Јовески го испрати барањето за автентично толкување до Собранието


Скопје, 13 февруари, 2019 - 16:13 (META) 

Јавниот обвинител Љубомир Јовески денеска до Собранието го испрати барањето за автентично толкување за член 22 од Законот за Специјалното јавно обвинителство.

Ваквиот потег уследи откако стручниот колегиум на Јавното обвинителство на проширениот состанок пред една седмица одлучи дека начелно-правното мислење на Врховниот суд за предметите на Специјалното јавно обвинителство ја нарушува законитоста и дека ќе поднесе барање до Собранието за давање автентично толкување на член 22. од Законот за СЈО.

Сè почна со одлуката на Врховниот суд, кој на општа седница на 30 јануари, одлучувајќи по иницијатива на адвокатите Боро Тасевски и Еленко Миланов, бранители на голем дел од обвинетите во случаите на СЈО, донесе мислење дека Специјалното обвинителство не смеело да почнува истраги и да отвора судски процеси по истекот на рокот од 18 месеци внесен во законот за ова обвинителство.

„Потребата од давање автентично толкување произлегува од  различното толкување на чл. 22 од Законот за јавното обвинителство  за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите“, се вели во барањето што Јовески денеска го испрати до Собранието.


Oбвинителството на проширена седница ќе решава што понатаму со предметите на СЈО


Скопје, 6 февруари, 2019 - 13:06 (META) 

Јавниот обвинител Љубомир Јовески денеска свикал проширена седница на обвинителите во Јавното обвинителство, на која треба да се дискутира за побараното мислење од скопскиот Кривичен суд. Скопскиот суд побара известување кој обвинител ќе ги работи случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) по мислењето од Врховен суд со кој се посочува дека СЈО повеќе од година и пол нема мандат да покренува истраги и да поднесува тужби. Истовремено, судиите од Кривичниот суд побараа Јовески од Собранието да побара автентично толкување на член 22 од Законот за СЈО.

На утрешната седница на Стручниот  колегиум на јавните обвинители во Јавното обвинителство, ќе учествуваат и вишите јавни обвинители на Вишите јавни обвинителства и јавниот обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.


Дејан Митревски-Урко не се појави во суд, судијката побара да го повикаат по телефон


Скопје, 23 април, 2018 - 11:18 (META) 

Дејан Митревски -Урко денеска не се појави во Кривичниот суд каде што требаше да сведочи за случајот на СЈО „Тенк“, во кој обвинет е Никола Груевски за набавка на „мерцедесот“ од речиси  600.000 евра.

Одбраната на Груевски не беше информирана зошто Урко не се појави во судница, поради што судијката Добрила Кацарска им наложи да му се јават по телефон и да го повикаат.

Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски. Пред две рочишта Судот донесе одлука да ја раздвои постапката за Јанкулоска поради ризична бременост.

За набавката на мерцедесот треба да сведочат осум сведоци, кои биле задолжени за безбедноста на Груевски додека беше премиер.


Скопјанец каснат од куче пред Ристиќева палата


Скопје, 18 декември, 2017 - 10:25 (META) 

Скопјанецот Б.Д. (71) вчера попладне во полиција пријавил дека на плоштад „Македонија“ пред Ристиќева палата бил каснат од куче.

Според неговото тврдење, бил нападнат од група кучиња – скитници, при што едно од нив го искасало за раката, по што се упатил во болница каде добил лекарска помош.


По речиси 40 дена, Собранието денеска ќе одржи пленарна седница


Скопје, 1 ноември, 2017 - 10:48 (META) 

Собранието на Република Македонија денеска, по речиси 40 дена, ќе одржи пленарна седница. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на 23 септември ја прекина 15. седница, на која се расправаше за законот употреба на јазиците.

Паузата беше поради локалните избори, а пратениците на денешната, 18. седница, ќе расправаат за испраќање припадник на АРМ во меѓународните мировни сили во Либан (УНИФИЛ), но и за повеќе барања за автентично толкување на членови на закони.

Сите барања за автентично толкување се поднесени од претходни градоначалници, а откако Собранието ќе го даде своето толкување, тоа би требало да биде прифатено од новите општински раководства.


Омбудсманот да побара толкување дали Талески смеел од притвор да ја води Општината


Битола, 29 септември, 2016 - 13:15 (META) 

Народниот правобранител Иџет Мемети да побара толкување од Собранието на Република Македонија, дали битолскиот градоначалник Владимир Талески од куќен притвор можел да ја води Општина Битола. Вакво барање до Мемети испрати советничката на ВМРО-НП од Битола, Габриела Илиевска, откако Собранието го одби нејзиното барање да даде толкување на член 163 од Законот за кривична постапка во врска со тоа дали градоначалникот имал право да потпишува службени документи додека бил во притвор.

Талески вчера, речиси десетина дена по укинувањето на куќниот притвор, излезе во јавноста и потврди дека од дома ја водел Општина Битола и бил во контакт со општинската администрација, па дури и со изведувачи на проектите.

„Ова го барам за да се дознае дали е законски Владимир Талески по определувањето на мерката притвор да има право да потпишува документација од станот каде се спроведува мерката и дали други лица без дозвола на судијата на претходна постапка смеат да му носат документи на разгледување и на потпишување“, стои во барањето на советничката Илиевска испратено до Народниот правобранител Мемети.

Илиевска, на почетокот на септември, додека Талески беше во куќен притвор, испрати барање до СЈО, до Основниот и до Апелацискиот суд во Скопје и до Собранието да дадат мислење за нејзиното прашање. Собранието ѝ врати дека „согласно членот 175 од деловникот на Собранието, барање за давање автентично толкување на закон може да поднесе секој пратеник, Владата, Уставниот суд, Врховниот суд, Јавниот обвинител, Народниот правобранител, градоначалниците на општините и на Град Скопје и советите на општините и на градот Скопје“.

Апелациски суд се изјасни за ненадлежен, додека Основниот суд и СЈО сè уште не испратиле известување до Илиевска.

– Во оваа држава е тешко да се добие мислење од институциите, а камоли правда! Борбата за докажување на незаконското работење на Талески продолжува. Немам намера да застанам сè додека некоја институција не ми одговори како може еден градоначалник гордо и без срам јавно да се фали дека од куќен притвор водел општина. Дали некоја од повиканите институции конечно ќе се замеша во сопствените надлежности – вели Илиевска за „Мета“.

За утре Советот на Општина Битола закажа седница и советниците се надеваат дека Талески ќе одговори на нивните прашања за функционирањето на Општина Битола додека тој беше во притвор.
Талески е првоосомничен во случајот „Транспортер“ на СЈО за криминал со бесплатниот школски превоз во Битола, тежок 360.000 евра.