По вчерашниот голем пад, цените на нафтата во пораст


Лондон, 12 јули, 2018 - 15:03 (META) 

На главните пазари за сурова нафта денеска цените на нафтата повторно се во пораст, откако вчера го доживеаја најголемиот пад во последните две години.

Брент суровата нафта вчера доживеа пад на цената од 6,9 отсто, што е најголемиот пад во последните две години и достигна до цена од 73,4 долари за барел. Американската сурова нафта поевтини за пет отсто, и по овој најголем пад на цената во последната година, се нудеше за цена од 70,38 долари за барел.

Аналитичарите тоа го припишаа на соопштението од Националната нафтна компанија на Либија дека повторно ќе отвори четири терминали за извоз што беа затворени кон крајот на минатиот месец и дека ќе го зголеми производството. Поевтинувањето не беше спречено ниту од соопштението од американската влада дека резервите на американска сурова нафта се намалиле за 12 милиони барели во минатата седмица.

Сепак, денеска на светските берзи, суровата нафта повторно поскапе, па американската нафта на њујоршката берза се нуди за 70,88 долари, што е половина долар повеќе од вчера.

Брент суровата нафта на лондонската берза денеска поскапе за 1,38 долари, на 74,76 долари за барел.


Минатата недела имало 1.085 новозаболени од грип


Скопје, 1 февруари, 2018 - 12:58 (META) 

Од 22 до 28 јануари  пријавени се 1.085 новозаболени од грип, што е зголемување за 70 проценти во споредба со претходната недела кога биле регистрирани 637 заболени лица, информираат од Институтот за јавно здравје.

Во однос на минатата сезона, кога биле регистрирани 1.919 случаи, постои намалување на бројот на заболени во четвртата недела од јануари за девет отсто.

Најголем број од заболените се на возрасна група од 15-64 години. Од Институтот за јавно здравје велат дека пикот со грипот ќе се достигне во следните недели.


Гласале 70 отсто од затворениците, ДИК ќе утврдува дали некои биле спречени да гласаат


Скопје, 14 октомври, 2017 - 22:14 (META) 

Одѕивот на затворениците во казнено-поправните установи на гласањето за локалните избори што се одржа денеска, еден ден пред изборите, според првичните податоци на Државната изборна комисија е меѓу 68 и 70 проценти. До ДИК нема пријави за инциденти на избирачки места, изјави вечерва портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска.

За информациите дека дел од затворениците во затворот во Издризово не успеале да го остварат своето гласачко право, Гугучевска рече дека ДИК дополнително ќе работи на утврдување на бројот на затвореници кои не гласале, како и на причините поради кои тие не биле запишани во Избирачкиот список.

– Секој од нив може да поднесе приговор за заштита на избирачкото право, по што лично ќе му се одговори зошто тоа право му било нарушено. И на претходните избори имаше затвореници кои не гласаa, главно поради немање валидни лични документи – вели Гугучевска.

Локалните избори утре ќе се одржат во 80 општини и во Градот Скопје. Ќе се гласа на 3.480 избирачки места, а право на глас имаат 1.814.644 избирачи кои можат да се изјаснат за 260 кандидати за градоначалници и 6.627 кандидати на 372 листи за советници.

За набљудување на изборите ДИК има издадено акредитации на 5.011 домашни и 373 странски набљудувачи, 294 преведувачи и на шест странски новинари.


Договорот со Бугарија е срамен и неуставен за македонските здруженија од дијаспората


Скопје, 30 јули, 2017 - 11:00 (META) 

ОМО Илинден – Пирин од Бугарија, Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада, Австралиско-македонски комитет за човекови права и Македонска алијанса за европска интеграција од Албанија денеска преку заедничко соопштение ја осудија содржината на Договорот со Бугарија, која, како што велат, не придонесува за добрососедството, унапредувањето на односите, евроинтеграцијата на Македонија.

„Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија е нерамноправен, ги задоволува повеќе бугарските националистички аспирации отколку македонските национални интереси. Тој ги поставува под прашање сувереноста на Република Македонија и слободите на делови од нејзините граѓани и го урива нејзиниот авторитет како независна и полноправна држава. Добрососедство може да се гради само на рамноправна основа и со добра волја, а не преку уцена, понижување и злоупотреба на позицијата“, се вели во соопштението.

Организациите оценуваат дека Македонија со договорот прави уште еден чекор кон откажување од македонското малцинство во Бугарија.

„Поранешното декларативно откажување сега станува дел и од договорот за „добрососедство“. Тоа е логичен срамен чекор по 25-годишното нарушување на Уставот од страна на владите на Република Македонија, кои целосно и доследно ја запоставуваа својата уставна обврска да се грижат за македонските малцинства во соседните земји и особено во Бугарија и во Грција. Поради оваа причина договорот е и антиуставен!“, се вели во соопштението и се додава дека со договорот се создаваат механизми преку кои Бугарија ќе може да ја условува и да ја уценува Македонија при евроинтеграциите.

Според организациите со терминологијата „двете држави и нивните народи“, „македонски јазик, согласно Уставот на Република Македонија“, „општа историја“ се релативизира македонската нација.

„Било какви општи прослави во услови на отворено негирање на македонската нација и идентитет од бугарска страна, ќе служат за задоволување на таквите негаторски ставови, а не за надминување на недоразбирањата. Со договорот се врши беспрецедентно мешање на политиката во историјата се формираат политички тела кои ќе толкуваат историја и ќе реферираат пред владите“, се вели во соопштението.

Организациите наведуваат дека договорот е неприфатлив, навредлив за Македонија и за македонскиот народ, непринципиелен, срамен за двете земји потписнички.

„Тој нема да придонесе за добрососедството а само ќе ја зголеми недовербата и ќе создаде вистинска омраза против Бугарија на местото на имагинарната таква од која сега се жали Софија“, велат организациите.