!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Бурна биографија на „боемот“ Борис Трајков, обвинет за проневера во Мелбурн


Мелбурн, 18 октомври, 2017 - 15:08 (META) 

Медиум на македонски јазик во Австралија, Борис Трајков го нарекува „боем“ и „плејбој“. Австралиската државна телевизија „Еј-би-си“, пак, со него се занимава како осомничен за проневери вредни милиони австралиски долари, како човек уапсен во јануари годинава поради одгледување значителни количества марихуана, како човек што крадел струја додека бил пуштен на слобода со кауција… Австралискиот новинар со македонско потекло, Саша Узунов, пак, на својот блог подолго време наназад вади по некој интересен детаљ и Трајков го нарекува „соработник на пројугословенските структури во тогашна Социјалистичка Република Македонија и тогашна СФРЈ“.

Поранешниот новинар Борис Трајков (76) вчера го привлече вниманието на јавноста во Република Македонија и на Македонците низ светот поради судскиот процес за проневера на пари од Викториската мултиетничка славјанска добротворна асоцијација (Victorian Multiethnic Slavic Welfare Association), која им помагала на остарените мигранти од просторите на поранешна Југославија, а раководела и со детска градинка во мелбурнското предградие Лелор. Таа завршува во стечај во 2016 година и оттогаш почнува да се расплеткува клопчето кое стасува до 3,5 милиони австралиски долари на кои им се губи трагата.

Според тоа што го пренесува веб-страницата на австралиската „Еј-би-си“, во текстот за обвинението против Борис Трајков во февруари годинава, тој и неговата сопруга се доселиле во Австралија во 1967 година и тој набргу станува интересен за АСИО – австралиската тајна служба за контраразузнавање. Во неговото досие, отворено од контраразузнавачите во 1971 година, потоа се додадени и различни полициски документи од претходниот период, кои зборуваат за негово активирање на полето на криминалот.

Така, една полициска белешка од 1968 година содржи наводи дека во неговото кафуле се одвива нелегално коцкање. Друга белешка од полицијата на сојузната држава Викторија од 1969 година вели дека во неговото кафуле „чести гости се крадци и бандити“, а за Трајков се вели дека е без работа и во неговиот локал прибира личности со сомнителен морал.

Неговиот интерес за угостителството не запира, па го отвора ресторанот „Голден грил“, а во поново време тој е сопственик во сенка на ресторанот „Њу Јуроп“ во мелбурншкото северно предградие Престон, каде што многу често има настапи на музичари и на групи од Македонија. Во октомври 2015 година, двајца членови на мотоциклистичката банда Команчерос испукале два куршума во плафонот на ресторанот, кој пак минатата година беше опожарен.

Според „Еј-би-си“, на Борис Трајков му се закануваат и други обвиненија, вклучувајќи стекнување имот со измама, користење лажни документи при аплицирање за кредитни картички во август минатата година, а исто така на суд било посведочено дека двапати на полицајците им се претставувал со лажен идентитет кога бил испрашуван поради неговото возење.

Тој, инаку, бил цел на АСИО во седумдесетите и во осумдесетите години на минатиот век поради неговите блиски врски со југословенските дипломати. Од 1975 година до 2000 година бил спикер и новинар на австралиското државно мултиетничко радио „Си-би-ес“.

 


Тројца падобранци загинаа откако се судриле во воздух


Квинс, 13 октомври, 2017 - 13:34 (META) 

Тројца падобранци загинаа во Квинсленд откако се судрија во воздух, соопшти австралиската полиција.

Итната полош и полиција веднаш биле повикани во местото Бич, јужно од Квинс, каде се случила несреќата.

Како што пренесува „Би-би-си“, загинале двајца мажи на возраст од околу 30 години, како и една 50-годишна жена. Падобранците починале веднаш, соопшти полицијата во Квинсленд.

Според прелиминарнарната истрага, несреќата се случила кога еден падобранец се удрил во другите два, тандем падобранци, поради што падобраните не им се отвориле правилно.


Австралискиот премиер Турнбул поддржува истополови бракови


Сиднеј, 10 септември, 2017 - 16:53 (META) 

Австралискиот премиер Малколм Турнбул ја поддржа кампањата за признавање на истополовите бракови, иако досега беше молчалив по тоа прашање. Сепак, тој денеска се изјасни за промена на законот за брак и за прифаќање на истополовите бракови, предизвикувајќи големо изненадување во јавноста.

Во Сиднеј денеска се одржа голем митинг за поддршка на истополовите бракови, на кој учествуваа повеќе од 20.000 луѓе. На собирот неочекувано се појави и премиерот Турнбул, кој притоа се изјасни за промена на постојниот закон за брак.

Малколм Турнбул претходно изјавуваше дека лично тој е за прифаќање на хомосексуалните бракови, но дека јавното изјаснување во прилог на почнатата кампања „не одговара на неговата политичка позиција“.

Во светот досега само 23 држави ги имаат изменето своите закони за брак и го прифаќаат истополовиот брак.


Македонски Австралиец убиен во ресторан во Мелбурн, напаѓачите избегале


Мелбурн, 9 септември, 2017 - 20:16 (META) 

Дени Димовски (31) е избоден до смрт во тепачка на забава во еден ресторан во западниот дел на Мелбурн, Австралија, јавуваат австралиските медиуми.

Несреќниот настан се случил во ресторанот „Корзо грил“ во Каролин Спрингс, во раните утрински часови во саботата. Полицијата соопшти дека групата избегала од местото на настанот. Групата заминала пеш од македонскиот ресторан откако жртвата била прободена неколкупати, но се верувало дека имало неколку автомобили во близина.

Димовски починал веднаш откако бил пренесен во болница.

Сопствениците на ресторанот, Џим и Јасмина Рибаровски, изјавиле дека Димовски бил редовен гостин во нивниот ресторан.


Трамп смета дека не е време за разговори со Северна Кореја


Вашингтон, 6 септември, 2017 - 19:47 (META) 

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека не е време за разговори со Северна Кореја и дека сите опции се отворени за одбрана на САД и на нејзините сојузници.

Трамп вчера телефонски разговарал со премиерите на Австралија и на Велика Британија, Малком Трнбул и Тереза Меј, за последната нуклеарна проба на Северна Кореја, соопшти денеска Белата куќа, јавуваат светските агенции.

Претседателот на САД во разговорот со британската премиерка рекол дека сега „не е време за разговори со Северна Кореја“ и јасно ставил до знаење дека сите опции се отворени за одбрана на САД и на нејзините сојузници од агресијата на Северна Кореја.

Меј и Трамп изразиле одлучност за блиска соработка во зајакнувањето на дипломатскиот и на економскиот притисок врз Пјонгјанг.

Во разговорот со премиерот на Австралија, Малком Трнбул, Трамп ја потврдил посветеноста на Вашингтон во одбраната на земјата и на сојузниците, „користејќи ги сите достапни дипломатски и воени капацитети“, се наведува во соопштението на Белата куќа.

Трамп вчера најави дека неговата администрација ќе им дозволи на Јапонија и на Јужна Кореја да набават поголемо количество софистицирано оружје.

Вашингтон и Сеул размислуваат и за разместување на носачи на авиони и на стратешки бомбардери во регионот.

САД на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации побараа заострување на санкциите кон Пјонгјанг, на што се противат Русија и Кина.


Во Сиднеј уапсени четири лица кои подготвувале терористички напад на авион


Сиднеј, 29 јули, 2017 - 17:00 (META) 

Четири лица се уапсени во масовната антитерористичката акција во неколку предградија на Сиднеј, спроведена по добиени сознанија за подготовка на терористички напад во авион, јавуваат светските новински агенции.

„Претресите и истрагата продолжуваат. Други информации ќе бидат соопштени дополнително во соодветно време“, соопшти полицијата.
Австралискиот весник „Сидни морниг хералд“, повикувајќи се на полициски извори, наведува дека операцијата во сиднејските предградија Лакемба, Сари Хилс, Вајли Парк и Пинчбул не била претходно планирана, туку полицијата веднаш реагирала по добиените сознанија.

Австралискиот премиер Малколм Тарнбул изјави дека во тек се активностите на полицијата и дека целта е да се спречат терористичките напади.


Димитров – Бишоп: Дијаспората е мост за поголема соработка меѓу Австралија и Македонија


Скопје, 11 јули, 2017 - 15:28 (META) 

Македонската дијаспора, билатералната и економската соработка биле главните теми на состанокот на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и австралиската министерка за надворешни работи, Џули Бишоп. Тие заклучиле дека постои огромен потенцијал за соработка меѓу двете земји, а како мост за таа сораборка ја посочија и бројната македонска дијаспора во Австралија.

Шефицата на австралиската дипломатија ги поздрави прмените во Македонија и изрази надеж дека тие ќе бидат почести во иднина.

– Особено сум задоволна што сум тука во овој период кога има големи очекувања, големи можности, во време кога македонскиот народ има нова влада и врти нова страница. Земјата отвора ново поглавје и Австралија ве охрабрува во спроведувањето на сите задачи што се поставени на агендата – економските реформи, заложбите за демократија, демократските вредности, за владеење на правото и човековите права, нулта толеранција за корупцијата. Треба да се поддржат напорите во овие цели и ќе направиме сè што можеме да ве поттикнеме во вашите напори – рече Бишоп.

Димитров истакна дека поради географската оддалеченост, не се можни пречести средби, но дека би било добро да се има редовни средби и на министерско и на повисоко ниво меѓу Република Македонија и Австралија.

На средбата било разговарано и за можностите за зголемување на економската соработка, на трговската размена меѓу двете земји, како и за глобалните предизвици како што се мигрантската и бегалската криза, борбата против тероризмот и заедничките напори кои можат да ги направат двете земји како дел од Коалицијата против ИД.

Посетата на Бишоп на Македонија е во рамки на нејзината балканска турнеја. Ова е прва посета на австралиски министер на Македонија, од прогласувањето на независност во 1991 година.


Австралиската министерка за надворешни работи во посета на Македонија


Канбера, 8 јули, 2017 - 15:20 (META) 

Министерката за надворешни работи на Австралија Џули Бишоп ќе престојува во Република Македонија, во рамки на нејзината посета на Источна Европа планирана од 9 до 15 јули, соопшти денеска нејзиниот кабинет.

На официјалната веб-страница на австралиското МНР пишува дека Бишоп ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и со претставници на невладини организации кои работат со финансиска помош на Владата на Австралија.

Ова е прва посета на министер за надворешни работи на Австралија на Република Македонија.

Во рамки на посетата на регионот Бишоп ќе престојува и во Хрватска каде што ќе се сретне со претседателката Колинда Грабар Китаровиќ и Србија каде што ќе се сретне со премиерката Ана Брнабиќ.


Во Австралија живеат 98.441 Македонец


Сиднеј, 27 јуни, 2017 - 20:08 (META) 

Бројот на Македонците во Австралија во последните пет години се зголемил за околу 5.000 лица, покажуваат најновите статистички податоци на австралиското Биро за статистика.

Според денеска објавените податоци од минатогодишниот попис во Австралија, 98.441 лице одговориле дека имаат македонско потекло, додека според претходниот попис, спроведен во 2011 година, така се изјасниле 93.570 лица.

Сепак, според овие податоци, намален е бројот на Македонците во Австралија кои дома зборуваат на македонски јазик. Според најновите податоци, 66.019 лица одговориле дека дома го зборуваат македонскиот јазик, додека според пописот во 2011 година, нивниот број бил 68.849 лица.

На минатогодишниот попис, 38.985 лица одговориле дека се родени во Република Македонија, додека на пописот во 2011 година оваа бројка изнесувала 40.222 лица.


И Австралија сака да забрани електронски уреди во патничките авиони


Сиднеј, 17 мај, 2017 - 10:23 (META) 

Премиерот на Австралија, Малком Турнбул, денеска соопшти дека неговата земјата размислува за воведување забрана за внесување лаптоп-компјутери и таблет-уреди во кабините за патници во авионите, но не откри кога би стапила на сила.

Турнбул не сакал да објасни дали одлуката за забрана за внесување електронски уреди во патничките кабини на авионите е поврзана со терористичките закани од Исламска држава, за кои американскиот претседател Доналд Трамп разговараше со шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров.

Австралискиот премиер рече дека се разгледува можноста да се забрани внесување електронски уреди од некои земји од Блискиот Исток, како што тоа веќе го направија САД и Велика Британија.