Петмина мртви откако воз удри автобус кај Ниш


Ниш, 21 декември, 2018 - 14:21 (META) 

Во голема несреќа што се случи утрово, кога воз удри автобус на „Ниш Експрес“ близу српскиот град Ниш, животите ги загубија пет лица, а се стравува дека бројката на жртви може да расте, бидејќи во Клиничкиот центар во Ниш во критична состојба се уште двајца 16-годишници.

Како што јавуваат српските медиуми, на обележан премин, но без рампи, на пругата кај Доње Меѓурово воз што сообраќал на линијата Ниш – Прокупље околу 7.30 часот удрил во автобусот во кој, покрај возрасните, имало и многу средношколци што оделе на училиште. Автобусот бил преполовен, а задниот дел од возот излегол од шините.

Во несреќата загинале двајца возрасни и едно 15-годишно момче, а подоцна во текот на операциите во Клинички центар Ниш починале 42-годишна жена и 15-годишна средношколка.

Глетката била ужасна, а според српските медиуми, полицајците, медицинскиот персонал и пожарникарите на местото на несреќата плачеле додека ги извлекувале повредените.

Повредени биле 27 лица, сите од автобусот, а во тешка состојба се десетмина.


Автобусот на ЈСП од Железничка кон Водно наместо во 8 ќе тргнува во 7.30 часот


Скопје, 27 јули, 2018 - 12:42 (META) 

Линијата број 25 која сообраќа од Транспортен центар до Средно Водно ќе има измена во возниот ред, информираат од ЈСП.

„Терминот за поаѓање на автобусот предвиден во 8 часот, се менува, односно поаѓањето ќе се реализира во 7.30 часот. Промената во возниот ред ќе важи за време на викендите и државните празници. Измената во поаѓањето е по барање на планинарите и поради високите температури во летниот период. Таа ќе започне да се применува од претстојниов викенд. Останатите поаѓања се реализираат според важечкиот утврден возен ред“, се вели во соопштението.

Од таму потсетуваат дека во викендите и за време на државните празници, возењето со автобусот на линијата 25 е бесплатно за сите граѓани, а истото важи и за сродните лини 25А и 25Б, кои сообраќаат до Средно Водно, а тргнуваат од Стара железничка станица, односно од Дом на печат.

Истото се однесува и за линијата 28 која вози од Транспортен центар до Нерези (Македонско село).

„Од денеска автобуската постојка кај џамијата Јаја-паша кон Бутел е поместена за стотина метри после пешачкиот надвозник, односно стојалиштето сега е пред ОУ „Лирија“. Поместувањето на постојката е поради безбедносни причини. На претходната локација, поради голема фрекфенција на луѓе и возила, често се случуваа незгоди“, додаваат од ЈСП.


Се запали автобус на ЈСП во Кисела Вода, нема повредени


Скопје, 3 јули, 2018 - 11:58 (META) 

Градски автобус на ЈСП-Скопје што сообраќа на линијата „24“ претпладнево се запалил на постојка во Кисела Вода, повредени патници нема.

Од ЈСП-Скопје, велат дека пожарот настанал од инсталацијата. Возачот интервенирал за да го изгасне пожарот, но повикал и екипи од Противпожарната служба.

Три пожарникарски возила и осуммина пожарникари речиси еден час го гаснеле пожарот кој се случил на последната станица во Кисела вода, а автобусот бил празен.

Автобусот бил од постаро производство од марката „МАН“ дел од возниот парк на ЈСП.

Пред само десет дена се запали уште еден автобус на ЈСП, со број 2, кај трговскиот центар „Антико“ во Карпош 4.


Приведени 15 малолетници кои учествувале во тепачка и каменувале автобус на ЈСП во Ченто


Скопје, 1 февруари, 2018 - 22:38 (META) 

Петнаесет малолетници вечерва се приведени поради учество во тепачка меѓу две групи на улицата Алија Авдовиќ во скопската населба Ченто, потврди Министерството за внатрешни работи.

Едната група, која учествувала во тепачката каменувала автобус на Јавното сообраќајно претпројатие „Скопје“ број 65 б, кој сообраќал на релација Транспортен центар – Брњарци, при што се искршени четири стакла од автобусот.

Случајот во полиција го пријавил возачот на автобусот околу 19.30 часот.

Полициски екипи веднаш излегле на терен и во полициската станица Гази Баба привеле петнаесетина лица од двете групи за целосно расчистување на случајот.


11 загинати и 46 повредени во сообраќајна несреќа во Турција


Анкара, 20 јануари, 2018 - 12:17 (META) 

Најмалку 11 лица загинале, а 46 се повредени во сообраќајна несреќа во северозападна Турција, јавува турската агенција „Доган“.

Несреќата се случила синоќа откако автобусот од коловозот се забил во дрво покрај патот.

Автобусот, во кој поголемиот дел од луѓето биле семејства со деца, бил на пат кон ски центарот Улудаг.
Властите изјави дека коловозот во моментот на несреќата не бил влажен и дека немало мраз на патот.


Најмалку 48 загинати во несреќа во Перу


Лима, 3 јануари, 2018 - 10:19 (META) 

Најмалку 48 лица загинале вчера во Перу кога во автобусот со кој патувале удрил камион, по што тој паднал од тесниот пат засечен во стрмнина. Несреќата се случила таканаречениот „Ѓаволски свијок“, кој се наоѓа на клиф над океанот, па патот е многу тесен, со стрмни свијоци и често покриен со магла.

Автобусот, во кој имало 57 патници и двајца возачи, се превртел и паднал на покривот на карпите на брегот 100 метри подолу. Патувал од Хуачо до 130 километри оддалечениот главен град Лима.

Спасувачките екипи во текот на попладнето и вечерта барале преживеани во тешко достапната област, но морале да се откажат околу полноќ, кога надошол приливот и почнал да го прекрива автобусот.

Во сообраќајни несреќи во Перу во 2016 година загинале 2.600 лица.


Скопје ги укина вонредните мерки за заштита од загадувањето на воздухот


Скопје, 28 декември, 2017 - 16:39 (META) 

Градот Скопје ги извести граѓаните дека поради намалените вредности на загадувањето на воздухот се укинуваат вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот што беа воведени вчера.

Градоначалникот Петре Шилегов потврди дека од утре ќе се укине бесплатниот автобуски превоз кој ќе се наплаќа според постојната тарифа.

– Мерката ќе важи денеска, а од утре се враќаме во редовниот режим на функционирање имајќи предвид дека се изменети климатските услови кои доведоа во воведување на вонредните мерки. Станува збор за мерки за кои имаме прецизно утврдени нормативи кога ќе се применуваат и секогаш кога ќе бидат исполнети условите, овие мерки ќе се применуваат – рече Шилегов.

Градоначалникот рече дека граѓаните не ја искористиле вонредната мерка за бесплатен јавен превоз, но, како што посочи, има разбирање за тоа, бидејќи концептот за јавен градски превоз е сосема погрешен.

Од Град Скопје потенцираат дека мерките и препораки ќе се воведат повторно доколку се повтори загадувањето на воздухот, а за тоа граѓаните ќе бидат навреме информирани.


Автобус на ЈСП прегазил жена кај Бит Пазар


Скопје, 27 декември, 2017 - 13:54 (META) 

Засега неидентификувана жена денеска го загубила животот на булеварот Крсте Мисирков кај Бит Пазар, кога автобус на ЈСП удрил во неа, по што жената починала.

Автобусот се движел во правец од џамијата Јаја Паша кон Центар кога околу 12.10 часот удрил во жената. Се очекува увидот да заврши наскоро, велат од СВР Скопје за „Мета“.


Автобусите на ЈСП со нов возен ред кон Водно


Скопје, 2 декември, 2017 - 11:35 (META) 

Поради големиот интерес на граѓаните, автобусите на пробните линии 25А и 25Б до Средно Водно од овој викенд ќе сообраќаат според нов возен ред и ќе зачестат, односно ќе тргнуваат на половина час, информираат од ЈСП.

Пробната линија со број 25А сообраќа на релација од Стара железничка станица до Средно Водно, а пробната линија со број 25Б сообраќа на релацијата од Дом на печат до Средно Водно.

Градот Скопје од минатиот викенд воведе забрана за движење за возила на патот до Средно Водно, која ќе важи секој викенд и за време на државните празници. Според планот, оваа забрана ќе важи во еден правец, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од паркиралиштето кај манастирот „Св.Пантелејмон“ до Средно Водно.


Судир на ученички автобус и комби – повредени 10 ученици


Демир Хисар, 14 ноември, 2017 - 17:55 (META) 

Десет ученици од демирхисарското основно училиште „Гоце Делчев“ се повредени откако автобусот со кој се превезувале се судрил со комби.

Како што соопшти СВР Битола, во несреќата е повреден и возачот на комбито.

Сообраќајната несреќа се случила околу 7.30 часот на патот Демир Хисар – Кичево, а во автобусот имало 30 ученици.

На повредените им била укажана лекарска помош во Клинички центар Битола, по што се пуштени на домашно лекување.