„То вима“: Грчките лидери го немаат луксузот на времето, итно ни треба единство


Атина, 12 март, 2018 - 10:55 (META) 

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во 16.30 часот по локално време ќе се сретне Ставрос Теодоракис, лидерот на партијата „Потами“ и ќе разговара со формирањето на Совет на национална безбедност и „за други национални праашања“, јави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Истовремено, провладината „То вима“ објави коментар под наслов „Итно да се обезбедни национално единство“ во кој повикува „веднаш да се формира предложениот Совет за национална безбедност“ .

„Сè упaтува на фактот дека следните неколку месеци се клучни за грчките национални интереси“, вели весникот и потсетува дека „политичкото водство на земјата веќе го нема луксузот на времето“.

Грчко-туските односи се во опасна зона, како поради неодамнените блиски средби на вооружените сили на двете земји, така и поради постојаните кошкања на Кипар.

Воената реторика од двете земји се заканува да прерасне во поширок судир, па оттаму и поизразената ангажираност на американски и европски дипломати.

„Грција е и останува мирољубива земја. Горчливото искуство со агресивноста на соседите нè обврзува да бидеме подотвени и да ги имаме предвид сите евентуалности“, пишува „То вима“.


Атинскиот градоначалник за солунскиот колега: Бутарис е вистински патриот


Атина, 15 февруари, 2018 - 11:06 (META) 

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис откако се најде под жесток притисок за предлогот за евентуална промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“, доби поддршка од својот атински колега Јоргос Каминис, кој на „Твитер“ го опиша како „вистински патриот“.

„Патриотизам е да се служи во интерес на граѓаните со реализам. Јанис Бутарис е вистински патриот“, напиша Каминис на „Твитер“ споделувајќи заедничка фотографија со солунскиот градоначалник.


Атина била „вознемирена“ од тајмингот на посетата на Заев на Анкара


Атина, 14 февруари, 2018 - 11:57 (META) 

Грчката влада не крие дека е вознемирена оти премиерот Зоран Заев „побрзал“ да ја посети Анкара и „да побара јавна поддршка од Турција“. Во Атина сметаат дека овој потег ја отвора вратата за поголема улога на Турција на Балканот, особено во овој период кога грчко-турските односи пак се во криза, овој пат околу островите Имиа, пишува грчкиот весник „Иефимерида“.

Премиерот Заев, пред посетата на Анкара, на новинарско прашање, одговори дека таа била планирана од поодамна.

Според весникот, сите индикации се дека се преговара околу името „Горна Македонија“ и дека терминот „Македонија“ дефинитивно останува во името.

Коѕиас и Димитров утре и задутре во Софија ќе се сретнат и на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, известувајќи за вчерашната средба на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц со министрите за надворешни работи на Македонија и Грција.

„По конструктивната средба која е дел од напорите за наоѓање на заедничко прифатливо решение за надминување на разликата околу името, министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН“, се вели во соопштението на грчкото и македонското МНР по вчерашните маратонски разговори во присуство на Нимиц во Виена.


Денеска во Атина ќе се одржи големиот протест под мотото „Македонија е грчка“


Атина, 4 февруари, 2018 - 11:25 (META) 

Денеска во Атина ќе се одржи големиот протест под мотото „Македонија е грчка“, против употребата за терминот „Македонија“ во решението за спорот со името, во 14 часот по локално време.

Македонската информативна агенција (МИА) јавува дека градот е под силни безбедносни мерки на плоштадот „Синтагма“ пред грчкиот парламент, со затворени улици и метро-станици.

Според најавите во медиумите, се очекува масовна посетеност, односно најмалку еден милион граѓани. Автобуси се организирале од сите краишта на земјата, бесплатно или по цени со 50 отсто попуст.

„Солун кажа, на ред е Атина да извика: Македонија е една и грчка“, порачаа организаторите на протестот во видео-повикот, објавен на социјалните мрежи.

На присутните или лично или преку снимена порака со поздравен говор ќе им се обрати познатиот грчки композитор Микис Теодоракис, а говорници ќе бидат и професор по уставно право, тројца митрополити од Грчката православна црква и претставници на организаторите.

Паралелно со протестот на плоштадот „Синтагма“, на оддалеченост од само 800 метри, анархистите подготвуваат контра протест, односно антифашистички собир.


Нимиц ги потврди посетите на Скопје и Атина следната недела


Њујорк, 24 јануари, 2018 - 20:45 (META) 

Медијаторот на Обединетите нации меѓу Македонија и Грција за спорот со името Метју Нимиц вечерва преку соопштение официјално ги потврди посетите на Атина и Скопје.

„На покана на владите на Грција и ПЈРМ, специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц ќе престојува во Атина и Скопје во периодот од 29 јануари до 1 февруари како дел од напорите на ОН да им помогнат на двете страни да пронајдат взаемно прифатливо решение за прашањето за името“ се вели во соопштението.

Нимиц на 31 јануари ќе пристигне во Скопје, а веќе следниот ден ќе има средби со државниот врв.


Атинскиот градоначалник смета дека протестот е непотребен


Атина, 24 јануари, 2018 - 14:21 (META) 

Распишување референдум во Грција за прашањето за името би било катастрофална грешка, изјави градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис во изјава за грчкото радио „Тема 104,6“. Тој смета дека решението за спорот со Скопје треба да биде сеопфатно, а не фокусирано само на името. Најавениот протест во Атина не го поддржува, но ќе даде дозвола за негово одржување.

Во изјава за грчкото радио, Каминис вели дека иако според анкетите, мнозинството Грци поддржуваат референдум, неговото одржување би било погрешно, и наместо тоа потребен е широк политички и национален консензус.

– Одговорното политичко раководство мора да донесува институционални одлуки и да ги води луѓето. Владата мора да поведе иницијатива за создавање национален консензус за прашањето што ја мачи земјата веќе 25 години. Проблемот ја чинеше Грција премногу скапо во надворешната политика, особено на Балканот и во Европа. Затоа работите треба да се смират – изјави Каминис.

Градоначалникот на Атина порачува дека треба да се види што ќе произлезе од денешната средба на премиерите Ципрас и Заев во Давос и како грешка го оценува тоа што Ципрас за содржината на преговорите со Скопје прво ја информирал Црквата, а не политичките лидери.

Во однос на најавениот протест „Македонија е грчка“ на 4 февруари, вели дека е непотребен и не го поддржува, но оти ќе го дозволи.

– Тоа е политички протест и јас според Уставот сум должен да дадам дозвола луѓето јавно да го искажат својот став. Но, протестот нема да помогне бидејќи ќе биде злоупотреба од крајната десница – изјави Каминис.


Протестот „Македонија е грчка“ наместо во Атина ќе се одржи во Пиреја


Атина, 23 јануари, 2018 - 11:24 (META) 

Протестот под мотото „Македонија е грчка“ против употребата за терминот „Македонија“ во решението за спорот за името што требаше да се одржи во Атина на 4 февруари ќе се одржи во Пиреја, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Според официјалното соопштение, организаторите кои стојат зад протестот во неделата во Солун, не сакале да предизвикаат сообраќаен хаос во центарот на Атина доколку протестот се одржи на плоштадот Синтагма.

Сепак, според информациите на „Катимерини“, местото на одржување на протестот е сменето од безбедносни причини, бидејќи организаторите стравувале од судири меѓу демонстрантите, од кои многу наводно припаѓаат на националистичкиот камп и самонаречените анархисти.


Османи утре во Атина на средба со Коѕиас


Атина, 8 јануари, 2018 - 11:10 (META) 

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи утре ќе престојува во посета на Атина каде што треба да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас и заменик министерот за надворешни работи, Јоргос Катругалос.

„Министерот за надворешни работи Никос Коѕиас, во вторник на 9 јануари ќе му приреди работен ручек на вицепремиерот на Поранешната југословенска Република Македонија, одговорен за односите со ЕУ, Бујар Османи, по повод неговата посета. Разговорите ќе се фокусираат на европски прашања од заеднички интерес. Господинот Османи, исто така, ќе се сретне со заменик министерот за надворешни работи, Јоргос Катругалос“, соопштуваат од грчкото МНР.

Вицепремиерот Османи, пред помалку од 2 месеци, во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, рече дека постои позитивен моментум во односите меѓу Скопје и Атина и дека 2018 е златна година за решение на спорот со името.


Османи: Прво да најдеме решение за името, па потоа ќе зборуваме за референдум


Скопје, 4 јануари, 2018 - 15:18 (META) 

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи рече дека навреме ќе соопшти кога ќе замине во Атина на средба со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, откако грчките медиуми објавија дека в понеделник или вторник Османи ќе дојде во официјална посета во Атина.

– Имаме континуирана комуникација со Република Грција, со премиерот Алексис Ципрас, со министерот за надворешни работи Никос Коѕијас. Таа комуникација ќе продолжи и понатаму, ќе има и редовни средби во наредниот период. Во услови на анимозитет и немање комуникација не може да очекува решавање на спорот со Грција. Создаваме мостови, секоја посета на Атина или Скопје е еден мост повеќе – рече Османи по денешната неформална средба со бугарскиот амбасадор во земјава Иван Великов Петков.

Османи и  честита на Бугарија за преземањето на претседателството со Европската Унија и изрази надеж дека во текот на бугарското претседателство Македонија ќе добие препорака за отпочнување на преговорите.

На прашањето дали се залага за референдум во однос на прашањето за името, Османи истакна дека ова решение има неколку чекори и оти треба да се почне од првиот, а не да се оди на третиот или четвртиот.

– Прво да најдеме решение, потоа ќе зборуваме како ќе го верификуваме – рече Османи.


Експлозија пред судот во Атина


Атина, 22 декември, 2017 - 12:19 (META) 

Силна експлозија утринава го оштети судскиот комплекс во центарот на Атина, неколку часа откако Парламентот усвои поостри мерки против демонстрантите, соопшти полицијата, додавајќи дека нема жртви.

Експлозијата се случила пред зори, по анонимна телефонска дојава во еден грчки дневен весник и портал.Полицијата соопшти дека припадници на обезбедувањето забележале двајца мажи, за кои постои сомнение дека се напаѓачи, како оставаат торба пред зградата на Парламентот.

Како што се наведува во соопштението, ваквите напади се чести и имаат „симболичко значење“. Новите мерки усвоени од Парламентот, предвидуваат минимални казни затвор од три до шест месеци за активистите кои редовно се собираат пред судовите, протестирајќи против заплената на недвижности кои се под хипотека.

Помалку од половина од Грците можат да ги исплатат кредитите после рецесијата и финансиската криза, што е најголема стапка во Европа. За сега, ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот.