!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Убиени напаѓачите на хотелот во Кабул, пет лица загинати


Кабул, 21 јануари, 2018 - 11:25 (META) 

Нападот на хотелот „Интерконтинентал“ во главниот град на Авганистан, Кабул е завршен, изјави портпаролот на Министерството за внатрешни работи на Авганистан, Надиб Даниш.

Четворицата напаѓачи се убиени, а 153 луѓе биле спасени, вклучувајќи и 41 странец.

По 13 часа судир со напаѓачите од хотелот, загинаа најмалку пет лица, меѓу кои и еден странец а вкупно шест се повредени за време на опсадата, изјавуваат официјални лица. Тројца од жртвите биле припадници на безбедносните сили.

Нападот се случи само неколку денови откако Амбасадата на САД во Кабул предупреди на евентуални напади врз хотели во Кабул.

До сега никој не презеде одговорност за нападот.


Столтенберг: Вратата е отворена, но преминувањето на прагот бара работа


Скопје, 18 јануари, 2018 - 13:26 (META) 

Вратата на НАТО е отворена за нови членови, но преминувањето на прагот бара сериозна работа, порача Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во обраќањето пред пратениците, државниот врв и првите луѓе на повеќе институции на седница на Собранието на Република Македонија. Во него тој посебно се осврна и ги пофали ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија и изгласувањето на Законот за јазиците.

Столтенберг порача дека членките на северноатланската алијанса може едногласно да поканат која било европска земја да стане членка, но за тоа да се случи има уште работа што треба да се заврши. Сепак, како што рече, пред седиштето на НАТО има место за уште знамиња.

– Договорот од Вашингтон нагласува дека членките може преку едногласен договор да поканат која било европска земја да се приклучи на Алијансата, доколку таа земја е во состојба да  ги следи обрските на договорот и придонесува во северноатлантската сфера. Под тие услови Црна Гора стана 29. членка на НАТО минатата година, со еднаков глас во нашите дискусии и еднакви права и одговорности како сите други земји – членки. Гледањето како црногорското знаме се издига за првпат пред седиштето на НАТО беше горд момент за мене. Но, има сè уште место за уште знамиња пред седиштето на НАТО – рече Столтенберг.

Сепак, рече тој, едно е да се биде амбициозен, а друго е реалната ситуација и мора да се реши прашањето за името на, како што рече, „вашата земја“. Тој инаку не го употреби зборот Македонија ниту еднаш во говорот што траеше дваесетина минути.

– Сакам да успеете, НАТО сака да успеете, но иако е добро да се биде амбициозен, важно е да се биде и реален. Има уште работа што треба да се сработи. Тоа значи – решавање на прашањето за името на вашата земја. Ова е прашање што му тежи на овој регион и на оваа земја предолго време. Оттука, ја поздравувам покажаната волја на оваа влада да се разреши ова прашање. Вчерашната средба на преговорачите во Њујорк беше уште еден важен чекор. Охрабрен од неодамнешниот напредок, ја користам оваа шанса да ве поттикнам да се приближите напред – порача Генералниот секретар на НАТО.

Подеднакво важно е да се подобрат односите со сите соседи, рече тој.

– Исто така добро е да покажете добри односи со соседите. Членките на НАТО се одушевени поради развојот на односите со Бугарија, и јас честитам за ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија, но мора да работите да ги подобрите односите со останатите во регионот – рече Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО ги спомена и насилствата од 27 април минатата година и рече дека настаните во Собранието го шокирале и него и сите членки на НАТО.

– Сепак бевме импресионирани од тоа што го видовме од тој ден понатаму, за напредокот што сите го сторивте за формирање нова отворена поинклузивна политичка култура, во калење на новиот национален дух, гледање напред и истрајност. Пред девет месеци се приближивте кон работ на една карпа. Но, од тогаш една држава од потенцијална нестабилност се претворивте во држава на реални можности – рече Столтенберг.

Тој посебно значење даде на диверзитетот и на донесувањето на законот за јазиците.

–  Како поранешен пратеник и премиер на Норвешка разбирам многу од предизвиците со кои продолжувате да се соочувате. Долгата политичка кариера ме научи колку е поинклузивно едно општество, толку е поуспешно. Диверзитетот е сила, не слабост. Таму каде што има диверзитет придружен од добро управување има успех – порача Генералниот секретар на НАТО.

Во говорот тој оддаде признание на македонската одбрана за придонесот на мисијата на НАТО во Авганистан, но рече дека и во тој сектор се потребни реформи, а како посебно важно го посочи зголемувањето на буџетот за одбраната до ниво од 2 отсто од БДП.


Најмалку 11 загинати и 25 повредени во самоубиствен бомбашки напад во Кабул


Кабул, 4 јануари, 2018 - 20:37 (META) 

Најмалку 11 лица загинале, а 25 се повредени во самоубиствен бомбашки напад што денеска се случил во главниот град на Авганистан, Кабул, соопштил портпаролот на авганистанското министерство за внатрешни работи, Наџиб Даниш, пренесуваат светските агенции.

Според авганистанските власти бомбашот-самоубиец го активирал експлозивот откако се приближил до група припадници на безбедносните служби. Во нападот се убиени најмалку петмина полицајци.

Од полицијата соопштиле дека напаѓачот носел полициска или воена униформа.

Припадниците на безбедносните служби во моментот на нападот спроведувале акција против илегална трговија со дрога и алкохол во подрачје во Кабул, недалеку од Амбасадата на САД.

Засега никој не ја презел одговорноста за нападот.


Најмалку 12 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Авганистан


Џалалабад, 31 декември, 2017 - 14:16 (META) 

Најмалку 12 лица загинале, а 14 се повредени во самоубиствен бомбашки напад што се случил денеска во источен Авганистан, јавуваат светските агенции.

Напаѓачот го активирал експлозивот за време на погреб во провинцијата Нангархар.

Официјални претставници на авганистанските власти соопштиле дека билансот на загинати можно е да се зголемува бидејќи голем е бројот на повредени кои се во критична состојба.


Во самоубиствен напад во Авганистан загинаа 40 лица


Кабул, 28 декември, 2017 - 12:49 (META) 

Најмалку 40 лица загинаа, а 30 се повредени во самоубиствениот напад на шиитски културно-религиски центар во западниот дел на авганистанскиот главен град Кабул.

Министерството за внатрешни работи на Авганистан за „Би-би-си“ соопшти дека пред самоубиствениот напад одекнале две експлозии во истиот дел на градот. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Исламска држава во последните месеци изведуваше напади на шиитски институции ширум земјата.

Авганистанскиот претседател, Ашраф Гани нападот го нарече злосторство против човештвото.

„Терористите го убиваат нашиот народ. Терористите ги напаѓаат нашите џамии, светите места и културните центри“, стои во соопштението кое го издаде претседателската палата.

Гани го нарече нападите на шиитските мети ширум Авганистан за „напад на исламот и на сите човечки вредности“.


Авганистан и Пакистан ги повикаа талибанците на мировни преговори


Пекинг, 26 декември, 2017 - 15:51 (META) 

Министрите за надворешни работи на Пакистан и на Авганистан денеска ги повикаа талибанците да се придружат на мировни преговори.

Повикот е испратен после состанокот кој го организираше Кина за да ги поправи „напнатите односи“ меѓу двете влади.

Во заедничкото соопштение на владите на трите земји повикуваат на „широко втемелен и инклузивен мировен процес и помирување“, поради секојдневните напади на талибанците во областите ширум Авганистан.

Официјален Пекинг го свика состанокот откако авганистанските власти го обвинија Пакистан дека обезбедува „сигурно прибежиште“ за талибанците.


Пет загинати во експлозија во Кабул


Кабул, 25 декември, 2017 - 9:37 (META) 

Во експлозија која се случи во седиштето на авганистанската Национална разузнавачка агенција во Кабул загина најмалку пет лица, додека две се сериозно повредени.

Како што соопшти полицијата, до експлозијата дошло откако бомбаш-самоубиец активирал бомба на влезот на агенцијата.

Одговорноста за овој напад ја презеде Исламска држава, која се огласи преку својата новинска агенција Амак.


Експлозија во Авганистан, загинаа седум цивили


Кабул, 24 декември, 2017 - 15:27 (META) 

Во експлозија на бомба покрај пат во провинцијата Хелманд на југот на Авганистан загинаа седум цивили, а три лица се ранети, соопштија авганистанските власти.

За сега никој не презема одговорност за нападот.

Талибанците изминатите години се проширија во оваа област, по завршувањето на борбените мисии на меѓународните сили.


Авганистанските сили спасиле 30 луѓе од талибански затвор


Кабул, 19 ноември, 2017 - 12:15 (META) 

Најмалку 30 лица се спасени во рација што ја спровеле авганистанските сили заедно со специјалните странски сили во талибански затвор во провинцијата Хелманд.

Ова го соопштија војската и локалните власти.

Помеѓу спасените се и четири деца кои имаат помалку од 12 години и двајца полицајци.

Талибанците уапсиле повеќе од 20 лица поради давање помош на владата или затоа што се членови на семејствата на авганистански војници или полицајци.

Во меѓувреме, талибанците соопштија дека луѓето кои се спасени се криминалци осудени поради грабежи, киднапирања и други кривични дела.


ИД ја презеде одговорноста за нападот во Кабул


Кабул, 31 октомври, 2017 - 17:11 (META) 

Екстремистичката милитантна група Исламска држава ја презеде одговорноста за експлозијата во авганистанскиот главен град Кабул, во која загинаа повеќе лица, соопшти исламистичката новинска агенција „Амак“.

Во нападот загинаа најмалку осум лица, а 15 се повредени.

Агенцијата наведува дека станува збор за самоубиствена мисија, при која напаѓачот користел појас со експлозив. Тој се разнел во дипломатската населба Вазир Акбар Кан.