Одложено судењето за смртта на малата Тамара


Скопје, 12 јуни, 2018 - 12:30 (META) 

Поранешната директорка на Детска клиника, Аспазија Софијанова, поранешната директорка на ФЗОМ, Маја Парнарџиева – Змејкова и тројца други обвинети претпладнево не дојдоа на судењето за смртта на малата Тамара Димовска, поради што рочиштето беше одложено за 4 јули.

На денешното рочиште од повиканите 12 обвинети, во судот се појавија само седум, а во судницата не беа ни родителите на Тамара. Обвинетите се товарат за несовесно работење во службата.

Обвиненијата се поднесени на 7 мај годинава,  против членовите на првостепената лекарска комисија, односно Владимир Поповски, Александар Чапароски, Лилјана Тозија, Наталија Долненец – Банева и Никола Граматиковски, како и против членовите на второстепената комисија, Александар Стојановиќ, Шабан Мемети, Ристе Симеонов, Елена Трпковска и Аспазија Софијанова.

Како што велат од Основното јавно бвинителство, предметот е оформен по допрен глас, а подоцна е припоена и кривичната пријава поднесена од Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и законскиот застапник на семејството.


Променливото време ги разбуди вурусите и ги наполни ординациите


Скопје, 20 септември, 2016 - 14:57 (META) 

Зголемен број пациенти со вирусно заболување чии симптоми се повраќање, дијареа, болки во стомакот, зголемена температура и главоболка, се регистрирани во здравствените ординации во последниот месец, потврдуваат неколку матични лекари за „Мета“.

Тие велат дека вирусот од заболениот се шири во најблиското негово опкружување, па така има заболувања и на цели семејства.

Препорака е да се избегнуваат контакти со веќе заболени, рацете да се мијат редовно, а ако веќе вирусот го имаат, да се земаат електролити, пробиотици и да се биде на хигиено-диететски режим на исхрана.

Директорката на Клиниката за детски болести, Аспазија Софијанова, вели дека знае оти е зголемен бројот на луѓе и деца кои се жалат на болки во грлото, но тоа засега не е алармантно.

– Сепак, за очекување е дека во овој период ќе се зголемува бројот на заболени од вируси, затоа што времето е променливо – вели Софијанова.

Според извештајот за заразните болести во Македонија, на неделно ниво, најмногу заболени има од инфекција на горни респираторни патишта (7.834), од инфекција на долните респираторни патишта (2.104) и од дијареа (757).


Познати добитниците на државната награда „Св. Климент Охридски“


Скопје, 30 ноември, 2015 - 12:58 (META) 

Дефектологот Горан Ајдински и теологот Ратомир Гроздановски се добитници на државната награда „Св. Климент Охридски“ во областа на воспитанието и образованието.

Во областа на културата и уметноста, наградата му се доделува на Раде Силјан, поет, литературен критичар и есеист.

Педијатарот Аспазија Софијанова, пак, ја доби наградата „Св. Климент Охридски“ во областа на здравството.

Наградата на добитниците ќе им биде врачена на 8 декември во 12 часот, во свечената сала на Собранието на Република Македонија.