,5 килограми.

Осомничениот е предаден на судија на претходна постапка во Основниот суд во Струга, кој му одредил мерка притвор во траење од 30 дена.